Skocz do zawartości

54l - pierwsze akwarium


Goku
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy jakie będziesz miał rośliny. Jak pójdziesz w kryptokoryny, żabienice czy nurzańce to się przydadzą. Jak dasz mchy, mikrozoria i anubiasy to raczej będą zbędne.

Kulki możesz albo rozłożyć na dnie (w miejcu sadzenia roślin, dlatego dobrze mieć zrobiony plan akwarium), albo po posadzeniu wtykasz w okolicy roślin.

 

Niniejszy post powstał przy użyciu Redmi 3.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw poczytam trochę o roślinkach bo na tą chwilę nic mi nie mówią Twoje nazwy.

Wiem, że chce mieć roślinki żeby w akwarium nie tylko rybki były bo to było trochę nudne i brzydkie jak dla mnie.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny, oprócz tego, że dodają zbiornikowi naturalności i są bardzo dekoracyjne, przede wszystkim są konkurencją dla glonów i pochłaniają związki azotowe. 

Kolejna rada ode mnie: nie szukaj roślin na chybił trafił. Każda roślina ma inne wymagania. Ty, jako początkujący, powinieneś skupić się na roślinach łatwych w hodowli czyli takich, które nie wymagają światła powyżej 0,5 W/litr, czy nawożenia CO2. Od razu dodam, że standardowe pokrywy mają znowu tego światła nieco za mało, ale jeśli posadzisz te całkowicie niewymagające, to dadzą sobie radę. 

 

Masz niewielkie akwarium, więc 4 gatunki roślin w zupełności wystarczą. Jeśli chcesz, żeby akwarium było dekoracyjne zrób tak:

- daj piach na dnie

- wrzuć korzeń red moor o jakimś ładnym kształcie, skrojony pod wielkość zbiornika

- na bardziej wystających częściach korzenia przywiąż żyłką trochę mchu, np java moss, christmas itp.

- na mniej wystających częściach przywiąż mniejszą odmianę mikrozorium lub anubias nana mini w jakiejś niewielkiej grupie

- w piachu w pozostałej części akwarium posadź (do wyboru): kryptokoryna, żabienica, saggitaria subulata, ewentualnie w rogu z tyłu nurzaniec.

- pod rośliny w piachu włóż kulki gliniano-torfowe

- zostaw trochę miejsca dla kirysków jeśli okaże się, że Twoja woda się dla nich nadaje

- tło daj jednolite czarne (żadnych tandetnych rysunków)

 

Jak zdecydujesz się jakie rośliny będziesz hodować, pomyślimy nad oświetleniem. Zbiornik nie jest wysoki więc po głowie chodzą mi lampki ledowe od Aquaela. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrkojiro bardzo dziękuję za taki super opis co i jak.

Bardzo konkretnie to wygląda, zobaczę co z tego wybiorę i dam tutaj znać.

Akwarium nie jest duże bo to moje pierwsze osobiste i wiem, że trochę muszę się poświęcić na początek żeby było dobrze, a moją kobietę już trafia jak o tym myśli :)

Akwarium kupiłem firmy Aquael ale w komplecie bo jeszcze nie chciałem się jakoś wgłębiać w te wszystkie szczegóły i parametry, ale słyszałem, że to dobry wybór więc zobaczymy co z tego będzie.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wykorzystam coś z tego co podałeś bo zrobiłeś to bardzo prosto (a na początek chodzi o proste informacje przecież) i bardzo konkretnie.

Teraz zestawu nie pamiętam, ale zamówiłem na allegro bo ten sam zestaw w sklepie widziałem dobrą stówke więcej.

Wiem na pewno, że będę musiał wymienić lamke bo jest licha.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej filtra się obawiam. Szkoda trochę, że kupiłeś zestaw, bo nawet pozornie tańszy i tak się nie opłaca. Jeśli to ten zestaw o którym myślę, to 6W LED faktycznie będzie słabym oświetleniem. Przydałoby się drugie tyle. Jeśli siedzi tam Pat Mini czy nawet FAN 1 to filtr również do wymiany. Do tego pokrywa eliminuje możliwość zamontowania kaskady, która sprawdziłaby się bardzo dobrze w tym litrażu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampa miała chyba 8 W ale to też dużo za mało, a filtr nie pamiętam.

Zawsze można za jakiś czas wymienić filtr i lampkę bo to nie jest aż tak drogie, a jako, że za bardzo się nie znam na tych szczegółach to pomyślałem, że taki zestaw będzie w miarę neutralnym rozwiązaniem

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą wymianą filtra "za jakiś czas" to bym się nie rozpędzał. No chyba, że wpuścisz stadko mikro rybek i nic więcej. Filtr to serce akwarium. Ja w 54-litrowym miałem 2 wewnętrzne: FAN 1 z ceramiką i FAN Mini z gąbką, co łącznie dawało chyba 700 l/min, a i to było tak na styk powiedziałbym. Drugi raz nie wsadziłbym słabego filtra do akwarium. 

 

Pospieszyłeś się z kupnem zestawu i przepłaciłeś za coś, co i tak trzeba będzie wymienić. Szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem kupić wszystko oddzielnie, ale nie pomyślałem, a swoje 3 grosze dorzuciła też kobieta, która uparła się, że skoro tak długo mi idzie szukanie informacji to ona mi znajdzie zestaw w sklepie.

A sformułowanie "za jakiś czas" bardziej miałem na myśli okres tuż po nowym roku bo w tym roku już mi się nie uda.

Ogólnie zamierzałem wszystko kupić osobno, ale moja kochana kobieta chciała zrobić mi spóźniony prezent na imieniny i kupiła 2 tygodnie temu mi szkiełko 8 litrów z 3 bojownikami "bo jej się spodobało" i teraz muszę trochę przyśpieszyć zakupy żeby te rybki się nie męczyły.

A jaki filtr byś polecił na takie akwarium żeby było dobrze i nie za drogo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 bojownikami? Mam nadzieję, że wśród nich tylko 1 samiec? Poza tym na taki harem to 80 cm baniak minimum. Chociaż, to zależy od ich temperamentu. Może w 60 cm też się uda. Różne są doświadczenia.

 

Filtr? Najlepiej MiniKani (kubełek), lub FZN-1 (kaskada).

 

Kobiecie trzeba wytłumaczyć, że cierpliwość w akwarystyce jest bardzo ważna. Często również przed założeniem. Ja swój baniak planuję już ze 3-4 miesiące, zmieniam koncepcje. 2 tygodnie temu wyklarowała się koncepcja finalna, do której wciąż dobieram wszystkie smaczki. Z samym zbiornikiem wystartuję dopiero po nowym roku ze względu na finanse. Czasami trzeba poczekać.

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście w sklepie jej powiedzieli, że musi być tylko jeden samiec.

Myślisz, że nie próbowałem jej tego wytłumaczyć?

Jeśli kiedykolwiek wygrasz z kobietą to jesteś naprawdę dobry :)

Cierpliwość do czegokolwiek co nie tyczy się ciuchów, plotek czy czasem gotowania nie istnieje dlatego my musimy ponosić często tego błędy.

Oba te filtry są wewnętrzne?

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kiedykolwiek wygrasz z kobietą to jesteś naprawdę dobry

Od "żadnego akwarium!" przez kostkę 30cm, akwarium 60 cm, ostatecznie zgodziła się na Malawi 128-litrowe :) A dobry pewnie byłbym gdyby pomimo tego, że mieszkanie wynajmujemy tymczasowo, przekonał ją do zbiornika 120 cm + ;)

 

Oba te filtry są wewnętrzne?

MiniKani/MidiKani to kubełki - filtry zewnętrzne, z największą powierzchnią filtracyjną. FZN-1 to filtr kaskadowy, również zewnętrzny, jednak przy pokrywie go nie zastosujesz bo musi "wisieć" na szybie. 

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Pani też już mówiła, że mogłem pomyśleć nad takim zbiornikiem 112 litrów, ale pomyślałem, że 54 to na początku jest wystarczające.

Na ten kubełkowy na pewno nie będzie mnie jeszcze stać bo to już trochę za dużo kosztuje jak na początek przygody z akwarystyką.

Moja kochana kobieta bardzo dużo dowiaduje się u swojej szefowej i przynosi te wszystkie mądrości do domu..

I tak będę musiał kombinować żeby do tak małego akwarium zainstalować filtr kaskadowy.

A pro po "wisieć na akwarium" to nie ma żadnej opcji żeby jakoś zawiesić to przy pokrywie?

Pytam bo do nas czasem lubią przychodzić dzieci w wieku 2-9 lat i wolałbym żeby była ta klapa.

Ale już wiem, że jeśli to małe akwarium się sprawdzi (w sensie, że będę w stanie je ogarnąć żeby ładnie wyglądało) to po 2 latach będę mógł pomyśleć o zbiorniku 120 l, a na pewno 100.

 

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jeszcze o filtrze hamburskim (HMF). Do poszukania w google. Opcja wydajna, całkowicie wewnętrzna, z możliwością ukrycia grzałki, tania i estetyczna.

Na takie mądrości od znajomych znajomych znajomych..., najlepiej zaprosić na forum do poczytania, albo do dyskusji :) Bez wahania stwierdzam, że 80% osób mających akwaria z rybkami nie ma pojęcia o podstawowych rzeczach, wiec nie warto brać za pewnik ich zdania. Tylko hobbysta prawdę ci powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego postanowiłem założyć tu konto i popytać bo jak czytam internet to strony akwarystyczne podają często bardzo różne dane, a minusem jest to, że nie można za bardzo się konsultować, a tutaj można pytać i konsultować się ze wszystkim.

A ponieważ sam dawno nie korzystałem z żadnego innego forum jak o systemach mobilnych to czas wrócić na fora więc zaczynam od tego skoro i tak potrzebuje pomocy.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie otworzyłem bo u nas zbyt wiele osób zaraz chciałoby zobaczyć co to i jak to wygląda.

Dzisiaj już zakupiłem sobie sobie dwie mniejsze szafki pod to akwarium.

Jak tylko rozpakuje, wsypie piasek i załącze filtr żeby ta woda doszła do siebie to na pewno wrzucę takie "surowe" foto

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie, że szafki są identyczne, a podłoga jest u mnie prosta i nic nie muszę poziomować, a musiałem kupić dwie bo chodziłem za jakimś stolikiem tudzież szafką, ale jak spotykałem to albo dużo za duże albo dosłownie co do milimetra.

A propos szafki to czym różni się ta mata pod akwarium od zwykłej karimaty?

 

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że stwierdziłem, że nie muszę poziomować to wcale nie znaczy, że tego nie zrobię.
Wczoraj na bardzo szybko użyłem akcelerometru w swoim "magicznym" telefonie i wyszła różnica między 0.3 a 0.5 stopnia więc na pewno wezmę poziomice na spokojnie i zobaczę ile trzeba poprawić.
A szafki wziąłem dwie z dwóch powodów, pierwszy to taki, że jedna była tylko półtora centymetra za krótka, a po drugie moja kobieta chce trzymać nadal jakąś rybkę w tym malutkim akwarium więc dobrze jeśli będą stać obok siebie żeby nie zapomnieć o karmieniu.
I tak muszę zgrać w czasie wsypanie piasku i sadzenie roślinek z wizytą jednego młodzika, który chce mi w tym "pomóc" :)

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

/Edit

 

Panowie dzisiaj rozmawiałem z jedną amatorską akwarystką i powiedziała że może mi niby dać na początek około 3 bystrzyków, ale mówi, że są bardzo żarłoczne i obgryzają wszystkie roślinki.
Chciałbym się dowiedzieć czy jest jakiś sposób na tak żarłoczne rybki bo tych rybek nigdy nie miałem i nie mam pojęcia co i jak z tymi rybkami.

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”. /Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem, że mogę ewentualnie zabrać.

A może mi ktoś powiedzieć, która z niżej wymienionych rybek lubi obgryzać roślinki w dużych ilościach.

Rybki to razbory klinowe,neonki inesa, brzanki mszyste,a przy dnie kiryski sterby.

Będę wdzięczny za odpowiedź bo może uda mi się od niej czasem coś zabrać lub ewentualnie z czasem zamienić.

W końcu lepiej jest współpracować z kimś kto już jakiś czas się tym zajmuje niż samemu się męczyć.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...