Skocz do zawartości

Grotki dla zbrojników


lisowaty
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, z racji iż ostatnio zmieniałem lekko wystrój w baniaczku postanowiłem zafundować nowy domek zbrojnikom. W sumie sie trochę obszukałem za odpowiednimi grotkami ale ostatecznie postanowiłem ze zrobie je sam. Zakupiłem glinę odpowiednia do tego rodzaju zastosowań i przystąpiłem do działania. Generalnie każda grotka jest inna. Nawet te na pierwszy rzut oka wyglądające tak samo różnią sie minimalnie wysokością lub długością ale to zamierzone ( lub samo wyszło) aby każdy mógł sobie wybrać pasujący mu najlepiej domek. Pierwsza partia sie suszy a potem jadą do wypału. Drugą partie sobie zrobię z ciemniejszej gliny choć i te zciemnieją... Efekty dzisiejszych zmagań na fotkach.

post-24138-0-44060100-1476550601_thumb.jpgpost-24138-0-72012900-1476550632_thumb.jpgpost-24138-0-69929800-1476550675_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne DIY. :razz: Pokażesz potem jak prezentują się w baniakach i jak zbrojniki z nich korzystają? :razz:

 

Korzystając z tego tematu mała prywata: czy zamiast tego typu rurek mogę wykorzystać wydrążone łupiny kokosa z wyciętym otworem? Mam bardzo małe doświadczenia ze zbrojnikami i właśnie przygotowuję dla nich szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotki mogę wrzucić ale jeszcze chwilę to potrwa bo czekam na inny kolor gliny i potem też suszenie i dopiero wypał. Z grotkami jest nie taka prosta sprawa. Jeśli chcesz aby zbrojniczki czuły sie bezpiecznie, mniej stresu miały to wystarczy spokojnie łupinka i trochę korzeni ale jak chciałbyś je rozmnażać to już musisz się wysilić i poszukać jakich grotek potrzebuje dany gatunek. Najlepiej aby grotki nie były identyczne i trochę różniły się od tej dedykowanej dla konkretnego rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam (przynajmniej na razie) zamiaru rozmnażać zbrojników. Zawsze mi się podobały niektóre gatunki, ale nie mogłem im zapewnić odpowiednich warunków. Ale baniaczki stawiam coraz większe... :razz: Mam teraz tylko 4 malutkie zbrojniki, które cierpliwie czekają w tymczasowym akwa, aż uporam się z większym szkłem dla nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przy takich ilościach to chyba powinieneś płacić za reklamę, bo wątpię że to ilość na użytek własny ;)

 

Swoją drogą fajnie Ci wyszły.

Dzięki Sławek. Generalnie zamierzam z tuzin wrzucic do 200 l bo na razie to lekka prowizorka tam jest. Kilka utopie w ogólnym a resztę przytrzymam bo jak sie uda to grudzień/styczeń odpalę szkiełka 3 i 4. Muszę tylko akwaria zamówić i czekam aż się przeprowadzę bo resztę już mam.

Nigdy wcześniej grotek nie robiłem i ciekaw jestem po wypale ile przetrwa. Powinny schnąć 3 tygodnie i wytrzymać temp wypału 1150-1200 st. C. Wszystkie łączenia ( a robiłem ich jak najmniej) muszą być zniszczone i zatarte. No zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ta zamieszkała grota przez Ancistrusa jest ładna, bo na wyjściu ścianki są takie fajnie cienkie. Ta obok już mniej mi się podoba.

 

Bardzo lubie DIY, więc szanuje za pracę włożoną w produkcje tych grot.

 

Planujesz mieć zbiorniki stricte zbrojnikowe?

 

Dziękuję za miłe słowo. Generalnie zbrojasy bardzo mi sie podobają i podłapałem bakcyla. Planuję założyć kilka gatunkowych a zobaczymy co z tego wyjdzie. Teraz kupiłem kolejne akwarium ale małe bo 70l - 50x40x35 i też bedzie sterylniak. Kolejne zakupy w styczniu.post-24138-0-35730800-1480710087_thumb.jpg

I mała aktualizacja lokatorów:

post-24138-0-70048000-1480710153_thumb.jpgpost-24138-0-05615400-1480710169_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...