Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cudze chwalicie, swego nie znacie.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
129 odpowiedzi w tym temacie

#121 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 858 postów

Napisano 25 grudzień 2017 - 13:51

Kilka kolejnych ujęć kiełbia pospolitego w rzece Piława.

• Deadmau5 lubi to

Mój kanał na youtube:   Nantai TV

#122 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 858 postów

Napisano 14 styczeń 2018 - 10:35

Lipień pospolity (Thymallus thymallus)

Lipień to gatunek słodkowodnej ryby z rodziny łososiowatych. Osiąga maksymalnie do 60 cm długości ciała. Preferuje zimne, czyste rzeki, ale występuje również w jeziorach. Odżywia się skorupiakami , owadami i pająkami , mięczakami , zooplanktonem i mniejszymi rybami. Lipienia z filmu udało mi się nagrać w rzece Piława. Zajmował pusty plac między roślinami (rdestnicą grzebieniastą), gdzie żerował, wyłapując z nurtu rzeki mniejsze organizmy wodne. Ciekawostką jest to, że podczas obserwacji tej przepięknej ryby, przez kilka następnych dni, siedział w tym samym miejscu. Nawet podczas nagrywania, nie uciekał zbyt daleko, zmieniał tylko strony swojego rewiru.

#123 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 858 postów

Napisano 20 styczeń 2018 - 23:06

Głowacz pręgopłetwy (Cottus poecilopus)

Głowacz pręgopłetwy to ryba skorpenokształtna z rodziny głowaczowatych (Cottidae). Zamieszkuje czyste, dobrze natlenione rzeki. Istnieje również forma jeziorowa głowacza, spotkać go można m.in. w jeziorach Hańcza i Święcajty. Jest rybą denną, większą część życia spędza ukrywając się wśród kamieni. Ubarwienie od jasnobrązowego po czarny, w zależności od miejsca występowania. Dorasta do 12 cm. Odżywia się drobnymi skorupiakami. larwami wodnymi, ikrą i narybkiem ryb, za co przez lata uważany był za szkodnika. Tarło odbywa od lutego do kwietnia. Samiec wabi do dołka lub norki, od jednej do kilku samic. Samica składa ikrę na kamieniach i na tym kończy się jej rola. Samiec pilnuje ikry i później narybku przed drapieżnikami. 

• Deadmau5 lubi to

#124 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 858 postów

Napisano 22 styczeń 2018 - 10:31

Larwa ważki (Calopteryx splendens)

Larwa ważki równoskrzydłej - świtezianki błyszczącej dorastają do 24 mm. Zwykle rozwijają się ponad dwa lata. Larwa charakteryzuje się sporymi czułkami i bardzo długimi odnóżami. Na końcu odwłoka znajdują się trzy skrzelotchawki ogonowe, które posiadają po dwa jasne pasy. Skrzelotchawki pomagają larwie w oddychaniu pod wodą.

#125 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 858 postów

Napisano 30 styczeń 2018 - 10:55

Szweja (potoczna nazwa piekielnicy), zimą w rzece wybiera miejsca o spokojnym nurcie, zazwyczaj blisko brzegu. Gdy temperatura wody spadnie do kilku stopni powyżej zera, grupują się w stada po kilkadziesiąt sztuk i w taki sposób spędzają mroźne, zimowe dni. W okresie zimowym dostęp do pokarmu jest ograniczony, dlatego też ryby tracą jak najmniej energii, utrzymując się blisko swojego zimowiska. W Piławie, miejscem zimowania piekielnic było zwalone drzewo z pływającą, obumarłą roślinnością (większość to rdestnica grzebieniasta). Razem z nimi trzymały się małe stadka ciernika i pojedyncze osobniki strzebli potokowych.

• Deadmau5 lubi to

#126 Deadmau5

Deadmau5

Dyskutant

• Użytkownik
  • 161 postów
  • Lokalizacjamieroszów

Napisano 31 styczeń 2018 - 11:34

Zajebiście ogląda się Twoje filmy (brakuje tylko lektora Czubówny ;)),kawał dobrej roboty, powinieneś dostać jakąś nagrodę za to.Wiele dzięki Tobie dowiedziałem o naszych krajowych wodach, dzięki i życzę dalszego zapału w tym co robisz i czekamy na następne ciekawe Filmy

Użytkownik Deadmau5 edytował ten post 31 styczeń 2018 - 11:35

#127 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 858 postów

Napisano 31 styczeń 2018 - 23:25

Wielkie dzięki za miłe słowa. Jeszcze sporo do poprawy i nauki przede mną. :)

#128 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 858 postów

Napisano 06 luty 2018 - 19:34

Cierniki zimą w rzece Młynówka

Film nagrywany był w małej rzece Młynówka w Jastrowiu. Charakteryzuje się ona bardzo mulistym dnem, dlatego też przejrzystość wody pozostawia wiele do życzenia. Najbardziej pospolitą rybą w tej rzece jest ciernik. Na filmie oprócz ciernika można zauważyć pojedyncze osobniki strzebli potokowej. Podczas nagrania temperatura wody wynosiła 3 °C, a powietrza -5 °C.

• Deadmau5 lubi to

#129 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 858 postów

Napisano 11 luty 2018 - 22:49

Larwa ważki (Brachytron pratense)

Larwa ważki żagniczki wiosennej osiąga 50 mm długości. Ma charakterystyczny, płaski kształt głowy. Oczy małe w stosunku do wielkości głowy. Jest drapieżna i bardzo żarłoczna. Ciekawostką jest sposób, w jaki się porusza. Pływa niezgrabnie, wyrzucając z odwłoku strumień wody o dość mocnej sile. Stanowi to również sposób obrony. Gdy znajdzie się w niebezpieczeństwie, celuje odwłokiem w drapieżnika i uderza w niego strumieniem jak biczem wodnym. Larwę z filmu przyłapałem w płyciznach rzeki o dość słabym nurcie. Kryła się wśród korzeni i opadłych gałęzi. Jej ciemnobrązowy kolor sprawił, że była praktycznie niezauważalna wśród leżącego w wodzie drewna.

#130 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 858 postów

Napisano 18 luty 2018 - 00:04

Strzebla potokowa & kiełb Kesslera & piekielnica

Materiał nagrywany w rzece Piława, pokazujący różnorodność gatunków ryb występujących w tej przepięknej rzece. Na filmie można zaobserwować m.in. kiełbie Kesslera, strzeble potokowe, piekielnice, różanki, klenie, cierniki, lipienie i inne.

• Deadmau5 lubi to

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!