Forum akwarystyczne - Super Akwarium korzysta z plików cookie ("ciasteczka"). Przeczytaj tę stronę Polityka prywatności dla uzyskania szczegółów. Czy wyrażasz na to zgodę:    Wyrażam zgodę
Wyrażam zgodę

Skocz do zawartości

Zdjęcie

Cudze chwalicie, swego nie znacie.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
112 odpowiedzi w tym temacie

#101 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 03 wrzesień 2017 - 13:14

Inspiracje naturą to seria filmów, w których będę prezentował 15 podwodnych ujęć biotopu Polski. 

Każdy odcinek będzie przedstawiał inne miejsce naszego rodzimego biotopu. Będę to jeziora, stawy, rzeki, potoki, bajorka i inne akweny wodne.
Celem mojej serii jest pokazanie naszych przepięknych podwodnych krajobrazów. Może dla kogoś, kto będzie chciał postawić akwarium z naszymi wodami, ujęcia z filmu będą pomocne i zainspiruje się nimi. 
Dla mnie (z punktu widzenia akwarysty),  właśnie na tym polega akwarystyka biotopowa, czyli taki wycięty fragment (ujęcie) podwodnego świata. Oczywiście również bardzo ważne są takie elementy jak temperatura, parametry wody itd, ale to już dyskusja na inny temat. usmiech2.gif

Pierwsza część prezentuje brzeg rzeki z opadłymi gałęziami i korzeniami drzewa czarnej olchy. Głębokość na tym fragmencie to 10-40 cm. Ryby jakie tam występują to cierniki, strzeble potokowe i inne mniejsze ryby szukające schronienia na płyciznach. 

A Wam, które ujęcie się najbardziej podoba?

• locdog i Luna lubią to

Mój kanał na youtube:   Nantai TV

#102 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 07 wrzesień 2017 - 10:00

Taka ciekawostka...

Mój filmik z okogłowami został zaprezentowany w muzeum biologii w Uppsala w Szwecji. W każde weekendy od sierpnia do października, podczas wykładów, Szwedzi pokazują "Świat w kropli wody". Z wykładów korzystają okoliczne szkoły na wszystkich poziomach nauczania. Poza tym, każdy kto odwiedzi muzeum, może przynieść próbkę wody i sam oglądać życie jakie się w nim znajduje. Moim zdaniem rewelacyjne miejsce. 

Materiał z okogłowami został zamieszczony w sali wykładowej/laboratorium. Poniżej film, z krótką wędrówką po muzeum w dziale planktonu w Uppsala, na końcu sala, gdzie prezentowany jest mój film. Ciekawe miejsce, więc warto obejrzeć.

#103 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 09 wrzesień 2017 - 10:15

Młode kiełbie pospolite (Gobio gobio)

Tym razem krótki wypad nad pobliskie zalewy. Przy brzegu, na głębokości około 15 cm pływało mnóstwo młodych około 2 cm kiełbi, przekopując dno w poszukiwaniu pożywienia. Na płyciznach szukają schronienia przed drapieżnikami. Po ostatnich deszczach, woda zrobiła się mleczna, a dodatkowo jasne ubarwienie kiełbi i boki pokryte plamkami sprawiało to, że zlewały się podłożem. Jest to doskonały kamuflaż i jeśli kiełbie stały w miejscu nieruchomo, były praktycznie niewidoczne dla drapieżników. Ja też miałem problemy ze zlokalizowaniem tych ryb. 

Kilkadziesiąt centymetrów głębiej czaiło się stado okoni. Czyhały tylko na mniej ostrożne osobniki i jeśli tylko na chwilę młode wpłynęły głębiej, były od razu atakowane. 
Obserwując młode kiełbie, przypadkowo udało mi się trafić na  kozy pospolite. Dla mnie to świetna wiadomość, ponieważ wcześniej, żeby nagrać materiał z kozami, musiałem przejechać około 100 km. Teraz mam je "pod nosem" i na pewno będzie łatwiej nagrać kolejne odcinki o tej pięknej rybie.

#104 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 12 wrzesień 2017 - 10:15

Druga część serii inspiracji naturą przedstawia piętnaście ujęć mojego pobliskiego jeziora. Niegłęboki fragment zbiornika jest dość gęsto zarośnięty wodną roślinnością. Przy samym brzegu rosną drzewa dębu i olchy czarnej. Gałęzie tych drzew znajdują się na sporym obszarze płycizn jeziora leśnego.

#105 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 16 wrzesień 2017 - 09:33

Przechadzając się brzegiem rzeki Piława, trafiłem na ciekawe miejsce. Na głębokości około 30 cm pływała spora ilość ryb. Długo się nie zastanawiając, ruszyłem z kamerą pod wodę. Przeglądając nagrany materiał okazało się, że w tym miejscu pływały klenie, płocie, piekielnice i... no właśnie, tutaj pytanie-zagadka. Proszę o oznaczenie ryby, która przepływa blisko kamery w 2:33 minucie. Ryba przypominająca klenia, ale z jasnymi płetwami i innym kształtem głowy. Na tym odcinku, pływało ich dość sporo, więc można skorzystać z innych ujęć na filmie. Nie ukrywam, że mam swojego kandydata, ale chciałbym mieć 100 % pewności. Dlatego też prośba dla bardziej zorientowanych o oznaczenie tego gatunku.

#106 margin

margin

Dyskutant

• Użytkownik
  • 277 postów

Napisano 16 wrzesień 2017 - 18:54

A nie jest to czasem świnka ?

#107 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 16 wrzesień 2017 - 19:55

Świnka to nie jest. Mój kandydat to certa, ale jednak 100 procent pewności nie mam.

#108 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 21 wrzesień 2017 - 12:11

Wrześniowy narybek

Krótki filmik z narybkiem płoci, wzdręg, klenia i innych ryb. Film był kręcony w pobliskiej rzece Rurzyca.

#109 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 25 wrzesień 2017 - 22:20

Inspiracje naturą/część 3 - martwe wody

Trzecia część przedstawia fragment jeziora Pile. Płycizny tego jeziora ciągną się na kilkanaście metrów od linii brzegowej. Nazwałem je martwymi wodami, ponieważ nie występują tam ryby. Oprócz ogromnej ilości sinic i zooplanktonu, żyją tam ślimaki(rozdętki, błotniarki), kolonie racicznic, szczeżuje i inne mniejsze bezkręgowce.

#110 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 30 wrzesień 2017 - 08:42

W rzece Piława, kiełb pospolity występuje bardzo licznie. Na odcinku rzeki o podłożu piaszczystym, ze sporymi kamieniami, naliczyłem około 100 sztuk kiełbi. Na filmie, oprócz żerujących kiełbi, można zaobserwować atak okonia (od 1:10 min). Potencjalnym celem pasiaka był młody kiełb.

#111 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 07 październik 2017 - 12:34

Film przedstawiam akwarium 115 litrów (80x40x36) z biotopem Polski, a dokładniej - fragment płycizn zalewu w Nadarzycach. Podłoże piaszczyste, brzeg porośnięty trzciną, na której zatrzymuje przyniesiona wraz z falami, wszelkiego rodzaju roślinność. Na opadłych korzeniach i gałęziach rozrasta się mech zdrojek (Fontinalis antiperytica var. gigantea).

Obsada tego akwarium to młode około 3 cm kiełbie pospolite (Gobio gobio) i racicznice (Dreissena polymorpha).

#112 AkwaMichał

AkwaMichał

Małomówny

• Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 07 październik 2017 - 18:28

Piękne, aż mnie korci żeby postawić to u siebie.

Jak robiłeś wodę?

#113 Nantai

Nantai

Mordorator

• Moderator
  • 842 postów

Napisano 13 październik 2017 - 12:39

Płaszczak (Aphelocheirus aestivalis)

Płaszczak jest owadem wodnym z rodziny pluskwiaków różnoskrzydłych (Heteroptera). Osiąga wielkość 15 mm. Zamieszkuje czyste wody płynące o podłożu kamienistym, żwirowym lub piaszczystym. Jest to jeden z nielicznych owadów wodnych, który nie oddycha powietrzem atmosferycznym i całe życie spędza pod wodą. Za pomocą mikroskopijnych włosków na ciele ( około 2000000/mm2) pobiera rozpuszczony tlen z wody. 
Jest drapieżnikiem, posiada kłująco-ssący aparat gębowy. Najbardziej aktywny jest w nocy, a w ciągu dnia zakopuje się w piasku lub ukrywa się między kamieniami. Poluje na mniejsze bezkręgowce i ślimaki. Za pomocą długiej kłujki, potrafi zlokalizować i zaatakować swoją ofiarę zakopaną w piasku. 
Jest w stanie przebić skórę człowieka, a ukłucie jest bardzo bolesne. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Chcesz korzystać ze wszystkich funkcji forum? Zarejestruj się. To zajmie tylko chwilę!