Skocz do zawartości

300 litrów/ oświetlenie


pan Zagłoba
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Chciałem zapytać czy roślinność pływająca po tafli wody w akwarium w jakiś sposób wpływa na moc oświetlenia, w sensie czy zmniejsza się np. ilość watów na litr w momencie, gdy całą taflę wody mam pokryta np. rzęsą bądź różdżycą i czy jest to rozwiązaniem np. do wyłączania świetlówki, gdy np. ma się za duże oświetlenie, a nie chce się rezygnować z roślin i wykorzystuje się je właśnie do przyciemnienia akwarium.

 

Posiadam akwarium 300 litrów i trzymam w nim ryby z BW.

Rośliny, które posiadam w większości są roślinami cieniolubnymi, jest kilka, które lub średnią moc oświetlenia ale mógłbym z nich zrezygnować, tylko czy przy mocy 0,36 w/l cokolwiek będzie rosło?

A lampy nie mogę zmienić, bo kupiłem nową 3 miesiące temu za 600zł.

 

Roślinność to anubiasy(dużo)

kryptokoryny

mikrozorium

lobelia

nurzaniec

żabieniaca amazońska i bleheri

ludwigia

hygrophilia polysperma

rotala

różdżyca

hydrocotyle

 

Ryby

skalary

rodostomusy

kirysy

 

 

 

 

Regulamin 6.1. - pisownia. /Miniu/

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci roślinność nawodna zacienia 50% akwarium to tak jakbyś miał lampę o 50% mniej mocy. Mniej więcej... Z tym że jest to rozważanie odnośnie całego akwarium. Tam gdzie rośliny na wodzie masz zacienione, tam gdzie ich nie masz to pełna moc. Pytanie do ciebie - w jaki sposób będą te rośliny nawodne zacieniać akwarium? Duże czy małe? W jednym miejscu czy ciągle w ruchu?

 

With mobilephone sent.

 

Edytowane przez kicaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci roślinność nawodna zacienia 50% akwarium to tak jakbyś miał lampę o 50% mniej mocy. Mniej więcej... Z tym że jest to rozważanie odnośnie całego akwarium. Tam gdzie rośliny na wodzie masz zacienione, tam gdzie ich nie masz to pełna moc. Pytanie do ciebie - w jaki sposób będą te rośliny nawodne zacieniać akwarium? Duże czy małe? W jednym miejscu czy ciągle w ruchu? With mobilephone sent.

Duże o średnicy okolo 30 cm jedna, różdżyca cały czas na tafli wody no i do tego nurzaniec kładzie się też i hydrocotyle mam oplątane wokół korzenia i rozkrzewia się też na tafli, ogólnie jest ciemniej w akwa, ale czy w taki sposób nie zaszkodzę np. anubiasom itd? Ale z roślin pływających nie chcę rezygnować, tym bardziej, że różdżyca rośnie pięknie tak jak i cała reszta.

 

 

 

 

 

Regulamin 6.1. - pisownia. Akceptowałeś Regulamin przy rejestracji, więc proszę go przestrzegać. Ostatnie upomnienie. /Miniu/

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pisownię ale to nie moja wina, że komputer mam wiekowy i nie wszystko w nim dziala ( mam byc przez to wykluczony z forum?) i czy forum jest tylko dla ludzi z wykształceniem ? jesli tak to szybko z niego zrezygnuję,ponieważ w akwarystyce nie licza sie fakultety, nawet "głab" może kochać i czynić to hobby. Szanuje wasze zdanie. POstaram sie być lepszy.

Nie martwie się ale mam rybki z BW i mówiono mi wiele razy ze nie moge ich trzymać przy takim oświetleniu wiec zadziałalem i dołozylem roslin na tafle

Wszystko fajnie rosnie i to mnie cieszy ale ukierunkowałem sie na wymagania ryb i bardziej mi na tym zależy ( wczesniej było inaczej myślalem ze musze też zadbać o rosliny ale potem poznałem co to biotop moich ryb i zauwazyłem że nie ma w nim roślin ale było juz za pózno bo akwarium już stało) taka historia.

Dziękuje Ci kolego za rady (wiecej takich ludzi)

Może jak naucze sie posługiwać forum to zaprezentuje swój zbiornik

Ale narazie nie chce sie narażać administratorowi

Pozdrawiam i zamykam ten temat

 

 

 

 

Nawet na wiekowym komputerze można pisać poprawnie - alt Ci działa, spacja też, wielkie litery też czasami Ci wychodzą, znaki interpunkcyjne również - pilnuj tego za każdym razem, a nie od święta. Stosowanie poprawnej pisowni nie jest na tyle trudne aby potrzebne do tego było wyższe wykształcenie. Oczekujemy jedynie przestrzegania regulaminu Forum, który zaakceptowałeś przy rejestracji. /Miniu/

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze - jeśli ci rośliny pasują, w sensie że ładnie rosną a tobie się podoba akwarium, w dodatku parametry wody pasują do ryb które chcesz mieć to nie widzę przeszkód by mieć takie akwarium. Nie jest powiedziane że musi to być akwarium stricte biotopowe.

 

With mobilephone sent.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za pisownię ale to nie moja wina, że komputer mam wiekowy i nie wszystko w nim dziala ( mam byc przez to wykluczony z forum?) i czy forum jest tylko dla ludzi z wykształceniem ? jesli tak to szybko z niego zrezygnuję,ponieważ w akwarystyce nie licza sie fakultety, nawet "głab" może kochać i czynić to hobby. Szanuje wasze zdanie. POstaram sie być lepszy.

Nie martwie się ale mam rybki z BW i mówiono mi wiele razy ze nie moge ich trzymać przy takim oświetleniu wiec zadziałalem i dołozylem roslin na tafle

Wszystko fajnie rosnie i to mnie cieszy ale ukierunkowałem sie na wymagania ryb i bardziej mi na tym zależy ( wczesniej było inaczej myślalem ze musze też zadbać o rosliny ale potem poznałem co to biotop moich ryb i zauwazyłem że nie ma w nim roślin ale było juz za pózno bo akwarium już stało) taka historia.

Dziękuje Ci kolego za rady (wiecej takich ludzi)

Może jak naucze sie posługiwać forum to zaprezentuje swój zbiornik

Ale narazie nie chce sie narażać administratorowi

Pozdrawiam i zamykam ten temat

 

 

 

 

Nawet na wiekowym komputerze można pisać poprawnie - alt Ci działa, spacja też, wielkie litery też czasami Ci wychodzą, znaki interpunkcyjne również - pilnuj tego za każdym razem, a nie od święta. Stosowanie poprawnej pisowni nie jest na tyle trudne aby potrzebne do tego było wyższe wykształcenie. Oczekujemy jedynie przestrzegania regulaminu Forum, który zaakceptowałeś przy rejestracji. /Miniu/

Już starożytni filozofowie powiadali: jak nie ty Kachnę, tak Kachna ciebie.

Właśnie z tym alt jest problem, piszę poprawnie, a nie zawsze wskakuje - komp ma już 14 lat. Przepraszam. Zmienię to.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...