Skocz do zawartości

Pytania odnośnie pierwszego akwarium


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

Chciałbym dopytać się Was - specjalistów o pewne wskazówki dotyczące praktycznie wszystkiego :)..

 

Posiadam akwarium 30x50x30 (45L), w którym żyją jak na razie neonki i kiryski. Do tego trochę sztucznej roślinności.

 

Pytania:

a) czy filtr auael pat mini (do max 120L) jest odpowiedni?

b) jakie powinienem mieć oświetlenie i czy zwykła żarówka LED o ciepłej barwie wystarczy?

c)jak walczyć z glonami (czy to glony?) i nieprzyjemnym zapachem, który wydobywa się z akwarium.

Na roślinkach i piasku pokazał się osad, jakby 'morski kurz', który można zebrać, ale jest go dosyć sporo i z czasem się odnawia. Czym to może być spowodowane?

2d15wmv.jpg

 

Dziękuję z góry za odpowiedzi i pomoc, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a) czy filtr auael pat mini (do max 120L) jest odpowiedni?

Nie wystarczy. Tutaj przydałaby się kaskada FZN-1.

 

 

 

b) jakie powinienem mieć oświetlenie i czy zwykła żarówka LED o ciepłej barwie wystarczy?

Nie masz roślin, więc ciężko mi się do tego ustosunkować. Sugeruję w takim razie możliwie małą moc, żeby tylko dawać rybom poczucie dnia i nocy.

 

 

 

c)jak walczyć z glonami (czy to glony?) i nieprzyjemnym zapachem, który wydobywa się z akwarium.

Odpowiem niewygodnie dla Ciebie: zacznij czytać. Konkurentem dla glonów są rośliny (nie sztuczne), poza tym dowiedz się czym jest cykl azotowy, czym są związki azotowe, dlaczego filtracja biologiczna jest ważna, dlaczego akwarium musi dojrzeć, dlaczego do niedojrzałego zbiornika nie wpuszczamy ryb, dlaczego podmieniamy wodę, dlaczego nie płuczemy wkładów w wodzie z kranu.... i wiele innych. Nie masz bladego pojęcia o akwarystyce.

 

 

 

Czym to może być spowodowane?

Brakiem konkurencji dla glonów, oświetleniem, niedojrzałością zbiornika...

 

Teraz ja mam kilka pytań:

- Ile czasu od zalania zbiornika wpuściłeś ryby? 

- Jakie masz podłoże?
- Znasz odczyn i twardość wody, którą dysponujesz?

- Jakie Neonki i jakie Kiryski? Ile szt.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Więc rybom wszystko jedno, co będzie na nie świeciło i z jaką mocą?

Nie do końca. Ryby nie lubię zbyt mocnego oświetlenia, ale nam to nie grozi akurat. Ważne jednak by miały tryb dzień/noc. One też potrzebują snu. 10 godzin dziennie to optymalny czas świecenia w ciągu doby.

 

 

 

-Około 1,5 tygodnia od zalania wpuściłem.

Za krótko. Akwarium dojrzewa minimum 4 tygodnie. W czasie dojrzewania związki amoniaku mogą być śmiertelne dla ryb, a glony i inne cuda mogą w tym czasie nawiedzać akwarium.

 

 

 

-Podłoże to żwir + kamyczki

Nie możesz więc trzymać żadnych ryb dennych. One wymagają piasku.

 

 

 

-Nie znam

Wpuściłeś więc ryby nie wiedząc, czy nie robisz im krzywdy. Kolejny czynnik, dzięki któremu możesz uśmiercić ryby. Testy kropelkowe to podstawa.

 

 

 

-Neonki czerwone 4szt i 2szt Kirysków pstrych

Oba gatunki są stadne więc minimum 6-8 szt każdego gatunku. Ponadto Neony Czerwone wymagają większego zbiornika, a Kiryski wymagają piasku, o czym wspomniałem wcześniej.

 

Generalnie wszystko jest nie tak. Sprzedaj/oddaj ryby. Poczytaj, przemyśl. Zainwestuj. Wtedy zakładaj zbiornik na nowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się. Sprzedaj/oddaj ryby, kup filtr, kup testy, kup rośliny, zainwestuj w równomierne i dobre oświetlenie, poczekaj aż zbiornik dojrzeje, zaplanuj obsadę. Prościej zlikwidować, przemyśleć, poczytać i spróbować za np 2 miesiące. Filtr + 2 lampki led smart Aquaela + testy kropelkowe zoolek + rośliny to ponad 300zł. Sam przemyśl czego oczekujesz i na ile możesz sobie pozwolić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zakupiłem filtr o którym wspomniałeś, oraz lampkę (jeśli to była kryptoreklama, to upomnij się o prowizję :P). Testy również. 6w1.

Pozostało tylko zresetować zbiornik i wymyślić rośliny/ryby w nim.

 

Rozumiem, że, by akwarium 'dojrzało', trzeba włożyć wszystko prócz ryb?
Co do roślin. Czy ryby będą czuły się dobrze w obojętnie jakiej roślinności, jeśli potrzeba roślin i ryb będzie jednakowa co do wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybko Ci poszło :D Ale widzisz, ja mówiłem o testach kropelkowych a Ty kupiłem paskowe, które są niedokładne i niewiarygodne. Jeśli jesteś w stanie, to wymień je na testy kropelkowe Zoolek pH, GH, KH. 

 

Akwarium musi stać bez ryb przez minimum 4 tygodnie, do momentu aż NO3 będzie na niewykrywalnym poziomie. Do tego opcjonalnie testy na NO3 i NO2. Czasami trwa to nawet 6 tygodni.

 

Potrzeby ryb są ważniejsze niż roślin. Rośliny poradzą sobie jeśli dasz im pod korzenie kulki gliniano torfowe i dobierzesz je do oświetlenia którym dysponujesz.'

 

Zbierzmy to w całość. Obecnie więc masz akwarium 50x30x30, lampkę Aquaela LED 6W i filtr Aquael FZN-1 ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kropelkowe. Buteleczki z tymi płynami, strzykawka i probówka do mieszania tego wszystkiego. No i wskaźniki.

 

Tak, oraz grzałkę z termostatem 100W

 

@Wszystko to powinno być włożone i włączane, przy dojrzewaniu akwarium?

Edytowane przez krisao
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr musi chodzić nieustannie. Nie wolno Ci go wyłączać. Chodzi o to, że przez złoża filtracyjne przepływa woda. W tych złożach (gąbka, ceramika) osadzają się bakterie nitryfikacyjne, które przerabiają szkodliwe związki azotowe na te mniej szkodliwe. Ten proces wybijania amoniaku i NO3 trwa 4-6 tygodniu i dopóki NO3 nie równa się 0, nie wolno wpuszczać ryb. NO2 natomiast powinno wynosić maksymalnie 50, ale staraj się to na przyszłość trzymać w granicach 30 lub mniej. Wyłączając filtr na dłużej niż kilkanaście/kilkadziesiąt minut sprawiasz, że ten filtr zaczyna się wyjaławiać. Jeśli będziesz płukać złoża filtracyjne w kranówce, zabijesz wszystkie bakterie. Nie wolno do tego dopuścić. Zbiornik musi być stabilny.

 

Póki co jednak nie masz roślin. Pomyśl nad takimi jak: mikrozorium, anubias, zwartki, rogatek, mech, żabienica, saggitaria subulata. Wywal z akwarium wszystko co sztuczne. Roślin nie żałuj. Przemyśl to sobie, pooglądaj galerie z akwariami, zobacz co Ci się podoba. Pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Z dniem dzisiejszym wygląda to mniej więcej:

CL2: 0mg/l

Ph: 7,5

KH: 20'd

GH: >21'd

NO2: 0mg/l

NO3: 7mg/l

 

Czy na tym etapie powinienem martwić się KH i GH? Bo rozumiem, że reszta wyników w normie?

Do tego zauważyłem, że roślinka nie daje sobie rady (jakby ktoś znał jej nazwę, to byłbym wdzięczny, gdyż po prostu w sklepie mi ją 'dali')

2qc1bfn.jpg

+ pytanie : czy może ona zostać na razie w tym koszyczku? Czy powinienem w coś ją przesadzić+/nawozić jakoś specjalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Trochę czasu minęło, wyniki się ustabilizowały, roślinki powypuszczały masę korzeni, ładnie rosną, a dodatkowo:

 

 

i1cyut.jpg

 

 

Trochę słaba jakość, wybaczcie, ale mój telefon ma słabe makro ;p

Coś wspaniałego. Dzięki za pomoc :)

 

Podmieniam wodę co tydzień, jednak na szybie osiada taki osad zielonkawy. To pewnie od nadmiaru pokarmu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...