Skocz do zawartości

Okrzemek


logitech
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

od jakiegoś miesiąca mam niesamowity zakwit okrzemka w akwarium. Porasta rośliny że tracą urok. Prosił bym o pomoc w znalezieniu problemu oraz jego rozwiązaniu.
Żebyście nie musieli ciągnąć za język kilka info o moim baniaku:

pojemność - 112L

oświetlenie - 1 x zwykła świetlówka z elektryka 18W, 1x opti natural 10 000K 18W, 1x opti plant 5000K 18W. Świece 8 godzin dziennie

filtr - aquael minikani 120 (2x ceramika, gąbka, wata) 

podłoże-  piasek kwarcowy biały

temperatura - 22s

nawożenie - bimbrownia + potas

ryby - 6 kardynałków chińskich, 6 kirysków pstrych, 1 kirys sterby

rośliny - różne Parametry które posiadam( niestety odczytane z paska tropicala)

NO3 - 50mg/l

NO2 - 0,5mg/l

GH - 8

KH - 6

ph - 6,5

Cl2- 0

Akwarium stoi już ponad 3 miesiące.

Mam nadzieję że o niczym nie zapomniałem.
Jak by ktoś miał jakieś pomysły od czego ten brązowy syf mi się pojawił proszę się nimi dzielić

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO2 znacznie za wysokie, powinno wynosić równo 0, NO3 dość wysokie, ale ujdzie, dobrze że nie lejesz azotu ;) Jakiś fosfor, magnez, mikro dajesz? Dość nierównomierne nawożenie, dajesz CO2, dajesz potas, azot masz z natury, ale brakuje magnezu, fosforu, mikro i światła nie za wiele (dla niewymagających roślin ok).

Zrób dużo dużych podmian, żeby zbić NO2 i NO3, powinno się poprawić. Poza tym albo zacznij nawozić wszystkim, albo odstaw też potas, bo robią się nierówności pewnie spore (ciężko ocenić bez ścisłych parametrów).

Edytowane przez yuurei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Akwarium stoi już ponad 3 miesiące.

To że stoi, wcale nie musi oznaczać że jest dojrzałe.

Jak wyglądają podmiany? Od kiedy w zbiorniku znajduje się obsada?

 

 

nawożenie - bimbrownia + potas

Trochę ubogo, gdzie micro i macro?

 

 

Parametry które posiadam( niestety odczytane z paska tropicala)

Testom paskowym do końca bym nie zawierzał...w rzeczywistości wartości mogą być inne.

 

 

Po 3 miesiącach powinieneś świecić już 10-12 godzin.

Z tym można by trochę podyskutować ;)

No i faktycznie mógłbyś wrzucić fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

od jakiegoś miesiąca mam niesamowity zakwit okrzemka w akwarium. Porasta rośliny że tracą urok. Prosił bym o pomoc w znalezieniu problemu oraz jego rozwiązaniu.

Żebyście nie musieli ciągnąć za język kilka info o moim baniaku:

pojemność - 112L

oświetlenie - 1 x zwykła świetlówka z elektryka 18W, 1x opti natural 10 000K 18W, 1x opti plant 5000K 18W. Świece 8 godzin dziennie

filtr - aquael minikani 120 (2x ceramika, gąbka, wata) 

podłoże-  piasek kwarcowy biały

 

Twój problem to podłoże ...   krzemiany = papu dla okrzemke  .Wyjście masz takie  nic nie robić z tym i czekać aż samo przejdzie   ,a kiedy to  trudno powiedzieć   przeważnie w ciągu 2-3 tyg  u mnie w malawi  zgineły po 6 miesiącach :)

Opcja 2   kupić jakiś absorbent krzemianów  i do filterka

Opcja 3  kupić military helmet( czyszczą tylko szyby  ,skały i korzenie na rośliny nie wchodzą )  albo otoski    będą miały wyżerkę .

 

A tak na marginesie jeśli faktycznie masz no2 -0,5  to ten zbiornik dopiero dojrzewa :) i po co ci świetlówka 10k ?

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój problem to podłoże ...   krzemiany = papu dla okrzemke  .Wyjście masz takie  nic nie robić z tym i czekać aż samo przejdzie   ,a kiedy to  trudno powiedzieć   przeważnie w ciągu 2-3 tyg  u mnie w malawi  zgineły po 6 miesiącach :)

Opcja 2   kupić jakiś absorbent krzemianów  i do filterka

Opcja 3  kupić military helmet( czyszczą tylko szyby  ,skały i korzenie na rośliny nie wchodzą )  albo otoski    będą miały wyżerkę .

 

A tak na marginesie jeśli faktycznie masz no2 -0,5  to ten zbiornik dopiero dojrzewa :) i po co ci świetlówka 10k ?

Z okrzemkami nie miałem problemu aż nie dodałem nawozów azot, fosfor oraz żelazo, po tym pojawiły się od razu.

Opcja 2 o czym dokładnie myślisz?

Świetlówkę 10k wsadziłem zgodnie z wyczytanym tematem na SA,  że przy trzech świetlówkach najlepiej mieć właśnie takie oświetlenie.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zdjęcie. Jeśli wierzyć paskom NO3 sporo za dużo, NO2 to masakra. Raiders zastanów się, jak nalejesz do szklanki wody to szklanka się rozpuszcza? Bo widzisz, piasek i szkło to prawie to samo. Chemii do zwalczania bym w to nie angażował, problem pewnie wróci. Nawożenie do kitu moim zdaniem, będzie widać po roślinach jak dasz zdjęcia.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze zdjęcie. Jeśli wierzyć paskom NO3 sporo za dużo, NO2 to masakra. Raiders zastanów się, jak nalejesz do szklanki wody to szklanka się rozpuszcza? Bo widzisz, piasek i szkło to prawie to samo. Chemii do zwalczania bym w to nie angażował, problem pewnie wróci. Nawożenie do kitu moim zdaniem, będzie widać po roślinach jak dasz zdjęcia.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Tak zastanów się co piszesz . Kto pisze o stosowaniu  chemii ... jak nie masz pojęcia co to absorbebt  to doczytaj , to porównanie   ...  lekko nie trafione i czego ma się tyczyć :D

 .

Druga sprawa co ma nawożenie do okrzemek ?

 

Z okrzemkami nie miałem problemu aż nie dodałem nawozów azot, fosfor oraz żelazo, po tym pojawiły się od razu.

Opcja 2 o czym dokładnie myślisz?

Świetlówkę 10k wsadziłem zgodnie z wyczytanym tematem na SA,  że przy trzech świetlówkach najlepiej mieć właśnie takie oświetlenie.   

Takie coś :http://www.rybarium.pl/sera-silicate-clear.html z powodzeniem stosowane w morszczyźnie  są  też inni producenci  poszukaj sobie .

 

Dalej nie rozumiem zdania ..... :P  (nabijam się) imho ja bym zmienił na 8500 ale to nie konieczne .

 

Kup sobie  testy kropelkowe  np zoolek  12-16zl za test a sporo dokładniejsze niż paski .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież to jest to samo co CI zalinkowałem .... ale ja bym się wstrzymał  z tym jeszcze  dla czego :

Masz wysokie No2  a to znak ze zbiornik jest niedojrzały   ale to trzeba potwierdzić  testami kropelkowymi  zeby mieć pewność .Jeśli faktycznie zbiornik nie dojrzały   to trzeba dać mu czas aż  dojrzeje (No2 = zero) i okrzemki znikną  ,a  jeśli nie to wtedy z nimi walczyć  po przez wpuszczenie np otosków 4-5 sztuk  szybko wyje okrzemki   i bedzie kontrolował ich wysyp .Jeśli wysyp pedzie dalej duży i uciążliwy to wtedy zastosował bym ten absorbent .

Ale najpierw testy ( no2 ,Ph, gh/kh,no3 to absolutna podstawa) bez tego  działanie po omacku

http://allegro.pl/listing/listing.php?order=qd&string=zoolek&search_scope=category-28052&bmatch=engagement-v6-promo-sm-sqm-dyn-fuzzy-v1-hou-1-5-1218

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim starym 140L, na okrzemki zastosowałem filtr wewnętrzny PatMini (taki za 25zł) z bardzo gęstą gąbką. Na początku gąbkę czyściłem co tydzień. Na gąbce osadzał się piękny brązowy szlam. Po jakimś czasie, już wystarczyło raz na miesiąc wyczyścić.

Z tym filtrem, to przeczytałem gdzieś w sieci. u mnie zadziałało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nawożę, kupie otoski i postaram się NO2 i NO3 zbić przez podmiany wody.
Przypominam, że NO2 jest dla ryb toksyczne, a otoski są delikatne. Wyzdychają Ci i tylko podbiją NO2 swoimi gnijącymi truchłami.

 

Kupowanie wrażliwych na parametry wody ryb, by rozwiązały problem z glonami w dojrzewającym akwarium... zastanów się... :(

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kupie otoski i postaram się NO2 i NO3 zbić przez podmiany wody.

Nie, najpierw pozwolisz spokojnie dojrzeć zbiornikowi, mierząc parametry testami kropelkowymi, a dopiero później gdy będziesz pewien, że zbiornik jest dojrzały, a parametry są odpowiednie dla Otosków, będziesz mógł pomyśleć o ich kupnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, najpierw pozwolisz spokojnie dojrzeć zbiornikowi, mierząc parametry testami kropelkowymi, a dopiero później gdy będziesz pewien, że zbiornik jest dojrzały, a parametry są odpowiednie dla Otosków, będziesz mógł pomyśleć o ich kupnie ;)

Yes my master :mrgreen:

Postaram się jakieś kropelki kupić. O wszelkich postępach będę informował.

Nie zamykajcie tematu:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jak nalejesz do szklanki wody to szklanka się rozpuszcza? Bo widzisz, piasek i szkło to prawie to samo.
 

 

Mogę udowodnić doświadczalnie, że szkło się rozpuszcza w wodzie.  :mrgreen:

 

 

Sądzę, że kolega się wkrótce zniechęci i zacznie myśleć o restarcie. Kompletnie jałowe podłoże nie sprzyja uprawie roślin. Przez 3 miesiące zbiornik się jeszcze nie ustabilizował? Może coś było grzebane przy filtrze? Na przykład za mocno lub niewłaściwie wyczyszczone wkłady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mogę udowodnić doświadczalnie, że szkło się rozpuszcza w wodzie.  :mrgreen:

 

 

Sądzę, że kolega się wkrótce zniechęci i zacznie myśleć o restarcie. Kompletnie jałowe podłoże nie sprzyja uprawie roślin. Przez 3 miesiące zbiornik się jeszcze nie ustabilizował? Może coś było grzebane przy filtrze? Na przykład za mocno lub niewłaściwie wyczyszczone wkłady?

 

Myśli o restarcie już miałem, tak strasznego wysypu tych glonów nie miałem przy podłożu z żwiru. Filtr nie był czyszczony, nigdy nie czyszczę filtra jak robię restart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odświeżam kotleta,

No2 spadło do zera, No3 - 10mg/l

Okrzemka sporo mniej tylko na roślinach (głównie które mają liście przy tafli) pojawiło się coś w stylu kłębków brudu. Da się to ściągnąć palcami i ma to kolor ciemno brązowy.

Czy to dalej są okrzemki czy coś związanego z filtracją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...