Skocz do zawartości

Cudze chwalicie, swego nie znacie.


Nantai
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiesz, co należy uczynić... x)

Wiem, wziąć kamerę, kręcić i podziwiać te piękne stworzenia. :P

 

 

Gdy oglądam Twoje filmiki autentycznie tęsknię za Polską :) Masz naprawdę świetną pasję, Paweł.

Bardzo przyjemnie ogląda się to co prezentujesz, potrafisz w ciekawy sposób przybliżać wizom rodzimą faunę.

Dzięki za bardzo miłe słowa.

 

Wracając do larwy jętek. Dostałem info na innym forum o tym, że jętki pożerają glony na potęgę. U siebie nie zwracałem na to uwagi, bo glony mi nigdy nie przeszkadzały, ale serio, larwa jętki oczyściła do zera akwarium z glonów. Miałem plagę nitkowatego glona, na filmie w sumie też można zobaczyć jak rozprawia się z glonem. :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego skorupiaka miałem już nieraz w akwarium. Bardzo wdzięczne stworzenie. Bez problemowo się rozmnaża w akwarium. Pełni funkcje ekipy sprzątającej, gdyż zjada resztki organiczne, obumarłe resztki roślin i padlinę. Nie jest drapieżnikiem, wiec spokojnie można je trzymać z innymi podopiecznymi w akwarium. Posiada 7 par odnóży, wielkość do 1,5 cm. Można je bezproblemowo znaleźć we wszystkich wodach Polski. Zajmuje miejsca, gdzie występuje sporo materii organicznej, opadłych liści, lubi się skrywać w mchu. Spotykana jest również na zwalonych pniach w wodzie, gdzie ukrywa się pod korą. Przebywa nierzadko razem z kiełżami. 



  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe stworzonka, kiedyś zawsze myliły mi się z kiełżami. :) Te drugie miałam w morskiej kostce, przypadkowo przyniosłam je do zbiornika razem ze szczepką korali i kawałkiem żywej skały. Bardzo aktywne i żarłoczne zwierzaki, fajnie się je obserwuje szczególnie po zmroku.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA! Na samym początku chciałbym ostrzec, że film zawiera drastyczne sceny. Powstały one tylko i wyłącznie w celach edukacyjnych, jako przestroga i możliwość identyfikacji intruza w naszych akwariach. Larwa ważki po spędzeniu kilku dni w akwarium, została wyłowiona i wypuszczona do macierzystego zbiornika.

W porównaniu do jętki, larwy ważki są bardzo drapieżne i żarłoczne. Atakują wszystko co znajdzie się w okolicy ich żuwaczek. Potrafią się skradać niezauważalnie do ofiary przez długi czas. Dorosła postać omawianej ważki - łątki dzieweczki - posiada przepiękne niebieskie kolory w przypadku samców i zielonkawy kolor w przypadku samic. Larwy jednak są bardziej żarłoczne niż postać dorosła. Mogą zaatakować młode ryby, krewetki i inne żywe stworzenia. Pożera na żywce swoje ofiary. Potrafią uśmiercić i zeżreć również przedstawicieli własnego gatunku. Na filmie widać  osobnika, pozbawionego jednego skrzydła skrzelotchawki, został odgryziony po ataku innej larwy. Normalnie posiada trzy "skrzydła" skrzelotchawek, które umożliwiają im oddychanie pod wodą, a znajdują się na końcu odwłoka. Na filmie można zaobserwować wymachiwanie odwłokiem, a zarazem skrzelotchawkami, w celu pobierania większej ilości tlenu z wody. Dzieje się to wtedy, gdy larwa stoi dłuższy czas nieruchomo, czyhając na swoją ofiarę, lub gdy zużywa sporą ilość energii, np. podczas ataku jak i również posiłku - to tylko moje wnioski, nie posługuje się w pisaniu tego artykułu źródłami z internetu. W filmie można również zaobserwować sposoby poruszania się, kamuflowania (larwa potrafiła zmienić kolory z szarego do zielonego - to drugie jak przebywała w okolicach jakiejś rośliny) oraz samego podejścia do ataku. Pamiętajcie, wszystkie larwy ważek są drapieżnikami i jeśli zauważymy jakąś u siebie w akwarium, radzę jak najszybciej ją wyciągnąć, bo po kilku dniach jedna/dwie ważki może nam zredukować maksymalnie obsadę. Często się zdarza, że ktoś przywlókł z natury, lub z niewiadomych przyczyn intruz znalazł się w akwarium. Mam nadzieję, że film i artykuł trochę przybliżył tego z jednej strony przepięknego, a z drugiej śmiertelnie niebezpiecznego stworzenia i pozwoli nam dzięki temu łatwiej zidentyfikować i pozbyć się nieproszonego gościa z akwarium. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Larwa przepięknej żółto-czarnej ważki z rodziny gadziogłówkowatych.  Występuje w wodach płynących i stojących. Jak wiadomo, larwy ważek są bardzo drapieżne. Dotyczy to również omawianego owada. Jednak sam sposób w jaki poluje, różni się od pozostałych. Larwa gadziogłówki poluje w nocy. Większość dnia spędza zagrzebana w piasku. Zakopuje się do kilku centymetrów i może przebyć spory dystans pod podłożem. Za każdym razem, gdy chciałem nagrać larwę, musiałem przeorać całe podłoże, żeby ją wydostać na światło dzienne. Po nadejściu zmroku, delikatnie, bezszelestnie wychodzi z piasku i nieruchomo czeka na ofiarę lub skradając się, atakuje ją. Ciało tej larwy jest spłaszczone, całe pokryte włoskami. Dzięki tym włoskom, wykopując się z mułu lub piasku, jest prawie niewidoczna, gdyż cienka warstwa piasku, zatrzymuje się na włoskach i tym samym na całym ciele. Poluje na inne owady, małe kijanki i inne drobne zwierzęta. Niestety, nie udało mi się nagrać samego polowania, z powodu jej nocnego trybu życia. Na larwy trafiłem całkiem przypadkowo, zbierając piach do akwarium z głównej plaży nad jeziorem. Uważajcie gdzie stąpacie jak będziecie zażywali kąpieli :D. Oczywiście żartuje, larwy krzywdy człowiekowi nie zrobią, delikatnie mogą tylko połaskotać, jeśli przypadkowo na nie nadepniemy. Serio, są w ogóle nie zauważalne z naszej perspektywy. Filmik pokazuje wygląd i specyficzne zakopywanie się larwy gadziogłówki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: Wielkopolskie stopy Ci nie zmarzły?

 

 

Zmarzły, ale trzeba się hartować. ;)

 

Kolejny mieszkaniec polskich wód:

Pijawka - Odlepka ślimacza (Glassiphonia complanata) 

Odlepka ślimacza jest małą pijawką dorastającą do 30 mm. Ta przepięknie ubarwiona pijawka ma twarde ciało pokryte rzędami stwardniałych płytek. Zamieszkuje wody płynące jak i stojące. Przyczepia się do korzeni, roślin i kamieni. Można je spotkać również w pustych muszlach małż. Odżywia się mięczakami. Wysysaj swoje ofiary za pomocą wysuwanego ryjka. Po drugiej stronie ma bardzo silną przyssawkę (miałem spore problemy, żeby odlepić ją od ścianki baniaka). Wyczytałem gdzieś w czeluściach internetu, że ktoś trzymał te pijawki ze względu na plagę ślimaków w akwarium. Podobno nieźle sobie z nimi poradziły. :)

 
Na filmie można zobaczyć 3 pary oczu odlepki. Jak czuję się zagrożona - zwija się w kulkę. Ze względu na swoje rozmiary i kolor kamuflujący, jest jednym z najczęściej nieproszonych pijawek w akwarium. Dlatego pozyskując rośliny lub korzenie z natury, trzeba uważnie się przyjrzeć, czy nie ma na nich "pasażera na gapę".
 
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W Polsce do żab zielonych zalicza się: żabę wodną, żabę jeziorkową i żabę śmieszkę. Są bardzo podobne do siebie i rozróżnienie to nie lada wyczyn. Podczas godów, samce wydają z siebie charakterystyczny rechot. Nadyma jak balony pęcherze rezonansowe, które znajdują się po bokach w tylnej części głowy. Kijanka ropuchy szarej jest jedną z mniejszych w Europie. Ze skrzeku wykluwa się kilkaset małych kijanek. Z tak dużej grupy, przeżywa tylko garstka. Większość ginie jako posiłek dla innych drapieżników. Jest ulubionym pokarmem pijawki końskiej.Jak wiadomo kijanka to postać larwalna płazów. Podczas metamorfozy zanikają skrzela, którymi oddycha pod wodą, szpary skrzelowe, ogon, który służy jako napęd do pływania, pojawiają się kończyny. Ps. W tym miejscu nie mogło zabraknąć specjalnych pozdrowień dla Mapeta. Joł! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodopójki to roztocza zamieszkujące stojące, jak i płynące wody. Najczęściej można je spotkać w płyciznach, blisko brzegu. Żyją w miejscach ze sporą ilością detrytusu, opadłych liści lub gnijących roślin. W miejscach, gdzie przebywają larwy wodne owadów i mniejsze skorupiaki, ponieważ wodopójki w większości są drapieżnikami. W Polsce istnieje około 500 gatunków wodopójek. Na filmie można zobaczyć dwie odmiany tych pajęczaków. Jedna mniejsza (około 2 mm) jest powszechna i często je widuje podczas snorkelingu. Drugi gatunek natomiast jest o średnicy 1 cm, koloru czerwonego z ciemnymi łatami.

Ciekawostką jest to, że larwy wodopójek pasożytują na dorosłych ważkach. Przyczepiają się do tułowia ważki i w ten sposób mogą wraz z owadem przemieszczać się i zasiedlać nowe zbiorniki wodne.

 

Wodopójka jest częstym gościem w akwariach osób, które pozyskują rośliny z naturalnych akwenów . Ukrywając się w wodnym zielsku jest praktycznie niezauważalna.

 


  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałam te "kuleczki" kilkakrotnie, ale nie miałam pojęcia co to takiego, człowiek całe życie się uczy :) Przedziwne cudaki, ciałko kleszcza i doopsko czarnej wdowy...

 

Hmm tak mi się nasunęło, byłoby super gdyby udało Ci się kiedyś nagrać coś o traszkach, ewentualnie coś o rodzimych polskich gadach (zwinki, padalce, zaskrońce itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm tak mi się nasunęło, byłoby super gdyby udało Ci się kiedyś nagrać coś o traszkach,

 

Da się zrobić. :)

 

Kolejny przyjemniaczek naszych wód. Wybaczcie, że znowu trochę drastyczny materiał, ale larwa poniższego bohatera jest bardzo drapieżna i musiałem pokazać schemat polowania tej mendy. :)

 

Larwa pływaka żółtobrzeżka, tak samo jak postać dorosła jest bardzo drapieżna i żarłoczna. Świeżo wyklute larwy żywią się drobnymi skorupiakami i innymi larwami owadów.W późniejszym etapie rozwoju (dorasta do 7 cm!), poluje na kijanki, traszki, a nawet mniejsze ryby. W ciągu jednego dnia może spożyć do kilkunastu kijanek. Posiada mocne żuwaczki, które są zaopatrzone w kanalik, przez które wstrzykuje do swojej ofiary jad paraliżujący, a później soki trawienne. Następnie larwa wysysa swoją zdobycz. Poluje przeważnie stojąc na dnie lub wisząc nieruchomo przy powierzchni. Wszystko co się zbliży do drapieżnika jest automatycznie atakowane. Jest bardzo agresywna, potrafi dość boleśnie ukąsić człowieka. Na końcu odwłoka ma syfon oddechowy. Raz na jakiś czas musi podpłynąć do powierzchni, żeby zaczerpnąć powietrza. 
Wystrzegajcie się tej larwy w akwarium!

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okogłów to skorupiak z rzędu wioślarek. Są bardzo ważnymi filtratorami w naszych wodach. Żyją w bagnach, w zarośniętych stawach i jeziorach. Okogłowy pozyskałem z małego stawu. Jest to jeden z nielicznych drapieżników wśród zooplanktonu. Atakuje mniejszych przedstawicieli własnego gatunku, zwłaszcza wrotki. Posiadają cztery pary odnóży i ruchomą głowę, z ogromnym okiem. Jest doskonałym pokarmem dla ryb akwariowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatoczek rogowy największym przedstawicielem z rodziny zatoczkowatych. Rozmiar muszli osiąga maksymalnie 4 cm. Jest najbardziej popularnym ślimakiem w Polsce. Można je spotkać w wodach stojących i płynących.  Swojego zatoczka pozyskałem z jeziora.Odżywia się glonami, detrytusem i peryfitonem. Zimę spędza zakopany w mule. Ciekawostką jest to odporność ślimaka na przemarzanie. Jeśli nie zdąży się zakopać na zimę i zamarznie, pod roztopieniu lodu, ślimak będzie nadal żył.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziki staw - kijanki & płocie & różankiNiepozorny mały staw w mojej okolicy. Zarośnięty prawie cały w rzęsie wodnej. Woda niestety niezbyt klarowna. Podłoże muliste, pełno różnego rodzaju zooplanktonu plus zakwit, sprawiają, że warunki do filmowania pod wodą są trudne. Tysiące kijanek, narybek płoci, okonia, masa szczeżuj i co dla mnie najważniejsze RÓŻANKI! Długo szukałem tych ryb w mojej rejonach. Znałem miejscówki, gdzie występuję różanka, ale jednak dzieliła mnie od nich spora odległość. W filmie, bystrym okiem można dostrzec różanki. Myślę, że już niebawem powstanie kolejny materiał (jak czas pozwoli) na temat tej przepięknej ryby. :)

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okres godowy ropuchy szarej zaczyna się na początku maja. Samica składa skrzek w postaci długich sznurów. Po około 7 dniach ze skrzeku zaczynają wykluwać się larwy, krótko po tym zaczynają swobodnie pływać. W okresie 3 tygodni od wyklucia, kijance zaczynają się pojawiać kończyny tylne. Po 5 tygodniach natomiast kończyny przednie i ogon powoli zaczyna zanikać. W 7 tygodniu kijanka zaczyna już przypominać dorosłą postać. Z ogona zostaje tylko mały, wystający kikut. W tym okresie, małe ropuszki zostały przeze mnie wypuszczone do naturalnego zbiornika. Pozyskałem osiem kijanek, z czego siedem osiągnęły postać młodej ropuchy, jedna najsłabsza niestety padła. 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pająk topik.

Topik jest jedynym przedstawicielem pająka wodnego w Polsce. Występuję w wodach stojących, stawach i jeziorach. Zajmują górne części zbiornika, porośnięte roślinnością, gdzie budują swoje gniazda. Zamieszkuje miejsca bogate w larwy wodne, którymi się odżywia. Polują również na mniejsze wodne stworzenia, również mogą się nawzajem zjadać. Topik dorasta do 17 mm. Jest jednym z nielicznych pająków, u których samiec jest większy od samicy.  Ma całe ciało pokryte włoskami, na odwłoku nosi bańkę powietrza, którym oddycha. Stąd się wzięła naukowa nazwa Argyoneta, która oznacza "srebrzystą siatkę", noszoną na odwłoku przez pająka. 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa.

 

Kolejnym bohaterem naszych wód jest Topielnica (Ranatra linearis).

To owad  wodny z rodziny płoszczycowatych. Pluskwiak ten jest spokrewniony z płoszczycą szarą (Nepa cinerea). Wraz z rurką oddechową osiąga nawet 7 cm długości. Zamieszkuje wszystkie rodzaje wód w Polsce. Zasiedla miejsca płytkie, bogate w roślinność, opadłe gałęzie itp. Swojego owada pozyskałem z rzeki Gwdy, przy brzegu o słabym nurcie. Nie jest zbyt dobrym pływakiem, niektóre posiadają skrzydła i potrafią latać. Oczywiście najpierw wychodzi z wody w celu ususzenia skrzydeł. 

Topielica jest drapieżnikiem. Poluje na owady, ich larwy, wodopójki, kijanki, małe ryby i inne mniejsze zwierzęta wodne. Czeka na swoją ofiarę w bezruchu, lub powoli skradając się. Niczego nie świadoma ofiara zostaje złapana przednimi odnóżami, po czym zostaje wyssana przez owada. Dzięki dużym oczom mają spory zasięg widzenia. Oddychają powietrzem atmosferycznym, przez co muszą od czasu do czasu wynurzać rurkę oddechową. 
Jeśli ktoś byłby zdecydowany trzymać topielice w akwarium, polecam baniaki przykryte. Ja swoją zostawiłem na 30 minut, po czym wyszła z akwarium i przeszła cały pokój. oczko2.gif
Tym razem film troszkę dłuższy, ale topielica jest naprawdę bardzo ciekawym stworzeniem i warto podglądać jej zachowania. Ciekawostką są pomarańczowe "kuleczki" na ciele topielnicy. Są to wodopójki, które w ten sposób mogą się przemieszczać między zbiornikami, zwłaszcza u uskrzydlonych owadów. Takich pasażerów na gapę jest dość sporo. Widziałem kiedyś topielnicę całą oblepioną w stułbię. usmiech2.gif

Jak na drapieżnika przystało, druga część filmu pokazuje sposób polowania topielnicy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...