Skocz do zawartości

[200l] Tęczankowate - ile ryby?


SirBogus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Po dwuletniej zabawie z 54l zakładam pierwszy większy zbiornik (próbuję HT). Celuję w region Nowej Gwinei/Australii. Wybrana obsada to: tęczanka neonowa, modrook słoneczny i głowaczyk barwny. Pytanie moje brzmi: Ile ryby?

Myślałem o 10-12 tęczankach, 15 modrookach i 3 parach głowaczyków - jednak w trakcie oczekiwania na dojrzewanie baniaka nachodzi mnie wrażenie, że będzie tego zbyt dużo.... Co sądzicie?

 

 

Parametry:

 

Gh 10

Kh 5

Ph 7

Dno: piach

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za małe akwa na tęczanki neonowe. Przecie to spokojnie rośnie 6cm, a powinno do 7 bez problemu dociągnąć. Za dużo ryb planujesz, zwłaszcza na starcie. Furcatusy to woda twarda i ciepła. Głowaczyki miękka i względnie chłodna. Lepiej zdecydować się na jednolitą obsadę z wymaganiami chyba, że planujesz regularnie wymieniać ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za małe akwa na tęczanki neonowe....

 

200l za małe na 6-7cm ryby? Wg seriouslyfish minimalne akwa dla nich to 55l (!?)

 

Co do głowaczyków i modrooków - mam z tym problem.. Z jednej strony te różnice w temperaturze i twardości, a z drugiej - występują one podobno razem w tych samych wodach (gdzie ja to wyczytałem?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczopląsu dostałem, wydawało mi się, że w tytule jest 60l :D Wielkościowo będzie ok. Zaplanuj im tylko strefy rozległego cienia.

 

Co do modrooków i głowaczyków, można przyjąć, że przesłanki o super twardej wodzie są trochę przesadzone. Przy twardości 10 stopni powinno dać się jako-tako utrzymać je bez problemów - przynajmniej w siedlisku modrooków takie były odczyty, nie wiem jak się będą trzymać głowaczyki. Pozostaje kwestia pH, które będzie trzeba utrzymać stabilnie na odrobinę wyższym od neutralnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff.. Założenie, że się pomyliłeś okazało się trafne... Z podwyższeniem Ph nie mam większych problemów, bo 10 stopni Gh jest po mieszance RO. W kranie mam "naturalnie" Ph 7,6 i Gh 16. Pozostaje pytanie: Ile ryby? Czy Twoje "Wielkościowo będzie ok" odnosi się do całego mojego pomysłu obsady, czy tylko do tęczanek? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam te ryby to coś się dołożę:

 

- furcatusy są bardzo małe i tęczankom zdarza się je poturbować, ale ty chcesz mieć neonowe a ja mam czerwone i boesmana;

- furcatus dobrze wygląda tylko w ławicy (im większy zbiornik tym dużo większa ławica)

- tęczanki wystraszają furcatusy z toni wodnej więc zrob im dobrze zarośnięte akwa zeby miały gdzie się chować - inaczej będą pływać przy powierzchni

- głowaczyki są w deche; ale w dostępne w PL są raczej mikre rozmiary (dużo poniżej średniej raportowanej)

- pogłoski o miękkolubności głowaczyków można schować miedzy bajki - (ryba jest mało znana) ale w twardej wodzie trze się jak głupia a w miekkiej jakoś nie za bardzo

 

U ciebie i woda i środowisko są dobrze dobrane, zapewnij głowaczykom dużo roślin przy dnie i szybach i będzie dobrze.

 

ps Głowaczyki jak się dobrze czują to są wszędzie

 

ps.2 Glowaczyki lubią wpływać do wszelkich dziur, więc uważaj co masz w akwa - u mnie musiałem usunąć stary mechanik aquaszut 750 bo ma dziurki w obudowie a gadziny tam się chciały trzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...