Skocz do zawartości

Obsada 180 litrów


Kaalinkaa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć: ). Jestem nowa na forum, więc witam wszystkich serdecznie :).Potrzebuję waszej pomocy jako znawców tematu, bo mam akwarium profilowane 100x40x50 (ok. 180 litrów), zamierzam ustawić termostat na 24 stopnie, pH wody 7.I zastanawiam się czy taka obsada, jaką sobie wymarzyłam będzie do niego odpowiednia. Trochę poczytałam i stworzyłam taką obsadę:- pielęgniczka boliwijska - para- kirysek pstry- 6- zbrojnik pospolity -1- neon innesa- 10- danio pręgowane - 10- krewetka red cherry - 10- proporczykowiec z Kap Lopez- 6(?)Starałam się wybierać rybki stosunkowo małe o łagodnym usposobieniu. Czy taka obsada byłaby odpowiednia?Byłabym bardzo wdzięczna za wszelkie rady, bo- jak mówiłam, dopiero zaczynam z akwarystyką, a chciałabym żeby moim zwierzakom było dobrze.

Zapomniałam dodać- woda średnio twarda :).

Edytowane przez Kaalinkaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu wspomnę, że bez względu na parametry masz za mały zbiornik na pielęgniczki boliwijskie. Gdybyś miała dobraną parę to może jeszcze by uszło, ale to nie wystarczy kupić samca i samicę i mieć nadzieję, że się "dogadają". Pielęgniczki boliwijskie same dobierają się w pary, należy więc trzymać je w grupie co najmniej 6 sztuk, ale do tego potrzeba większego akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Wyposaż się w testy kropelkowe (np JBL, tylko NIE paskowe, bo paskowe to syf) na amoniak, NO2, NO3, GH, KH, pH. Zbadaj, jaką masz wodę w kranie.

 

2. Obsada jest do przesortowania. Masz za dużo gatunków, jednocześnie ograniczając każdemu możliwość bytowania w większym stadzie. Boliwijki to ryby stadne, trzymanie ich parami jest błędem. Ryby są wymieszane pod względem preferowanej temperatury, dobrze byłoby ograniczyć się do węższego zakresu. Ale to można już zrobić po tym, jak poznasz parametry wody.

 

3. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać opisy ryb. Od wymagań po charakter. I pomyśleć, czy wodę chcesz dostosować pod ryby, czy ryby pod wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wsparcie, niedługo planuję zakup testów do wody i wszystko będę wiedziała :).

Mam jeszcze dwa pytania:

Na przedniej szybie mojego akwarium profilowanego, mniej więcej na środku ok 20 cm od dna znalazłam rysę (przypominam akwa 180 litrów). Rysa jest tylko po zewnętrznej stronie, jest w miarę płytka, ale widoczna. Szkło ma 8 mm. Myślicie, że może to jakoś wpłynąć na wytrzymałość akwarium po zalaniu taką ilością wody? Czy ta rysa może się przerodzić w pęknięcie?

A drugie pytanie: akwarium stoi na ręcznie zrobionej szafce ze sklejki, wzmocnionej stelażem ze stalowego kątownika o wymiarach 20x20x2 mm. Myślicie, że tak wzmocniona półka wytrzyma ciężar całego akwarium z wodą, kamieniami i rybkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w.moim profilowanym mam kilkadziesiąt i Ty prawdopodobnie też się ich doczekasz. Dostałem je już w kiepskim stanie, ale coś mi się wydaje że go wcale nie polepszam, chociaż szyby czyszczę mega ostrożnie. Pokaż foty tej szafki. Akwa może ważyć nawet 300 kilo więc wypadało by uważać.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szafka na razie wytrzymuje, akwa stoi już równe dwa tygodnie. Parametry wody: pH 8,0 (niecałe, podmiany robię wodą z Biedronki, więc to się powinno niedługo zbić do 7,0). GH 19, KH 12, NO3 pomiędzy 10 a 20 :).

Co myślicie o takiej obsadzie?:

Już są:

- glonojad ancistrus x1

- pielęgniczki kakadu x2

- kiryski x6 (po 3 spiżowe, pstre)

Mają być dodatkowo:

- zbrojnik ancistrus +1

- pielęgniczka kakadu +1

- barwniak czerwonobrzuchy x2

- neon innesa x15

- krewetki red cherry x5

- krewetki amano x5

 

Jakby co, mój zbiornik:

65d0dfddbbea2c898ae05b7d9afedcbb.jpg

Odnośnie statku już czytałam nie raz, wiem, że jest "kiczowaty i nieładny", ale jako że beauty is in the eye of the beholder, a moje rybki mają z niego dużo frajdy, zostanie :). Nie jest ceramiczny, więc raczej nie powinienen szkodzić.

Edytowane przez Kaalinkaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Parametry wody: pH 8,0 (niecałe, podmiany robię wodą z Biedronki, więc to się powinno niedługo zbić do 7,0). GH 19, KH 12, NO3 pomiędzy 10 a 20
Jaką wodą to podmieniasz? Bo takie twardości i takie pH to raczej nie widać, by miało się prędko obniżyć podmianami.

 

 

 

Już są: - glonojad ancistrus x1 - pielęgniczki kakadu x2 - kiryski x6 (po 3 spiżowe, pstre)
Wszystkie odpadają, bo to ryby kopiące w piasku, a w Twoim zbiorniku piasku nie uświadczy - to żwir, a w nim nie pokopią, w dodatku odkładają Ci się złoża syfku. Kiryski to ryby stadne, 3 sztuki to nie stado. Dla wszystkich z nich takie twardości są zbyt wysokie o dobre kilka lub kilkanaście stopni, zwłaszcza dla pielęgniczek. Kakadu i Ancistrusy żyją w odmiennych warunkach - te drugie wolą chłodniejszą wodę, podobnie jest z resztą z kiryskami.

 

 

zbrojnik ancistrus +1 - pielęgniczka kakadu +1 - barwniak czerwonobrzuchy x2 - neon innesa x15 - krewetki red cherry x5 - krewetki amano x5
barwniaków nie pakuj z pielęgniczkami, bo będziesz mieć wojnę. Wszystkie te ryby potrzebują miękkiej wody. Neony Innesa lubią chłodną wodę około 23 stopni. Krewetki na pewno nie z pielęgniczkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniam wodą miękką z Biedronki (GH 8). Już sprawadzałam i po ostatniej podmianie pH się zmniejszyło, GH też z 21 spadło na 19.

Co do reszty uwag: sprawadzałam wszystkie te ryby na domowe-akwarium.pl i na rybyakwariowe.eu i dobrałam ryby które lubią podobne warunki.

Szczerze to co strona, co osoba, to inne obserwacje i inne zdanie na każdy temat.

Wychodzi na to, że w moich warunkach nie mogą żyć żadne ryby, które nie są Malawi, bo pH wysokie i mega twarda woda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS: @splend, czy to na pewno dobry link? Bo kieruje mnie do innego tematu na forum z trzema postami.

PS: @Dhuz, odnośnie Neonów Innesa i zimnej wody, w moim akwarium jest termostat na 24 stopniach, więc temperatura waha się od 25 do 23, czy rzeczywiście tak niekorzystnie na nie wpłynie ten 1 stopień temperatury wyżej? Poza tym wszystkie źródła w których dotychczas patrzyłam mówią, że zakres temperatur dla Innesa to 22-26 stopni (zawężając, bo są szersze zalresy), zatem średnia z tego to dokładnie 24...

 

Edytowane przez Kaalinkaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałam się właśnie nad RO, ale czy rzeczywiście wyjdzie tak taniej jak jest tyle odpadu z filtrowanej wody...

Owszem jest taniej, odpadem zawsze można podlewać kwiatki. Wyliczenia są gdzieś na forum.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25/26 to dla Innesów górna granica, wtedy przyspiesza im metabolizm i skraca im to życie - jak z resztą każdej rybie trzymanej w górnych partiach ich przedziału temperaturowego. 24/25 to dla kakadu optymalna. Lepiej już dobrać im jakieś kąsacze o podobnych wymaganiach, niż naciągać Innesy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwinnik Blehera. W odróżnieniu od neonów Innesa, faktycznie pływa w ławicy. Wymagania co do wody pokrywają się z tymi kakadu. Nadal musisz rozwiązać sprawę piasku dla Twoich ryb.

 

Kiryski szukają towarzystwa ryb o podobnym wyglądzie, ale to nie znaczy, że ich potrzeba przebywania w towarzystwie własnego gatunku jest zaspokojona. U mnie kiryski pstre próbowały pływać wspólnie nawet z bystrzykami Axelroda, ale to nie czyniło z nich prawidłowego stada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakaś bardziej kolorowa ławica wchodzi w grę? Czy tylko rodostomusy?

A co ze zbrojnikiem?

I dlaczego barwniaki nie mogą być z pielęgniczkami? Czytałam że można trzymać razem dwie parki pod warunkiem, że będą miały dużo miejsca w akwarium, żeby każdy mógł mieć swój rewir. Ja mam 180 litrów, powinno im wystarczyć. Czy nie?

PS: czy to normalne że jeden kirysek pływa ok 15 cm pod taflą wody z jednego na drugi koniec akwarium (z przodu)? Nie robi tego cały czas, ale zdarza mu się. Może to być skutkiem braku piachu?

Kurczę, trochę jestem zła, bo czytałam o kiryskach zanim je kupiłam i miałam wątpliwości co do tego żwiru, ale sprzedawca w zoologu dawał sobie rękę uciąć, że tak gruby żwir dla kirysków będzie w porządku. Teraz już raczej tego nie zmienię, skoro mam wszystko ustabilizowane i skończone... mogę ewentualnie zrobić im koło statku małą "piaskownicę", czy takie coś wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A jakaś bardziej kolorowa ławica wchodzi w grę? Czy tylko rodostomusy?
Zdefiniuj słowo 'kolorowa'. Taka ławica 'rodostomusów' to przecież mieszaniena srebra, bieli, czerni i czerwieni. Neon czerwony na przykład, to tylko niebieski i czerwony.

 

 

A co ze zbrojnikiem?
Zmień pielęgniczki na lubiące chłodną wodę (np. Borelki) i będzie mógł zostać. Zmień zbrojnika na ciepłolubnego, jeśli chcesz Pielęgniczki Kakadu. Tutaj dochodzi fakt, że większość zbrojników lubi silny prąd wody, a pielęgniczki... no niezbyt.

 

 

I dlaczego barwniaki nie mogą być z pielęgniczkami? Czytałam że można trzymać razem dwie parki pod warunkiem, że będą miały dużo miejsca w akwarium, żeby każdy mógł mieć swój rewir. Ja mam 180 litrów, powinno im wystarczyć. Czy nie?
Nie litraż, a powierzchnia dna się liczy. 100x40 to niewiele, jeśli chcesz mieć dużo ryb przydennych - w Twoim przypadku są to kakadu, zbrojniki, kiryski, kiryski i barwniaki. 5 gatunków, z czego zbrojniki są umiarkowanie terytorialne, a obydwa gatunki pielęgniczek wymagają spokoju 'na dole' gdy podchodzą do tarła. Po prostu nie widzę tego układu jako działającego sprawnie długoterminowo ze względu na temperament ryb w niego zamieszanych. Odlicz od tego dna rośliny, kamienie i sztuczne ozdoby - przestrzeń życiowa zwierząt na środku 'areny' ograniczonej dekoracjami po bokach zaczyna się kurczyć.

 

 

PS: czy to normalne że jeden kirysek pływa ok 15 cm pod taflą wody z jednego na drugi koniec akwarium (z przodu)? Nie robi tego cały czas, ale zdarza mu się. Może to być skutkiem braku piachu?
Tak, to normalne.

 

 

sprzedawca w zoologu dawał sobie rękę uciąć, że tak gruby żwir dla kirysków będzie w porządku
Tak samo sobie rękę dają uciąć niektórzy, że 60 litrów jest OK dla 2 welonek. :) Wszystko, byle sprzedać.

 

 

skoro mam wszystko ustabilizowane i skończone... mogę ewentualnie zrobić im koło statku małą "piaskownicę", czy takie coś wystarczy?
Akwarium daleko do skończenia, skoro nie masz jeszcze parametrów pod ryby, które trzymasz i/lub chcesz trzymać. Żwir możesz spokojnie wymienić na piasek wybierając go partiami. Zrobi to zbiornikowi tylko na dobre, bo te kamulce będą Ci gromadzićresztki pokarmu i odchody ryb, destabilizując zbiornik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko- czy oprócz pielęgniczek kakadu można w zbiorniku 180 litrów trzymać jeszcze jakąś parkę rybek? Mam glonojada, kiryski i pielęgniczki kakadu, uparcie chciałam mieć barwniaki, ale mieliście rację, nie ma sensu trzymać tych dwóch gatunków razem, ganiają się i stresują. Zatem barwniaki wyjadą niedługo do znajomych, ja natomiast się zastanawiam czy obok pielęgniczek kakadu można trzymać jeszcze jakąś parkę pięknych rybek. Może proporczykowce z kap lopez? Byłabym bardzo wdzięczna za porady. Tym razem wolę nie eksperymentować sama, bo to stres i dla rybek i dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie brzmi ok, podobne wymagania, kakadu raczej środek i dół zbiornika, a proporczykowce góra (chociaż moje błękitne urzędują od góry do dołu, ale z nikim się nie biją), ale co do proporczykowców to najlepiej harem 1+2 lub 1+3. Bardzo fajne rybki, tylko uważaj - lubią skakać, w czasie kwarantanny pierwszego dnia jedna zestresowana samiczka mi wyskoczyła... Chociaż jak już się przyzwyczają do zbiornika to nie skaczą. W stosunku do innych gatunków bardzo pokojowe ryby, biją się właściwie tylko samce, ale same ze sobą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...