Skocz do zawartości

Identyfikacja glonów


Matek33
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Od dwóch miesięcy posiadam akwarium 30l wszystko było w porządku i od jakiegoś czasu (2tyg.) walczę z glonami, niestety zaczynam coraz bardziej przegrywać .

 

Od początku:

 

Akwarium założone 2 miesiące temu

 

Podłoże żwir bazaltowy gr.3-5mm pod rośliny kulki GT

Skały Black Grey Stone

Korzeń  zakupiony w sklepie akwarystycznym ( później został wyjęty)    wszystko wypłukane oraz przelane wrzątkiem (dość starannie)

Oświetlenie dwa naświetlacze po 10W 6500k

Filtr Kaskada LB-601 wkłady od dołu ceramika gąbka ceramika wata

Temp. wody 24-25

Co2: Bimbrownia

 

Nawożenie solami wg kalkulator Zulixa: po pierwszym  tyg sam potas + Easy Carbo

 

Brak ryb

 

Problemy przez pierwszy okres 2 tygodni od założenia to głownie mętna woda po 2 tygodniach utopiło samoistnie bez lania żadnej chemii.

 

Rośliny niesamowicie rosły woda kryształ po 2 tygodniach zacząłem nawozić pełnymi makro

 

Po niecałym miesiącu zmieniałem trochę "aranżacje"  przesadzałem niektóre rośliny trochę ruszyłem podłoże po 2-3h woda ponownie klarowna

 

Po miesiącu kupiłem 6   razbora klinowa

 

Po dłuższym czasie zaczęły się problemy z glonami które przedstawiam na poniższych zdjęciach

 

Glony łatwo odchodzą od roślin i ze skał tworzą tj. pewnego rodzaju "watę" bardzo szybko porastają akwarium

 

No2: 0

No3: 20

 

Pierwsze zdjęcie akwarium 3-4 dni po założeniu

Drugie po około 2 tygodniach

trzecie po miesiącu

kolejne zdjęcia przedstawiają glony o których mowa w/w

 

post-2875-0-99445300-1466692404_thumb.jpg

post-2875-0-53793200-1466692498_thumb.jpg

post-2875-0-12035900-1466692558_thumb.jpg

post-2875-0-21080700-1466692623_thumb.jpg

post-2875-0-21782300-1466692665_thumb.jpg

post-2875-0-08199500-1466692703_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodził bym się, większość glonów potrzebuje fosforu do wzrostu. Takich sinic jeszcze nie widziałem ale nie wykluczam. Zastanowił bym się nad brunatnicami one wyglądają podobnie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Miałem dosłownie tak samo jak pro soil pochłaniał fosfor. Zwiększenie dawki fosforu mi pomogło. Dlatego proponuję zakupić ten test.

Sinice mogą być dlatego że jest NO3 a nie ma PO4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy

NO2: 0

NO3: około 30

PO4: 2

 

Wszystko wskazuje na to ze są to sinice  

 

Tworzą się charakterystyczne, zielonkawe plechy przypominające starą pajęczynę, porastające dywanowo powierzchnię dna i roślin.
Często w wyniku intensywnej fotosyntezy wydzielają pęcherzyki gazów. Bardzo często pojawiają się w warstwie podłoża przy przedniej szybie akwarium, gdzie są jednak niegroźne i łatwe do usunięcia mechanicznie.

Charakterystyczną cechą jest zapach, który uwydatnia się po roztarciu w palcach sinicowej plechy.

 

Wszystko objawy występujące w akwarium zgadzają się z  z powyższymi wskazaniami.

 

Wychodzi na to ze nie do końca  mam prawidłowy stosunek NO3 do PO4 postaram się obniżyć NO3 do 10 a PO4 do 1 .  Czy mogę coś jeszcze zrobić? Czy pozostaje Cierpliwość ? ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...