Skocz do zawartości

Co jest źle ? Rybki zdychają.


EloSxdd
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, jestem nowy na forum, i to moj pierwszy temat ktory zakladam : ). Jesli cos bedzie zle, prosze adminow lub modow, by zwrocili mi uwage : ).

Akwarium mam jakies 4 miesiace, i nie jestem doswiadczony, cos tam wiem : ).

Wiec tak:
Zbiornik - 112l
Filtr - komplet od akwarium
Grzalka - komplet od akwarium (temp. 25 stopni)
Oświetlenie - komplet od akwarium
Ozdoby - 5 sztucznych roslin, 5 kamienie, korzen (wszystko kupione w zoologicznym) i podklad, zwirek kupiony rowniez w zoologu.
Pokarm - Aquael Acti - Acti Min Vital Power - sprzedawca mowil ze jeden z najlepszych pokarmow. Karmie raz dziennie, i raz w tygodniu przegladzam rybki.

Obsada:
- 3 Mieczyki
- 10 Neon inessa
- 4 Kiryski, nie wiem jaka to rasa, takie brazowe
- 3 Otoski
- 2 Gupiki, samiec i samica

PH w normie od 6 do 6.5, mierze co tydzien.
Podmieniam okolo 30% wody, raz w tygodniu.

Problem polega na tym, ze rybki mi umieraja. Niedawno uporalem sie z brunatnica, dowiedzialem sie w zoologu, ze Otoski pomagaja, i to naturalna rzecz, przy dojrzewaniu akwarium (bylo nowe). Prosze o jakies porady, i co jest jeszcze istotne, co moge napisac by ktos rozeznal sie w temacie, i mi pomogl. Staram sie, by bylo jak najlepiej, jednak nie wiem co jest przczyczyna tego, ze padaja. Dzieki z gory za pomoc.

 

Na forum jest wymagane używanie polskich znaków diakrytycznych   /splend

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przed zgonem ryb zaobserwowałeś jakieś objawy?

Jaki dokładnie masz filtr? Nie masz żywych roślin, w zestawach filtry przeważnie są bardzo słabe - mierzyłeś poziom azotu, amoniaku?

 

 

Co do uwag, to jedna, moderatorska - dbaj o poprawną pisownię (używaj polskich znaków i znaków interpunkcyjnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dhuz:

Więc jaką temperaturę ustawić, by była optymalna?
Wodę biorę z kranu.

Miniu:

Nie, nie zauważyłem.
Jaki filtr? Tzn ?
A co do azotu i amoniaku, to nie mierzyłem, bo nawet nie wiedziałem, że trzeba. Jak to zmierzyć?
Dobrze, już poprawiam pisownię :).

WitoldM:

Dokładnie, gupiki i mieczyki padają przede wszystkim.
Jakie rośliny kupić ? Proszę o przekierowanie do tematu.
I jaki filtr kupić?

Dziękuję za tak liczne odpowiedzi, i pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Więc jaką temperature ustawić, by była optymalna?
Niestety, nie da rady zrobić takich parametrów (wliczając temperaturę) by wszystkim było dobrze. Masz ryby wód miękkich, kwaśnych i chłodnych (neony, kiryski i otoski) z rybami wód twardych, zasadowych i umiarkowanie ciepłych (gupiki i mieczyki). Dobrze byłoby się zdecydować na jedną lub drugą grupę i w tym kierunku dostosować warunki w akwarium ;). Gdzie mieszkasz, że masz w kranie zakwaszoną wodę? Takie pH to w sam raz pod neonki i spółkę. Tudzież, czym mierzysz pH? Chcę się tylko upewnić, że ten jedyny parametr (bo np. GH też jest ważne) nie został sfałszowany przez test - wtedy diagnoza, że ryby padają z powodu zakwaszenia mogłaby być błędna.

 

Co do filtra - jaki model i jaki to ma przepływ na godzinę. Potrzeba by przepompował przynajmniej 5x pojemność akwarium na godzinę, by mieć pewność, że taki filtr 'uciągnie' obsadę.

 

W kwestii roślin - nie są one w akwarium konieczne. Wcale. Ale jeśli masz już sztuczne i chcesz coś zielonego, to lepiej jakieś niewymagające żywe, bo wyglądają lepiej i nie zarastają brudem. Do  niewymagajacych gatunków należą np. kryptokoryny (u mnie wręcz w roli niezniszczalnych chwastów od 9 lat - ostatnio odrosły po przycince z rozsianych po dnie kawałków korzonków), rosnące na dekoracji anubiasy lub mikrozorium, czy też mchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ph z kranu jest prawie nie możliwe(bo rozpuszczało by rury), ta woda musiała by mieć niemal zerową twardość węglanową albo być zakwaszona jakimś mocniejszym kwasem. Daj tej wodzie odstać przed pomiarem, a najlepiej zmierz kh i gh.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dhuz:

To jak mam 3 Mieczyki i 2 Gupiki, to co mam teraz z nimi zrobić? Bo Otosków, Neonków i Kirysków mam łącznie 17, więc zajmę się tą grupka rybek.
PH mierze "Dajana pH Test Kit", babka sprzedając mi to, zaznaczyła na teście, które pH jest odpowiednie dla wszystkich rybek (6.2 - 6.6).
Jak sprawdzić moc filtra? Papiery nie były w zestawie, sama instrukcja.
Co do roślin, to się się zorientuje co u mnie w mieście jest dostępne. Dzięki za rady : )

WitoldM:

Nie mierzyłem bezpośrednio z kranu, wyłącznie z akwarium, więc pewnie po dodaniu zmienia pH na takie kwaśne.
Co to jest kh i gh, i jak to zmierzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne pH dla wszystkich ryb. Jedne ryby wymagają wody kwaśnej, inne zasadowej i nie da się tego wypośrodkować.

2. A nie wiesz jaki to model filtra? Na głowicy nie ma żadnej informacji?

3. kh i gh to twardości - do zmierzenia testami (najlepiej kropelkowymi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To jak mam 3 Mieczyki i 2 Gupiki, to co mam teraz z nimi zrobić? Bo Otosków, Neonków i Kirysków mam łącznie 17, więc zajmę się tą grupka rybek.
Oddaj lub sprzedaj. Zoologiczny raczej przyjmie za darmo. Czy kupi... to już zależy. Możesz się potargować kilka ryb za karmę czy inny drobny, tani przedmiot, którego im zbywa.

 

 

PH mierze "Dajana pH Test Kit", babka sprzedając mi to, zaznaczyła na teście, które pH jest odpowiednie dla wszystkich rybek (6.2 - 6.6).
Padłem. Kwaśny odczyn odpowiedni dla żyworódek. Babka zaznaczyła to, co ma być dla bardziej wrażliwych ryb, licząc, że reszta Ci przeżyje. :P

 

 

Jak sprawdzić moc filtra? Papiery nie były w zestawie, sama instrukcja.
Weź filtr do ręki i obejrzyj ze wszystkich stron. Gdzieś powinna być etykieta lub wybita na plastiku specyfikacja sprzętu. Nawet w instrukcji powinno być napisane ile to ciągnie. Jeśli to taka zabaweczka: klik, wtedy nie tylko do wymiany, ale też do wyrzucenia, bo to nawet jako tymczasowy filtr zastępczy się nie sprawdza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź filtr do ręki i obejrzyj ze wszystkich stron. Gdzieś powinna być etykieta lub wybita na plastiku specyfikacja sprzętu. Nawet w instrukcji powinno być napisane ile to ciągnie. Jeśli to taka zabaweczka: klik, wtedy nie tylko do wymiany, ale też do wyrzucenia, bo to nawet jako tymczasowy filtr zastępczy się nie sprawdza.

 

To właśnie taka 'zabaweczka'... Aleee... Znalazłem instrukcję, i jest napisane na niej, że maksymalnie potrafi 750l/h przepompować. A akwarium 120l, więc chyba się mieści w tym co pisałeś, bo mam 120l akwarium. Czyli 5x120l, daje nam 600l. Ustawić go na maksa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, ustawiłem na maks. Dzięki.

 

1. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne pH dla wszystkich ryb. Jedne ryby wymagają wody kwaśnej, inne zasadowej i nie da się tego wypośrodkować.

2. A nie wiesz jaki to model filtra? Na głowicy nie ma żadnej informacji?

3. kh i gh to twardości - do zmierzenia testami (najlepiej kropelkowymi).

ad. 3 Rozumiem że są jakieś testy do kupienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym jeśli się nie mylę to nie dawno zoolek zmienił trochę swoje testy i jakbyś chciał kupić refill to może skala barwna nie pasować(chodzi mi o test pH głównie). Zmierz z ciekawości odstaną kranówę. Bo to pH nawet w przypadku względnie miękkiej wody jest strasznie niskie. U mnie przy kH 4 i mocnym gazowaniu schodzę do max 6,6. Bez gazu jest około 7,2. Tak że coś dziwne te pomiary albo coś ciekawego dzieje się w samym akwa.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dhuz:

Wszystkie gatunki roślin, jakie mi poleciłeś, są u mnie w zoologu, więc nie będzie problemu z zakupem :)



Co do GH/KH kupiłem dziś test Tropical, i po zmierzeniu GH, kolor wody zamiast zmieniać się z czerwonego na zielony, od razu jest zielony, a KH zamiast z fioletowego na żółty, od razu jest żółty. Nie wiem czy to dobrze. Mówcie co i jak :)

Nie chce kupować innego testu, bo i tak dałem za niego 46zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko ale z Ciebie zdarli xD Cóż, musisz skontrastować wyniki z jakąkolwiek tabelką tropical dał do testów. My za wiele nie jesteśmy w stanie wywróżyć  z tego :P

Czyli tam z ulotki popatrzeć ? Tam jest napisane tylko, że jedna kropla, to jeden stopień niemiecki -.-, nie wiem o co tam chodzi w ogóle ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O matko ale z Ciebie zdarli xD Cóż, musisz skontrastować wyniki z jakąkolwiek tabelką tropical dał do testów. My za wiele nie jesteśmy w stanie wywróżyć z tego :P

Testy kh i gh to nie są testy kolorometryczne. Jeśli masz od razu właściwy kolor to masz czyste RO. Nie masz w domu jakiegoś filtra do wody, skąd w ogóle masz wodę? pH pokazuje Ci dobre taka woda łapie sporo CO2 z powietrza, więc mimo że jej pH powinno być równe 7 to spada czasem sporo poniżej. Dla żyworódek to chyba najgorsza możliwa woda na świecie.

 

Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...