Skocz do zawartości

54l - Oświetlenie Led


mr_netlex
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym się dowiedzieć czy do akwarium 54l starczy 18 power ledów po 1W w ilości 13 białych 6500K, 3 Deep Red, 2 Royal Blue.

Info o akw.:

-filtr aqua nova ncf 600 (gąbka w akwarium, cały filtr zasypany ceramiką)

-podłoże 6 litrów ziemi, takie coś http://allegro.pl/aqua-soil-podloze-na-bazie-ziemi-ogrodowej-1l-i6149969911.html i 9 litrów żwirku bazaltowego 2 - 4 mm (dopiero będzie, na razie jest jakiś substrat aqua art)

-dysponuje nawozami z aqua artu k+, Ferro+, Calssic, Macro Red (docelowo sole, mam testy wody kropelkowe)

-Co2 pod postacią aldehydu (też z aqua art)

-obsada docelowo jakaś rybka ławicowa jak danio margaritus i krewetki Red Cherry

-teraz oświetlenie to 1x15W świetlówka z diversa

Co do samych ledów  wychodzi, że jest to 0,333W/l, więc jest to trochę mało, aczkolwiek gdzieś czytałem, że ledy powinno się liczyć razy dwa.

Z góry dziękuję za pomoc.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie raz już o tym pisałem, że wg moich obserwacji 60-70% mocy power ledów 1-watowych = 100% mocy świetlówek T5. Więc nie jest to do końca mnożnik x2. Jeśli chcesz uzyskać światło w okolicach 0,5 W/litr liczonych dla świetlówek, to ilość power ledów jaką przyjąłeś jest w porządku. Wyjdzie podobnie. Możesz dołożyć do tego zestawu jeszcze ze 2-3 diody 6500K i to będzie taki max przy którym CO2 z butli nie będzie potrzebne, a sporo roślin sobie przy tym poradzi. Jednak jak powiedziałem, ilość którą dobrałeś jest w porządku i nie powinna nastręczyć problemów.

 

Jeśli jednak zamierzasz hodować bardziej wymagające zielsko i podawać CO2 z butli, to nawet 30W i więcej możesz dać. Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć i czego oczekujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...