Skocz do zawartości

Pomoc w doborze obsady 240l


jongover
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuję pomocy. Otóż uznałem że czas coś zrobić z akwarium. Mam już pomysł co do rozplanowania roślinek itp. Niewielki problem stanowi jednak obsada. Mam taki pomysł:

- skalary- parka lub dwie

- pielęgniczki ramireza- parka

- neony czerwone x 10

- ewentualnie kiryski (ok. 6)

 

Czytałem w internecie i znalazłem informacje że mógłbym mieć taką obsadę, chociaż nie jestem pewien co do tych pielęgniczek i skalarów, dlatego proszę o poradę. Co do akwarium. Jest to klasyczne akwarium 240l (120 x 40 x 50). Jeśli chodzi o parametry,to nie mogę niestety aktualnie zrobić testów. Wiem że woda jest dosyć twarda,a PH wynosi ok.7(dam radę je zbić). Co sądzicie? Jakieś uwagi? Porady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski, nie kirysy. Dwie różne grupy sumokształtnych ;)

Co do ryb przydennych pamiętaj, że potrzeba miękkiego piasku. Żwirki i mielone bazalty mogą pokrzyżować szyki przy wyborze ryb. Jeśli na dnie masz/planujesz piasek, to możesz spokojnie mieć przydenne kopiące (w tym kiryski, pielęgniczki), ale jeśli nie chcesz lub nie możesz mieć kopiących, to bez obaw - neony czerwone z tego, co zauważyłem, trzymają się w dolnych 2/3 dna poza porą żerowania, więc nie będzie tam pusto. Względnie jako o alternatywie dla kirysków możesz pomyśleć o sumach drewniakach - tolerują spory zakres temperatur, ale ich optimum to raczej 25-27, co pasowałoby skalarom, trochę mniej Ramirezom.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym dać sam piasek, tylko boję się o roślinki. Tym bardziej że mam w planach posadzić trawnik. Mam w domu trochę żwirku rzecznego i może mógłbym go dać z boku i z tylu, pod roślinki. Z przodu zrobić plażę, którą odgrodziłbym kamyczkami. Czy takie odgrodzenie dałoby radę w starciu z kiryskami? Czy może odpuścić sobie te kiryski? A czy gdybym dał sam ten piasek, to mógłbym dać pod niego ziemię?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że w piasku roślinki nie rosną, ze względu na strefy beztlenowe itp. Po za tym taka plaża jest moim zdaniem poprostu ładniejsza niż całe akwarium z piasku.

Uspokoiłeś mnie trochę z tym piaskiem. Lecz piszesz o roślinach bagiennych. W takim razie czy inne rośliny także będą rosły? A jak ma się ten piasek z ziemią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ziemia zdecydowanie lepiej z piaskiem niż ze żwirem - piasek lepiej przykrywa i nie dopuszcza do przesączania się nawozów. Szczerze - wszystko pięknie rośnie na piasku, nie wiem, skąd się wzięły te plotki, że piasek zły i niedobry.

Generalnie wyznaję zasadę - piasek, piasek, więcej piasku ;D

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś tu na forum Beniek wrzucał fotki gdzie elosiek ładnie sobie radzi w czystym piachu. W naturze zazwyczaj rośliny nie mają wyboru, i na Adzie nie rosną, tylko w piachu... Serio, serio, reszta to rąbanie na kasę na "super żwirach"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...