Skocz do zawartości

Testy, jakość wody, glony.


lolololo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam świeże, 3-tygodniowe akwarium 260l z około 25 małych rybek i atak zielenic na szybach oraz brązowy nalot na podłożu (okrzemki) i delikatny na roślinach. W soboty podawałam easy-life profito 25ml i w ostatnią sobotę dałam ostatni raz easy-life easycarbo bo już od połowy poprzedniego tygodnia zauważyłam inwazje /tak pomyślałam że wstrzymam się z nawożeniem/. Świecę obecnie 7h (zaczynałam od 5h i co tydzień zwiększam) 3 ledami aquael Retrofit sunny i 1 plant.

Pierwszy raz zrobiłam testy w moim akwarium. Testy są firmy Zoolek aquatest, no3 i gh-kh. Zrobiłam z ciekawości testy z kranu i w akwarium. Wyszło mi następująco:

Kran / Akwarium
GH - 16 / 17
KH - 8 / 8


Przy NO3 nie mam pewności i dlatego tu piszę.
W wodzie z akwarium kolor w próbce wyszedł mi jasny różowy, przy wodzie kranowej taki wściekły róż. Wg mojego oka ani jeden, ani drugi nie bardzo pasuje do szablonu wyników - domownicy również tak uważają. Zdjęcie nie odzwierciedla różnicy między kolorem próbki, a szablonem. Na upartego dałabym między 10, a 20.

Proszę mi powiedzieć czy te wyniki są jak najbardziej prawidłowe i do jakiej skali można porównać. Jestem zielona w temacie to również zapytam się o jakość wody i w jednym i w drugim

post-6133-0-75277800-1479287566_thumb.jpg

post-6133-0-65651600-1479287572_thumb.jpg

Edytowane przez lolololo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no naprawdę  problem odczytać wynik testu ..  1 próbka masz no   w granicach 20 mg/l

 

próbka  druga akwariowa  no3 poniżej  10mg    miedzy 5-10mg jak bym miał być dokładny to stawiam na 6-7

 

Żaden test kropelkowy nie pokazuje z  dokładnością   do 1 ppm  te wartości na wzornikach są orientacyjne  /graniczne

 

 

Jak chcesz dokładność  co do 1 mg  to   rób testy w labolatorium    chyba 50zl za test biorą

 

Co  do wyników   samych  testów są  ok  ,ale przydał by się też  test na po4  w akwarium

 

A twoje kłopoty  z glonem to wynik świeżego zbiornika  ,bez paniki niech to dojrzeje ustabilizuje się  nierób  gwałtownych zmian   w zbiorniku  ,nie grzeb w podłożu

Podawaj potas  i Carbo  cały czas to nie szkodzi a wspomaga rośliny i hamuje glon

Jak zbiornik osiągnie stabilizację  i rośliny zaczną  rosnąć  to  glon sam ustąpi

 

 

Nic nie piszesz  o podłożu jakie masz  ,jakie rośliny , jaka filtracja ?

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to lekkie zakłopotanie, bo plansza ma odcienie jakie ma JBL ( https://youtu.be/XxETKDqOXrI?t=3m29s ) czyli od żółtego do czerwonego, po bordowy. I tak średnio mi się widzi żeby między pomarańczowym, a czerwonym był jasny róż. Jak już pisałam, zdjęcie nie odzwierciedla realu (no chyba, ze ja mam problem z oczami :) ). W każdym bądź razie wydaje mi się, że no3 jest w normie więc nie ma co aż tak zagłębiać się w temat.

 

Filtracja unimax 500 z 2koszami ceramiki, 1 wata i 1 gabka. Podloze żwir 2-4mm, warstwa 5-8cm + pałeczki nawozowe do roślin zielonych w małych kawałkach. Rośliny proste w uprawie. Hydrocotyle tripartita sp. Japan ; Staurogyne repens ; Rotala rotundifolia ; Ludwigia, Nurzaniec, od groma kryptokotyn, i coś tam sie na pewno jeszcze znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również używam testów No3 zooleka i szczerze mówiąc nigdy nie widziałem u siebie różowego koloru :)

Nigdy też nie miałem problemu z dopasowaniem koloru do wzornika.

Nigdy też :) nie miałem No3 wyżej niż 20 - przynajmniej według testu.

 

Kolor wody zawsze porównuję z wzornikiem patrząc z góry i nigdy nie zakręcam próbki z wodą.

Nie wiem czy to ma jakieś znacznie.

 

Jak Ci się sprawuje ten Unimax500 ? Jesteś z niego zadowolona ? Jak oceniasz jego pracę i jak Ci się go czyści ( jeśli miałaś okazję )

Zastanawiam się właśnie nad tym filterkiem do swoich 200L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No2 jest zdecydowanie żółty więc wynik 0, Po4 jest na poziomie 0,25 (minimalnie jaśniejszy, ale 0,0 to inny odcień)

Unimaxa 500 mam od niedawna, więc napiszę tylko moje wstępne obserwacje.

Objętościowo sporo miejsca na media filtracyjne. Nie mniej z porównaniem do 250 mam mieszane odczucia. Przede wszystkim słychać go. Nie mam na myśli jego pracy (wirniki, czy przelewanie wody), ale wibracje co skutkiem jest odczuwalny rezonans w szafce. Podłożyłam pod nim grubą warstwę folii bąbelkowej, bo miałam pod ręką i rezonanse są dużo mniej odczuwalne. I tu zastanawiam się nad skutecznością karimaty - czy wyklejenie ścianek i drzwiczek oraz danie grubszej warstwy pod kubeł zniweluje całkowicie rezonans.

Miałam z nim początkowo problem. W poniedziałek, po 3 tygodniach otworzyłam go. Skutek - Co jakiś czas wypluwał pęcherzyki powietrza często i w dość dużych ilościach. Przyczyną był pozostawiony w filtrze kołnierz dla lampy UV, który nie wyciągnęłam i najpewniej pod nim się pęcherzyki nagromadzały. Po wyciągnięciu go problem ustąpił. Przy okazji problemu z drobnymi zanieczyszczeniami fruwającymi po całym akwarium dołożyłam większą ilość waty do koszyka. I w tej kwestii niestety problem nadal występuje, mimo że wata była ewidentnie zabrudzona. Zmieniłam również końcówki na gąbki z większymi otworkami, bo w kubełku było kilka sztuk krewetek. Jego otwieranie po za ciężarem nie sprawia problemu. Wystarczy wyciągnąć rury wsysające w celu wypompowania niewielkiej ilości wody z kubła. Wyciągnąć wtyczkę z kontaktu oraz element odpowiedzialny za zamknięcie węży i można wyciągnąć kubeł z szafki.

Edytowane przez lolololo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie testu NO3 Zooleka.

 

Właśnie się zorientowałem, że są dwa testy... zakres 0-130 ( badamy 5mm wody ) i zakres 0-150 ( badamy 10mm wody ).

Kropelek obu odczynników wlewamy tyle samo, nie wiem jak łopatka do proszku... ale wydaje się taka sama.

 

Trochę to dziwne... że w zasadzie tylko ilość badanej wody jest inna... no i kolory na skala kolorów jest trochę inna...

Nie powinno się stosować więcej odczynnika ? W końcu testowanej wody jest 2 razy więcej...

Edytowane przez k0zz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pomyślałam że wstrzymam się z nawożeniem/. Świecę obecnie 7h (zaczynałam od 5h i co tydzień zwiększam) 3 ledami aquael Retrofit sunny i 1 plant.

 

Po co nawozisz skoro limitujesz oświetlenie? Jakim cudem rośliny mają to skonsumować? Glony masz na własne życzenie.

 

Wszyscy (prawie) się uparli żeby po starcie zbiornika limitować oświetlenie. Nie dość, że rośliny doświadczają stresu po  zmianie środowiska to jeszcze są głodzone bo akwarysta świeci im zaledwie kilka godzin. Ten pomysł jest zwyczajnie głupi, to jakiś zabobon.

 

Ja w swoich akwariach od pierwszego dnia świece minimum 10 godzin wszystkimi świetlówkami. Z tego powodu nie dość, że nie miałem wysypu glonów (jakieś tam się pojawiają ale nie masowo) to rośliny o dziwo rosły. Zobacz zdjęcia w linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie - "Wszyscy (prawie) się uparli".

To może mieć sens, chociaż w tej kwestii mogę się mylić. Na taki chłopski rozum rośliny na starcie są roślinami osłabionymi i nie chodzi tu o "stres"(?) ale o zmianę środowiska wodnego, nierozwinięty oraz uszkodzony system korzeniowy. Póki roślina się przejdzie aklimatyzacji i nie rozwinie chociaż trochę systemu korzeniowego to wydaje mi się, że substancje odżywcze nie pobiera jeszcze tak jak powinna, zdrowa roślina. Każdy ma inne warunki i może dlatego właśnie prawie nikt w różnych wątkach nie pisze tak jak Ty to zrobiłeś masz na własne życzenie, bo u mnie się sprawdza.

Edytowane przez lolololo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nierozwinięty oraz uszkodzony system korzeniowy. Póki roślina się przejdzie aklimatyzacji i nie rozwinie chociaż trochę systemu korzeniowego

 

 

Brniesz w ślepą uliczkę. Jak osłabiona roślina ma rozwinąć system korzeniowy, z czego? Jeśli zapewnisz roślinom wszystko czego potrzebują do wzrostu w tym nielimitowany dostęp do światła, to zaaklimatyzują się bardzo szybko i zaczną rosnąc. Wtedy glony nie mają szans.

 

 

Na taki chłopski rozum

Dlatego dowalmy im jeszcze bardziej i ograniczmy światło, niech rosną jeszcze wolniej. Doskonały pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...