Skocz do zawartości

Włóknina na korzeniach roślin a żółta woda


ania_jo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Założyłam 25l akwarium Hailea. Wypłukałam gruboziarnisty żwirek. Mam filtr w domowej kotłowni więc zanim woda trafi do kranu jest jeszcze filtrowana. Włączyłam filtr w akwarium. Po trzech dniach wpuściła 3 welonki,kiryska i glonojad. Niestety tu chyba zrobiłam błąd bo wraz z rybkami wlałam też wodę z worka w którym je dostałam. Drugi błąd to włóknina okalająca korzenie roślin. Nie ściągnęłam jej i teraz woda nabrała lekko żółtego koloru. Nie mam dobrego dojścia do akwarium, ciężko mi jest teraz wyciągnąć rośliny by zabrać włókninę. Myślicie, że mogę ją zostawić?

Rybki karmię 4xpo szczypcie pokarmu.

Jakie są powody natychmiastowego zażółcena, czy jest to normalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że zanim coś zrobisz powinnaś poczytać o rozsądnym urządzaniu, przygotowaniu i pielęgnacji akwarium.

I to tak na bardzo poważnie.

Rada - oddaj ryby z powrotem do sklepu i zanim cokolwiek żywego dodasz to poczytaj, poczytaj i poczytaj...

 

With mobilephone sent.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość ryb doradzili mi w sklepie. Ponoć 5 l na każdą rybę. Ja mam 5 rybek więc 25 l akwarium ponoč jest ok ??? :'(

Trochę martwi mnie to lekkie zażółcenie, pojawiło się wraz z posadzeniem dwóch małych roślinek. Wiem, że zrobiłam to trochę nie pokoleji, ale denerwowały mnie sztuczne rośliny w akwarium (wymysł mojego dziecka).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za mikrofalówka :D

 

Kurde żeby dosadniej nie pisać o za idiota przelicza 5l wody na akwarium .... dla 3 welonów akwarium mi. 250litrow i wydajna filtracja.

Ta żółta woda u ciebie to odchody ryb .

 

W tej mikrofalówce możesz trzymać gupiki,bojownika ,krewetki a nie giganty welony

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N

Co to za mikrofalówka :DKurde żeby dosadniej nie pisać o za idiota przelicza 5l wody na akwarium .... dla 3 welonów akwarium mi. 250litrow i wydajna filtracja.Ta żółta woda u ciebie to odchody ryb .W tej mikrofalówce możesz trzymać gupiki,bojownika ,krewetki a nie giganty welony Lumia 640

Niestety, ta "mikrofalówka" w dziecięcym pokoju to było jedyne rozwiązanie dla tej niskiej wnęki w szafce, ale i tak dzięki.

 

Ps. Czytając powyższe wpisy, trochę zapał mi opadły. Ale wróciłam do akwarium, na nowo zachwycłam się hipnotyczná magią ryb i stwierdziłam, że jak wszystkiego się nauczę z większym lub mniejszym wsparciem innych to przeniosą rybki do większego, bardziej profesjonalnego akwarium.

A o 5l na rybę piszą nawet tu

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zakładanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D bzdura która się stosowało 20lat temu .

Nie zniechęcaj się do tego hobby ale nie ufaj ślepo sprzedawcom w sklepie bo oni są od sprzedaż a wiedze musisz mię ty.

Czytaj pytaj nast. kupuj .

Na pomoc możesz liczyć ale na chwile obecna to weź te ryby zawieź tam gdzie kupiłaś i zadaj zwrotu pieniędzy.

Smialo możesz narzucać temu sprzedawcy bo wiedze ro ma zerowa.

Sprzedal ci ryby które rosną do 30cm do akwarium 25l .......

 

Podłoże też kupilas jedno z najgorszych czystości na nim nie utrzymasz a dwa to może zatwardzić wode.

Wymienił by je na zwykły piasek do piaskownic i kulki gt w piach rośliny się ucieszą.

 

Nast. Przydało by się znać parametry wody w kranie ph,gh/kh może masz jakiegoś akwarystę w okolicy i zrobi ci podstawowe testy za piwo.

 

Co do obsady to celowal bym w samce gupika endlera , bojownika ze względu na to ze dopiero zaczynasz.

 

Filtr kupił bym cos lepszego np kaskadę od biedy jakiś wewnętrzy dobry ale to miejsce zabiera.

 

To tak po krótce na pewno się nie zrażaj poczarki nie są latwe głównie na brak wiedzy i pseudo dworactwo w zoologu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o 5l na rybę piszą nawet tu http://forum.superak...mpedium-wiedzy/

 

Już nie piszą :^)

 

Tak wygląda dorosły welon w odpowiednich warunkach (według mnie najodpowiedniejszym miejscem dla karasi jest oczko wodne) :

goldfish.jpg

Jeśli lubisz jakies useless przeliczniki to przy welonach można przyjąć 1 welon/100l wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie piszą :^)

 

Tak wygląda dorosły welon w odpowiednich warunkach (według mnie najodpowiedniejszym miejscem dla karasi jest oczko wodne) :

goldfish.jpg

Jeśli lubisz jakies useless przeliczniki to przy welonach można przyjąć 1 welon/100l wody.

Tak sobie myślę, że welon takiego rozmiaru w 25l wyglądałby jak kot w jakimkolwiek pojemniku - wypełniałby szczelnie calutkie akwarium :D

Wybaczcie offtopic.

 

Co do właściwego wątku - troszkę straszenia się pojawiło, ale po kolei:

akwarium 25l nadaje się dla niewielu ryb, łatwiej w takim trzymać krewetki. Jeśli mają być rybki - proponuję żyworódki endlera (zwane gupikami endlera), samce, wtedy na upartego można podarować sobie testy, bo one tolerują dość szeroki zakres parametrów.

Po kolei do zrobienia: oddać aktualną obsadę, wyrzucić żwir, kupić w obi piasek do piaskownic, ewentualnie kulki gliniano-torfowe (na allegro czy gdzieś) wbić w ten piasek. Zasadzić rośliny koniecznie bez wełny - zaczną w niej gnić korzenie. Zalać wodą, włączyć filtr, zostawić na 3-4 tygodnie. Po tym czasie wziąć próbkę wody, pójść do akwarystycznego, poprosić o zrobienie testów NO2 i NO3 (a najlepiej przy okazji pH, GH). Jeśli NO2=0, a NO3<50 można wpuszczać rybki. Jeśli NO2>0 czekamy dalej, jeśli NO2=0, ale NO3>50 - zanim wpuścimy rybki podmiana wody, tak 30-40%. Po wpuszczeniu ryb co tydzień 30% wody do podmiany, nie wyciągamy ozdób, piasku, filtra.

To taka uproszczona wersja prowadzenia akwarium.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-raiders-

Dziękuję ci, przywróciłeś mi wiarę w ludzi.

Masz rację, kamyczki strasznie zatwardziły mi wodę. Po niespełna tygodniu mam już mały osad na granicy z wodą.

 

Szkoda rybek, muszę działać.

A welonki przyniosę do większego akwarium, tylko potrzebuję paru miesięcy na to. :-)

 

Co do filtra to chyba mam nie najgorszy? Jest tam gąbka i węgiel aktywny a do tego napowietrzania kaskadowy, na początku tej może raczej być - HAILEA RP-200

Edytowane przez ania_jo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w ciągu tych paru miesięcy padną... Jeszcze jedno, nie wiem czy dobrze widzę, ale na zdjęciu akwarium nie bardzo stabilnie stoi, mowa tu o tym, że akwa powinno stać całą powierzchnią dna na szafce/półce a nie tylko część dna...

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeszcze jedno, nie wiem czy dobrze widzę, ale na zdjęciu akwarium nie bardzo stabilnie stoi, mowa tu o tym, że akwa powinno stać całą powierzchnią dna na szafce/półce a nie tylko część dna...
 

Tak zaprojektowane jest to akwarium. Podobnie jak FLuval Edge.

 

 

 

 

A welonki przyniosę do większego akwarium, tylko potrzebuję paru miesięcy na to.
 

Oddaj ryby, po dojrzeniu akwarium kup odpowiednie do tego litrażu i nie męcz obecnych przez parę miesięcy lub więcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w ciągu tych paru miesięcy padną... Jeszcze jedno, nie wiem czy dobrze widzę, ale na zdjęciu akwarium nie bardzo stabilnie stoi, mowa tu o tym, że akwa powinno stać całą powierzchnią dna na szafce/półce a nie tylko część dna...Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Tak, masz rację. Taka konstrukcja niestety. Wydałam krocie :-( no nic, człowiek uczy się na błędach, ale łapię bakcyla i się nie poddaję. Dzięki.

Na dole inne foto. Nie mają podparcia tylko narożniki dna akwarium.

Tak sobie myślę, że welon takiego rozmiaru w 25l wyglądałby jak kot w jakimkolwiek pojemniku - wypełniałby szczelnie calutkie akwarium :D

Wybaczcie offtopic.

 

Co do właściwego wątku - troszkę straszenia się pojawiło, ale po kolei:

akwarium 25l nadaje się dla niewielu ryb, łatwiej w takim trzymać krewetki. Jeśli mają być rybki - proponuję żyworódki endlera (zwane gupikami endlera), samce, wtedy na upartego można podarować sobie testy, bo one tolerują dość szeroki zakres parametrów.

Po kolei do zrobienia: oddać aktualną obsadę, wyrzucić żwir, kupić w obi piasek do piaskownic, ewentualnie kulki gliniano-torfowe (na allegro czy gdzieś) wbić w ten piasek. Zasadzić rośliny koniecznie bez wełny - zaczną w niej gnić korzenie. Zalać wodą, włączyć filtr, zostawić na 3-4 tygodnie. Po tym czasie wziąć próbkę wody, pójść do akwarystycznego, poprosić o zrobienie testów NO2 i NO3 (a najlepiej przy okazji pH, GH). Jeśli NO2=0, a NO3<50 można wpuszczać rybki. Jeśli NO2>0 czekamy dalej, jeśli NO2=0, ale NO3>50 - zanim wpuścimy rybki podmiana wody, tak 30-40%. Po wpuszczeniu ryb co tydzień 30% wody do podmiany, nie wyciągamy ozdób, piasku, filtra.

To taka uproszczona wersja prowadzenia akwarium.

 

Ok, dzięki, to zabieram się do pracy od nowa :-)

 

Człowiek naoglądał się zdjęć gdzie tzw. Złote rybki żyją w kulistych 10l akwariach po kilka, aż serce boli. Pomyślałam więc, że moje z trzema welonam będzie ok. No nic najwyżej jak podrosną wpuszczę je do mojego 210l basenu na ogrodzie :)

 

Dziękuję za wszystkie opinie.

post-24233-0-46462800-1472394564_thumb.jpg

Edytowane przez ania_jo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz rację. Taka konstrukcja niestety. Wydałam krocie :-( no nic, człowiek uczy się na błędach, ale łapię bakcyla i się nie poddaję. Dzięki.

Na dole inne foto. Nie mają podparcia tylko narożniki dna akwarium.

To akwarium jest akurat bardzo eleganckie i ma właśnie ciekawe podparcie, przy tak małym szkle można sobie na to pozwolić. Oświetlenie w tym chyba nie jest takie złe, można na tym wcale niemało roślin hodować, anubiasy, bolbitisy, microsoria, zwartki, ładne mchy itp. Ja bym zrobiła z tego krewetkarium tak szczerze mówiąc, mogłoby być naprawdę piękne. Obejrzyj w galerii na forum akwaria w podobnym rozmiarze, zobaczysz, że posiadanie takiego to nie katastrofa i naprawdę można je ciekawie urządzić. Tylko rybki innego typu trzeba dobrać ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie myślę, że welon takiego rozmiaru w 25l wyglądałby jak kot w jakimkolwiek pojemniku - wypełniałby szczelnie calutkie akwarium :D

Wybaczcie offtopic.

 

Co do właściwego wątku - troszkę straszenia się pojawiło, ale po kolei:

akwarium 25l nadaje się dla niewielu ryb, łatwiej w takim trzymać krewetki. Jeśli mają być rybki - proponuję żyworódki endlera (zwane gupikami endlera), samce, wtedy na upartego można podarować sobie testy, bo one tolerują dość szeroki zakres parametrów.

Po kolei do zrobienia: oddać aktualną obsadę, wyrzucić żwir, kupić w obi piasek do piaskownic, ewentualnie kulki gliniano-torfowe (na allegro czy gdzieś) wbić w ten piasek. Zasadzić rośliny koniecznie bez wełny - zaczną w niej gnić korzenie. Zalać wodą, włączyć filtr, zostawić na 3-4 tygodnie. Po tym czasie wziąć próbkę wody, pójść do akwarystycznego, poprosić o zrobienie testów NO2 i NO3 (a najlepiej przy okazji pH, GH). Jeśli NO2=0, a NO3<50 można wpuszczać rybki. Jeśli NO2>0 czekamy dalej, jeśli NO2=0, ale NO3>50 - zanim wpuścimy rybki podmiana wody, tak 30-40%. Po wpuszczeniu ryb co tydzień 30% wody do podmiany, nie wyciągamy ozdób, piasku, filtra.

To taka uproszczona wersja prowadzenia akwarium.

Super, dzięki. Gupiki są naprawdę ładne i proste w hodowli na początek. Te "cholery" co mam strasznie brudzą. Czytałam o tym wcześniej, ale żeby po dwóch dniach tak zabrudzić... wyciągała fragment liścia z dna, jak się wszystko uniosło.... Masakra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj, żeby rozejrzeć się właśnie za endlerkami, a nie standardowymi gupikami - standardowe rosną znacznie większe. Endlerków teraz też można dostać już sporo ciekawych odmian i poza standardowym jest też wersja blond czy tiger, każda ciekawa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz parę info., które znudzą akwarystów z dużym stażem a początkujących przestrzega :-)

 

Zawzięłam się i mimo, że już 21:00 ściągnęłam akwarium z szafki (tylko tak miałam pełen dostęp do akwarium). Jest niedziela, zoologiczny nieczynny a rybkom pomóc trzeba.

Wyciągnęłam rośliny. Wata szklana ma konsystencję piasku. Wcześniej myślałam, że to podłoże, które pomoże roślinie ukożenić się w moim akwarium, więc nie wypłukiwałam. Nic dziwnego, że wata konsystencji piasku zaczęła fruwać po całym akwarium. No nic, pretensje mogę mieć do sprzedawczyni, której ciężko było o tym drobiazgu wspomnieć i do siebie, że nie do czytałam, że przed posadzeniem wypłukujem korzenie.

 

Po drugie filtr się zapchał bo wody w akwarium było za dużo. Minus konstrukcji mojego akwarium. Nalałam prawie do maksimum, mam zaznaczone przez producenta. Jednak naklejka z tym oznaczeniem jest trochę za wysoko. Rezultat: wody za dużo, drobinki pokarmu wpadały do komory maskującej w której jest filtr i grzałka , i tam zostawały.

 

Popłuczę jeszcze parę razy filtr, bo na pewno będzie to konieczne. Jutro kupię odmulacz bo widzę, że będzie to potrzebne. No i woda powinna wrócić do normy.

 

Myślicie, że powinnam dodać coś do wody by poprawić jej stan?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne zmniejszyć temperaturę. Welonki (złote rybki) bez problemu można hodować w oczku (od małego w oczku hodowane przeżyją i zimę) więc sądzę że mają znacznie więcej jak 20*C(w końcu wspominasz o grzałce) a to ryby ,,chłodnowodne".
Woda Ci się nie uspokoi ot tak. Wpuściłaś ryby zbyt szybko, do zbyt małego (jak na te gatunki) zbiornika, przez co będą wodę brudziły jak owczarek niemiecki 100l basenik. Dzięki Twojemu postowi wzięła mnie wena i se podpis wymyśliłem. Pamiętaj - jeśli nie masz 1000% pewności że sprzedawca jest maniakiem akwarystyki - nie ufaj mu. Znam dwa sklepy gdzie normalnie ludzie zapłaciliby tam 200zł za g*wniane rzeczy a sprzedawca je odradzi, doradzi i wyjdzie się mądrzejszym, z pełniejszym portfelem i lepszą przyszłością dla ryb.

Mój przepis na jako taki sukces dla Ciebie:

- oddać wszystkie ryby (konieczność)
- wyciągnąć wszystko z akwarium
- poczytać o wymaganiach ryb które nadają się do hodowania w 25l (nie ma takich gatunków dużo) i urządzić akwarium pod nie (od podłoża aż po rośliny/korzenie/kamienie).
- wsadzić podłoże, rośliny, ozdoby (naturalne typu kamienie i korzenie(nie wpływające na zmianę parametrów), żadnej ceramiki czy plastików)
-na tym etapie -> żadnych ryb
- następnie zalać akwarium i uruchomić filtr (ma chodzić 24/7).
-odczekać 3 tygodnie i zrobić testy wody (albo kupić własne kropelkowe, albo iść do dobrego akwarystycznego
-jeśli parametry będą w porządku (możesz poczytać jakie parametry są ok, albo zadać po tym czasie pytanie w odpowiednim dziale) możesz zacząć wpuszczać rozważnie dobrane ryby pod warunki jakie jesteś im w stanie zapewnić
-cieszyć się jednym z lepszych hobby

Powodzenia ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium jest bardzo małe więc musisz rozsądnie podejść do tematu i poszukać odpowiedniej obsady. Poszukaj w dziale "obsady zbiorników". Ale zapamiętaj na zawsze, że u nas w tym dziwnym kraju sprzedawcy nie zależy aby klient był zadowolony tylko aby kupił jak najwięcej. Dlatego wciskają wszystko, nie ważne czy się nadaje czy nie, dla nich zawsze się nadaje. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...