Skocz do zawartości

obsada akwarium 300-400l


N0N4M3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, mam pytanko odnośnie obsady do mojego nowego akwarium. Aktualnie mam akwarium 112l a w nim 3 do 5 piskorków kuhli (dlaczego dokładnie nie wiem? A bo kupiłem 5 a widzę tylko 3, prawdopodobnie się chowają albo zostały zjedzone) 2 pielęgnice samce (dokładnie nie wiem jaki gatunek bo dostałem je od znajomego a on też nie wiedział, lecz i tak albo je oddam komuś albo będę musiał je zabić niestety ;(  ) 1 zbrojnika lamparciego około 25cm, i 6 gupików, 2 samce i 3 samiczki.

Nowego akwa jeszcze nie kupiłem dlatego jeszcze nie znam dokładnej pojemności, a obsada nad jaką myślałem to taka:

 

Grupka fantomów rozne ubarwienia 

Gupiki (nie endlera i do tego pare sztuk)
Kiryśnik czarnoplamy (nwm ile sztuk)
Mieczyki (pare sztuk)
Neonki czarne, innesa i czerwone 
Parkę skalarów 
Zbrojnik lamparci (1 do 3)
Może bocja wpaniała (co myślicie?)
Bojownik syjamski parka
Piskorki kuhli (5-8szt)
Może jakieś różne danio (jak myslicie?)
Gurami całujące, mozaikowe i złote (każde w parkach)
Parę sumików szklistych
Prętniki karłowate i trójbarwne (też w parkach)
Wielkopłetw wspaniały (samiec z paroma samicami)
Kirysek lamparci 3szt
Kirysek albinos 3szt
+może jakieś krewetki.
 
I teraz mam pytanie bo z tego co wyczytałem każdy gatunek co tutaj podałem mógł by ze sobą żyć, ewentualnie ktoś kogoś by mógł zjeść, i teraz mam pytanko, czy ktoś bardziej doświadczony mógł by mi poradzić co ewentualnie zmienić i czy tak zostawić.
 
Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi
 
Jakub 
 
 

A i zapomniałem dodać że chciałem molinezje lecz niestety okazało się że nie te parametry wody są wymagane dla molinezji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba na rybyakwariowe.eu czytałeś że tak Ci wszystko mogłoby ze sobą żyć, ale że molinezje nie pasują to już nie uwierzę...

 

A jeśli wydaje Ci się, że akwarium w rozmiarze ok 150x50x50 to nie wiadomo jaki ocean, to muszę Cię rozczarować. Nie upchniesz takiej zupy rybnej bez szkody dla nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zacznijmy od tego jaką masz wodę w kranie?

Czy masz dostęp do filtra RO (by ewentualnie dopasować wodę do ryb)?

 

300-400 litrów to już fajny zbiornik. Jak byś wpuścił do takiego akwarium te ryby to przede wszystkim nie wszystkie mają te same wymagania a po drugie nie wyglądało by to zbyt atrakcyjnie. Ja też może w przyszłym roku będę zakładał coś w tym litrażu i według mnie lepiej by to wyglądało jak by wpuścić tam jedną dużą ławicę, lub maks. dwie mniejsze, do tego kilka większych ryb i jakieś stadko ryb przydennych i wystarczy.  

Edytowane przez Dawidk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zacznijmy od tego jaką masz wodę w kranie?

Czy masz dostęp do filtra RO (by ewentualnie dopasować wodę do ryb)?

 

300-400 litrów to już fajny zbiornik. Jak byś wpuścił do takiego akwarium te ryby to przede wszystkim nie wszystkie mają te same wymagania a po drugie nie wyglądało by to zbyt atrakcyjnie. Ja też może w przyszłym roku będę zakładał coś w tym litrażu i według mnie lepiej by to wyglądało jak by wpuścić tam jedną dużą ławicę, lub maks. dwie mniejsze, do tego kilka większych ryb i jakieś stadko ryb przydennych i wystarczy.  

Nie wiem co dokładnie jest ten filtr RO więc ci niestety nie powiem, ale mógł byś coś poradzić odnośnie obsady bo najwidoczniej zostałem trochę oszukany na tym forum co czytałem.

Zależy mi na najbardziej kolorowych rybkach, żeby by mogły być razem duże i małe rybki, zależy mi bardzo na gupikach, piskorkach co mam i do tego na tym zbrojniku bo mam go już parę lat ;D 

Dziękuje za odpowiedź

Edytowane przez N0N4M3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr RO - odwróconej osmozy

Nikt Ci nie pomoże w dobraniu obsady nie znając parametrów wody więc albo zmierz testami albo przynajmniej podaj jakie parametry podają wodociągi z Twojej okolicy na swojej stronie.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-doświadczenia-i-opinie/

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/43761-filtr-ro-mały-poradnik/

Edytowane przez Dawidk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę nawet wdawał się na dywagacje na temat zupy rybnej ułożonej w pierwszym poście - informacje o gatunkach można przeczytać na stronach encyklopedycznych.

 

Wybierz sobie 1 gatunek, który chcesz na 100% mieć. Dostosuj do niego resztę obsady wybierając ryby o podobnych wymaganiach (mieszasz ryby wód zimnych z tropikalnymi, wód twardych z rybami wód miękkich itp, do tego maksymalne przerybienie - przepis na katastrofę, stratę obsady i pieniędzy, do tego obserwowanie w swoim zbiorniku rybiego holokaustu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego ph 6,5 to kwasna woda normalnie w kranach jest od 7,0 w góre

 

chcesz obsade to proszę P.leopoldi+ziemiojady+neon czerwony

Może ph jest inne bo w Norwegii mieszkam i do tego sprawdzałem ph tymi paskami za parę groszy w akwarium nie brałem wody prosto z kranu, a te akwarium stoi jakieś 8 miechów już, a co do ziemiojadów ciężko dostać w Norwegii 

Edytowane przez N0N4M3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego planujesz  już fajny litraż  300-400 litrów to można się pobawić w coś fajnego a ty chcesz tam zrobić zwyczajnie zupę rybną bez składu i ładu .

W takim 450L szkiełku bardzo fajne malawi można zrobić i  wpuścić  tam 3-4  odmiany pysków (kolorowych ) bo widzę ze na tym najbardziej ci zależy

 

 

Ogólnie to musisz patrzeć jakie wymagania mają ryby bo ryba z wód kwaśnych bedzie się czułą fatalnie w wodzie twardej i na odwrót  to samo z temp  .TO nie tak jak myślisz ze postawisz ,zalejesz  ryby wrzucisz i będzie banglać  bo nie będzie  ,a będą  same kłopoty .

 

Zanim zabierzesz się za  dobieranie ryb  to napisz proszę   jaką  filtrację planujesz  ?  a musisz  tu mieć  bardzo wydajną   w takim litrażu  .Będzie jakiś  sump czy kubły ?

Co z oświetleniem ? led,t5 ,hqi ?

Ogrzewanie ?

Podłoże ? piach ,substrat ,żwir .... ?

 

 

zacznij od planowania rzeczy technicznych   a nie zaczynasz od kotka strony od układania obsady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego bez urazy a co wiesz?

w takim zbiorniku można wiele  biotopów postawić ale to zależy od sprzętu  ja bym w tym widział tanganike kwotowo wyjdzie chyba najtaniej

zbiornik masz już czy dopiero będziesz zamawiał? 


Podloze piasek + zwirek kwarcowy (mam pomysl na aranzacje).
Akwarium rolsinne
 

Roślinne pytanie LT czy HT bo jak HT to jest porażka nie dość ze założenie kosztowne to i utrzymanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swiatlo nwm.

Filtry kubelkowy nwm jeszcze jakie.

Podloze piasek + zwirek kwarcowy (mam pomysl na aranzacje).

Akwarium rolsinne

Grzalka enheim jager 300w

Na malawi sie nie znam

 

Jak dla ciebie podstawowe sprawy nie są ważne  to nie  oczekuj ze ktoś  Ci  tu udzieli konkretnej porady ,jakie twoje podejście do  sprawy  takie odpowiedzi/porady będą. Powtórzę  się jeszcze raz ...zabierasz się  od kotka stronę za zakładanie tego zbiornika .

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jako możesz to jako filtracje polecał bym sumpa. Podłoże piasek kwarcowy. Na świetle się nie znam Ale jak chcesz roslinne to raczej powerledy. Może ktoś bardziej doświadczony wypowie się co do oświetlenia?

Co do ryb, tak jak ktoś już pisał. Chcesz kolorowo rób Malawi.

 

Ps. Jeśli nie wiesz co to jest ro to dlaczego nie przeczytasz w internecie? Dużo to nie kosztuje... Włóż też trochę wysiłku w zdobycie wiedzy...

 

Janek

 

Edytowane przez Janeczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...