Skocz do zawartości

[240] obsada 99% azja


Amano Takashi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w moim ostatnim wątku skończyło się na tym że zostałem zbity z tropu i nie wiem co mogę trzymać w moim akwa.

Akwarium to standardowe myślę 240l szkło 120x40x50.
Filtracja Eheim BioPower 240 i Eheim Classic 250 (2213) z dodatkowymi mediami filtracyjnymi (Eheim Media Set).
Pokrywa nad akwarium Wromak W-3, oświetlenie 2x30W.
Temperatura aktualnie ustawiona na stałe 25*C.

Parametry wody niezmienne od dekad, woda z własnego ,,źródełka" czytaj studni.

PH - 7
GH- 7
KH - 6

W akwa teraz urzędują:

1+3 gurami dwuplame (tak jakby, bo jedna samica to gold, dwie samice marmurkowe i jedyny samiec również marmur)
12x kirysek pstry
6x kosiarka(grubowarg syjamski)
5x samiec gupika (pozostałość po drugim akwa, nie wiem co z seniorami zrobić)
5x krewetki amano
Ślimoki zatoczki (tępię to, a raczej utrzymuję kontrolowaną populację)
oraz zabójcy helenki

Podłoże - na razie jest drobnoziarnisty żwir, jutro, najpóźniej pojutrze będzie piasek ZEW z Obi (już kupiony, leży sobie w kącie)
pod piachem znajdą się granulki gliniano-torfowe.

Fauna:
- krynia rzemieniolistna + dwie młode cebulki
- x sztuk moczarki kanadyjskiej
- x sztuk nurzańca azjatyckiego
- x sztuk nurzańca ,,zwykłego"
- mech jawajski na całym korzeniu
- 2x gałęzatka kulista
- kryptokoryna karbowana
- anubias wysmukły (gracilis)
- anubias Bartera
- lilaeopsis brasiliensis (brazylijski) w prawej części akwarium
- Micrantheumum Monte Carlo w lewej części zbiornika

Do tego wszystkiego dochodzą kamienie i korzeń.
Tła na razie brak ale będzie czarna folia.

Teraz główny cel założenia wątku:

do obsady chciałbym dorzucić 1+3 gurami mozaikowe (perłowe). Chodzi mi gdzieś tam po głowie jeszcze rozbójnik bojownik, ale go sobie raczej odpuszczę.

Jeśli nie taka obsada co proponujecie?
Dla przypomnienia cechy które cenię wśród ryb:

(...)dość długi okres życia (nie jak gupik żyjący 2 lata, u mnie AŻ 3 lata ot co, w dalszym ciągu za krótko), by nie mnożyły się jak żyworódki, by nie zjadały/wykopywały roślin oraz bym mógł trzymać w akwarium więcej niż 2 sztuki.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12cm to dużo? Gurami rośnie podobnie. No ale jeśli okażą się być zbyt okazałe wylądują w 375l, wtedy albo kupię młode albo zamienię na coś innego.

Cel akwarium jako takiego:

Ma być ozdobą pokoju.
A odnośnie co ma być w środku:
chcę by wszystkie rośliny sobie egzystowały tak jak to robią teraz więc odpadają wszelkie ryby które mocno krzywdzą/wykopują roślinki.
Gatunki ryb jakie lubię to tak jak pisałem wcześniej ryby które są długowieczne (powyżej 5-7 lat), nie mnożą się jak króliki, tolerują innych mieszkańców akwarium i by 2 sztuki danego gatunku nie zapełniły wszystkich wolnych miejsc w zbiorniku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12cm to dużo? Gurami rośnie podobnie. No ale jeśli okażą się być zbyt okazałe wylądują w 375l, wtedy albo kupię młode albo zamienię na coś innego.

15cm. Ryba rybie nie jest równa. Gurami są ospałe - kosiarki to ruchliwe torpedy. To tak jakby porównywać danio pręgowanego z bojownikiem. ;) Dla kosiarek nawet 150cm nie jest całkiem wystarczające.

 

 

 

Cel akwarium jako takiego: Ma być ozdobą pokoju.

Więc czemu widzę zadatki na zupę rybną, a nie ozdobę?

 

 

 

Gatunki ryb jakie lubię to tak jak pisałem wcześniej ryby które są długowieczne (powyżej 5-7 lat), nie mnożą się jak króliki, tolerują innych mieszkańców akwarium i by 2 sztuki danego gatunku nie zapełniły wszystkich wolnych miejsc w zbiorniku.

Jeśli nie masz żadnego wybranego konkretnego gatunku, to równie dobrze mogę zasugerować zerknięcie na tą stronę: http://www.akwarium.neostrada.pl/dlugosc.html, ewentualnie z obcojęzycznych http://freshaquarium.about.com/cs/beginnerinfo/a/lifespan.htm i

http://www.badmanstropicalfish.com/articles/lifespans-of-tropical-aquarium-fish-article99.html. A potem googlowanie. Na chwilę obecną wykopałbym wszystko, co w akwarium jest, po czym idąc tropem Azji zrobił akwarium pod brzanki wielkołuskie i cierniooczki Kuhla - obydwa gatunki żyją do 8 lat. Jak chcesz powyżej 8, to Ameryka Południowa, żwawiki czerwieniaki, kiryski pstre i zbrojniki pospolite.

Edytowane przez Dhuz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zupy rybnej tutaj nie widzę.
Brzanki jak i cierniooczki nie wpadają w moje gusta.
Zbrojników pospolitych raczej jako ,,głównej" atrakcji w akwarium bym nie traktował.
Najszybciej żwawiki czerwieniaki ale one również niczym mnie nie kupują.

Moje gusta co do ryb to ryby sporych rozmiarów, jednak mimo to nie będące rybami agresywnymi.
Kilkakrotnie miałem już np. skalary ale gdy dochodziło do tarła resztę najlepiej byłoby odłowić mimo że miejsca miały w brud.

Uważasz że nie da rady stworzyć ciekawego akwarium z gurami w roli głównej?
Podoba mi się ich dostojne, spokojne zachowanie.
Żyją długo.
Gdy nie mają dostępu do roślin pływających ich rozród jest jakby zahamowany.
Co w obsadzie/akwarium miałbym zmienić by trzymać te rybki?


5x samca gupika nie bierz proszę pod uwagę bo są to już naprawdę seniorzy którzy ciągle schowani są za filtrem i jeśli dożyją lata będę pod wrażeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zupy rybnej tutaj nie widzę.
Ryby dobrane z pominięciem ich preferowanych warunków - zupa rybna.

 

 

 

Uważasz że nie da rady stworzyć ciekawego akwarium z gurami w roli głównej?
Tego nie powiedziałem. Chcąc mieć akwarium z gurami, potrzebujesz stricte ciepłolubnych ryb towarzyszących. A wymagasz ryb żyjących długo. Więc logiczny wybór przy gurami - razbory - odpada. Co sprowadza mnie do konkuzji, że lepiej odpuścić gurami, jeśli chcesz ryby długo żyjące i akwarium wielogatunkowe.

 

Albo zmienić kontynent/biotop docelowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem.
Weźmy na bok długowieczność ryb.
Co wtedy mogę dokooptować jako towarzyszy podróży dla moich gurami?


Ot co wszystkie rybki nocują w 112l wraz z roślinami, odpalonymi filtrami i ich ,,starą, znaną" wodą.
Akwarium ,,główne" stoi puste, oklejone czarną okleiną. Jutro z samego rana wzmacniam szafkę z przodu i z tyłu płytami meblowymi. Szafka solidna ale nie chcę zalać pół domu ;)
Po wzmocnieniu przyjdzie piasek ZEW z OBi i teraz kolejne pytanie - opłaca się to to płukać czy lepiej od razu wpakować do akwa i zalać wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepłucz każdą partię wsadzaną do akwarium raz czy dwa, by pozbyć się najbardziej luźnego brudu. W porównaniu do piasków typowo akwariowych ZEW jest czysty, ale może się trafić trochę syfu, który 'zapieni' wodę na powierzchni, więc lekkie przepłukanie na pewno nie zaszkodzi.

 

Co do towarzyszenia - z łatwo dostępnych ryb razbory klinowe/hengeli/espei. Z trudno dostępnych... cóż. Barbodes banksi. Można też, jeśli nie trzymasz się desperacko biotopu, próbować z kiryskami Sterby. Przy razborach i kiryskach lepiej z twardościami bliżej zerowych zjechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zabieram się za płukanie piasku.
Myślałem czy nie płukać by tego wiertłem do kleju/farby ale ,,co nagle to po diable" ;)
Mam nadzieję że nie będzie w tym tyle syfu a co za tym idzie piany jak w piasku z plaży.
Co do razbor, najszybciej wpakowałbym klinowe bo już je kiedyś miałem w akwa jednogatunkowym, ale musiałbym się w nich zauroczyć na nowo.
Czemu to to nie wygląda jak terrorystka zwana brzanką sumatrzańską?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek z OBI ot co mnie miło zaskoczył.
Krótkie płukanie i już zero piany.
Baniak ot co zalany w 100% kranówką, na piasku mimo dokładnego wyczyszczenia baniaka widać jeszcze jakiś syf - pozostałość po żwirze.
Ot co wodzie bliżej do mleka ale myślę że za kilka godzin się wyklaruje.
Muszę też przyznać że byłem dość sceptycznie nastawiony do czarnego tła (poprzednio miałem strukturalne), ale w połączeniu z jasnym piachem ,,robi robotę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod piachem znalazły się już dość gęsto rozmieszczone granulki nawozowe (w miejsce gdzie będą moczarki też coś dałem, chociaż one chyba z tego nie skorzystają).
No i... nie dałem się wodzie wyklarować, wędkarz ze mnie żaden jeśli chodzi o cierpliwość :D
Wylałem około 50% wody, przy okazji zgarnąłem cały syf który ułożył się na nowym piachu i zalałem znów do pełna.
Woda w dalszym ciągu nie jest idealna, ale widzę już ,,drugi brzeg" dość dokładnie także wieczorem myślę 50% wody wywalam, wpakuję już roślinki, wlewam +/- 112l z baniaka obok ze starą wodą i obsada sobie już będzie mogła pobaraszkować w 240 litrach.

W międzyczasie kolejna dobra wiadomość - udało mi się pozbyć moich seniorów-gupików.
Brat dał je do swoich 96l po krótkich negocjacjach (daję mu jeden worek piasku z OBI bo mi starczyły dwa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wystartował.
Ponad 100l starej wody + bakterie w filtrach myślę wystarczą.
Woda jeszcze przypomina delikatną mgłę, w akwa filtrują teraz 3x filtry, z czego dwa wewnętrzne których gąbki/włókninę czyszczę co 2 godziny + prefiltr zewnętrznego.
Mam też patent na prefiltr do filtrów wewnętrznych (zasłyszane od znajomego który rozmnaża różnorakie rybki począwszy od danio na paletkach skończywszy) - na filtr naciągamy rajstopę i nie wciągnie zbyt dużych kawałków piachu (jeśli się wzbije w toń wody np. przez kiryska) czy też drobnej zwierzyny typu narybek jeśli ktoś ma przy czym nie ogranicza znacząco przepływu filtra. ;)

Co do piasku - największą zaletą jest chyba sadzenie roślin, nawet moczarka która korzeni jako takich nie ma nie odrywa się od dna po pierwszej próbie gdzie przy żwirku zawsze musiałem kombinować.

Ot co zarówno piasek ZEW z OBI jak i czarne tło w mojej opinii na duży + :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...