Skocz do zawartości

112 , zmiana obsady


yoshine
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

kupie kupie , ale już do podmian regularnych .

Na początek, żeby zejść do odpowiedniej GH, zdecydowanie wolę wodę kupioną- głównie z przyczyny ''wygodnościowej'' oraz tej, że po prostu szkoda mi wylać minimum 120l wody do szamba, co musiałabym zrobić 2x . 

Także będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź na zadane przeze mnie wcześniej pytanie .

Czy tak wyglądają parametry w każdej demi czy szukać innej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Witam . Odnawiam temat . 

Akwarium po restarcie . Skończony w niedzielę w nocy .

 

Zmieniłam podłoże, w sumie jałowe, na aktywne Advanced Soil Plants . 

Ma obniżać twardość wody do 3stopni - i tu nie rozumiem, czy będzie ją ciągle obniżać aż dojdzie do 3, czy obniżać o 3 stopnie (?) .

Ponieważ to pierwsze jakieś mi się magiczne wydaje...   ma też utrzymywać pH na poziomie 5,5-6,5 .

Wsypałam 2 worki 8l . Chyba o pół worka za dużo ale mam nadzieje że to nie z tego powodu mam pewien problem .

 

Otóż skądś wziął mi się amoniak . Test pokazuje że ogólna zawartość związków amonowych to 3 . 

W książeczce z testów mam tam tabelkę na ''faktyczną zawartość trującego, przy oznaczonej ogólnej zawartości związków amonowych i znanej wartości pH wody" .

Z niej wynika że przy pH=7,3 zawartości szkodliwych jest jakieś 0,05 .

Na który wynik mam więc patrzeć ? restart był robiony pół na pół z wodą dojrzałą ale na wszelki wypadek akwarium stoi bez obsady .

 

Twardość ogólna to 11 , KH = 7 , pH = 7,3 , NO2 = ~0,3  , NO3 = ~23 ,  PO4 = 0,20 , Fe = 0,05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm . czyli mam lać wodę jeszcze bardziej miękką ? 

 

a co z tym amoniakiem ? bo to chyba mój główny problem na tą chwilę .

Mam czekać aż sam zmaleje jak przy dojrzewaniu ? czy wymienić wodę ? a może jednak mam patrzeć na to co tam z tabelki wyszło ? 

 

jeszcze o nawozy chciałam zapytać . Lać czy nie lać ? w sumie jak na razie leje . co wieczór żelazo , co rano carbo .

Dałam też potas na start z racji że podobno nic go nie dostarcza , ale w sumie nie wiem ile go tam jest bo nie mam testu :/ po wypłacie zakupie bo resztki w portfelu ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium musi dojrzeć to amoniak zgonie.

Lejesz sama wode ro bo masz aktywne podłoże oczywiście wode ro mineralizuj odpowiednio .

Po co to żelazo lejesz co dziennie ?chcesz glony szybko mieć?.

Żelazo podajesz raz na dwa tyg. jak braki będą.

Codziennie podawaj potas i carbo.

Test na potas olej bo bzdury pokazuje

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli żelazo nie jest potrzebne ? jak go nie daje to spada całkiem do 0

jak o glonie mowa to w sumie coś tam sie robi , ale tylko na starszych liściach microsorum windelov, takie cieniutkie i delikatne nitki prawie przezroczyste , widać tylko jak się przyjrzeć . Tak myślałam czy po rozsadzeniu ich i przesadzeniu (wcześniej rosły w kupie na podłożu , teraz przymocowałam do korzenia) nie powinnam tych liści poobcinać ? Podobno dobrze reaguje na takie zabiegi ale jakoś się tego boję...

 

rozumiem że nawozy w płynie będą ok ? Bo mam z nich chyba komplet. 

micro , macro , potas , żelazo i carbo . Czegoś mi jeszcze brakuje ?

Carbo daje teraz po 2ml co rano .

Potas;

na butelce napisane jest żeby lać co tydzień do wody podmienianej 3ml na 10l albo co dzień 1klik na 40l.

Czyli teraz lepiej dawać co dzień po 2 kliki, tak ?

 

Czy mimo wody pół na pół z dojrzałą, akwarium będzie dochodzić do siebie tak jak poprzednio przez miesiąc ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak stare liście z microsorium poodrywaj .

 

 


rozumiem że nawozy w płynie będą ok ? Bo mam z nich chyba komplet. 

micro , macro , potas , żelazo i carbo . Czegoś mi jeszcze brakuje ?

Carbo daje teraz po 2ml co rano .

Potas;

na butelce napisane jest żeby lać co tydzień do wody podmienianej 3ml na 10l albo co dzień 1klik na 40l.

Ale co ty chcesz nawozić ? w jakim celu ?

Masz aktywne podłoże  które ma w sobie nawozy   te wszystkie butelki z nawozami odstaw do szafki na dobre 4-6 miesięcy ,tak na marginesie co to za nawozy (firma)

Na dzien dzisiejszy to jedynie potas i carbo do podawania codziennie i tyle ,obserwować  jak będą braki to azot i fosfor ,tylko z fosforem na aktywnym jest taki myk ze ile byś nie wlała to i tak będzie zero bo podłoże masakrycznie chłonie fosfort  także z tym bardzo ostrożnie

 

Dojrzała woda  przyśpieszy na pewno  cykl ale   patrz jaką ma twardość  no chyba ze ci nie zależy na ty aktywnym podłożu i dobijesz je  w kilka miesięcy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawozy aquabotanique planta activ , potas mam z aqua art

 

napisałeś

Lejesz sama wode ro bo masz aktywne podłoże oczywiście wode ro mineralizuj odpowiednio .

a ja pytam czy wystarczy do niej nawozy wlać . 

Bo jak mam ją inaczej zmineralizować ?? 

 

 

 

Dojrzała woda  przyśpieszy na pewno  cykl ale   patrz jaką ma twardość
 

nie bardzo rozumiem . woda w akwa teraz ma 10 i taką planowałam lać do podmian . Jeśli przy tym podłożu powinnam lać 0 to będę ją lała . Tylko tu znowu jak w pytaniu wyżej .

Edytowane przez yoshine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mineralizacji poczytaj :

https://www.google.pl/search?q=Mineralizacja+wody+ro+akwarium+ro%C5%9Blinne&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=6iajV-_oCOKv8we_raaADA

 

 

woda w akwa teraz ma 10 i taką planowałam lać do podmian . Jeśli przy tym podłożu powinnam lać 0 to będę ją lała . Tylko tu znowu jak w pytaniu wyżej .

 

10 czego ? gh  czy kh ?

Przy aktywnym ważne jest aby KH było jak najniższe  .

Ja mam również to podłoże HELP  i wodę mineralizuje sobie   mineralizatorem  z akwanawozy   a dokładnie niebiecki v5  ,ale będę zmieniał na dniach na coś z gh 5-8  /kh 0

Inaczej mówiąc  możesz wlać odpowiednie dawki nawozów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość ogólna to 11 , KH = 7 , pH = 7,3 , NO2 = ~0,3  , NO3 = ~23 ,  PO4 = 0,20 , Fe = 0,05

edit 

GH to 10 , KH 6 

 

 

hmmm 

najpierw piszesz tak :

 

 

Ale co ty chcesz nawozić ? w jakim celu ?

a teraz tak : 

 

 

Inaczej mówiąc  możesz wlać odpowiednie dawki nawozów

 

...

Edytowane przez yoshine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie rozumiesz?

 

Chcesz to lej kranówkę ,chcesz to lej nawozy twoja sprawa.

Ja ci doradziłem lanie RO odpowiednio zmineralizowanej a jak nie wiesz co to mineralizacja to poczytaj.

Lanie czystego ro tez niczemu nie służy bo to jalowa woda dla tego mineralizuje się ja do własnych potrzeb/parametrów

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mineralizatory to polecam gotowe mieszanki od Akwanawozy. Tania alternatywa dla markowych, a niczego im nie brakuje. Mineralizatory to w pewnym sensie "nawozy", również składają się z soli potrzebnych roślinom do wzrostu, więc nie lej azotu i fosforu, lej trochę mikro i potasu oraz mineralizator (do podmienianej wody z filtra RO).
Właściwy mineralizator dobierz do swoich potrzeb, ja polecam pomarańczowy v4, chociaż przy podłożu utrzymujący KH=3 pewnie lepiej wybrać jakiś v3.

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez azot macie na mysli NO2/3 ? nie jestem chemikiem i słabo u mnie z chemią , nie rozumiem tych stwierdzeń po prostu ..

 

o mineralizacji czytałam ale nie widziałam żeby ktoś pisał że leje nawozy , wszyscy mówią o mineralizatorach stąd mój post do Raiders

 

chodzi o to ?

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/228/mineral-ro-brazowy-v2-2000-litrow.html#

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/222/mineral-ro-niebieski-v3-2000-litrow.html

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/225/mineral-ro-czerwony-2000-litrow.html

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/4/mineral-ro-zolty-v3-2000-litrow.html

 

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/221/mineral-ro-turkusowy-v2-2000-litrow.html

 

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/226/mineral-ro-pomaranczowy-v4-2000-litrow.html

http://www.akwanawozy.com.pl/towar/228/mineral-ro-brazowy-v2-2000-litrow.html#

 

przy czym tylko te 3 ostatnie mają napisane że nie wymagają dozowania CO2 , którego ja nie posiadam

chyba bardziej skłaniałabym się do 2 ostatnich choć nie wiem który wybrać 

 

Ogólnie to i tak nie wiem ile potrzebuje mieć wapnia czy magnezu

no i co z tym pH ? trzeba lać ciągle preparaty obniżające ?

 

jeszcze pytanko o gotowca 

http://www.aqua-art.pl/pl/katalog-produktow/details/6/33/1

ktoś stosował ? o ile on podnosi twardość i pH ? nie mogę znaleźć informacji na ten temat

 

 

Oraz czy jakbym lała do wody RO zmieszanej z kranową (o odpowiedniej wartość pH , GH i KH ) nawozy butelkowe micro+potas to na jedno by wyszło ?

Edytowane przez yoshine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiec woda zajme sie sama .

 

prosze o pomoc w uzupełnieniu obsady .

 

Planuję:

krewetki + otoski (8-10 szt) przyujściowe 

oraz prętnika karłowatego 1+1 bądź 1+2

co na środek ? myślałam o jakiejś ławicy bądź stadka małych rybek , tyko nie wiem jakie wybrać żeby pasowały do gurami

np . razbora espei około 15 szt

Edytowane przez yoshine
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

witam , nowy filtr już dawno stoi , akwarium właściwie gotowe do wpuszczenia rybek a tu nadal niestety nie doczekałam się odpowiedzi/podpowiedzi co do mineralizatora 

zastanawiam się nad tym http://www.akwanawozy.com.pl/towar/234/mineral-ro-brazowy-v2-500-litrow.html  i oprócz tego co dzień nawozić potasem (tak jak robię to aktualnie..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten jest niezły, tylko trzeba na niego uważać - KH=2 może powodować duże wahania pH, dobrze jest trzymać je gdzieś na poziomie 3-4, wtedy jest troszkę spokojniej. Ja zamierzam niedługo zacząć używać (z tej samej strony) pomarańczowego v4. Przy czym jak dla mnie to albo mineralizator, albo mieszanie z kranówką - jedno i drugie wprowadzi niezły bałagan. Jeśli RO z mineralizatorem - wtedy przydałoby się nawozić nie tylko potasem, ale też mikro, za to masz pewność co masz w wodzie. Jeśli mieszanie kranovitu z RO - bez mineralizatora i prawdopodobnie da radę nawozić tylko potasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli lepszy będzie ten http://www.akwanawozy.com.pl/towar/232/mineral-ro-pomaranczowy-v4-500-litrow.html? + do potas co dzień i do podmian mikro, tak? Podmiany będą na czystym RO.

A powiedz i jeszcze za co wapń odpowiada? bo w tym jest go 34 , w tamtym 25

 

Twardość ogólna u mnie ma 6

węglowa nie wiem ile, podczas robienia testu biorę podwójną ilość wody a i tak już po pierwszej kropli w próbówce jest żółto (tak jak ma być na końcu) i pomija w ogóle odcień niebieskawy/fiołkowy, wychodziłoby że albo test już źle pokazuje albo ma 0 czy tam 1...

pH 6,9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...