Skocz do zawartości

problem z obsada


Blueza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Akwarium 183x60x60 około 700l

Oswietlenie 4x80W

Filtracja JBL 1501

Grzałka Eheim 300W

Dekoracja Korzenie

Podłoże Manto

Podmiana wody w kazda niedziele 150l

Ryby 20x zwinnik blehera, 4x pielęgniczka ramireza, 6x neoneki, 5xkosiarka ,6x glonojad (praktycznie kazdy inny), 6x otosek, 2x paletka

 

 

Jest to moje pierwsze akwarium. Ryby dokupuje i wpuszczam po max 4 tygodniowo. Dzisiaj kupiłem 2 paletki młode nie maja jeszcze ubarwienia. Trzymaja się odizolowane w rogu akwarium wygladaja na wystraszone (pomyslałem potrzebuja czasu do aklimatyzacji ) ale mam pytanie inne ryby się nimi zainteresowały ku memu zdziwienia zwinnik blehera tak jak by je atakował skubał za płetwy. Paletka je przegania ale one po pewnym czasie wracaja. Zwinnik blehera podoba mi sie ta ryba jest stadna i bardzo aktywna pływa z jednej w druga strone akwarium bez przerwy, od momentu wpuszczenia paletek pływa blisko nich. Prosze o pomoc rade chciałbym docelowo trzymać paletki, wiem ze to wymagajaca ryba. Dziekuje 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawę, że paletki to ryby wymagające miękkiej i kwaśnej wody o temperaturze rzędu 26-30 stopni?(o ile dobrze kojarzę, im bliżej górnej granicy tym lepiej) Co oznacza, że zwinniki będą siedzieć w mocno górnej granicy wytrzymałości, a reszta ryb będzie mieć zwyczajnie o kilka stopni za gorąco, z pominięciem Ramirez, które lubią takie temperatury. Jaką masz temperaturę? Czy paletki przeszły kwarantannę? Akwarium dojrzało przed wpuszczeniem ryb?

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawę, że paletki to ryby wymagające miękkiej i kwaśnej wody o temperaturze rzędu 26-30 stopni?(o ile dobrze kojarzę, im bliżej górnej granicy tym lepiej) Co oznacza, że zwinniki będą siedzieć w mocno górnej granicy wytrzymałości, a reszta ryb będzie mieć zwyczajnie o kilka stopni za gorąco, z pominięciem Ramirez, które lubią takie temperatury. Jaką masz temperaturę? Czy paletki przeszły kwarantannę? Akwarium dojrzało przed wpuszczeniem ryb?

Dziekuję za szybka odpowiedz.

Temperaturę mam 28 stopni, utrzymuję taka od dłuższego czasu.Wydaje mi się że nie przeszkadza to zwinnikowi może sie myle ale ona u mnie w akwarium jest strasznie aktywna, wszedzie jest jej pełno.  Paletki nie przeszły kwarantanny, mam je od dobrego znajomego.Akwarium mam piaty tydzień.

Edytowane przez Blueza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałabym nawet w drugą stronę, czy pozostałe ryby przeszły kwarantannę i dość ostre czyszczenie, bo paletki są dość wrażliwe na... wszystko.

Druga sprawa, że mogą po prostu być "przerażone", paletki to ryby stadne, poniżej 5 to żal trzymać, w tym przypadku lepiej wpuścić parę naraz niż rozbijać na po dwie.
Temperatura jest ok, ale pytanie brzmi jak parametry? Nie musi być jakoś bardzo kwaśno, ale ważne, żeby było jak najbardziej podobnie, do tego co miały wcześniej, bardziej może im zaszkodzić skok parametrów niż ciut za wysokie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Temperaturę mam 28 stopni, utrzymuję taka od dłuższego czasu.Wydaje mi się że nie przeszkadza to zwinnikowi może sie myle ale ona u mnie w akwarium jest strasznie aktywna, wszedzie jest jej pełno. Paletki nie przeszły kwarantanny, mam je od dobrego znajomego.Akwarium mam piaty tydzień.
Zwinniki są z natury aktywne, ale ich optimum to raczej 25-26, a 28 górna granica. Akwarium masz najprawdopodobniej niedojrzałe - kup na sam początek testy kropelkowe Zoolek NO2, JBL/Sera NO3. Sprawdź, jak się mają związki azotowe. Paletki są prawdopodobnie zestresowane zmianą warunków bytowania, bardzo możliwe, że źle wpływa na nie niedojrzały zbiornik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PH-7

NO3- miedzy 10 a 20mg/L

No2- 0,1mg/L

 

Dodatkowo używam w filtrze Seachem Purigen. Usuwając organiczne zanieczyszczenia pozwala na skuteczne wyeliminowanie ze zbiornika amoniaku, azotanów i azotynów, jednocześnie nie pozbawiając wody cennych pierwiastków śladowych. W znaczący sposób podwyższa redukcyjno – oksydacyjny potencjał wody i sprawia, że nabiera ona krystalicznej przejrzystości.


Zwinniki są z natury aktywne, ale ich optimum to raczej 25-26, a 28 górna granica. Akwarium masz najprawdopodobniej niedojrzałe - kup na sam początek testy kropelkowe Zoolek NO2, JBL/Sera NO3. Sprawdź, jak się mają związki azotowe. Paletki są prawdopodobnie zestresowane zmianą warunków bytowania, bardzo możliwe, że źle wpływa na nie niedojrzały zbiornik.

Używam Nutrafin test kropelkowy to jest zestaw na amonie, no2, no3, i ph. Paletki przemieścily się w drugi róg akwarium zaczynaja się przemieszczać. Nie chce żeby ryby sie meczyły wiec oddam zwinniki uzupelnie neonkami. Gdzieś czytałem ze zwinnik jest zbyt aktywna ryba żeby trzymać z dyskowcami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 masz na poziomie szkodliwym dla ryb, nie dziwota, że paletki reagują.

 

Purigen będzie Ci tylko przedłużać zamknięcie cyklu azotowego, jeśli przyjąć, że usuwa amoniak i azotyny, nie widzę problemu z dodawaniem go do dojrzałego akwarium by się pocieszyć kryształ-wodą, ale w Twoim przypadku po prostu przedłużysz trucie ryb.

 

 

 

oddam zwinniki uzupelnie neonkam

Jakimi neonkami?

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 masz na poziomie szkodliwym dla ryb, nie dziwota, że paletki reagują.

 

Purigen będzie Ci tylko przedłużać zamknięcie cyklu azotowego, jeśli przyjąć, że usuwa amoniak i azotyny, nie widzę problemu z dodawaniem go do dojrzałego akwarium by się pocieszyć kryształ-wodą, ale w Twoim przypadku po prostu przedłużysz trucie ryb.

 

 

 

Jakimi neonkami?

Rano odniosę paletki do kumpla on ma drugie akwarium na kwarantannę. Na moim tescie mam ze jezeli powyzej 0,3mg/l wtedy jest szkodliwe zaraz jeszcze to przejżę i zrobie test.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkodliwe jest każde stężenie NO2 powyżej 0, gdzie paletki są wyjątkowo wrażliwe...

Nie wiem już sam, zamienilismy gabki w filtrze z kumplem ja mam jedna od niego on ma akwarium ponad 4 lata. w ten sposób przenieśliśmy bakterie. Mieszka na tej samej ulicy wiec ma taka sama wodę. Chyba za wczesnie sie zdecydowałem na tak wymagajace ryby, argumentem było to że u niego paletki maja się dobrze od kilku lat. Jutro bedę się z nim widział. Dziekuje za pomoc  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paletkom kawałek gąbki z filtra nie zapewni dojrzałego akwarium, zwłaszcza, że nawet przy takim zaszczepieniu trzeba zarybiać 'grubiej' dopiero po tygodniu-dwóch, aż kolonie bakterii się dobrze zawiążą. U siebie stawiam akwaria 'instant', ale do tego trzeba mieć nadmiar mediów filtracyjnych w każdym akwarium i trochę wyczucia po kilku-kilkunastu restartach/zaszczepieniach biologii. A i tak zdarza mi się stawiać akwaria od zera, jeśli chcę 'sterylnie'  ;) Paletki możesz wprowadzić po miesiącu-dwóch gdy akwarium dojrzeje.

 

Nie wiem tylko, co z pozostałymi rybami zrobisz, bo im azot też na zdrowie nie podziała. Najlepiej by zbiornik dojrzewał bez zwierząt w środku. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paletki generalnie same w sobie nie są jakieś bardzo problematyczne, tylko to, co innym rybom szkodzi trochę im szkodzi bardzo ;) Innymi słowy mniej błędów wybaczają niż inne ryby...
Generalnie na dobry początek z paletkami poleca się zacząć z dorosłymi osobnikami (oczywiście stado co najmniej pięciu), na gołym szkle. Może to gołe szkło jest przesadą, ale łatwiej jest je tak ogarnąć :)

Dużym problemem mogą być właśnie inne ryby, które przenoszą groźne dla paletek bakterie i pasożyty, łatwiej jest hodować same paletki albo dobrze najpierw przeczyścić pozostałe ryby. Do tego konieczne będą dość częste podmiany, bo paletki mocno brudzą.

P.S. Gdy byłam młoda i głupia (czyli wcale nie tak dawno temu) postanowiłam założyć roślinne 240l z paletkami... oj bardzo mi to nie wyszło, ale powód był prosty - mało wiedzy, a jeśli jakaś, to bardzo ogólna.  Czytaj, czytaj, czytaj, a potem podejmuj decyzje o kupnie ryb :) Akwarium o tak ogromnych wymiarach ma świetny potencjał, ale trzeba sporo ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paletki generalnie same w sobie nie są jakieś bardzo problematyczne, tylko to, co innym rybom szkodzi trochę im szkodzi bardzo ;) Innymi słowy mniej błędów wybaczają niż inne ryby...

Generalnie na dobry początek z paletkami poleca się zacząć z dorosłymi osobnikami (oczywiście stado co najmniej pięciu), na gołym szkle. Może to gołe szkło jest przesadą, ale łatwiej jest je tak ogarnąć :)

Dużym problemem mogą być właśnie inne ryby, które przenoszą groźne dla paletek bakterie i pasożyty, łatwiej jest hodować same paletki albo dobrze najpierw przeczyścić pozostałe ryby. Do tego konieczne będą dość częste podmiany, bo paletki mocno brudzą.

P.S. Gdy byłam młoda i głupia (czyli wcale nie tak dawno temu) postanowiłam założyć roślinne 240l z paletkami... oj bardzo mi to nie wyszło, ale powód był prosty - mało wiedzy, a jeśli jakaś, to bardzo ogólna.  Czytaj, czytaj, czytaj, a potem podejmuj decyzje o kupnie ryb :) Akwarium o tak ogromnych wymiarach ma świetny potencjał, ale trzeba sporo ogarnąć.

Yuurei dzieki za słowa otuchy, ja czytam ostatnio i czytam praktycznie po kilka godzin dziennie. Juz nikt ze mna na przerwie w pracy nie chce rozmawiać bo tylko jeden temat hehe. Z pracy pierwsze co po wejściu do domu wpatrzony w akwarium. Ja lubię wyzwania alu w tym wypadku się wycofam na jakiś czas szkoda mi ryb nie warto ryzykować. Jeszcze raz dziekuje. Ja podmieniam 150l co niedzielę mam odstawione 6 butli 25l jest z tym trochę pracy najwięcej z podgrzewaniem wody do odpowiedniej temperatury

Paletkom kawałek gąbki z filtra nie zapewni dojrzałego akwarium, zwłaszcza, że nawet przy takim zaszczepieniu trzeba zarybiać 'grubiej' dopiero po tygodniu-dwóch, aż kolonie bakterii się dobrze zawiążą. U siebie stawiam akwaria 'instant', ale do tego trzeba mieć nadmiar mediów filtracyjnych w każdym akwarium i trochę wyczucia po kilku-kilkunastu restartach/zaszczepieniach biologii. A i tak zdarza mi się stawiać akwaria od zera, jeśli chcę 'sterylnie'  ;) Paletki możesz wprowadzić po miesiącu-dwóch gdy akwarium dojrzeje.

 

Nie wiem tylko, co z pozostałymi rybami zrobisz, bo im azot też na zdrowie nie podziała. Najlepiej by zbiornik dojrzewał bez zwierząt w środku. :/

Nie wiem ale muszę coś szybko zrobić. Może w zoologicznym przyjma je za darmo. Kumpel raczej nie wpuści innych ryb do swojego akwarium. Zły jestem teraz na siebie bo nie doczytałem i ryby się męczyły. Mija 5 tygodni od zalania woda a pierwsze ryby były wpuszczone po tygodniu, męczyłem je ponad 4 tygodnie.

Edytowane przez Blueza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie woda raczej nie bywa już chlorowana, więc odstawianie wody nie jest bardzo niezbędne, przy tej niewielkiej liczbie ryb, jak na 700l myślę, że możesz spróbować nie oddawać ryb, tylko robić codzienne podmiany. Najprościej by było jakbyś się wyposażył w małą pompkę zanurzeniową. Wrzucasz do akwarium, wypompowuje, a potem wrzucasz do wanny/zlewu/baniaka i wpompowuje ;) Te wydajniejsze nawet dadzą radę jak masz daleko od zlewu do akwarium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie woda raczej nie bywa już chlorowana, więc odstawianie wody nie jest bardzo niezbędne, przy tej niewielkiej liczbie ryb, jak na 700l myślę, że możesz spróbować nie oddawać ryb, tylko robić codzienne podmiany. Najprościej by było jakbyś się wyposażył w małą pompkę zanurzeniową. Wrzucasz do akwarium, wypompowuje, a potem wrzucasz do wanny/zlewu/baniaka i wpompowuje ;) Te wydajniejsze nawet dadzą radę jak masz daleko od zlewu do akwarium :)

Kupię jutro test kropelkowy JBL i sprawdzę jeszcze raz odczyty. Jak będa przekraczać minimalne wymagania, bede działał.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie 

Nie dostałem nigdzie testu kropelkowego JBL kupiłem tetry. Po testach 

PH-7

No2 <0,3mg/l inie wiem czy to jest 0 czy 0,1 0,2 bo najniższa skala jest <0,3mg/l

No3 miedzy 5mg/l a 10mg/l

GH 10

KH tu też mam problem bo w instrukcji mam wlać 10ml wody i dolewać po kropli preparatu każda kropla  = 0,5 dH wlewać i liczyć krople aż preparat zmieni kolor  z niebieskiego na żółty tylko że u mnie po pierwszej robi się żółty czyli 0dH

Testy przeprowadziłem używajac

 

Tetra water test set

drugi test używajac

Nutrafin test


Dołączona grafika


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli naprawdę masz KH 0, to bardzo fajna woda by mieć paletki - łatwo na niej zbijać pH. Generalnie parametry w porządku, dopóki NO2 nie rośnie powyżej minimum, a NO3 powyżej 50 nie musisz robić większych podmian niż robisz teraz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

b53d39a261fa15b638122fd80bf8466d.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk


Ale jestem szcześliwy :) jak małe dziecko cały dzień myślałem o tych rybach. zjezdziłem cały londyn żeby kupić test JBL nigdzie nie mieli, wiec kupiłem tetre. Paletki nadal trzymaja się na uboczu ale sie już przemieszczaja szukam nowego domu dla zwinników i w poniedziałek 3 nowe paletki do zbiornika czytałem że minimum 5 powinno być. Moje piekności na załaczonym zdjeciu :)

Edytowane przez Blueza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli naprawdę masz KH 0, to bardzo fajna woda by mieć paletki

KH może i dobre, pytanie przez co filtrujesz wodę że zbija Ci KH a zostawia GH? Podłoże tylko porażka jak na paletki, ramirezy czy zbrojniki.

Ja się na paletkach nie znam, ale czy to z powodu młodego wieku czy z czegoś innego, ale słabo wyglądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH może i dobre, pytanie przez co filtrujesz wodę że zbija Ci KH a zostawia GH? Podłoże tylko porażka jak na paletki, ramirezy czy zbrojniki.

Ja się na paletkach nie znam, ale czy to z powodu młodego wieku czy z czegoś innego, ale słabo wyglądają.

 

Obsadę masz wypisana w pierwszym poście. Filtr Jbl Cristal Profi 1500. Wkłady podstawowe  plus Seachem Purigen. Jutro zmierze swoja kranówe GH i KH i odstana GH KH. Podmiany robię w każda niedzielę 150l wody. Mam 6x25l butelki po wlaniu do akwarium wlewam nowa kranówke do butelak i czeka tydzień na kolejna podmianę.Paletki sa młode pozostałe 3 będa w tym samym wieku.

Edytowane przez Blueza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....

 

No więc tak....

Ja bym obniżył to GH do poniżej 10 (zakup filtra RO) przy okazji obniżysz KH (zapewne wynosi 0  tylko dzięki jakiemuś preparatowi. który również powinien zbić pH).

pH obniż do 6,5 , temperaturę możesz mieć nawet 26 -27 ,  wyższa temperatura jest przydatna jak chcemy z paletek "wywalić" toksyny, etedy to przyśpiesza ich metabolizm.

Podłoże no cóż... jak wspoamniał Ahr przydał by się piasek, moje oprócz tego , że wydmuchują żarcie z niego to jeszcze jak złapią to widać jak sypie im się ze skrzel.

Zwinniki nie powinny być problemem tym bardziej, że jak są młode to paletki czasami na nie polują.

Moje rhodomusy trzymają się w grupie i jak najdalej od dysków.

 

 

 

Oswietlenie 4x80W

Wg mnie to jest "pies pogrzebany"  ryby były chodowane w troszkę większych ciemnościach, jak byś trochę powyłanczał to solarium to by im było lepiej, ja mam na 300 L tylko 2 x GU-10 , mi i rybom pasuje, amazonka też rośnie.

 

 

 

Filtracja JBL 1501

Trochę mało tej biologii na takie akwa... Ja bym radził albo jeszcze jeden taki albo sump.

Co do wkładów to nie używam żadnych innych jak zwykłej ceramiki oraz gąbki, im więcej biologii , tym bardziej ustabilizowane akwa, tym spokojniejsze ryby.

 

Co do samych ryb, to ryby ładne, kształtne zapewne odmiana jakiś heckel cross, szkoda że tylko dwie w kupie siła, kupy nikt nie ruszy.

Ile te małe mają  5-7 cm?

 

 

 

5xkosiarka

Robią "wypad z akwarium, całkiem inny biotop, całkiem inne patogeny.

 

 

 

6x neoneki

Jak innesa to podzielają los kosiarek, za ciepła woda dla nich.

 

Tylko że jak wspomniano prędzej popełniłeś jeden falstart...

Nie robiłeś kwarantanny pozostałym rybom oraz tym, teraz jest ok ale za miesiąc - trzy mogą być problemy aczkolwiek możesz mieć fuksa i nie muszą się pojawić.

Przemyśl sprawę 100 L kwarantannowego ( dodatkowko: napowietrzacz, grzałka, termometr), mikroskop.

 

Nie oddawaj je kumplowi, bo nie ma po co tylko dodatkowo się zestresują, jak masz podniesione związki azotu, to ważne żeby obniżyć pH poniżej 7.

Paletki nie są mniej delikatne od zwinników patrząc pod względem na parametry wody ale bardziej delikatne na pasożyty.

Jak pływają z wyprostowanymi płetwami, nie ściemniały, nie obcierają się i walą ładnymi brązowymi kupskami (inaczej ma się sprawa jak karmisz dużo artemią) to z nimi jest wszystko ok, tylko musisz coś zmienić w akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm....

 

No więc tak....

Ja bym obniżył to GH do poniżej 10 (zakup filtra RO) przy okazji obniżysz KH (zapewne wynosi 0  tylko dzięki jakiemuś preparatowi. który również powinien zbić pH).

pH obniż do 6,5 , temperaturę możesz mieć nawet 26 -27 ,  wyższa temperatura jest przydatna jak chcemy z paletek "wywalić" toksyny, etedy to przyśpiesza ich metabolizm.

Podłoże no cóż... jak wspoamniał Ahr przydał by się piasek, moje oprócz tego , że wydmuchują żarcie z niego to jeszcze jak złapią to widać jak sypie im się ze skrzel.

Zwinniki nie powinny być problemem tym bardziej, że jak są młode to paletki czasami na nie polują.

Moje rhodomusy trzymają się w grupie i jak najdalej od dysków.

 

 

 

Wg mnie to jest "pies pogrzebany"  ryby były chodowane w troszkę większych ciemnościach, jak byś trochę powyłanczał to solarium to by im było lepiej, ja mam na 300 L tylko 2 x GU-10 , mi i rybom pasuje, amazonka też rośnie.

 

 

 

Trochę mało tej biologii na takie akwa... Ja bym radził albo jeszcze jeden taki albo sump.

Co do wkładów to nie używam żadnych innych jak zwykłej ceramiki oraz gąbki, im więcej biologii , tym bardziej ustabilizowane akwa, tym spokojniejsze ryby.

 

Co do samych ryb, to ryby ładne, kształtne zapewne odmiana jakiś heckel cross, szkoda że tylko dwie w kupie siła, kupy nikt nie ruszy.

Ile te małe mają  5-7 cm?

 

 

 

Robią "wypad z akwarium, całkiem inny biotop, całkiem inne patogeny.

 

 

 

Jak innesa to podzielają los kosiarek, za ciepła woda dla nich.

 

Tylko że jak wspomniano prędzej popełniłeś jeden falstart...

Nie robiłeś kwarantanny pozostałym rybom oraz tym, teraz jest ok ale za miesiąc - trzy mogą być problemy aczkolwiek możesz mieć fuksa i nie muszą się pojawić.

Przemyśl sprawę 100 L kwarantannowego ( dodatkowko: napowietrzacz, grzałka, termometr), mikroskop.

 

Nie oddawaj je kumplowi, bo nie ma po co tylko dodatkowo się zestresują, jak masz podniesione związki azotu, to ważne żeby obniżyć pH poniżej 7.

Paletki nie są mniej delikatne od zwinników patrząc pod względem na parametry wody ale bardziej delikatne na pasożyty.

Jak pływają z wyprostowanymi płetwami, nie ściemniały, nie obcierają się i walą ładnymi brązowymi kupskami (inaczej ma się sprawa jak karmisz dużo artemią) to z nimi jest wszystko ok, tylko musisz coś zmienić w akwarium.

Szukam nowego domu dla innych ryb przegladałem temat z Twoimi i zdecydowałem sie trzymać tylko paletki i glonojady 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://vimeo.com/154884717

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ryby te nie grzesza uroda, trzymane były w strasznych warunkach nie mogłem ich tak zostawić. Właścicielowi bym z chęcia w mordę strzelił. I w taki oto sposób stałem sie włascicielem nowych  niechcianych paletek. Były trzymane w akwarium 60L bo były za brzydkie zeby mogły plywać w głównym baniaku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...