Skocz do zawartości

54 litry jako pierwsze akwarium


kubota
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do tego zawsze też możesz sobie dokupić pasek LED grow plant. Albo w ogóle iść na całość, skonstruować sobie pokrywkę według własnych upodobań i wtedy też zamontować takie światło, jakie Ci najbardziej odpowiada. Ja polecam LEDy - rodzaje diod do wyboru, do koloru, można kombinować bez końca, nie robią sauny pod pokrywą (co przy zimnolubnych rybkach bywa problematyczne), nie poparzysz się od nich. No i na dłuższą metę oszczędność. ;-)
Przemyśl to. Ja swoje pierwsze akwarium też kupiłam ze standardową pokrywą. Dzisiaj żałuję, bo miałam szansę na tym zaoszczędzić, a świetlówki i tak niedługo potem zostały wymontowane na rzecz pasków LED.

 

Edytowane przez Mariah Madeline
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubota, pytałeś o baniaki diversa otóż, ja osobiście miałem/mam do czynienia z trzema, tj. 54l, 112l, i 200l profil. I na żadne nie powiem złego słowa. Wszystkie kupowane były w sklepach zoologicznych. 112l i 54l kupione w sieciówce, chyba kakadu, 200 używana ze sklepu(prywaciaż) i żadnych problemów ze szkłem czy sklejeniem. Akwaria mają po ponad 5 lat, 200 może mieć nawet ok 8. Wiem trochę zachwaliłem te firmę, ale to moje doświadczenia z tą firmą.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium z Mycioka już do mnie jedzie i planuję w ten weekend kupić jeszcze pokrywę i filtr.

 

Co do filtra to zdecydowałem się na kaskadę - będzie to Versamax FZN 2 (do 52 litrów chyba optymalny wybór).

 

Jeśli chodzi o pokrywę to wybrałem wariant budżetowy, czyli tania pokrywa ze standardowym światłem co da mi 0,28 W/l. Myślę, że takie światło, kulki gliniano - torfowe i rośliny cieniolubne pozwolą mi zrobić "zielony zbiornik". Mam nadzieję, że się nie mylę :) Zastanawia mnie jedynie jakiej firmy pokrywę kupić? W sklepach stacjonarnych większość asortymentu to sprzęt Aquaela i ciekawi mnie jakie macie doświadczenia z ich pokrywami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym dotarło do mnie akwarium o wymiarach 50x30x35 firmy Myciok. Bałem się trochę przesyłki kurierskiej, ale wszystko dobrze się skończyło.

 

Duży plus dla wysyłającego za bardzo dobre zabezpieczenie paczki (zarówno samo akwarium jak i karton całe wypełnione styropianem i papierem).

 

Niestety muszę "przyczepić się" do jednej rzeczy. Na stronie myciok.pl możemy znaleźć taką informację: "Prosimy sprawdzić w obecności kuriera, czy przesyłka: opakowanie i zawartość, jest w stanie nienaruszonym." Tymczasem okazało się, że nadawca paczki nie zaznaczył opcji otwarcia przesyłki przy kurierze. Kurier nalegał na podpisanie odbioru przed otworzeniem paczki, ale na szczęście dał się przekonać i najpierw sprawdziłem co do mnie przyszło. Trochę słabo jak na przesyłkę za 40 zł.

 

Także jeśli chcecie zamawiać, najpierw skontaktujcie się z firmą Myciok i ustalcie dokładnie warunki przesyłki kurierskiej. Co do zabezpieczenia paczki - nie mam zastrzeżeń. Szanse, że zbiornik dojedzie w całości są całkiem spore ;)

 

Miałem wrzucić zdjęcia akwarium, ale mam parę rzeczy do zrobienia i niestety nie mam na razie czasu, żeby zrobić to w miarę porządnie. Chyba dopiero w środę się tym zajmę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tymczasem okazało się, że nadawca paczki nie zaznaczył opcji otwarcia przesyłki przy kurierze. Kurier nalegał na podpisanie odbioru przed otworzeniem paczki, ale na szczęście dał się przekonać i najpierw sprawdziłem co do mnie przyszło. Trochę słabo jak na przesyłkę za 40 zł.
Dzwoń do Mycioka i ich opieprz. Należy im się za niedbalstwo. Ogólnie to zauważyłem że czasem nawet, jak niby można sprawdzić przy kurierze, to nie chcą dawać paczki zanim nie podpisze się odbioru, a jak nie pasuje, to mogę sobie wziąć awizo i odbierać/rozpakować w punkcie. :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytań ciąg dalszy :)

 

Mam już zbiornik, "za chwilę" dostanę pokrywę i filtr to zostały mi jeszcze do kupienia grzałka i termometr.

 

O grzałkach wiem tyle, że musi mieć termostat i przy moim 52litrowym akwarium ok. 25W mocy. Polecacie jakieś konkretne modele czy jest to sprzęt na tyle prosty, że wystarczy pójść do sklepu i kupić co będzie akurat na półce?

 

Co do termometru to chyba nie ma co kombinować? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, wystarczy wejść na stronę jakiegokolwiek sklepu Akwa z grzałkami i tam w opisie jest np coś takiego:

 

  • 10-25l - 25W,
  • 26-50l - 50W,
  • 51-75l - 75W,
  • 76-100l -100W.

Pond to  moc dobiera się od temperatury pomieszczenia. Jeżeli masz w domu 26C, to można w zasadzie z grzałki zrezygnować albo kupić o mniejszej mocy.

 

I ostatnia rzecz. To są grzałki z termostatem, czyli jak do akwarium 54l weźmiesz grzałkę o mocy nawet 100W to po prostu szybciej  wodę nagrzeje do zadanej temperatury a potem termostat powinien ja wyłączyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo ja dobieram tak:

 

Bez grzałki - akwarium jest przykryte, a temperatura pomieszczenia jest równa, bądź 1-2 stopnie niższa od docelowej.

Grzałka 0,25W/l - akwarium jest przykryte, a temperatura pomieszczenia jest 2-3 stopnie niższa od docelowej temperatury w akwarium.

Grzałka 0,5 W/l - akwarium jest przykryte, ale temperatura pomieszczenia jest o 5-6 stopni niższa od docelowej temperatury w akwarium

Grzałka 1 W/l - akwarium jest odkryte

 

Jeśli masz akwarium odkryte, a temperatura w pomieszczeniu jest 8 lub więcej stopni niższa od docelowej, to zacznij ogrzewać pomieszczenie, by zredukować wahania temperatur.

Edytowane przez Dhuz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, wystarczy wejść na stronę jakiegokolwiek sklepu Akwa z grzałkami i tam w opisie jest np coś takiego:

 

  • 10-25l - 25W,
  • 26-50l - 50W,
  • 51-75l - 75W,
  • 76-100l -100W.

Pond to  moc dobiera się od temperatury pomieszczenia. Jeżeli masz w domu 26C, to można w zasadzie z grzałki zrezygnować albo kupić o mniejszej mocy.

 

I ostatnia rzecz. To są grzałki z termostatem, czyli jak do akwarium 54l weźmiesz grzałkę o mocy nawet 100W to po prostu szybciej  wodę nagrzeje do zadanej temperatury a potem termostat powinien ja wyłączyć. 

 

Widziałem te opisy. Ciekawiło mnie tylko skąd się wziął ten przelicznik 0,5W/l. Dhuz dobrze to rozpisał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu temat akwarium nabiera jakiegoś kształtu :) Na ten moment mam kupione:

- Akwarium Myciok (52 litry - 50x30x35),

- Pokrywa Aquael ze świetlówką LED 8W (wg producenta odpowiednik świetlówki T8 o mocy 15W),

- Filtr kaskadowy Aquael Versamax FZN 2,

- Grzałka Eheim 25W,

- Termometr Aquael :)

 

Potrzebuję jeszcze matę pod zbiornik, piasek i kulki gliniano-torfowe na podłoże i rośliny. No i rośliny nie dają mi spać po nocach ;)

Widziałem, że w sklepach zoologicznych ceny są dość wysokie, a ja za bardzo nie potrafię oszacować ile "zielska" potrzebuję by gęsto obsadzić ww. zbiornik. Ze względu na źródło światła jakie posiadam biorę pod uwagę jedynie rośliny cieniolubne. Ile sadzonek mniej więcej potrzebowałbym na ten litraż? Nie wiem czy ruszać na zakupy czy czekać do wypłaty ;)

 

I na koniec głupie pytanie: w instrukcji filtra pisze, że nie wolno go uruchamiać "na sucho". Oczywiście go nie włączyłem, ale sprawdziłem czy pokrętło do regulacji intensywności przepływu kręci się jak powinno :) Chyba nic to nie zaszkodzi?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz startować na kulkach, a nie typowego lowtecha, to starczy Ci po 3-5 sadzonek każdego gatunku roślin. ;) Zielsko samo się potem rozrośnie.

 

 

 

I na koniec głupie pytanie: w instrukcji filtra pisze, że nie wolno go uruchamiać "na sucho". Oczywiście go nie włączyłem, ale sprawdziłem czy pokrętło do regulacji intensywności przepływu kręci się jak powinno Chyba nic to nie zaszkodzi?  
Nie :P 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

starczy Ci po 3-5 sadzonek każdego gatunku roślin

 

Rozumiem, że chodzi Ci o przykładowo 4 rośliny pierwszego planu, 4 drugie planu i 4 trzeciego planu? Dobrze zrozumiałem? :) Nic się nie stanie jeśli dokładałbym rośliny "na raty"? Nie przeszkodzi to np. w dojrzewaniu zbiornika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rozumiem, że chodzi Ci o przykładowo 4 rośliny pierwszego planu, 4 drugie planu i 4 trzeciego planu? Dobrze zrozumiałem?
Jak to sobie rozplanujesz to już Twoja sprawa. Z każdego gatunku posadź po kilka sztuk gdzie Ci pasuje, komu trzeba upchnij pod korzenie kulki i gotowe. :P 

 

 

Nic się nie stanie jeśli dokładałbym rośliny "na raty"? Nie przeszkodzi to np. w dojrzewaniu zbiornika?
Akwaria dojrzewają i bez roślin, spokojnie. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jestem chyba rekordzistą tego forum jeśli chodzi o czas między zadaniem pierwszego pytania a startem zbiornika :D  Ale "ten dzień" w końcu powoli nadchodzi ;) Myślę o zakupie roślin z Allegro lub jakiegoś internetowego sklepu akwarystycznego. Polecicie kogoś/coś z dobrym towarem za w miarę przystępną cenę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...