Skocz do zawartości

450 l i blondynka w temacie :\


alleulla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak wysoka wartość GH może też wynikać z kamieni jakie tam są i kilku innych drobiazgów.

NO3 jest dużo bo spora obsada a roślin mało, akwarium jest niestabilne.

 

Ja na Twoim miejscu zrobiłbym chyba tak:

Oddał wszystkie ryby.

Zrobił restart w kierunku LowTecha - na ziemi ogrodowej+piasek lub ewentualnie jeśli się tego obawiasz to sam piasek+sporo kulek gliniano-torfowych.

Dał temu akwarium spokojnie dojrzewać kilka tygodni w tym czasie starając się maksymalnie go obsadzić. Na początek dasz tam to co masz + to co sama rozsadzisz + ewentualnie kupić kilka szybko rosnących łodygowców (polecam np. bacopę caroliniana), a następnie pozgarniać to co ludzie sprzedają/oddają z przycinek itp. Dać czas tej zieleninie żeby się troszkę rozrosła (3-4 tygodnie). Przy dużej ilości roślin nie będzie problemu z NO3 itp, bez względu na to jakiej kranówki byś złej nie miała ;)

Teraz dopiero sprawdzić testami parametry w akwarium (pH, GH i KH) i podejść do planowania obsady od podstaw.

 

Wiem, że to wszystko będzie trwało, ale przy tak dużym akwarium jeśli chce się zrobić wszystko porządnie to musi potrwać. Jeśli podejdziesz do tego jak należy a nie na "łapu-capu", jeśli poświęcisz czas i cierpliwie zbudujesz na nowo to akwarium to będzie Cię cieszyć i sprawiać mało problemów przez bardzo długi czas.

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo chętnie zrobiłabym wszystko od początku jak należy, ale nie mam pojęcia komu mam oddać tyle ryb? aśnie zaczynam przeszukiwać internet, żeby znaleźć jakieś miejsce w którym mogłabym się ogłosić lokalnie, bo nie widzę innej opcji - wysyłka odpada, musi być odbiór osobisty.

Co do ziemi nie widzę problemu - małe akwarium zrobiłam na ziemi i jest o wiele lepiej niż w dużym (jeśli cokolwiek mogę powiedzieć po 3 dniach;P).

Na razie pytanie - gdzie jest jakaś giełda, żebym mogła dodać ogłoszenie w konkretnym rejonie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Opola:) podobno pustyni akwarystycznej, jak tak teraz czytam... na olx dodam, ale chciałam dotrzeć do zainteresowanych... :P znalazłam jedno forum opolskie, spróbuję tam na razie...

 

Edit [15:52]

Olx wciągnie wszystko... Mieczyki poszły do pana od mieczykow, neony załapały się do ławicy u dziewczyny, która ma tylko to, sumiki, kosiarka i zbrojniki też już zaklepane, danio do nowozakladanego akwarium gdzie będą same... Magiczne słowa: za darmo. Spędziłam całe popołudnie z siatką, ale cel osiągnięty! Zostały gurami i gupiki. Pożyczam od sąsiadów akwarium, bo na razie nie mają co do niego planów, więc mam przechowalnie na czas pracy w dużym. Na dziś mam dość, padam...

6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”. /Luna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zaplanuj, gdzie chcesz mieć osprzęt i jak (jeśli w ogóle) chcesz go zasłonić.

2. Wymień tło na czarne, ewentualnie ciemnozielone. Daje lepszy efekt, niż niebieski.

3. Wyposaż się w dekoracje - kamienie, korzenie i co tam jeszcze chcesz. Spreparuj.

4. Ułóż aranżację, jak Ci się widzi 'na sucho', przyjrzyj się jej dobrze.

5. Idź spać, po przebudzeniu przyjrzyj się ponownie, jeśli Ci nie pasuje, popraw.

6. Powtarzaj 4 i 5 dopóki nie uzyskasz efektu, który nie będzie Ci przeszkadzać

7. Połóż ziemię i podstawową warstwę piachu, ułóż zaplanowana dekorację, posadź zielsko, wystartuj baniak. :D

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież, prościzna:)

1. Grzałka po lewej, filtr po prawej? A czym to mogę zasłonić?

2. To pikuś :) wymienię

3. Wyposażam się:) dziś są moje imieniny, zgadnijcie co jest na liście prezentów? ;)

4. Mogę oddzielić ziemię od piachu takim najtańszym plastikowym obrzeżem do trawników? Łatwo się to formuje, więc gdyby się dało...

5. Spać? :) To mogę nawet już... A nie, muszę ciasta i sałatki robić :/

6. i 7. nie skomentuje, mój umysł tam jeszcze nie sięga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Grzałka po lewej, filtr po prawej? A czym to mogę zasłonić?

No to już wedle Twojego uznania co gdzie. Ja do zasłonienia sprzętu zawsze używałem jeden z dwóch wariantów - #1 wysokie, bujne lub gęsto rosnące rośliny lub #2 sterczący w górę korzeń obsadzony mikrozorium. Do końca nigdy nie zasłoniło, ale jak dla mnie to na tyle.

 

 

dziś są moje imieniny, zgadnijcie co jest na liście prezentów?
Zdrowia i wogle. Na liście prezentów pewnie coś użytecznego, bo wydajesz się być zadowolona z siebie. :D

 

Mogę oddzielić ziemię od piachu takim najtańszym plastikowym obrzeżem do trawników?
Możesz, jeśli chcesz. Pamiętaj tylko, że ziemia ma być w 100% przykryta piaskiem. Możesz również ziemię włożyć w jakiejś drobnej plastikowej siatce, czy czymś, co ograniczy jej 'rozbebłanie się' podczas układania, ważne tylko, by mogły przez to przejść korzenie roślin.

 

 

mój umysł tam jeszcze nie sięga
Mam wrażenie, że w tej chwili wskazówki, które dostajesz czytają  Ci się mniej więcej tak: http://i.imgur.com/F0WGYoH.png ale nawet jeśli, to pociesz się, że po całym tym chaosie jest tylko z górki :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubiasy z tego wszystkiego najlepsze, będę w sobotę w akwarystycznym to poproszę, by mi pokazali jak to wygląda na żywo i jak zamocować... Mam zrobione podłoże. Kamienie i korzenie jeszcze myślę... I tak mi się coraz bardziej klaruje, że kamieni chyba wcale nie dam. Mam zaplanować jakieś kryjówki dla gurami, czy duże rośliny starczą? Zapomniałam o hydroponice. Jeszcze nad tym muszę podumać. Czy donica 50 cm z trzema epipramnum wystarczy? Bo jeśli nie, to chyba muszę całą pokrywę zlikwidować, a to nie bardzo mi się uśmiecha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z hydroponiką wstrzymaj się, bo LT powinno sobie poradzić z przerabianiem tego, do czego się ją wykorzystuje. Co do kryjówek dla gurami, roślinność powinna wystarczyć w górnych partiach jako osłona, ale zawsze możesz przytwierdzić/podwiesić jakieś cieńsze korzenie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Epipremnum czy scindapsus nie potrzebuje wcale doniczki, wystarczy, żeby łodyga była wetknięta do wody. A że to rośliny skutecznie likwidujące nadmiary związków z wody to może nawozu zbraknąć przy "normalnej" obsadzie.

Takie ziele wystające z akwa wygląda np. tak: http://forum.superakwarium.pl/topic/38429-25-30-miała-być-azja/?p=479911

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...