Skocz do zawartości

360l (120x50x60h) Tanganika - co do muszlowców?


wbchgkv
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem posiadaczem akwarium 120x50x60 typu CW (skalary, kiryski) i przymierzam się do całkowitej zmiany (bo muszlowce wielopręgie strasznie się namnożyły w drugim - mniejszym).

 

Akwa:

120x50x60h

oświetlenie 2x54 t5 (6500K+10000K) - do zmiany, będzie pasek diodowy LED j(aki?)
filtr - JBL e1500

 

Wyposażenie: (będzie)

5cm piasku kwarcowego (białego) gradacji pyłowej (muszlowce w mniejszym uwielbiają w nim kopać)

kamienie (jakie?)

Xx muszli winniczka + parę większych winniczkopodobnych dla samców alfa

 

Wizja:

80x30x(30h-40h)cm środkowej powierzchni baniaczka - sterta usypanych kamieni
dookoła muszle, a w nich kolonia multików

 

Uwagi i pytania:

  1. Akwarium jest wysokie. Chcę uniknąć komentarzy rodziny typu: pusto itp. Jakie ryby polecacie w toń wodną? Czy w porządku byłyby jeden gatunek ryb z gatunków poniżej? Cel: uniknięcie wzajemnej agresji, zjadania kolonii muszlowców, a jednocześnie zasiedlenie usypanej góry kamieni.
    -Neolamprologus brichardi
    -Julidochromis regani
    -Jlidochromis dickfeldi
  2. Jakie oświetlenie LEDowe powinienem zastosować, aby:
    a) widzieć, co jest w akwarium
    b) nie przesadzić z jasnością (wszak multiki żyją głęboko...)
    c) nie było glonów (obecnie w małym akwa mam ich tak dużo, że 2x w tygodniu mimo cotygodniowych podmian ok. 40% (bo i rybek niestety jest dużo) glony nie ustępują)?
  3. Jakie kamienie polecacie do stworzenia nasypu? Piasek będzie ecru (brudny biały/kremowy), tło zaś czarne - nie do ruszenia, pomalowane sprayem od zewnątrz kilka lat temu).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1 Księżniczki i julidy mogą Ci się lać z muszlowcami, jeśli nie oddzielisz muszli i kamieni strefą piachu - jeszcze najbardziej dickfeldy, bo o ile dobrze kojarzę, to najspokojniejsze z naskalników. Dobrze byłoby, byś zapytał na stronie Klubu Miłośników Tanganiki. Osobiście widziałbym tu układ Multiki na cmentarzysku + Altolamprologus compressiceps "Sumbu Dwarf" (nie 'Sumbu shell') na skałkach i w toń coś z 'sardynek', np. Cyprichromisy. Ale specem od Tanganiki nie jestem, więc... no. :P

 

@2 DIY gu10 i jesteś ustawiony - możesz dodawać lub ujmować gdyby wysypało Ci glonami.

 

@3 Otoczaki lub gładkie ale lekko kanciaste skałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co do rybek, dziękuję za sugestie - poczytam o cyprichromisach, dokształcę się troszkę, może zdecyduję się na "sardynki".

2. Niestety w sprawie oświetlenia DIY jestem zielony. Czy taki montaż jest skomplikowany? Mam pokrywę Wromak exclusive z belką 2x54W t5 i chciałbym to oświetlenie zostawić "na wszelki wypadek", zaś LED po prostu dodać z tyłu, za drugą jarzeniówką. Myślałem zatem o pasku LEDowym w osłonce, przyczepianym bezpośrednio do jarzeniówki takim spinaczem dwustronnym.

A może takie cudo się nada? http://allegro.pl/zestaw-2x50cm-60led-oswietlenie-aqualed-akwarium-i5343303965.html

3. Jeśli sprawa zaś się tyczy kamieni - myślę, że szare/jasne kamienie byłyby OK przy tej kolorystyce. Myślałem o kanciastych z hurtowni materiałów kamieniopodobnych :) Które byście polecili do jasnego piachu i czarnego tła? http://www.kruszywa.warszawa.pl/kamien-ogrodowy/

Edytowane przez wbchgkv
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skałek to w mojej opinii zielony serpentynit w tanganice wygląda rewelacyjnie przy jasnym piasku i czarnym tle. Mam taki układ i szczerze polecam :)

Jeśli chodzi o aranżację (i poniekąd obsadę) to usypanie gruzowiska z muszlami na środku może się słabo sprawdzić. Pomyśl raczej o bardziej "klasycznym" układzie do tangi, czyli po jednej stronie muszlowisko (najlepiej poprzecinane akcentami skalnymi) a po drugiej skalne rumowisko przynajmniej na 45-50 cm wysokości (ważne by pokleić to wszystko!!!). I w takim aranżu kolonia multików + Julido ornatus (mam sam i są bardzo łagodne) i do toni coś z "sardynek" polecanych przez Dhuz'a.

 

PS. Też uważam że zaglądnięcie na forum Klubu Miłośników Tanganiki będzie więcej niż dobrym pomysłem ;)

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za oświecenie - tak właśnie zrobię: po prawej skałki (poklejone) i julidochromisy (pomyślę jeszcze jakie, mając na uwagę minimalizację agresji), po lewej muszlowisko, żeby mieć co oglądać z łóżka :)

Czy do filtra wkładacie grys koralowy? Boję się przesadzić z twardością - mam całkiem przyzwoitą kranówkę (+/- GH 15), a jakoś racjonalność odradza mi zatwardzanie RO różnymi sodami, węglanami etc. Chciałbym, aby było to akwarium "łatwe" w obsłudze.

Osoba z alle... zaleca mi zakup tego zestawu:

http://allegro.pl/profesjonal-swietlowka-led-8520-akwarium-100cm-x2-i5669379257.html

http://allegro.pl/sterownik-sciemniacz-z-funkcja-pamieci-pilot-i5705329517.html

Czy nie będzie to za dużo? Chciałbym uzyskać w miarę naturalny półmrok jednocześnie unikając glonów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy do filtra wkładacie grys koralowy?

Ja mam w filtrze 2 koszyki z grysem, 1 z normalną ceramiką i 1 z gąbkami (+ gąbkowy prefiltr na wlocie) i sprawdza się całkiem ok.

 

 

Boję się przesadzić z twardością - mam całkiem przyzwoitą kranówkę (+/- GH 15), a jakoś racjonalność odradza mi zatwardzanie RO różnymi sodami, węglanami etc.

To jest tanga więc ciężko przesadzić z pH czy twardością :P  Kranówka GH 15 jest ok a nawet w dolnej granicy optimum, także o zabawach z RO zapomnij :) (btw. a jakie masz pH?)

 

Na LEDach się nie znam, ale właściwie skoro chcesz dać do tego zciemniacz to i tak sobie wyregulujesz jak jasno chcesz mieć :) A jak w przyszłości Cię najdzie na inny biotop to oświetlenie tylko podkręcisz i już ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pH... albo testy są do niczego (JBL, tropical i chyba sera), bo każdy pokazuje co innego, albo w odstępie parunastu dni w super stabilnym akwarium (z pozoru) miałem skoki pH między 6,5 i 7,5 (obecnie mam ~CW na kranówce, nie chce mi się bawić z RO, bo długo się leje)

Mimo wszystko przy tej twardości obstawiałbym raczej 7,2-7,5, stąd też pomyślałem o grysie koralowym.

 

Miałem nadzieję, że uda się taniej ogarnąć oświetlenie, ale co tam. Jak robić, to porządnie :) Najwyżej sobie pościemniam, a co! Tylko czy taki zestaw maksymalnie podkręcony nie będzie za ciemny? Chciałbym, żeby było widać ryby, ale żeby było min. 2-3x ciemniej niż przy 2x54W t5 w 360l brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...