Skocz do zawartości

Obsada 300l


karol2266
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Właśnie startuję 2 raz ze swoim zbiorniczkiem (wcześniej miałem tanganikę, ale z powodu remontu wyprowadziłem się z domu na pół roku i rybki musiałem sprzedać)

 

Zestaw:

 

akwarium 100x60x50

filtr zew. JBL e1501

grzałka JBL 300W

filtr wewn. aquael jako mechaniak

Oświetlenie narazie słabe taśma LED kolorowa (główna taśma LED biała, naprawdę mocna popsuła się, będę zamawiał nową)

 

Wodę zalałem przed 3 dniami więc mam jeszcze 2 tyg. zanim akwarium dojrzeję, ale już chciałbym dobrać obsadę

 

Parametry:

 

NO3 - 15

NO2 - 0

GH - 15

KH - 8

pH - 7,5

Cl2 - 0

 

Spędziłem pół dnia przeglądając głównie te forum i rozmyślając nad obsadą. Mam trochę korzeni w akwa myślę nad liśćmi i będę starał się zbić te pH

Chciałbym spróbować wystartować z taką obsadą:

 

1.1 Pielęgnica severum

1.1 Pielęgnica ramireza

20 Neon czerwony

10 Tetra cesarska

stadko kirysków

1.2 zbrojnik złoty

 

Co powiecie na taką obsadę?

 

z góry dzięki za każdą pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1.1 Pielęgnica ramireza 20 Neon czerwony 10 Tetra cesarska stadko kirysków 1.2 zbrojnik złoty
Odpada przy takich twardościach i pH. Na "severum" masz za małe akwa. Pomyśl raczej nad obsadą w klimatach drobnej Ameryki Centralnej - Cryptoherosy, platki. Ewentualnie jak chcesz ryby z Ameryki Południowej, to zostaje Ci wybór ryb takich, jak Brochis, żwawik czerwieniak, moooże pielęgniczka Borelli, choć te twardości to raczej górna ich granica. Alternatywnie Azja południowo-wschodnia z rybami chłodnolubnymi - np. kardynałki + wielkopłetwy. W grę wchodzi też układ z drobnymi zwierzakami Ameryki Północnej - raki Cambarellus, żyworódki jak np. drobniczki i do tego stadko okończyków moczarowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak chciałbym:

 

- 2-3 rybki (najlepiej para) większych, spokojnych i ładnie ubarwionych rybek, może coś koło 15cm lub lekko więcej (prętniki odpadają)

- min 2 stadka mniejszych rybek

- obsada dna czyli (kiryski i zbrojniki)

- chciałem jeszcze ramirezki bo są bardzo ciekawe do obserwacji

 

z pH tak jak mówiłem będę walczył

Edytowane przez karol2266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takich twardościach liśćmi nie poszalejesz. Jakbyś zszedł z twardościami, to wtedy o korektę pH byłoby łatwiej.

Oczywiście piach dla pielęgniczek masz w akwarium?

Może zerknij w stronę CA jak sugeruje Dhuz?

http://forum.superakwarium.pl/topic/46760-200-c-myrnae/

http://forum.superakwarium.pl/topic/48253-405l-central-america/

http://forum.superakwarium.pl/topic/39967-250lcentral-america/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek jest taki jak na zdjęciu. Oświetlenie zamawiam takie same jak na zdjęciach, powinno wystarczyć. Narazie używam nocnego słabszego.

 

http://klub-tanganika.pl/forum/viewtopic.php?t=7260


Najbradziej mnie zaciekawiła 3 obsada zbiornika, rybki spore, ładne. Mógłbym wybrać 1 lub 2 gatunki z 3 podanych i dorzucić tam jakieś 1-2 stadka mniejszych rybek + obsadę dna? Te większe nie będą czepiać się mniejszych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyślałem jeszcze nad taką obsadą:

 

2 haremy Pielęgnic Kakadu 2.5-6

15 szt. Neon Innesa

15-20 szt. Hokejówka

20 szt. Rozbora Galaxy

15 szt. Kirysek pstry lub spiżowy

1.2 harem zbrojnika lamparciego

 

Mam spore dno (100x60) , ale jeśli uważacie, że będzie tłok to będę wybierał miedzy neonkami a rozborami.

 

Co powiecie na taką obsadę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 'rozbora', tylko razbora, a "razbora galaxy" to mylna nazwa marketingowa danio perłowego.

 

Na zbrojnika lamparciego masz za małe akwarium (półmetrowe bestie w 100-centymetrowym akwa? I to 3? Zastanów się :P)

 

Zredukuj sobie ilość ryb ławicowych w toni do 1 gatunku - 2 gatunki zrobią Ci chaotyczną mozaikę. Kakadu 2+2 + hokejówki 30szt + kiryski 12 szt na start wystarczą - będzie trzeba obserwować, jak się układają pielęgniczki między sobą i z kiryskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki chodziło mi o zbrojnika pospolitego. Przeglądam opisy i warunki hodowlane ryb mam sporo kart otwartych i źle przepisałem.

 

Czyli obsada powinna się sprawdzić w takim składzie? :

 

2 haremy Pielęgnic Kakadu 2.2

15 szt. Neon Innesa lub 20 szt. Razbora Galaxy ( hokejówki powinny zająć górną partię akwarium a chciałbym wypełnić środkową część)

do 30 szt. Hokejówka

12 szt. Kirysek pstry lub spiżowy

1.2 harem zbrojnika pospolitego

Edytowane przez karol2266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki wymiar dna daje spore możliwości aranżacyjne, ale to nadal "tylko" 100cm.

Próba "wpisania" ryb w rewiry do pływania to też kiepski pomysł. Moim zdaniem jeden harem kakadu i jedna (ale większa) ławica byłaby lepsza. Ale zdecydowanie nie w takich parametrach (kakadu) i nie w takim zestawieniu (kakadu-margaritatus).

Zapewne i tak zrobisz jak sobie wymyślisz, ale sumienie zmusza do zwrócenia uwagi na błędy takiego postępowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żebym chciał zrobić tak jak mi się podoba to bym powpuszczał ryby które mi się podobają (5 paletek, 1.2 zbrojniki złote, 20 neon, 20 razbora, 15 kirysków, 2 pary pielęgniczek ramireza) nie patrząc na ich życiowe warunki w jakich występują i nie radząc się was. Jeżeli chodzi o parametry i kakadu w opisie ryb na tej stronce pisze iż górną granicą pH jest takie jak moje (a ja swoje chciałbym jeszcze troszkę zbić), temp 22-28, a patrząc na inne ryb ustawiłbym ją na jakieś 23. Zestawienie kakadu-margaritatus jest złe ponieważ pielęgniczka zje razbore?

Edytowane przez karol2266
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zestawienie kakadu-margaritatus jest złe ponieważ pielęgniczka zje razbore?
Kakadu lubią miękką i kwaśną wodę o temperaturze ~25-26 stopni, a danio średnio twardą i lekko zasadową o temperaturze ~23 stopni. Możesz to naciągać, ale kosztem zdrowia ryb. Masz masę opcji do wyboru o podobnych wymaganiach.

 

Jeśli zbijesz GH do ~10, a pH do neutralnego, możesz pomyśleć o np. Borelkach zamiast kakadu, do tego np. kiryski pstre/sierpoplame, żałobniczki, ewentualnie ten wąsacz pospolity, bo takie parametry to nie ekstremalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to wolę dobrać obsadę zbliżoną do tych parametrów które mam bo to w przyszłości ułatwi mi obsługę akwarium, podmiany wody głównie. Na jaki inny harem można wymienić kakadu, chciałbym rybki które podobnie jak te pielęgniczki dobierają się w pary lub two,żą haremy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cryptoheros nanoluteus - to JEST pielęgnica.

Do tego możesz dopasować dwa-trzy gatunki małych żyworódek, jak np. zmienniaki wielobarwne/plamiste, gupiki jakiejś ciekawej odmiany. Moooże parkę amek wspaniałych, ale to dość zadziorne ryby, więc nie wiem, jak by się dogadały z pielęgnicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do której obsady?

 

2 haremy Pielęgnic Kakadu 2.2 15 szt. Neon Innesa lub 20 szt. Razbora Galaxy ( hokejówki powinny zająć górną partię akwarium a chciałbym wypełnić środkową część) do 30 szt. Hokejówka 12 szt. Kirysek pstry lub spiżowy 1.2 harem zbrojnika pospolitego

Bo z tą nie poszalejesz, jak chcesz zostawić wodę, jaka jest.

 

Nanoluteusy to pielęgnice. Kakadu to pielęgniczki.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki te wybierał em czytając opisy ryb i wszystkie miściły się w moim pH i temp. No chyba że jakiejś inne wartości moja wodą nie spełnia. Jeżeli spełniłbym wymagane parametry wody to czy takie zestawienie gatunków z 1 ławicął tak jak napisał ahr zdało by egzamin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zakupiłem zestaw CO2 (czekam na jego przyjście)  mam nadzieje uda mi się zbić pH do 7,0, obecnie mam 7,4 (tak jest napisane na stronce z wodociągów w moim mieście). Postanowiłem zrobić 2 ławiczki małych rybek kiryski na dno i może krewetki, tylko... ŻONA. Nasze akwarium stoi w salonie i ma być reprezentacyjne. Dlatego może polecilibyście dla mnie jakieś 2-3 (może być więcej) większe i kolorowe rybki. Chciałbym zostawić przynajmniej 1 stadko rybek i kiryski na dno, dlatego większe rybki powinny być łągodne (więc pielęgniczki odpadają chyba że jakieś łagodne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...