Skocz do zawartości

Razbory


Mikail
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

 

 

No i stało się ... Razborki pogryzły bojownika

Jak ja kocham takie uogólnianie :roll:

 

 

 

Warunki są w porzadku. Tak tylko pytam ;P

Nic nie piszesz o wielkości zbiornika i ilości ryb, a to może mieć znaczenie jeśli chodzi o podgryzanie jednych ryb przez drugie.

Miałam bojownika z różnymi rybami i akurat razbory wydają mi się być najodpowiedniejszym towarzystwem (z ławicowych) dla bojka.

Ale wszystko zależy w jakim akwarium i w jakiej ilości są razbory (oraz czy są jeszcze inne ryby w zbiorniku)

 

Równie dobrze można by zapytać, "czy razbory będą się nawzajem podgryzały?"

Normalnie - nie będą, bo to nie ten typ ryb ;) Ale jak wsadzisz 20 sztuk do 5 litrów - to w końcu zaczną się "wybijać" nawzajem.

Może więc opisz zbiornik jak należy, a wtedy można określić, dlaczego i czy w ogóle razbory w jakikolwiek sposób mogą "zagrozić" bojownikowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Glonojady" są zapewne jeszcze małe, więc jak napiszę, że w ogóle nie powinny mieszkać w 40 litrach i tak nie uwierzysz ;)

Mimo wszystko powinieneś je oddać do większego zbiornika.

40 litrów to według mnie za mały zbiornik, jak na 10 razbor, mimo że to stosunkowo małe ryby - potrzebują większej przestrzeni do pływania; też lubią się czasem trochę pogonić.

Na razie najważniejsza sprawa to zmierzenie poziomu NO2 (azotyny) i NO3 (azotany). Wyniki tych testów mogą wiele powiedzieć o przyczynie śmierci bojownika.

No i poczytaj o poprawnym zakładaniu akwarium i jego pielęgnacji:

http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

 

Tu masz o razborach:

http://forum.superakwarium.pl/topic/45370-razbora-klinowa-trigonostigma-heteromorpha/

 

O "glonojadach" - gdy napiszesz, które to konkretnie ryby

 

I najważniejsze: nie kupuj nowych ryb, dopóki nie ogarniesz swojego zbiornika i nie dowiesz się, czego wymagają ryby, które już masz, i które chcesz mieć.

Edytowane przez maziama
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie najważniejsza sprawa to zmierzenie poziomu NO2 (azotyny) i NO3 (azotany).

 

 

NO3 - 50 albo 100 - sprawdzone testem paskowym... :)

NO2 - 0

 

 

 

O "glonojadach" - gdy napiszesz, które to konkretnie ryby

 

Nie mam pojecia jakie to glonojady :P

Edytowane przez Mikail
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia jakie to glonojady

W sumie rodzaj "glonojadów", które masz jest potrzebny tylko po to, żeby ci podsunąć materiał na ich temat.

Ale kwestia, czy powinny mieszkać w tym litrażu, który masz, pozostaje niezmienna - w 40 litrach żadnych "glonojadów".

 

Co do wyników testów, już yuurei pisała.

Proponuję kupić te dwa testy kropelkowe i jeszcze raz zmierzyć. 

Jeśli pokażą taki sam wynik, to przyczyn może być kilka. Jedną z nich jest za mała ilość żywych roślin lub ich brak, więc nie ma co "przerabiać" tego azotu. Wiąże się z tym też inna przyczyna, czyli prawdopodobnie  zbyt małe podmiany wody przy silnie brudzących i przekarmianych rybach (o czym też już wspomniano)

 

Bojownik mógł być osłabiony (podtruwany), wdała się infekcja płetw i mogło wyglądać na pogryzienie przez razbory. 

Podczas gdy przyczyna leży gdzie indziej, bo jak widzisz jednak warunki NIE są w porządku ;)

Edytowane przez maziama
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...