Skocz do zawartości

Cudze chwalicie, swego nie znacie.


Nantai
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co się odwlecze to nie uciecze. ;)

Dostałem informację od przyjaciela przebywającego nad pewnym jeziorem na wakacjach, że zauważył, dziwną niezidentyfikowaną rybę. Więc czym prędzej wsiadłem w samochód i po 100 km dotarłem na miejsce. 

Okazało się, że ta ryba to Koza pospolita. Spędziłem 3 godziny na obserwacjach tych "klusek" i powiem Wam REWELACJA!! Na bardzo małym obszarze naliczyłem 15 sztuk. Kozy zajmowały i żerowały w bardzo płytkiej wodzie. Woda w jeziorze bardzo czysta, można powiedzieć - kryształ. Udało mi się nagrać sporo materiału, ale tak jak wcześniej, poniżej krótki filmik z żerowania ryby.

Jeszcze wróce tylko do poprzedniej ryby i pomyłki co do identyfikacji. Koza ma bardziej wydłużone ciało, płetwę grzbietową usadowioną bliżej ogona, no i to co najbardziej budziło we mnie wątpliwości pasek na pysku przechodzi od otworu gębowego i sięga powyżej oka. U śliza pasek jest od otworu gębowego do oka. ;)

 

PS. Tak humorystycznie. Pod koniec filmiku, przysłowiowy, tzw. "kłaczek". :P

[video=youtube]

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie samymi rybkami człowiek żyje. ;)

Poniżej filmik przedstawiający mech nierzadko spotykany w naszych akwariach.

Mech zdrojek gigant (Fontinalis antiperytica var. gigantea).


Nasz rodzimy mech spotykałem w jeziorach, rzekach i stawach. Rośnie przyczepiony do gałęzi, kamieni i korzeni w miejscach bardziej zacienionych. Film pokazuje zdrojka znad, jak i oczywiście spod wody. Przypomnę tylko, że wszystkie zdrojkowate są pod ochroną. :)

 

[video=youtube]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczeżuja pospolita. Gatunek małży szeroko rozpowszechniony w Polsce. Nagrałem film, na którym małże zagrzebują się w piachu, przechodząc z pozycji poziomej do pionowej. Pobierają one w ten sposób pokarm z toni wodnej. Film  został przyspieszony 10 razy. Czas trwania oryginalnego filmu to 31 minut.  Miłego oglądania.

 

[video=youtube]

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny materiał o kozach.

Tym razem troszkę podstawowych wiadomości o tej wspaniałej rybie. Nie będę ją opisywał, można posłuchać w filmie. Cykl będzie się składał z kilku filmów, ponieważ materiału udało mi się trochę nagrać. Kolejny odcinek będzie o przebywaniu kóz i okoni na wspólnym siedlisku.

 

PS. Film ten dedykuje kobiecie, u której wynajmowałem domek letniskowy w miejscu gdzie nagrywałem materiał o kozach. Kobieta ta mieszka tam od urodzenia, jest wędkarzem, a żyła w świadomości, że "to coś" pływające przy brzegu, to są małe szczupaczki. :facepalm:

 

[video=youtube]

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pływanie z rurką w naszych polskich jeziorach to naprawdę frajda. Prawda jest taka, że rzadko już można spotkać jeziora czyste, w których widoczność jest przynajmniej przeciętna. Na szczęście w moich rejonach mam kilka jezior, w których takie pływanie sprawia dużo zabawy. 

Filmik poniżej przedstawia walkę naszych dzikich ryb o każdy gram zanęty. Wszystko to działo się około 30 cm przede mną, ryby były tak zahipnotyzowane jedzeniem, że w ogóle mnie nie zauważały.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Rak amerykański inaczej zwany rakiem pręgowanym, pręgowatym. Gatunek ten występuje w Polsce (niestety), ale naturalnym obszarem jego występowania jest Ameryka Północna. Oczywiście głównym winowajcą jest człowiek, rak został sprowadzony na stary kontynent i opanował prawie całą Europę.  

Jest szkodnikiem naszych wód. M. in. wypiera nasze polskie raki, jak rak szlachetny i rak błotny. Moim marzeniem jest spotkać i nagrać nasze polskie raki. Nie miałem okazji jeszcze spotkać błotnego czy też szlachetnego.

I teraz bardzo ważna informacja:

Występowanie raka w danej wodzie nie oznacza o jej wysokiej czystości!!! Rak pręgowany jest uodporniony na zanieczyszczenia i jest wstanie przetrwać w bardzo zanieczyszczonych wodach. Oczywiście jeśli ktoś spotka nasze polskie raki, to może być zadowolony z wysokiej klasy czystości wody w której występuje.

Rak pręgowany powinien być tępiony, bo jest naprawdę sporym problemem w naszych wodach.

 

[video=youtube]

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Szkoda, że większość ryb w okresie zimowym ucieka w głębsze partie wód. Już niestety nie spotykam cierników, cierniczków,ślizów w miejscach gdzie zawsze ich było pełno. Podejrzewam, że kóz również niema. Taki mamy klimat. Już odliczam dni do początku wiosny. :D

 

Poniżej filmik z zębatym. 

 

[video=youtube]

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Chruścik wylądował do akwarium z kiełżami, ale tymczasowo, więc filmik wrzucam do tego działu. O chruściku już pisałem wcześniej. 

Poniżej pokazuje chruścika wcinającego łodygę rośliny. Przynajmniej mam pewność, że to roślinożerny dziad, bo jak wiadomo, larwy chruścika bywają roślinożerne jak i mięsożerne. Kiełże mają szczęście (chyba) :D

 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Kolejny film z młodymi rybami nagrany w sierpniu. Narybek  trzymał się blisko brzegu w rzece Gwda. Ryby miały 1,5 cm więc bardzo ciężko określić jaka to ryba (narybek). Moim zdaniem to kleń, ponieważ widywałem te ryby w właśnie w tym odcinku rzeki. Jeśli ktoś ma wiedzę i jest w stanie rozróżnić co to za narybek, proszę o informacje.


 


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzyjmy się bliżej tej pięknej małży. Film pokazuje syfon wlotowy i wylotowy szczeżui. Syfonem wlotowym (ten zakończony "włoskami"), małża pobiera wodę, a tym samym oddycha i pobiera pokarm. Syfon wylotowy (w kształcie rurki), wypuszcza przefiltrowaną wodę. Wyrzucenie wody z syfony wylotowego pomaga jej również w zakopywaniu się. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zatoczek wieloskrętny (Anisus calculiformis)

 

Ślimak ten występuje w gęsto zarośniętych wodach stojących. Można go spotkać w małych stawkach, mokradłach, bagnach, a także okresowo wysychających zbiornikach, ponieważ potrafi przetrwać bez wody rok czasu!Jest jednym z mniejszych zatoczków występujących w Polsce. Średnica muszli dochodzi do 10 mm, a grubość to 1 mm. Odżywia się żywymi i martwymi roślinami

Ciekawostką jest to, że sporą część swojego życia spędza przy powierzchni wody. Muszla ma dużą wyporność i żeby zejść na dno w poszukiwaniu pokarmu, ślimak musi się kurczowo trzymać roślin, kamieni, gałęzi itp.
Zatoczka wieloskrętnego spokojnie można trzymać w akwarium, minusem może być podgryzanie roślin. U siebie w akwarium nie zauważyłem, żeby podjadał żywe rośliny, zjadał tylko martwe części. 
Poniżej filmik pokazujący ślimaka. Zatoczek ten posiada przeźroczystą muszlę, więc udało mi się również nagrać jego bijące serce. :)
 
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Larwy wodne są ogromną częścią każdego środowiska wodnego, ale w akwarium nie są tak popularne jak ryby lub krewetki. Szkoda bo są ciekawym obiektem obserwacji.


Larwa jętki może dorosnąć do 4 cm. Film pokazuje młode larwy, mają około 1 cm. Można je spotkać raczej w wodach stojących i wolno płynących. Są doskonałym pokarmem dla ryb oraz innych drapieżnych larw i owadów wodnych. Większość swojego życia spędzają w wodzie w postaci larwalnej przebywając przy dnie. Ciekawostką jest to, że jako larwa może żyć kilka lat, a gdy osiągnie postać dorosłego owada, przeżywa jeden dzień (dotyczy jętki jednodniówki). Larwa posiada na bokach odwłoka skrzelotchawki, które pozwalają owadom oddychać pod wodą. W Polsce występuje spora ilość gatunków, ale tylko niektóre są drapieżnikami. Spora ilość odżywia się detrytusem, te które posiadam, są zainteresowane tylko i wyłącznie materią organiczną. Jeśli jakimś przypadkiem trafi do akwarium - bez obaw (w porównaniu do larw ważki lub chrząszcza żółtobrzeżka), trzeba mieć sporo szczęścia, żeby trafić na drapieżnika. 



  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...