Skocz do zawartości

54l - pierwsze akwarium


Goku
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem tu nowy i mam kilka pytań.

Trochę doczynienia już miałem z akwarystyką bo zawsze w domu domowym było jakies akwarium, ale jakoś nigdy nie było to moje i nie musiałem skupiać sie na szczegółach bo zawsze pomagałem ojcu w pielęgnacji.

Wczoraj zamówiłem już sobie własne akwarium właśnie 54 l i teraz chciałbym dowiedzieć się czy 7-8 kg żwirku wystarczy na takie akwarium?

Drugie pytanie jest związane z rybkami. Chciałem się dowiedzieć czy w tak małym akwarium może być trzymany skalar chociaż jedna parka?

 

Zakładaj własne tematy.

Edytowane przez Krzysiek1702
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lipa :(

A czy zbrojnik niebieski i kiryski nie będą sobie jakoś przeszkadzać? Bo obie raczej przy dnie pływają i nie czy to nie jest przypadkiem "konflikt interesów"

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

P. S.

Jaki jest sens zakładania swojego tematu skoro znalazłem bardzo podobny założony przez kogoś innego?

 

Edytowane przez Goku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu pytania o skalary, zanim odpowiem na Twoje kolejne pytanie, sam muszę jedno zadać: znasz parametry wody, którą dysponujesz? Mam wrażenie, że mało wiesz o wymaganiach ryb lub te wymagania zwyczajnie pomijasz. Rozmiar zbiornika to nie wszystko. To zaledwie jedna z wielu składowych.

 

W pierwszym poście natomiast wspominasz o żwirku, a w kolejnym pytasz o ryby denne. To już się ze sobą gryzie. Jeśli nie dasz piasku na dno to zapomnij o rybach dennych i kopiących. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mrkojiro dziękuję za zwrócenie uwagi.

Właśnie po to człowiek pyta żeby się uczyć i nie zrobić lipy.

Na pewno chce mieć rybki denne więc już wiem, że muszę mieć piasek i za to dziękuję.

A co do parametrów wody to na tą chwilę dopiero kupiłem akwarium i dopiero zaczynam zbierać konkretne informacje co do urządzania i obsady dlatego na pewno będę pytać i pewnie będę nudzić bardziej wprawionych akwarystów.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci chętnie dam kilka rad, skoro najpierw zbierasz informacje, a dopiero później działasz. To się ceni ;)

 

Za piasek nie przepłacaj i kup taki do piaskownic w jednym z marketów budowlanych. Np Zew z OBI czy Sobex. Będzie dużo, tanio i dobrze. Piasek wygląda naturalnie a jego czyszczenie ogranicza się do zebrania wężykiem syfu z jego powierzchni. Grunt to dobrze go wypłukać przed umieszczeniem w akwarium. 

 

Testy wody: kupuj kropelkowe. Paskowe 6 w 1 są do niczego, przekłamują i to czasami bardzo dużo. Dobre i tanie testy kropelkowe są od firmy Zoolek. Będziesz potrzebował na pewno na pH, GH i KH żeby określić jakie ryby możesz trzymać. Dobrze mieć też NO2 pod kontrolą. NO3/NH4 powinny natomiast po zamknięciu cyklu azotowego wynosić 0. Cykl trwa około 4 tygodni i w tym czasie nie wolno wpuszczać ryb do akwarium. Mówię to na wszelki wypadek bo te ostatnie testy można pominąć, a wystarczy wiedzieć jak działa cykl. Poczytaj o tym.

 

Pytaj o wszystko. Im więcej błędów unikniesz już teraz, tym mniej problemów będzie po wystartowaniu zbiornika.

 

Nie oszczędzaj na filtracji. Wydajna biologia to jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mnie zabiłeś.

Próbowałem się rozejrzeć po internecie i jedyny test o jakim czytałem to test pH, a cała reszta nawet nie wiem co i jak :(

Ty teraz piszesz, że rybki można dać po około 4 tygodniach, a wszędzie czytałem że wystarczy 5-9 dni.

 

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz mnie zabiłeś.

Próbowałem się rozejrzeć po internecie i jedyny test o jakim czytałem to test pH, a cała reszta nawet nie wiem co i jak :(

Ty teraz piszesz, że rybki można dać po około 4 tygodniach, a wszędzie czytałem że wystarczy 5-9 dni.

 

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

Nie  czytaj bzdur  ...akwarium musi dojrzeć  a czy to potrwa  2  ,4  czy  8  tyg zależy od wielu  czynników .

Na dzien dobry interesuje cię  hasło : CYKL AZOTOWY W AKWARIUM  :)

 

Co do twoich zapędów z rybami typu skalar ,zbrojnik .... jak postawisz sobie  zbiornik min 300L będziesz  mógł o nich myśleć , w tej szklaneczce  z ryb dennych  to kiryski  ,ale podstawa to woda .

 

Mała rada :  do dekoracji akwarium używaj naturalnych korzeni ,kamieni  byle nie wapiennych  ,żadnej ceramiki statków ,zamków  , kolorowego żwirku itp wynalazków  ,a tym bardziej plastikowych roślin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie?

W wielu miejscach znalazłem takie informacje dlatego postanowiłem założyć konto na forum i osobiście popytać

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Nie czytaj bzdur ...akwarium musi dojrzeć a czy to potrwa 2 ,4 czy 8 tyg zależy od wielu czynników .

Na dzien dobry interesuje cię hasło : CYKL AZOTOWY W AKWARIUM :)

 

Co do twoich zapędów z rybami typu skalar ,zbrojnik .... jak postawisz sobie zbiornik min 300L będziesz mógł o nich myśleć , w tej szklaneczce z ryb dennych to kiryski ,ale podstawa to woda .

 

Mała rada : do dekoracji akwarium używaj naturalnych korzeni ,kamieni byle nie wapiennych ,żadnej ceramiki statków ,zamków , kolorowego żwirku itp wynalazków ,a tym bardziej plastikowych roślin

Czyli żaden glonojad nie może być w takim akwarium?

Co do skalara to raczej liczyłem na odpowiedź, że tylko przy dużym zbiorniku chociaż miałem nadzieję.

W takim razie muszę uszykować sobie więcej cierpliwości i przede wszystkim wytłumaczyć kobiecie, że jeszcze długo rybek nie zobaczy :)

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dhuz właśnie chodzi o to, że w internecie, gdzieś na jakimś blogu, na kilku stronach.

Z tego co czytałem to chyba raz znalazłem o tym, że koło 2 tygodni ale to był maksymalny czas jaki znalazłem.

I nigdzie nie znalazłem nic o tych wszystkich testach.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czyli żaden glonojad nie może być w takim akwarium?

Co do skalara to raczej liczyłem na odpowiedź, że tylko przy dużym zbiorniku chociaż miałem nadzieję.

W takim razie muszę uszykować sobie więcej cierpliwości i przede wszystkim wytłumaczyć kobiecie, że jeszcze długo rybek nie zobaczy :)

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

Nie może z prostego względu  ...rozmiar ryby   dorasta do 30cm  i więcej  i jak chcesz trzymać  30cm rybę w akwarium o długości 60cm ?

Tak da się ale  w jakich warunkach ta ryba będzie żyłą  jak nie bedzie miała miejsca się obrócić   , a sama pewnie w zbiorniku nie będzie .

 

Także przy doborze ryb bierze się pod uwagę po za parametrami wody ich wielkość   nie sugeruj się tym ze kupujesz ma małą  rybę ona urośnie bardzo szybko  .

W  niejednym sklepie  sprzedawcy powiedzą ci ze to glonojad mini,   welonka mini  co jest zwykłą  bzdurą i naciąganiem klienta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie muszą być kiryski, jedno już wiem na pewno.

A propos podłoża to chciałem zapytać czy można użyć ziemi takiej jak kupuje się do kwiatów?

Gdzieś czytałem, że można tylko jakoś trzeba ją przygotować. Ile w tym prawdy?

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, czyli mogę ukraść ziemię swojej pani :) bo i tak sporo jej zostało w piwnicy :)

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

@ahr nie mam żadnego pojęcia o roślinach bo jak mieliśmy akwarium to zwykle bez roślin lub z bardzo małą ilością, a mi zdecydowanie podoba się jak jest więcej roślin więc muszę pewnie najpierw ustalić obsadę rybek, a później dobrać roślinki co?

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz żadnego pojęcia o roślinach proponuję poczytać by wybrać na początek mało wymagające i przede wszystkim o nawożeniu (najtaniej wychodzi solami). Zamiast ziemi w akwarium proponuję pod korzenie roślin włożyć kulki gliniano-torfowe, kosztują grosze a spełniają swoją rolę na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj gdzieś wyczytałem, że dobrym sposobem na rośliny jest włożenie żelaznego gwoździa w ziemię, a nawet jeden mniejszy pod każdą roślinke, ale biorę to z przymrużeniem oka bardziej.

Albo te dziwne pałeczki jakich używa się w roślinach domowych.

A o roślinach muszę jeszcze poczytać bo takie puste akwarium trochę dziwnie wygląda.

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj z ziemią bo możesz się na tym przejechać. Tym bardziej jeśli trafisz na ziemię z nawozami.

Kup zwykły piasek w markecie. Groszowa sprawa.

2 tygodnie dojrzewania zbiornika to jest minimum.

Według tego co jest napisane pod tym linkiem kilka postów wyżej to ziemia z nawozami nic nie szkodzi, a z tego co pamiętam to moja kobietka ma raczej bez nawozów bo zawsze sama podaję nawóz do kwiatów i innych roślinek.

Więc dlaczego uważasz, że nie powinienem używać ziemi?

 

Wysłane z mojego HUAWEI P8 z domu przed telewizorem przy pomocy Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz pojęcia o roślinach, więc radzę Ci od serca - nie pakuj się w to. Na 90% przejedziesz się na tym. Przy ziemi już na starcie musisz mieć możliwie największą masę roślinną w akwarium, musisz zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie... Naprawdę. Kulki gliniano-torfowe to lekarstwo na Twoje problemy i będzie ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...