Skocz do zawartości

54l - pierwsze akwarium


Goku
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1. Nie popieram Twoich pomysłów. Wymiana rybkami? Nigdy nie wiesz jak dokładnie dba o akwarium, z jakiego źródła pochodzą jej ryby, czy nie są osłabione bo np trzyma je w wodzie o nieodpowiednich parametrach. Możesz przynieść choroby, a o ile mi wiadomo, zbiornika kwarantannowego nie posiadasz.

2. Nie znasz parametrów wody a już planujesz obsadę? Nawet nie wiesz czy możesz trzymać te ryby.

3. Serio, taka zupa rybna? W 54 litrach? W toni maksymalnie jeden stadny gatunek. Opcjonalnie do tego dobrana para ryb. Nic więcej. 

 

Galopujesz. Chcesz dużo, łatwo i szybko. Nie tędy droga. Zrobisz jak będziesz chciał, ale sugeruję najpierw zmierzenie parametrów wody i pozwolenie zbiornikowi dojrzeć. W trakcie przemyślimy obsadę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zamiast najpierw pomyśleć to od razu napisałem.

Później przypomniałem sobie jak ojciec zawsze powtarzał właśnie to co napisałeś o tym akwarium dla kwarantanny.

Nigdy nie brał rybek od kolegów bo też wolał kupić w dobrym i sprawdzonym sklepie.

Swoje akwarium dopiero po niedzieli rozpakuje bo nie chce tego robić póki nie zakupie chociaż testów pH i twardości wody bo pewnie na te wszystkie w tej chwili mi kasy nie starczy.

Ale mam nadzieję, że te dwa i dwa tygodnie na początek wystarczą żeby akwarium jakoś działało.

Na pewno dam znać jak uruchomię filtr i jak wyglądają te testy po przynajmniej tygodniu.

Dopiero w sobotę lub niedzielę będę miał czas żeby jechać kupić piasek.

Nie chce zrobić nic na szybko bo wiem, że to nic nie da, gdybym chciał robić wszystko na szybko to pewnie już by akwarium stało łącznie z rybkami, a próbuje się pytać co i jak zrobić bo lepiej wolno ale dobrze niż szybko i nagle płakać, że cała obsada odchodzi na tamten świat.

 

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@mrkojiro a czy jeśli na pierwszy plan dam kryptokoryne, a w tle dam nurzanca (oczywiście z korzeniem jakoś w centrum) to będzie źle?

Pytam bo myślę, że tak będzie to ładnie wyglądać.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie podziękuję za radę i się dostosuję.

Dzisiaj lub w sobotę zaczynam pracę nad akwarium bo mam cichą nadzieję, że do świąt już będzie ładnie stało

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy o tym wspominałem, a nie chce mi się czytać całego tematu od nowa :P Pod rośliny z korzeniami powsadzaj kulki gliniano-torfowe, a w okresie dojrzewania zacznij od świecenia 5 godzin dziennie, a następnie co tydzień wydłużaj o godzinę, aż dojdziesz do 10-11 godzin dziennie. Nie wiem jak bardzo chcesz obsadzić 1 plan, ale na ten litraż przyda się z 10 sadzonek. Chyba, że dostanie jakieś 0,4 W/litr światła, to dość szybko się rozmnoży.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zakładaj własne tematy.

Cześć. Myślę, że najlepiej będzie jeśli zapytasz w sklepie zoologicznym, ale w takim, w którym sprzedawca ma wiedzę na ten temat, a nie tylko ją udaje. Ja zawsze pytam Pana Marka ze sklepu zoologicznego w  Lublinie na ul. Jasnej. Jestem pod wrażeniem Jego wiedzy. Nie ma tutaj nachalnego wpychania produktów. Absolutnie mu ufam, jeśli chodzi o dobór akcesoriów i poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrkojiro chciałem zapytać po jakim czasie od zalania akwarium i włączeniu filtra należy zrobić pierwszy test na twardość i pH.

Mój akwarysta nie miał korzenia Red Moor i tego mchu więc sobie zamówiłem i w przyszłym tygodniu będzie.

 

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki test pH kupić?

Chodzi mi o skalę bo widziałem od 6 do ponad 7 i od 7 do ponad 9?

Test na twardość zrobię jutro rano jak tylko woda trochę odstoi

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będę musiał w poniedziałek kupić bo teraz nie wiedziałem jaką skale wziąć, a test na twardość już kupiłem, ale to na spokojnie zrobię już jutro

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jestem po pierwszym teście na twardość.

Więc tak, odmierzyłem 5ml wody i wlałem 10 kropli testera i wychodzi mi woda bardzo intensywnie czerwona więc chyba bardzo twarda.

Teraz pytanie, czy ona z czasem samego filtrowania będzie robiła się bardziej miękka czy muszę coś używać?

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za test? Możesz podać dokładny wynik?

Jeśli jako wkładów do filtra użyjesz środków zmiękczających (np kationit) to tak, będzie się robiła bardziej miękka. Ale to słaby pomysł.

Proces zmiękczania trzeba przeprowadzać na wodzie do podmian, w żadnym wypadku w akwarium - zwłaszcza z rybami.

Sposoby są różne: od filtra ro, poprzez kationity czy armaty torfowe, po kwasy. Najwygodniejsze moim zdaniem jest użycie filtra ro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test kropelkowy zoolek ale w instrukcji były tylko kolory bez podania jakiemu kolorowi odpowiada jaki stopień.

Nie stać mnie w tej chwili na filtr ro dlatego jeśli jest jakiś tańszy sposób to wolałbym go wykorzystać.

 

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test kropelkowy zoolek ale w instrukcji były tylko kolory bez podania jakiemu kolorowi odpowiada jaki stopień.

 

Więc dodajesz kropla po kropli, aż z koloru czerwonego przejdzie w zieleń, liczba urzytych kropli to będzie twardość ogólna, tak samo węglanowa z niebieskiego w żółty.

Edytowane przez grzesio764
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze więc zaraz jeszcze raz sprawdzę, a jak ją zmiękczyć w miarę małym nakładem finansowym bo teraz wydatków jest tyle, że raczej na drogie sposoby mnie nie stać

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Czy ogólna od węglowej powinna być większa?

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrkojiro więc test na twardość ogólną wychodzi 15 czyli średnio twarda, a na węglową 5.

Nie wiem czy powinien wyjść taki rozstrzał, ale tak wychodzi.

Pod koniec tygodnia powinienem mieć korzeń i mech Java bo musiałem zamówić w sklepie.

Test na pH zrobię w tygodniu.

Co i jak zrobić żeby wodę zmiękczyć?

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GH 15, KH 5 nie jest niczym dziwnym. Ważne jednak, żebyś nie próbował hodować w takiej wodzie ryb wód miękkich. Poczekajmy jeszcze na wynik pH i coś wtedy pomyślimy. 

 

Wodę możesz zmiękczyć mieszając kranówkę z RO lub z wodą demineralizowaną. Drugiej opcji nie polecam, bo wyjdzie drożej na dłuższą metę. Filtr RO fajna sprawa. Najwygodniej jednak dobrać ryby do wody, którą dysponujesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na ten filtr przez najbliższy czas nie będzie mnie stać :( A i tak będę musiał pomyśleć o innym filtrze po nowym roku bo okazało się, że firma zmieniła zestaw, a nie wprowadzili korekty na stronie allegro i mam bardzo lipny filtr Asap 300 :(

Czy cykl azotowy musi być przeprowadzony od razu?

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj czym jest filtr RO. To nie jest filtr do akwarium tylko taki, który podłączasz pod kran i masz z jednej strony odpad, a z drugiej stronie wyjałowioną wodę, która to ma zerowe twardości. Filtracja w akwarium to inna sprawa.

 

Cykl azotowy musi być przeprowadzony. Jak? Aranżujesz akwarium, sadzisz rośliny, zalewasz wodą, włączasz filtr (którego nie wyłączasz), włączasz światło (6 godzin dziennie, później co tydzień o godzinę więcej do 10 godzin dziennie), no i zostawiasz to na 4 do 6 tygodni, aż NO2 = 0. Dopiero wtedy możesz wpuszczać ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę było mnie stać tylko na kilka roślinek bo musiałem zamówić korzeń i ten mech więc musiałem zostawić kasę bo nie wiem ile mnie to wyniesie, filtr chodzi już od soboty a światło świeci się dobre 10 godzin bo mojej kobiecie się podoba jak tak sobie świeci.

Czyli muszę kupić też test NO2 :(

A moja Pani marudzi bo zrobiłem czarną okleine na akwarium, a ona myślała, że będą jakieś ładne roślinki i skałki :)

 

 

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

A bojowniki, które już mam niestety już mi nie zostaną zwrócone bo moja Pani też się spodobało jak sobie pływają w tym małym czymś i będę musiał kupować rybki od początku.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo mojej kobiecie się podoba jak tak sobie świeci.

Ciekawe czy będą jej się podobać glony, które dzięki temu wyhoduje ;) Zacznij od 5-6 godzin i stopniowo do 10-11 godzin dziennie.

 

i będę musiał kupować rybki od początku.

I dobrze, bo będziesz miał przemyślaną i dobraną obsadę. 

 

Czyli muszę kupić też test NO2

Niekoniecznie. Jeśli będziesz pewny filtracji, odczekasz te 5 tygodni spokojnie aż dojrzeje i później będziesz podmieniał regularnie wodę, a akwarium nie przerybisz, to praktycznie nie ma szans na stężenia NO2. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz będę miał kilka dni przerwy w filtracji bo napisałem reklamację co do filtra jako, że miałem dostać inny niż dostałem i właśnie dostałem maila, że za kilka dni dotrze taki jaki powinien być, a mój odbiorą na własny koszt :)

Co do oświetlenia to spokojnie da się jej wytłumaczyć, że muszę skrócić czas oświetlenia. A później już normalnie mam zostać przy tych 10 - 11 godzinach czy już skrócić czas.

 

Z rybkami masz rację bo nie muszę dobierać rybek pod te bojowniki tylko zrobi się od początku, ale nie ukrywam, że trochę się do nich już człowiek przyzwyczaił, a nawet wszystkie 3 rybki dostały swoje imiona ;) bo przecież kobiecie trudno sobie wyobrazić, że one mają tak pływać i nie mieć żadnych imion :)

 

Wymiana wody regularnie czyli koło 2 tygodni 10 %?

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...