Skocz do zawartości

Problem z wodą - prośba o ratunek


krriss
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

zwracam się do was z ogromną prośbą, gdyż mam poważny problem z moim aqua a brakuje mi już pomysłów na rozwiązanie.

 

Najpierw dane o akwarium:

50 litrów

filtr wewnętrzny Aquel Turbo 500  (wkład z gąbką i wkład biologiczny)

Temperatura zbiornika 26 - 28 stopni

 

Ryby: Pawie oczka (sztuk 7); Kardynałek złoty (sztuk 5); Bocja wspaniała (sztuk 2); Mieczyki (sztuk 3); Zbrojnik (sztuk 1); Ślimaki ampularia (sztuk 5)

 

Rośliny: Żabienica; gałęziatka kulista, salwinia pływająca.

 

Podłoże: żwirowe

 

W czym problem: poprzedni filtr który miałem uległ awarii, podczas mojego 4 dniowego urlopu. Niestety uległ chyba awarii zaraz po moim wyjeździe i przez 3 - 4 dni woda nie była filtrowana i napowietrzana. Po powrocie zastałem bardzo mętną wodę, więc ściągnąłem około 50% wody, i odmuliłem aqua. Woda do podmiany była z kranu, odstana przez dobę.

 

Niestety woda wciąż jest mętna (od podmiany minęło 6 dni), mimo że filtr pracuje na maxa.

 

Próbowałem już wszystkiego. Kupiłem nowy filtr, o większej wydajności. dodałem preparaty esklarin, bactoactive, oraz taką kapsułkę, którą wsypuje się do filtra, w celu rozwoju bakterii nitryfikacyjnych. Dziś przeprowadziłem testy wody. Wyniki są następujące:

 

Parametr Jednostka Wartość

 

Odczyn pH

7,8

Przewodność elektryczna

właściwa μS/cm 1100

Substancje rozpuszczone

mg/dm3 490

Azot amonowy

mg/dm3 0,86

Amoniak

mg/dm3 1,04

Azot-azotanowy

mg/dm3 0,7

Azotany

mg/dm3 3,10

Fosforany

mg/dm3 0,18

Twardość ogólna

mg CaCO3/dm3 555

Twardość ogólna

D (stopnie niemieckie) 30,9

Chlorki

mg/dm3 84

 

Proszę o pomoc - co jeszcze można zrobić. Dodam że po zobaczeniu tych wyników (dziś) ściągnąłem z auqa 10 litrów wody i dodałem 10 litrów wody destylowanej, obniżyłem nieco ph, preparatem z tetry oraz do filtra dodałem saszetkę wyłapującą amoniak z wody. Wiem że jego stężenie, podobnie jak twardość wody jest zbyt duża.

 

Wszelkie rady i krytyka mile widziana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lej tam nic bo to bez sensu. Biologia się ustabilizuje to problem pewnie zniknie. Są tam ryby? Bo pomijając filtrację to beton jest niesamowity. Jeśli są ryby to podmiany praktycznie codziennie aż amoniak i azotyny nie zejdą do zera.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjścia są różne:

 

- Codzienna podmiana 10 litrów wody przez resztę życia tego zbiornika przy jednoczesnej modlitwie, by ryby wytrzymały jak najdłużej.

- Korekta obsady - z obecnej do tego akwarium i takich parametrów nadają się tylko gupiki.

- Brnięcie dalej tym samym sposobem i kupowanie magicznych środków do zbijania związków azotowych.

 

Zmiana filtru prawdopodobnie zrobiła Ci restart biologii, to rzadko pomaga na stabilność parametrów. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...