Skocz do zawartości

Jak wykonać samodzielnie filtr wewnętrzny?


chissa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie interesuje mnie jak wykonać filtr wewnętrzny własnoręcznie. Posiadam napowietrzacz TETRA APS 400 dedykowany do zbiorników 250l-600l. Napowietrzacz ten jest podpięty pod dwa akwaria czyli 62l i 52l ale rzadko go używam. Ostatnio noszę się z zamiarem wymiany filtra w jednym akwarium i tak sobie pomyślałem czy nie można coś pokombinować samemu. Początkowo myślałem o hamburgu ale nie mam zielonego pojęcia czy da rade takie coś zrobić przy działającym już akwarium. Pomożecie? Drugi pomysł to wykonanie narożnej obudowy z kilkoma komorami na media filtracyjne. Materiał jaki chciałbym do tego wykorzystać to plexi dowolnej grubości. Tylko znowu potrzebuję porady czy to jest możliwe? Jak podpiąć taki napowietrzacz w przypadku tego filtra komorowego by to działało? Czy w ogóle ten mój napowietrzacz dałby radę uciągnąć obojętnie którą filtrację na dwa akwaria jednocześnie? Może macie jeszcze jakieś inne pomysły. Warto się w to bawić czy lepiej kupić coś gotowego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

^robisz kaseciaka, podwieszasz w już funkcjonującym akwarium i masz filtr wewnętrzny.

 

Hamburg trzeba robić na suchym akwarium albo liczyć się z koniecznością wykonania mu obudowy, aby też był 'podwieszany'.

 

Filtracja napędzana napowietrzaczem dobra jest co najwyżej dla krewetek.

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś był tak miły i przykładowo napisał jaka głowica byłaby do tego potrzebna to byłbym wdzięczny Ci bardzo :) . W mniejszym akwarium (52l) mam same bojowniki czyli teoretycznie napowietrzacz dałby radę ale w większym (62l) są już inne ryby no i krewetki. Dostałem ten napowietrzacz jakiś czas temu i myślałem, że go wykorzystam jakoś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 52l z bojownikami ~150-200l/h wystarczy, do drugiego akwarium ~300-400l/h. Które produkty konkretnie, to już musisz sobie znaleźć oferty sprzedaży i dobrać, co odpowiada - kojarzę, że Atman produkuje np. same głowice. Napowietrzacz wystarczyłby przy 1 bojowniku, czy grupa (harem) uciągnie, to już zależy od różnych czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie jeszcze raz za objaśnienie. Myślałem, że to trochę prostsze jest. Muszę posprawdzać te głowice w internecie i zastanowić się czy warto się bawić bo myślałem o kupnie filtra aquael turbo 500 na to akwarium 52l jeśli by pomysł z samoróbką się nie udał. Myślisz, że byłby dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wewnętrzny to ja pomogę ;)
Co prawda mam sporą pompę, bo Circulator 1000 z Aquaela, ale tam zrobiłem tak:
Na wlot nałożyłem butelkę 0,5L z uciętym denkiem, a dopiero w nią wkładam gąbkę. Co zyskujemy?
Miejsce na trochę ceramiki i włókniny filtracyjnej ;) W "500" też powinno się dać to wykonać, ewentualnie tylko zwęzić szyjkę.
Ewentualnie każdy filtr wewnętrzny z miejscem na dodatkową filtrację.
 

 

 

 turbo 500 na to akwarium 52l

Wystarczy i w 60L też powinno dać radę.
Ewentualnie duży filtr z napowietrzacza do 50, a do 60 turbo 500 lub 1000. Zasada jest taka, żeby realna wydajność filtra była przynajmniej 3 razy większa od objętości akwa. Przynajmniej jeśli chodzi o filtrację mechaniczną. Realnie jest to około połowy tego co deklaruje producent, a później jeszcze spada z powodu brudu ;) Mimo to kaskada byłaby znacznie lepsza przy większej obsadzie.

Dhuz kiedyś doradził mi jak wykonać filtr z napowietrzacza i powiem szczerze, że to działa. Szału nie ma, bo i wiele pewnie mógłbym poprawić, ale gąbki się zapychają i obieg wody jest. Tym bardziej, że napędza to mała pompka Resun 1000, a filterki są 3.
Gdyby udoskonalić projekt i oprócz gąbki zrobić pojemnik na ceramikę (włókniny raczej nie pociągnie), to taki filtr powinien wystarczyć dla bojowników. Czekam na opinię bardziej doświadczonego użytkownika.
Kwestia doboru średnicy i ilości rurek oraz "wielkości" tego filtra.

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena tej pompy jak dla mnie dobra, ale chyba jednak pobawię się w samodzielny filtr jak założę większe akwarium. Myślałem, że uda się wykorzystać napowietrzacz który leży bez celu ale skoro to nie jest dobry pomysł to dam sobie spokój. W 52l muszę wymienić filtr bo kupiłem jakiś niby na akwarium 100l firmy kogucik ale jest beznadziejny. W 62l nie narzekam na filtr także i wymieniać go nie trzeba.

 

Nawiąże jeszcze do tego

Dhuz kiedyś doradził mi jak wykonać filtr z napowietrzacza i powiem szczerze, że to działa. Szału nie ma, bo i wiele pewnie mógłbym poprawić, ale gąbki się zapychają i obieg wody jest. Tym bardziej, że napędza to mała pompka Resun 1000, a filterki są 3.

Gdyby udoskonalić projekt i oprócz gąbki zrobić pojemnik na ceramikę (włókniny raczej nie pociągnie), to taki filtr powinien wystarczyć dla bojowników. Czekam na opinię bardziej doświadczonego użytkownika.

Kwestia doboru średnicy i ilości rurek oraz "wielkości" tego filtra.

Ja sobie wyobrażałem to tak, że robię filterek z plexi z dwoma lub kilkoma pojemnikami. Jeden napewno gąbka, drugi ceramika. Cała ta obudowa ma być wyposażona w ten taki dzyndzybałek do którego trzeba podłączyć napowietrzacz aby to działało. I wszystko śmiga aż miło. Tylko nie jestem w stanie sobie odpowiedzieć na ile taka konstrukcja byłaby możliwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał jeden pojemnik zasypany ceramiką i na wlocie zakryte gąbką jako prefiltr. Kilka rurek "kominów", gdyż w pewnej sytuacji bąbli powietrza mogłoby być tak dużo, że nie zaciągałoby już wody. Coś jak zbyt duża prędkość  obrotowa śruby okrętowej, kiedy to tylko mieli wodę zamiast napędzać (a raczej pęcherze powietrza). Kwestia "testów" i doświadczenia.

Nudziło mi się, to nabaźgrałem obrazek :P

post-23471-0-36558100-1454198307_thumb.jpg

Edytowane przez Eril
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie. 6bok z plexy bez żadnych przegródek i od dołu otwarty. Od góry doklejone kolanko 90* w to rurka, znowu kolanko, trójnik, kolanko. w trójnik i ostatnie kolanko rurki "kominy napędowe". Do kominów jak najniżej (przy kolanku) wężyk z powietrzem i gotowe ;)
Pojemnik "odwrócony" zasypujesz ceramiką, zakrywasz dociętą gąbką (ja mam taką do mycia siebie :D) i żeby nie wypadło, to tylko jakieś bolce blokujące tą gąbkę, albo cuś. Inwencja :D
 


Rurka 1/2", taka szersza to 6zł za 2-3m
Kolanko 0,75zł.
Trójnik nie wiem :(
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...