Skocz do zawartości

Roślinki w piaszczystym podłożu


_Mateusz_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bierzesz roślinę i wsadzasz w podłoże. Posadzone. 

 

Żwir jest tak samo jałowym podłożem jak piach. Dasz żwir pod spód to z czasem i tak wszystko wyjdzie na wierzch.

 

Mi zależy żeby akwarium 112l (które będę miał) nie zrestartować.Bo tak wielki zbiornik to trudno reset zrobić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie piach jest najlepszym podłożem. Jednak odradziłbym Ci, jako początkującemu, stosowanie ziemi ogrodowej, bo jeśli popełnisz błąd to zapłacisz za to. Dla Ciebie idealnym rozwiązaniem będzie piach taki do piaskownic z marketu budowlanego, oczywiście wcześniej dokładnie wypłukany. Pod korzenie roślin dajesz kulki gliniano-torfowe i jest ok. Bezproblemowe, bez ryzyka, tanie i skuteczne. 

 

Nie ma sensu dawać piasku ze żwirem bo po 1 słabo to wygląda, a po 2 i tak się wymiesza. Syfek z powierzchni piasku zbierasz delikatnie wężykiem przy podmianie wody i po problemie. Żadnego odmulania itp. 

 

112-litrowy zbiornik wcale nie jest duży, no ale co kto jak rozumie ;) Zrób testy na NO2 i NO3, bo podejrzewam, że możesz mieć tyle tych związków w wodzie, że zabawa bez resetu nic Ci i tak nie da. 

 

Według mnie wymiana podłoża = restart. Jeśli masz dojrzałą wodę i dojrzały filtr, to po prostu spuść jak najwięcej wody z akwarium, szybko włóż tam filtr bez jakiegokolwiek płukania, wpuść ryby do tego pojemnika z dojrzałą wodą, a w międzyczasie umyj i ogarnij akwarium. Na końcu zalejesz gotowe już akwarium dojrzałą wodą, umieścisz w nim dojrzały filtr i po problemie. 

 

Zanim zabierzesz się za jakikolwiek restart i wymianę podłoża powiedz nam jakie masz rośliny, ile ich masz, kup testy wody i zbadaj wodę, powiedz jaki masz filtr. Bo może się okazać, że masz dużo do przygotowania jeszcze przed restartem, a bez sensu zmieniać coś 2 razy.

 

Bardzo ciekawi mnie filtracja w tej 112-stce. Jaki filtr i jakie wkłady? Pracuje non stop?

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie piach jest najlepszym podłożem. Jednak odradziłbym Ci, jako początkującemu, stosowanie ziemi ogrodowej, bo jeśli popełnisz błąd to zapłacisz za to. Dla Ciebie idealnym rozwiązaniem będzie piach taki do piaskownic z marketu budowlanego, oczywiście wcześniej dokładnie wypłukany. Pod korzenie roślin dajesz kulki gliniano-torfowe i jest ok. Bezproblemowe, bez ryzyka, tanie i skuteczne.

 

Nie ma sensu dawać piasku ze żwirem bo po 1 słabo to wygląda, a po 2 i tak się wymiesza. Syfek z powierzchni piasku zbierasz delikatnie wężykiem przy podmianie wody i po problemie. Żadnego odmulania itp.

 

112-litrowy zbiornik wcale nie jest duży, no ale co kto jak rozumie ;) Zrób testy na NO2 i NO3, bo podejrzewam, że możesz mieć tyle tych związków w wodzie, że zabawa bez resetu nic Ci i tak nie da.

 

Według mnie wymiana podłoża = restart. Jeśli masz dojrzałą wodę i dojrzały filtr, to po prostu spuść jak najwięcej wody z akwarium, szybko włóż tam filtr bez jakiegokolwiek płukania, wpuść ryby do tego pojemnika z dojrzałą wodą, a w międzyczasie umyj i ogarnij akwarium. Na końcu zalejesz gotowe już akwarium dojrzałą wodą, umieścisz w nim dojrzały filtr i po problemie.

 

Zanim zabierzesz się za jakikolwiek restart i wymianę podłoża powiedz nam jakie masz rośliny, ile ich masz, kup testy wody i zbadaj wodę, powiedz jaki masz filtr. Bo może się okazać, że masz dużo do przygotowania jeszcze przed restartem, a bez sensu zmieniać coś 2 razy.

 

Bardzo ciekawi mnie filtracja w tej 112-stce. Jaki filtr i jakie wkłady? Pracuje non stop?

W 2017 roku będę miał akwarium 112l a w tym 25l to mam jedną rośline.

W 25l mam:

-filtr i grzałka diversa filtr ma wkład z gąbki

-okrągłe podłoże

Masz tu całą grafike

post-24184-0-50997700-1476860874_thumb.jpg

Edytowane przez _Mateusz_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


W jakiś poradnikach coś napisali, że tak boisz się tego strasznego podłoża jakim jest piach?

Nie boję.

 

Mam kolejne pytanie.Czy rośliny będą ukorzeniać się w piasku kwarcowym? Czy mi nie pogniją korzenie?
I tabletki czy pałeczki czy substrat mam włóż pod rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie gniły mi korzenie roślin w piasku. Tabletki i pałeczki to zupełnie inna bajka niż substrat. Tabletki,pałeczki moim zdaniem wygodniejsze w stosowaniu chociaż ja dawałem kulki g-t i wszystko rosło. Przy substracie trzeba się zastanowić jakie rośliny i przede wszystkim ich będzie. Jak większość dba w roślinach to substrat jak pięć roślin na krzyż polecam doraźne środki czyli pałeczki,kulki,tabletki itp.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie gniły mi korzenie roślin w piasku. Tabletki i pałeczki to zupełnie inna bajka niż substrat. Tabletki,pałeczki moim zdaniem wygodniejsze w stosowaniu chociaż ja dawałem kulki g-t i wszystko rosło. Przy substracie trzeba się zastanowić jakie rośliny i przede wszystkim ich będzie. Jak większość dba w roślinach to substrat jak pięć roślin na krzyż polecam doraźne środki czyli pałeczki,kulki,tabletki itp.Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

A nie muszę gliny do roślin brać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mieszanie.

Po pierwsze robisz akwa za ile ciebie stać.

Ja mam 180 litrów i bez żadnych wynalazków.

-podloze maturalne

Oświetlenie- T5 100cm ze świetlówkami HiLite Day 2x45 W (895 mm) plus extra założone odblaski

Filtr Bioflow 3.0 z pompą Eccoflow 600 o wydajności 600 l/h PLUS extra zakupiony wkład ceramiczny

Grzałka 200 W

Moc pompy 6,5 W

Do tego po 2 tygodniach od startu założona bimbrownia

Rośliny od anubasa po Mech nie będę wymieniał.

Obsada 10 x kardynalki 3 x Pantom 1 zbrojnik 2 x Krab oraz 2 x krewetka Tiger 2 x panda.

Akwarium założone raz na wodzie kranowej. Na starcie dodałem tylko aqua start i po 24 wpuściłem pierwsza osadę ryb i po paru dniach kolejne.wzzystko czuła bez żadnych testów choć raz robię na początku bo takowy posiadam JBL - kropelkowy. Oświetlenie chodzi przez 8-10h na dobę a wiadomo filtr 24h. Co drugi dzień zmieniam wkład wierzchni. Wymiana wody co tydzień 20%.

I teraz zastanawiam się gdzie i po co jakieś testy? Bez tego człowiek spokojniejszy. Rośliny rosną i staram się posadzić trawnik. Reszta też puszcza nowe pędy. Obsada- nie zauważam żadnych zmian - więc wszystko ok.

Jeśli chcesz zrobić to jedno polecę podaruj sobie ziemię ogrodowa. Normalny zwir lub drobny gruz o niskiej gratulacji. Sadzisz rośliny i wstawiaj z Kulki torf.gliniane. jeśli chcesz szybciej wpuścić ryby to polecam aqua star. Cała filozofia.zero zbędnych rzeczy jak to niektórzy wypisują. Mi aqwa chodzi pięknie i wszystko powoli zarasta. Teraz na dniach będę dosadzał rośliny na tyl i nic tylko się cieszyć. I dodam że kamienie mam znad morza- spreparowane

Ale mi zależy żeby podłoże było całe z piachu kwarcowego i jakieś roślinki rosnące nią piasku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale mi zależy żeby podłoże było całe z piachu kwarcowego i jakieś roślinki rosnące nią piasku.

I to jest bardzo słuszna koncepcja.

Zobacz sobie: http://forum.superakwarium.pl/topic/41530-112-ap-ruchome-piaski/?do=findComment&comment=433694 w piachu wszystko rośnie bez problemów.

 

A na "porady" kolegi Akva180, to bym mocno uważał. On chyba też niewiele wie o cyklu azotowym, bo sądząc po zdjęciach jeszcze się nie zamknął w jego akwarium.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-podloze maturalne

Zwłaszcza czarny grys i aquascaping na 'ścieżkę'.  Chyba, ze chodzi Ci serio  o jakieś podłoże 'maturalne'.

 

 

Obsada 10 x kardynalki 3 x Pantom 1 zbrojnik 2 x Krab oraz 2 x krewetka Tiger 2 x panda.

Po polsku neon czerwony, a nie kardynałek. Tym trzem 'pantomom', jak je nazywasz, bliżej już do H. bentosi, chyba, ze masz jakąś odmianę barwną - swoją drogą dobrze, że przypominasz - ryby stadne trzymamy w stadzie, a nie po kilka niedobitków.  Reszta opisu obsady tak mglista, że autorowi nic nie pomoże.

 

 

Rośliny od anubasa po Mech nie będę wymieniał.

Czyli same mało wymagające... po co gazujesz?

 

 

I teraz zastanawiam się gdzie i po co jakieś testy? Bez tego człowiek spokojniejszy.

Jakbym słyszał sąsiada. "Gdzie i po co wizyta kontrolna u lekarza? Bez tego człowiek spokojniejszy"

 

Dając takie rady i taki przykład "wygodnictwa" (bimbrownią mieszankę gazową dozujesz, ryby wpuszczasz do świeżo zalanego baniaka, a testy ganisz - przecież to jakiś paradoks) akarystycznego, gdzie Janusz wrzuca do akwarium rybki i cieszy się, że są, a jak za 2 latka zdechną, to przecież tak 'długo' żyły, że na pewno nie jego wina.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...