Skocz do zawartości

[96 litrów] Red Forest


Vexatus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Czas pokazać moje najnowsze szkiełko. Akwarium od samego początku było planowane z myślą o dzikusach Betta coccina. W zeszłym roku nie udało się ich zdobyć, bo nie mogłem przygotować odpowiedniego szkła. W tym roku zabrałem się trochę za późno za ten baniak i jest już trochę za zimno na wysyłkę, więc postaram się je zdobyć w przyszłym roku. Najważniejsza jest konsekwencja w realizacji celu i cierpliwość. Więcej info na temat baniaka i szczegółowa relacja z jego zakładania pojawi się na: http://www.vexatus.net/mo...ed-forest-2016. Obecna obsada jest w większości tymczasowa i po ewentualnym zakupie dzikusów zostanie przeniesiona do innych baniaków.

Litraż: 96 litrów
Wymiary: 80 x 30 x 40 cm
Oświetlenie: 18W 6500K + 5W LED (25W) 2700K
Ogrzewanie: Aqua-Szut HOT 2005 100W
Temperatura: 25 stopni
Filtracja: Aqua-Szut Turbo 550 N

Jest to akwarium typu Black Water (a raczej jeszcze nie jest ale powoli do tego zmierza). Podłoże jest niejednorodne. Akwa ma spodnią szybę podzieloną na dwie części styropianową wklejką przez całą długość. W tylnej części na całej długości akwa znajduje się ziemia ogrodowa z torfem (4 litry), natomiast z przodu na całej długości mieszanina czarnego i białego grysu bazaltowego (4 litry). Na to położyłem jeszcze 50 liści dębu i przysypałem 12 litrami drobnego piasku.

Ze spraw technicznych: temperatura 25 stopni (docelowo 23 stopnie), filtr Aqua-Szut Turbo 550 N, grzałka Aqua-Szut HOT 2500 100W, świetlówka 18W 6500K od 18:00 do 00:00 + żarówka LED 5W (odpowiednik 25W) 2700K od 22:00 do 02:00. Podmiany to zaledwie 10 litrów wody w każda pierwszą i trzecią sobotę miesiąca, czyli co 2 lub 3 tygodnie.

Aranżacja opiera się na drewnie, piasku, liściach i roślinach. Największy kawał drewna został wyciągnięty przez mojego kolegę z jakiegoś zabagnionego jeziora w okolicy Bornego Sulinowa. Ten nieco mniejszy to fragment wielkiej gałęzi przytarganej przez moją córkę ze spaceru w parku. Pozostałe to fragmenty gałęzi z ogromnego orzecha włoskiego rosnącego w naszym ogrodzie. Jak widać na filmach bardzo często korzystam z tego orzecha - do baniaka trafiają także jego liście i łupiny.

Docelowo baniak ma sobie zarastać jak ma ochotę, bo nie mam zamiaru ingerować w rośliny - niech sobie rosną jak chcą. Mogę ewentualnie coś jeszcze dosadzić. Tył jest obsadzony najzwyklejszym nurzańcem. Dodatkowo posadziłem także Cryptocoryne wendtii green, które się przyjęły pomimo diametralnej zmiany warunków oraz Cryptocoryne rubella, które maja problem z aklimatyzacją i już musiałem dosadzić nieco, bo połowa się rozpuściła. Z tyłu niedaleko filtra rośnie sobie także jedna malutka Cryptocoryne usteriana, która mam nadzieję się przyjmie i skolonizuje cały baniaczek. Posadziłem też jakieś szczątki Sagittaria subulata natans, ale chyba się nie przyjęły - niby coś tam z piasku wystaje jeszcze, ale nic nie rosną.

Jak już pisałem baniak był planowany z myślą o Betta coccina i w przyszłym roku wraz z nastaniem cieplejszych dni postaram się zdobyć te ryby. Ewentualnie w grę wchodzą także Betta rubra. Jak łatwo zauważyć oba gatunki są czerwone i stąd nazwa baniaka. Tymczasem w akwa pływa sobie jeden zwykły kubeczkowy Betta splandens Veil Tail (hehe... również czerwony), który ma duże problemy z płetwami. Na filmikach i zdjęciach widać to doskonale - szczególnie płetwa ogonowa. Mieszkają tutaj także 3 sztuki Pangio oblonga (jeden mi padł z niewiadomych przyczyn jeszcze w akwa przejściowym), które stanowią część docelowej obsady i zostaną w tym akwa. Przeurocze ryby. Planuję dokupić jeszcze kilka sztuk. W akwa mieszkają jeszcze 4 młode zbrojniki, które za jakiś czas trafią do swojego docelowego akwarium. Tak więc tymczasowo zamiast prowincji Jambi na Sumatrze mam w baniaku Sumatrę, Tajlandię i Amazonkę. Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem tymczasowo jednej sztuki Labeo bicolor.

Dla zainteresowanych film ze stanem akwa na JESIEŃ 2016:

https://www.youtube.com/watch?v=XUIgqkFAAJk

Dodatkowo playlista z filmikami, które prezentują akwa tydzień po tygodniu od pierwszego tygodnia po zalaniu:

https://www.youtube.com/w...NpZFWV6UR7X-G5S

To chyba wszystko tak na szybko. Wszelka krytyka i uwagi jak zwykle mile widziane. Zdjęć całego baniaczka i wszystkich mieszkańców jeszcze nie zapakowałem na mój serwer i uzupełnię je tak szybko jak się da. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam! Minęły właśnie 3 miesiące od założenia akwarium, więc czas na małą aktualizację. smile.png W baniaku ostatnio niewiele się dzieje - zbrojniki się chowają, piskorki przekopują podłoże, bojek ma postrzępione płetwy... Zniknęły wszystkie rośliny poza nurzańcem. W najbliższym czasie postaram się dosadzić dużą kryptokorynę karbowaną i jeszcze więcej nurzańca. Chyba że mi się odwidzi i wpadnę na jakiś inny pomysł, bo tak też czasem bywa. :) Zmieniłem filtr na ASAP 500 i jak na razie jestem bardzo zadowolony - spisuje się całkiem dobrze.

 

Przy okazji nagrywania wczorajszego krótkiego filmiku z aktualnym stanem baniaka stał się jakiś cud, bo chyba pierwszy raz mam na filmie kolory prawie takie jak w rzeczywistości. :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=YoVOakVfjTk

 

Jak zwykle wszelkie uwagi mile widziane. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...