Skocz do zawartości

rozmnażanie skalarów


malaxxx1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A więc Kochani koledzy i koleżanki współ-hobbiści;p 

Wreszcie jestem szczęśliwą posiadaczką małych skalarów :)

Ponieważ miałam kilka nieudanych prób postanowiłam podzielić się moimi spostrzeżeniami i krótkim ale owocnym doświadczeniem ze skalarami.

Wszystko zaczęło się rok temu kiedy najpierw do mojego 240L akwarium trafiły dwa żółte skalary.

Dwa miesiące później w sklepie zoologicznym znalazłam dwa piękne marmurkowe weloniaste skalary.

Kupiłam je ponieważ były ładne nie myślałam o nich specjalnie ani o nich nie czytałam.

Kiedy minęło około 8 miesięcy zaczęły się walki między nimi i wtedy zaczęłam troszkę czytać o tym gatunku.

W akwarium nie mam zbyt dobrej wody ponieważ jej twardość już po obniżeniu to 23°n, a pH wody waha się między 7.5 a 8.

pewnego dnia spostrzegłam na liściu ikrę, którą bardzo zawzięcie opiekowały się skalary. Poniżej przedstawiam filmik który już na tym forum zamieszczałam przestawiający moją parę skalarów zwaną przeze mnie parą alfa:

 

 

 

Niestety tak jak niektórzy z Was mnie przestrzegli... Ikra ta została pożarta.

 

Dwa tygodnie później skalary znów niespodziewanie złożyły ikrę na liściu. Tym razem postanowiłam po 5 godzinach zabrać im ją i przeniosłam do dużej szklanej miski z natleniaczem.... Niestety nie miałam żadnego środka grzybobójczego dlatego ikra cała spleśniała.

Po tej sytuacji zaintrygowała mnie sprawa rozmnażania skalarów, dlatego troszkę więcej poczytałam.

 

Minęły kolejne dwa tygodnie. W czasie pomiędzy tarłami zainstalowałam akwarium tzw tarliskowe 60l.

W momencie kiedy zauważyłam skalary, które rozpoczęły czyszczenie liścia postanowiłam je przełożyć do akwarium tarliskowego wraz z tą rośliną. Po 5 godzinach skalary złożyły ikrę. Napowietrzałam akwarium dość obficie. dałam troszkę preparatu pielęgnacyjnego mycoforte do wody. Niestety na trzeci dzień ikry nie było...

 

I wreszcie! Za czwartym razem udało się !!! :) Tym razem zrobiłam wszystko tak samo jak powyżej napisałam z różnicą taką, że drugiego dnia wieczorem odłowiłam dorosłe skalary.

3 dnia skalary zaczęły się wykluwać :) wszystkie ładnie machały ogonkami.

6 dnia większość skalarków zaczęło pływać.

7 dnia pływały już wszystkie co pokazuje poniższy filmik:

 

 

Hodowla Artemii....

W międzyczasie musiałam wykombinować co moje maleństwa będą jadły...

Dlatego znów dużo czytałam i postanowiłam karmić je artemią...

Problem miałam taki że 3 dzień ikry wypadł w wigilię...

próbowałam wyhodować artemię z różnych gotowych miksów z dość kiepskim skutkiem...

Kombinowałam z butelkami, temperaturą, światłem.... i nic... 

Już prawie myślałam, że skalarki pomrą mi z głodu, aż znalazłam same jaja artemii, które kupiła.

Kupiłam także sól niejodowaną- taką droższą (nie wiem czy lepszą) za prawie 5zł ;p

Efekt był ponad 90% artemii wyklutej :)

Wzięłam zwykły litrowy słoik po ogórkach..

Do słoika nalałam 3/4 letniej wody.

rozpuściłam 15 g soli.

wsypałam 2 łyżeczki jaj artemii.

do słoika dałam wężyk podłączony do natleniacza ( bez kamienia napowietrzającego).

Na koniec postawiłam lampkę zwykłą biurkową nad słoikiem.

Po 24 h miałam ponad 90% wylegniętych larw gotowych do karmienia.

 

Wyciąganie artemii:

Przygotowałam sobie drugi słoik, gazik i strzykawke 20ml i jeszcze jeden mały słoik z woda z akwarium tarliskowego.

Od słoika z larwami odłączyłam napowietrzacz, odczekałam 5min.

Po 5 minutach łatwo zobaczyć że po powierzchni pływają puste skorupki, na dole może znajdować się kilkanaście jajek, z których nie wyległa się artemia. Ale jest ich tak mało że są praktycznie nie widoczne.

Pomiędzy dnem a skorupkami pływającymi na powierzchni znajdują się larw, biorę

strzykawkę i je nabieram. Larwy ze strzykawki przecedzam przez gazik nad słoikiem po czym nabieram do strzykawki wody z małego słoika i przepłukuję nią artemię.

Tak gotowe larwy podaję prosto z gazika do wody moim maleństwom.

A oto Efekty:

Skalary 7 dni po tarle:

 

 

skalary 2 tyg po tarle:

 

 

skalary 3 tyg po tarle:

 

 

Może jest to totalna amatorszczyzna, ale pokazuje, że się da i może komuś pomoże :)

Bardzo cieszy taka możliwość obserwacji naszych podopiecznych od ikry po rybkę...

Pozdrawiam wszystkich początkujących akwarystów takich jak ja ;p

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

U mnie trochę inaczej to wygląda. 7 grudnia skalary złożyły ikre, po ok 3-4 dniach wykluły się larwy, po tygodniu od złożenia ikry, młody narybek pływa z dorosłymi skalarami, które zterroryzowały pozostałe ryby, które siedzą w kontach przy dnie. Od złożenia ikry minęło już 9 dni młode ciągle pływają w akwarium ogólnym z pod opieką dorosłej pary. Karmie je suszoną artemią. Zastanawiam się tylko kiedy dorosła para przestanie się opiekować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...