Skocz do zawartości

180l Oświetlenie dodatkowe dla roślin


Kaalinkaa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam poważny problem z roślinnością w akwarium. Zarówno limofila jak i rotala okrągłolistna kiedy urosną już niemal pod taflę, tracą dolne listki - te które zostają brązowieją, ale głównie zostają same łodyżki. Towarzyszy temu gwałtowny rozwój glonów nitkowatych. W sklepie zoologicznym poradzili mi wzmocnić oświetlenie w akwarium, ale po zapoznaniu się z dostępną na rynku ofertą zupełnie nie mam pojęcia co wybrać.

Moje akwarium ma następujące wymiary: 100x40x50. Akwarium ma 180 litrów, jest profilowane.

W pokrywie jest oświetlenie Polamp Daylight 30W 6500 - dwie świetlówki.
 

Chciałabym do obecnego oświetlenia dodać na tyle mocne światło aby docierało do niższych partii roślin. Czytałam, że Philips Aquarelle 39W 10000 wspomaga proces fotosyntezy, czy dodanie dwóch takich świetlówek byłoby wystarczające? Wtedy w sumie byłoby 138W, zatem wychodzi 0,77W/L, czy nie będzie to zbyt silne światło?

A może dodać dwie różne świetlówki, aby jak najbardziej wspomóc rośliny?

Chciałabym również aby przy tym dodatkowym świetle ryby czuły się i wyglądały dobrze - moja obecna obsada to razbory klinowe, kiryski spiżowe, ancistrusy i piskorki czarne - tych prawie nigdy nie widać :D.

Jeśli chodzi o moje preferencje odnośnie barwy światła, bardziej podoba mi się chłodny błękit, kolor przypominający akwarium morskie, jednak moje preferencje zejdą na drugi plan, jeżeli temperatura barwowa będzie miała znaczenie dla roślin.

 

Byłabym bardzo wdzięczna za waszą pomoc, bo zupełnie nie wiem, co robić. Czy rzeczywiście te dodatkowe oświetlenie pomoże walczyć z glonami, czy tutaj będę musiała zastosować inne rozwiązanie?

 

Załączam zdjęcie akwarium.

post-23457-0-43716700-1467747596_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem na zdjęcie i objawy ale tak, to jest logiczne. Ze wskazaniem na brak azotu, fosfor pewnie jest ale pewny będę jak zobaczę wyniki testów. Inna sprawa że można by po prostu dozować jakieś makro ze sklepu w małych dawkach, przy takim oświetleniu powinno przejść.

 

Czego Ty właściwie oczekujesz od zbiornika? Na początek PO4 i NO3 jeśli o rośliny chodzi. Jeśli o ryby zmierzył bym twardość, odczyn i sprawdził czy w ogóle filtracja wyrabia(NH3/4 i NO2). Tylko błagam nie paski bo to się do niczego nie nadaje. To pozwoli się odnieść do problemu.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekuję, że rośliny i ryby będą się ładnie i zdrowo rozwijać, a co za tym idzie- cieszyć oko.

Oczekuję, że całe akwarium nie zamieni się w hodowlę wszelkiego rodzaju glonów.

Zamówiłam testy, mam nadzieję że przyjdą mi do końca tygodnia, zrobię i zgłoszę się z wynikami do odpowiedniego działu na forum. Mam nadzieję, że wtedy będę mogła liczyć na waszą pomoc.

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :). Zrobiłam testy, pisze dalej w tym temacie bo wyszły całkiem ok jak na moje oko.

 

PH - 7.6

Gh - 18

KH - 7

NO3 - 30-35

NO2 - 0

NH3 - 0

PO4 - 0.5

 

Wszystkie testy wychodzą w granicach normy wg instrukcji. Były robione testami kropelkowymi ZOOLEK.

 

W związku z tym jak myślicie, czym może być spowodowany ten wysyp glonów i utrata przez rośliny dolnych partii liści?

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo no3,w stosunku do po4 .Zejdź z no3 do 15-20ppm

Obecnie masz 2x30w to trochę malo dolozyl bym jeszcze jedna świetlówkę 30w wtedy by bylo 0,5w/l czyli max jesli się nie chcesz bawić w co2.

Można się pobawić również barwami ale nie wiem czy to cos da u ciebie bo masz problem z doświetleniem dolnych partii a nie ze wzrostem

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem wcześniej nie masz problemu ze wzrostem tylko z doświetleniem dolu rozważyli bym trzecią świetlówkę 30w 6500/8500k .
Inne wyjście przycinać mocniej /niżej rośliny swiatlo docierało do dolnych partii.
Lumia 640

 

NO3 zbijesz podmianami  lub zielskiem   typu rogatek/pistia   chłoną no3 świetnie  ile by nie było .

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...