Skocz do zawartości

450 l i blondynka w temacie :\


alleulla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No to zaczęłam. Zrobiłam podłoże na ziemi ogrodowej przysypane żwirem (bazalt chyba, taki czarny znalazłam w gratach od brata). Sadzonek trochę wezmę z dużego a większych parę dokupie jutro. Mogę tam wrzucić te ostatnie 5 gupikow, które mi zostało? Kiedy?

Obsadzic 450 będzie gorzej... Ale jakbym zrobiła wpierw duze akwarium na podłożu z ziemią ale wciąż z mechaniczną filtracja i stopniowo rozwijała rośliny aż do poziomu wymaganego w LT? Da się coś takiego jakby co?

Fora już śledzę :) mam nadzieję, że w stosownym momencie znajdę co potrzeba.

Testy jeszcze nie doszły, może jutro wreszcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki możesz tam wpuścić dopiero, jak to akwarium dojrzeje. Jeśli nie masz w nim filtra, to nawet ryb nie próbuj. Jeśli masz filtr, przełóż trochę materiałów filtracyjnych z głównego akwarium i możesz wpuścić gupiki od zaraz. Filtracje potrzebujesz ZAWSZE. Coś musi przecież przerabiać wydaliny ryb na związki przyswajalne dla roślin i względnie nieszkodliwe dla zwierząt. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gupiki możesz tam wpuścić dopiero, jak to akwarium dojrzeje. Jeśli nie masz w nim filtra, to nawet ryb nie próbuj. Jeśli masz filtr, przełóż trochę materiałów filtracyjnych z głównego akwarium i możesz wpuścić gupiki od zaraz. Filtracje potrzebujesz ZAWSZE. Coś musi przecież przerabiać wydaliny ryb na związki przyswajalne dla roślin i względnie nieszkodliwe dla zwierząt. ;)

Mam filtra, ale jakaś taka popierdulka wewnętrzna i sama gąbka w środku, mam go tam zainstalować od razu czy trochę później? Nic mi się tam nie zmieści żeby przełożyć z dużego. To ile odczekać z rybami - 2 tygodnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak mam w tym dużym jakąś cholere i się po testach okaże? Może zaczekam do wyników i jak będzie ok to mały tam dam, żeby się nalapal. Rośliny w 30 l to chyba sobie mogą bez filtra postać a gupiki poczekają...

Jeśli przez cholerę masz na myśli choroby to testy i tak nic nie pokażą ;)

Rośliny mogą stać sobie bez filtra spokojnie, a tym czasem ten mały wstaw do dużego akwarium i po 2 tyg przełóż do małego i daj tam gupiki.

 

A co do roślin do obsadzenia potem tego dużego zbiornika to mogę powiedzieć co ja zrobiłem. Kupiłem najtańsze miski plastikowe (mogą być też jakieś większe pojemniki "na jedzenie" lub tego typu - byle powierzchnia dna była duża), do tego dałem 0,5cm ziemi na dno i przysypałem max 2cm najtańszego piasku/żwiru jaki miałem, naczynia na tyle muszą być wysokie żeby nad podłożem dało się nalać min. te 5-7cm wody. Do tego powsadzałem rośliny (głównie łodygowe) i postawiłem na parapecie. Jak roślina łodygowa zaczynała wychodzić z wody to ucinałem i końcówkę wsadzałem obok - w ten sposób z kilku sadzonek ludwigii, bacopy czy heterathery dostałem w sumie ponad 100 sadzonek do nowego baniaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na przykład dużo za dużo azotu skoro mam taką beznadziejna kranowe... Nie znam się za dobrze na cholerach akwarystycznych, ale jak patrzę na moje akwarium to wydaje mi się wielce prawdopodobne, że jakaś tam jest:/

Dobra, mały wrzucam do dużego. Niech będzie.

Z sadzonkami dobry pomysł i tak sobie w nocy przypomniałam, że sąsiedzi mieli jaszczurki w sporym akwarium a już ich nie mają, może akwa zostalo... To może postawię trzeci zbiornik na rozsady? Tylko dużo światła powinien mieć a 100 l to na parapet nie postawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium

PH 7,6

Gh >20

NO3 50

Kranowa właściwie tak samo, nie widzę różnicy w kolorach... Może Gh minimalnie mniej

 

 

O ile dobrze patrzę na te kolory to wychodzi tak... I o ile już zdążyłam się zorientować, to bardzo niedobrze... Czyli czeka mnie wymiana wody w sobotę? Doczytałam, że PH i Gh mogą być zawyzone przez wapienie w zbiorniku, te moje kamienie to mogą być wapienie -wyrzucić? Twardość idealna do akwarium roślinnego, ale czy coś w tym może pływać w ogóle? Bo jak nie to będę musiała czymś zmiekczac regularnie, albo zrobić akwa roślinne, tak?

Zrobiłam też test w tym małym z ziemią w podłożu, tam NO3 jest niższe, niewiele ponad 10. A właśnie, małe stoi od dwóch dni i jest taka biaława woda - nie za długo? Może nie jakoś bardzo, ale kryształ też nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż... NO3 masz wysokie. Jeśli masz takie wysokie w kranówce, trzeba pomyśleć o zwiększeniu obsady roślinnej, hydroponice, lub biopolimerach. NO3 powyżej 25 mg/l to nieładny wynik.

 

GH... ujmę to tak: jest trochę ryb do roślinniaków, które mogą żyć lub nawet lubią wodę w tych okolicach. Problemem jest to, że nie wszystkie ze sobą zatrybią. Np. gurami i niektóre karpiowate mogą żyć w takiej twardej wodzie, ale różnią się preferowaną temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli zostają mi gurami... I nic więcej z tego co mam? Co mam robić z tym azotem, obsadę roślinna zwieksze, ale potrzebuję conajmniej kilku miesięcy na taką pojemność... Hydroponika i biopolimetry nic mi nie mówi, już mi głowa pęka od uzupełniania wiedzy... Może tak jak do blondynki choć raz ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor włosów nie daje taryfy ulgowej. :twisted: Hydroponika = tak po chłopsku to roślinki posadzone zazwyczaj nad akwarium, przez korzenie których przepompowywana jest woda. Pożerają NO3 w zbiornikach, które nie radzą sobie z przetworzeniem rybiego łajna w jego stadium końcowym. Biopolimery = substancje 'wiążące'/przetwarzające NO3, często również ograniczające konieczność podmian wody, głównie używane w akwariach gdzie obsada roślinna jest uboga lub nieistniejąca.

 

Jeśli nie chcesz biotopowo, możesz z gurami trzymać żyworódki Endlera. Jest jedno ale - nie wiadomo, czy gurami pozwolą im żyć. Wszystko zależy, jaki trafił Ci się charakter tych ryb. Jeśli są zaczepne lub nie lubią zmian w swoim środowisku, to mogą nękać małe żyworódki. Chwilowo wyleciało mi z głowy co jeszcze lubi bardzo twardą i ciepłą wodę, więc sugeruję przeglądać  strony o rybach akwariowych i patrzeć na preferowane parametry prezentowanych tam ryb. W razie niepewności zawsze możesz skonsultować na forum. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolor włosów nie daje już taryfy ulgowej, to się przyznam że ze mnie ciemna blondynka;) poczytałam, Hydroponika do mnie bardziej przemawia, ale tak się zastanawiam... Może to NO3 to dlatego, że podmienialam tylko 50 l zamiast 100 i mam przerybione akwarium bez roślin praktycznie... Czyli może problem rozwiąże się z czasem sam... Tzn, oddam ryby (wszystkie poza gurami i gupikami, serio?) i zwieksze podmiany (choć w kranie niewiele lepiej) i zazielenie całość?

Gurami i gupiki - wszystkie rodzaje z tego i tego pasują? Ile łącznie ma być? Te 3 gurami wystarcza co mam? Bardzo lubią gupiki... Zjadać:) ale może jak będzie więcej roślin to się coś uchowa...

Poczytaj na forach... Chyba nigdzie się człowiek mniej nie dowie, ilu użytkowników tyle opinii;) Danio wyczytałam u jednego ze jak najbardziej z temp i PH a inny pisze, że są zbyt szybkie i będą wkurzac gurami. Jakoś nie widzę, by moje się na nie specjalnie wkurzaly... Kosiarki niby ok, tyle że wolą niższa temperaturę. Mieczyki, neony, zbrojniki wypadają. Potrzebuję akceptacji jakiejś zanim oddam co nie trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO3 może jak najbardziej być z powodu przerybienia, ale jeśli wysokie w kranie, to wypada jednak jakąś małą hydroponikę zamontować i stosować mniejsze, ale częstsze podmiany.

Mówię o stronach o rybach akwariowych, choć fora też warto przejrzeć. :P Ja osobiście lubię seriouslyfisha kontrastować z fishbase i stronami tematycznymi poświęconymi konkretnym grupom ryb. Jeśli gurami zostawiasz jako motyw przewodni, to wszystko prócz gupików powinno się wynieść, bo albo woda zbyt twarda, albo woli to chłodniejszą wodę, niz gurami. I teraz pytanie: czy gdybyś znalazła inny zestaw ryb, które nie zawierałyby ani mieczyków, ani gurami, ale mogłyby one żyć w akwarium wielogatunkowym z twardością/pH, jakie możesz im zapewnić z kranu, to byłabyś w stanie odpuścić sobie obecną obsadę?

 

EDIT: tak mi teraz się wspomniało: sumy z rodzaju Synodontis do Cię przemawiają? bo w twardej, zasadowej wodzie im się dobrze żyje. :P

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę sobie odpuścić wszystkie, ale ich nie wyrzuce tylko muszę oddać w dobre ręce. Synodontis angelicus mi się podoba, reszta... Sum jak to sum, super przystojniak to to nie jest, ale skoro zniesie co mogę mu dać to cóż... Przemawiają;) ale to przydenne a co na środek lub górę? Przeglądam te strony ale nie wyszkole się w tydzień, heloł ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam ryby ławicowej, której odpowiadałyby takie warunki. Najlepiej byłoby przy gurami mieć Gupiki/Endlery i użyć ich jako 'wypełniacza' i producentów żywej karmówki. Łączenia gatunków gurami nie polecam, bo mogą się zacząć przepychanki jak się dwuplame zdecydują panoszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już za późno... Mam gurami złote, gurami mozaikowe i gurami dwuplame. Taka historia. Złote się ponoszy, dwuplame ma obgryziony jeden wąs a mozaikowe jest asertywne. Nie pamiętam jakie były te dwa, które padły, ale chyba mozaikowe.

No to całe akwarium na sumy przestawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xD

 

Giętkoząb to polska nazwa dla rodzaju Synodontis. Giętkozęby to 'sumy', a raczej sumokształtne.

 

No to od początku: Z obecnej obsady w takiej wodzie żyć mogą gurami i żyworódki, ale z obecnej obsady łączyć możesz raczej tylko gurami i gupiki. Do tego możesz dołożyć giętkozęby, które lubią twardą, zasadową wodę o trochę wyższej temperaturze - tak, jak gurami. Gupikom w sumie wszystko jedno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...