Skocz do zawartości

450 l i blondynka w temacie :\


alleulla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dobra, wyjmę ją z donicy, wyplucze korzenie i zanurze w akwarium, ale liście zostawię nad wodą - nie chcę, żeby zasłonily światło młodym roślinom.

Zastanawiam się nad świetlówkami, te wspomagające rozwój roślin naprawdę działają? Opłaca się wydać na nie 50 zł? Nie wiem co tam teraz świeci, ale chyba nic specjalnego. Nie widzę oznaczeń żadnych na lampach.

A i jeszcze filtr. Rozbebeszylam zawartość i wyrzuciłam węgiel. Mam tam jeszcze ceramikę, około połowy, i trochę gąbki i filcu. Co wyrzucić, co wyczyścić, co dokupić?

Boże, końca nie widać...:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będziesz miała rośliny czerwonolistne (typu alternanthera czy rotala) to można rozważyć świetlówkę o barwie ok 8000K, jeśli nie to w zupełności wystarczą te o oznaczeniu 865 lub 965 (barwa 6500K).

Filtr możesz uzupełnić ceramiką lub gąbką. Ten filc to może jakaś włóknina, da się wypłukać albo wymienić na drobną gąbkę, też wyłapie te drobne zanieczyszczenia, które przelecą przez cearmikę i grubą gąbkę.

Trochę czasu trzeba poświęcić, ale jak się dobrze wystartuje to potem jest luz. Ja od dłuższego czasu w 112l tylko podmieniam wodę i karmię ryby, żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dalej ;)

Posadzilam duże rośliny z korzeniami, 6 szt i jakieś 50 mniejszych, i zalałam zbiornik. Mniejsze dosadze w miarę, bo i tak z przycinek będą, to bez problemu. Chcę zmienić światło na sylvania aquastar 36wat i 10000k (uwydatnia kolory) oraz sylvania gro lux 36 wat i 8500k (wspomaga fotosynteze). Dobrze będzie?

Zdjęcia może jutro, jak się woda ładniejsza zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na czym ostatecznie stanęło? Dałaś ziemię + piach czy sam piasek + kulki GT?

Ile Ci wychodzi W/L teraz, że mówisz o za słabym świetle?

 

 

 

A takie ładne by się mogło zacząć robić, gdyby nie to, że mi zabienice marnieja bez dobrego światła:/

Żabienice zazwyczaj odchorowują wsadzenie do nowego baniaka, przez ok 2 tygodnie mogą marnieć, wręcz się rozpuszczają ich liście, ale potem powinny zacząć odbijać.

 

Jak na razie ten środek wygląda ok, chociaż korzeń mógłby być większym i wyraźniejszym akcentem ;) Ale to może jako pokażesz już całość nabierze wszystko właściwego obrazu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ziemia pod żwirem, a tam gdzie piach to piach...potem jakiś trawnik na piachu zrobię. Ziemi tak z 10 cm będzie, bo środek jest wyżej niż boki i tyl. Obsadzam środek a ryby będą sobie wkoło pływać, może się wtedy będą rzadziej bić? Jak nie podziała to pozwolę zarosnac tylowi.

Korzenie będą dwa, ten co widać służy tylko jako baza pod anubiasa i przeznaczon jest całkowicie do zarosniecia. Będzie jeszcze długi i wąski korzeń w rogu, który ma osłonić grzalke, choć ciągle się zastanawiam czy nie dać jej jednak poziomo z tyłu za rośliny. I kamol mam ładny do drugiego rogu:) ale nie wiem jeszcze jak dokładnie to zrobić więc sobie leży na biurko jako 10 kg przycisk do papieru:) i ogólnie działam dość chaotycznie bo wsadzam co dostanę gdzie popadnie więc na ten właściwy wyraz to trzeba będzie jeszcze poczekać... Ze trzy lata;)

Teraz mam 2*36wat świetlówki 120 cm. Wydaje mi się że badziewie bo takie zoltawe światło dają.

Edytowane przez alleulla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ziemi tak z 10 cm będzie,

Chyba masz na myśli 10 cm całego podłoża, a nie samej ziemi?

 

 

 

Teraz mam 2*36wat świetlówki 120 cm. Wydaje mi się że badziewie bo takie zoltawe światło dają.

Dają żółtawe bo pewnie taka barwa, nie ma to raczej nic wspólnego z ich jakością :)

No masz zdecydowanie za mało światła jak na taki baniak, wychodzi mniej więcej 0,16W/L czyli przynajmniej o połowę za mało do rozsądnego minimum żeby cokolwiek ładnie rosło.

Przydałoby się dołożyć co najmniej drugie tyle, żeby mieć 0,3-0,4W/L, to już na ziemi roślinki ładnie by ciągnęły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to ziemi 10 i może ze 2 żwiru na to, trochę siadło po zalaniu co prawda, ale niewiele. Dawałam obrzeze 10 cm i na full było ziemią zasypane. A co, za dużo? Chyba nie zaszkodzi - mam tylko dwie duże wyspy dla tych roślin większych, więc nie żałowałam. Dookoła trawnik będzie... Kiedyś :/ nie wygląda że tak dużo, bo ładnie piaskiem obsypalam i zeszłam w dół do szyby.

No to jakie mam kupić? 80 wat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak:) wszystko pięknie - załóżmy, że mam kogoś kto zajmie się tym od strony technicznej i przerobi pokrywę tak, żeby się zmieściły jeszcze dwie T5... ale nadal nie wiem jakie to światło mam kupić... po 10000k każda? wspomagające rozwój roślin obie czy jedną wybarwiającą czy obojętnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a co zrobiłam inaczej niż tu napisano?? Jakie problemy - przejrzałam tysiąc stron zanim wysypałam tę ziemię. Miała nie mieć styku z szyba, żeby nie było dostepu światła i być dokładnie przysypana, żeby nie wymywało. To co się może dziać, jeśli te dwa warunki spełnione? Ogólnie jest jej dokładnie tyle samo co piachu w akwarium, tylko inaczej rozłożone. Gdybym dało 5 cm na całej powierzchni i przysypała piachem to by było lepiej? Nawet więcej niektorzy dają z tego co widziałam... choć mało widziałam przyznaję... :P

A świetlówki się uparłam, bo jak wpisuję w sklepie zoolamp, że chcę do słodkowodnego akwarium i wspomagające wzrost roślin to mi takie wyskakują. I tyle. A jak się pytam, to mi nikt nie odpowiada, więc ostatecznie robię głupoty a potem na mnie krzyczą... Tylko usiąść i wino pić zostaje... I czekać aż się samo dobrze zrobi.

Nie ma to jak się odezwać z dobrym słowem, dziekuję Moderatorze-Potworze :P I jeszcze język pokazać :P

Załamka :-(

 

 

yuurei dziekuję za konkretną odpowiedź - zrobię jak mówisz i niech krzyczą na Ciebie :mrgreen:

Edytowane przez alleulla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yuurei dziekuję za konkretną odpowiedź - zrobię jak mówisz i niech krzyczą na Ciebie :mrgreen:

Polecam się :-P Ziemi faktycznie dość gruba warstwa, nie wiem czy tak jak w piasku tworzą się tam strefy beztlenowe... Najważniejsze, żeby była starannie przykryta piachem, jakby zaczęła się przedostawać na wierzch to glony murowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytałam, że się tworzą jeśli coś się na niej postawi: korzeń albo kamień, dlatego nie dałam jej wszędzie a tylko tam gdzie mają być rośliny. Żwir jest ciężki i dobrze kryje, zaglądam cały czas i czasem coś dosypuje, gdy mam wątpliwości. Na razie rośliny małe, więc nie chcę przesadzić z tymi kamieniami. No zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żwir jest ciężki i dobrze kryje, zaglądam cały czas i czasem coś dosypuje, gdy mam wątpliwości.

Tu nie chodzi o dociskanie ziemii ale o oddawanie przez nią różnych pierwiastków do wody, jak byś dała piasek to jeszcze może by uszły te 2 cm, ale żwir?

Moment ziemia zacznie oddawać to co ma w sobie do wody a wtedy (jak dołożysz światła) pokażą się piękne niteczki i zielone szybki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. W 10 cm ziemi na pół akwarium czy w 5 cm na całym pierwiastków tyle samo:) bardziej się bałam tej ziemi przy szybach i tak zrobiłam, nie zmienię tego teraz. W najgorszym przypadku stanie się jak w twoim motto - zdobęde wiedzę przez doświadczenie. A piachu nie bardzo mogłam dać wszędzie, bo gurami podobno wolą ciemne dno. A tylko to mi zostało z obsady... Bo się Was jednak słucham trochę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W 10 cm ziemi na pół akwarium czy w 5 cm na całym pierwiastków tyle samo:)

Tyle, że tu bardziej chodzi o to, żeby żadne pierwiastki nie wydostały się do słupa wody ;) Te 2cm żwiru to może być zbyt mało, ponieważ żwir nie stworzy zbitej warstwy, na tyle szczelnej by powstrzymać te pierwiastki przed "wypłynięciem". Byłoby o wiele lepiej gdybyś dała 3-4cm ziemi i na to 5-6cm żwiru.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa... teraz mi piszcie, ile miałam dać... No cóż... nie doczytałam Internetu do końca, mój błąd. Tak czy siak - dziękuję za wszystkie rady. Jesli coś się uda, to dzięki nim a jeśli się nie uda, to moje błędy - następnym razem będzie lepiej :facepalm:

Nadszedł czas na zamknięcie wątku – krótkie podsumowanie na do widzenia.

 

Jak na razie nie znalazłam dużych rozbieżności między tym co tu napisano a co zrobiłam do tej pory:

http://podforak.rzeszow.pl/printview.php?t=18&start=0&sid=56eaa24691ee554bcb536115823a69a1

 

Ponieważ nie jestem akwarystą a jedynie przypadkowym posiadaczem akwarium przypominam, że zdecydowałam się na akwarium zwane przez Was Low Tech, co oznacza dla mnie jak najprostsze rozwiązania i minimalny nakład pracy. Korzystając głównie z wyszukiwarki i Waszych porad do tej pory wykonałam następujące kroki:

  1. Oddałam 80 % posiadanych ryb
  2. Opróżniłam i wyczyściłam zbiornik.
  3. Przygotowałam nowe podłoże wg w/w wytycznych  tzn na uniwersalnej ziemi przysypanej żwirem.
  4. Zapytałam o oświetlenie i za Waszą radą zdecydowałam się na zwiększenie ponad dwukrotnie –  do posiadanych dwóch dołożę jeszcze dwie świetlówki T8 36 WAT o długości 1200mm ponieważ takie są najtańsze i zdaniem autora w/w artykułu w zupełności wystarczające, bo sprawiają, że mieszczę się w zakresie 0,2 do 0,5 Wat/litr zalecanym w LT (4*36=144/450=0,32). Co do barwy skorzystam z jedynej konkretnej porady jaką otrzymałam i dam jedną 8500k a drugą 6500k.
  5. Posadziłam łatwe w uprawie rośliny, które nie wymagają dużych nakładów. Cytuję: Na pewno rosną wszystkie „popularesy”, zwartki, żabienice – więc dałam to i to co dostałam za darmo – urośnie to urośnie a nie to ustąpi miejsca tym, którym będzie dobrze. Stopniowo dosadzę więcej gatunków, by zazielenić całość.
  6. Odświeżyłam zawartość filtra, tj. dopakowałam ceramikę, wyrzuciłam węgiel a w jego miejsce dałam nową gąbkę.
  7. Czekam aż akwarium dojrzeje i wpuszczam do niego ryby, które chwilowo mam w dodatkowym akwarium.

 

Co do dalszych kroków – przestaję komplikować, będę postępować tylko wg wytycznych Diany W. bardzo zgrabnie podsumowanych w wymienionym linku.

Obawiam się, że jest to wszystko, co mogę na dzień dzisiejszy z siebie dać. Jeśli ktoś uważa, że powinnam więcej, to trudno. Jako pracująca matka, żona i kochanka, posiadaczka dwóch dużych psów oraz zeberek oraz właścicielka domu z ogrodem bez służby daję sobie niniejszym sygnał do zakończenia starań o doskonałe akwarium. Perfekcyjnej Pani Domu już podziękujemy :cool:  Wszystkim, którzy mi pomogli gratuluję cierpliwości (kto ma u mnie dożywotnią dostawę z przycinek, ten dobrze wie, gdzie się o nią upomnieć :mrgreen:).

„Gorący” wątek niniejszym uznaję za wygasły.

 

ps. Ale tak całkiem się ode mnie nie odzwyczajajcie jeszcze, bo nie oznacza to oczywiście, że nie będę Wam za parę miesięcy suszyć głowy o nową obsadę (no chyba, że mi wszystko glony zjedzą). Przyznacie, że 3 gurami i 4 gupiki to żałosne na ten litraż... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

alleulla, a jednak nie słuchasz porad

 

 

Jak do tego oświetlenia co masz dodasz jeszcze dwie świetlówki T5 54W,to będzie w sam raz
 

 

 

 

do posiadanych dwóch dołożę jeszcze dwie świetlówki T8 36 WAT o długości 1200mm

 

Ciekaw jestem jak zmieścisz w pokrywie następne T8, chyba że czegoś nie doczytałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie wszystko zrobiłaś bardzo dobrze, no może poza tak grubą warstwą ziemi ;)

Jeżeli tą ziemię masz tylko pod roślinami, w miejscach przysypanych tym brązowym żwirem, to jest jeszcze duża szansa uratować sprawę i zmniejszyć ryzyko na glony itp.

Jeśli chcesz możesz te miejsca z ziemią i żwirem zasypać jeszcze drobnym piaskiem, który wypełni przestrzenie między żwirem i powinien "uszczelnić" podłoże na tyle by ziemia nie oddała do wody swoich składników.

Będzie Cię to kosztować chwilę pracy i 2-3 dni mgły w akwarium (wzburzony dokładany piasek), ale poza tym nie narobi większych zniszczeń :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...