Skocz do zawartości

450 l i blondynka w temacie :\


alleulla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dasz radę - mówili... Szkoda sprzedawać - mówili... Jak wrócę, to mi oddasz...- mówił... Guzik prawda i kłopoty!

Ogromne akwarium odziedziczone po bracie, który wyemigrował do Norwegii. Co cenniejsze i bardziej wymagające ryby  na szczęście oddał zostawiając mi podstawową i mało wymagającą obsadę (jego zdaniem). Od stycznia akwa stoi u mnie w salonie. Na start zostało przygotowane przez brata, więc zakładam, że wszystko było ok na początku. W tej chwili sprawa wygląda tak - radzę sobie z utrzymaniem porządku w zbiorniku. Koniec. A problemów bez liku.

Dwa gurami tak się tłukły, że jeden zabił się w amoku o klapę zbiornika a drugi walczył ze swoim odbiciem, aż padł. Zostały trzy. Te są w miarę spokojne więc może samice?

Neonów zostało 7 sztuk - było 20. Brat przewidział, że tak może być, ale nie miał komu oddać, więc zostały.

Zbrojniki są ok - 2.

Z mieczyków mam 1 samca i 5 samic - dokładnie tak jak brat zostawił i one mają się świetnie.

Gupiki zostały wykończone (z 20 sztuk zostało 5) - przez gurami?

Sumiki szkliste mam 2 - miałam dokupić jeszcze 5 wg zaleceń brata, ale myślałam że padną, bo jakoś tak słabo wyglądały. Tymczasem żyją sobie w najlepsze, więc chyba dokupię...

Do tego są kosiarki - 1 sztuka z czarnym paskiem i 3 sztuki z czarnymi kropkami na ogonach (proszę się nie śmiać, mówiłam, że się nie znam - piszę co widzę :P).

I jakieś takie coś wielkości gupika tylko z weloniastymi płetwami - danio? - 8 sztuk.

Genialny plan brata zakładał, że jak się poczuję pewnie, to sobie dokupię coś ładnego sama - oczywiście za jego wcześniejszą akceptacją. Taaa... Na razie, to się zastanawiam, jak zachować twarz, gdy przyjedzie na święta... 

Wodę podmieniam wg zaleceń - 50 l co tydzień. Ostatnio wymieniłam ponad 150 l bo tak miałam zrobić po pół roku - zrobiłam po 8 miesiącach, bo zapomniałam. Parametry wyrównuję solą - tak jak mi polecił, proporcjonalnie do wymiany. Roślin nie nawożę, rosną sobie powoli same - zdaniem brata, nie ma takiej potrzeby i mniej pracy na początku. Temperaturę mam ustawioną na 24 stopnie. Napowietrzanie idzie nocą, w dzień światło - ale latem tylko wieczorem. Filtr mam ok - brat kupił nowy przy instalacji u mnie. Raz czyszczony w wodzie odlanej ze zbiornika - jak zalecono. Glonów nie mam. Szybę czyściłam ostatnio, to nawet nie było widać różnicy, gdzie już wyczyszczone a gdzie nie. 

A po co piszę? Po pomoc oczywiście. Muszę trochę zasiedlić ten ocean. Co łatwego moge kupić, żeby nie rwać włosów z głowy? Myślałam o mieczykach, bo skoro te się dobrze mają? Mam pomarańczowe (pewnie się jakoś zwą ale nie wiem jak), więc może czarne i jakieś jeszcze są? Na małe akwaria znalazłam pełno porad, ale na takiego kolosa dla laika, to nikt jakoś nie pisze... Ciekawe dlaczego?  :cool:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo takimi kolosami zwykle początkujący się nie zajmują. Zamów sobie na Allegro testy do wody. pH, GH, KH, NO2, NO3, na amoniak w sumie też by się przydały od wypadku - bez tego nie damy rady pomóc tak, by można to w jakikolwiek sposób nazwać profesjonalizmem :P. Obsada to niesamowity misz-masz. Pomieszane biotopy, a przez to wymagania ryb co do wody. Akwarium opiekujesz się wedle zaleceń brata, ale mam niejako wrażenie, że on tez do końca nie wiedział, co z nim robił, a raczej robił to w stylu lat 90.

 

Poczytaj sobie na internecie, najlepiej na stronach anglojęzycznych pokroju seriouslyfish czy fishbase, o wymaganiach swoich ryb. Jeśli chcesz mieć 'ładnie, ale bez dostosowywania akwarium do ryb, ani dobierania obsady do wody', to niestety osobiście nie będę w stanie pomóc. :/

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo takimi kolosami zwykle początkujący się nie zajmują. 

 

Wiem, to była takie pytanie retoryczne :) Osobiście rozumiem dlaczego :P

 

Testy kupię, zrobię i podam wynik. Z allegro trochę to potrwa, ale zapytam dziś w zoologicznym - przebitka cenowa będzie duża?

 

Brat się zajmował akwarium z stylu z dziada na ojca z ojca na syna - każdy robił po swojemu od wieków, więc uznali, że ja też tak będę. Tylko, że ja jestem "perfekcyjna pani domu" i wolałabym porządnie niż na łapu-capu :/ Misz masz odziedziczony, więc nic nie zdziałam z tym. Na mniejsze zbiorniki nie porozdzielam, bo do reszty nie zwariowałam. Idealnie moim zdaniem byłoby ustawić wszystko pod mieczyki, bo mi się najbardziej podobają. Co z nimi można zostawić a co oddać? Może resztę uda mi się pooddawać...

 

Za każdy profesjonalizm z góry dziękuję - nawet za taki, który zmyje mi głowę:) Widziały gały co brały  :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misz masz odziedziczony, więc nic nie zdziałam z tym. Na mniejsze zbiorniki nie porozdzielam, bo do reszty nie zwariowałam. Idealnie moim zdaniem byłoby ustawić wszystko pod mieczyki, bo mi się najbardziej podobają. Co z nimi można zostawić a co oddać? Może resztę uda mi się pooddawać...

Wszystko powoli i krok po kroku.

Najpierw kup testy. Czy z allegro czy ze sklepu to jak chcesz, różnica w cenie pewnie będzie, a na przesyłkę z allegro poczekasz dzień lub 2 a tyle akwarium na pewno zaczeka (skoro działa już tyle czasu).

Jak będziesz znała parametry to się wróci do pytań o obsadę, ale patrząc na to co jest, to na pewno wszystkiego się nie da zostawić.

 

PS. Warto żebyś wrzuciła zdjęcia akwarium, to też może dać nam troszkę przydantych informacji :)

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam taki test na allegro 6w1 z JBL 50 pasków za 35 zł - wystarczy? Bo prawdę mówiąc zestaw testów za 300 zł przerasta moje możliwości...

Mam u siebie. Syf. :P Dokładne są tylko kropelkowe. Póki co kup GH, pH i NO3. Reszta może dojść później.

 

dealnie moim zdaniem byłoby ustawić wszystko pod mieczyki, bo mi się najbardziej podobają. Co z nimi można zostawić a co oddać? Może resztę uda mi się pooddawać...
Pod mieczyki można bez problemu ustawić, ale wtedy lepiej zrezygnować z większości innych ryb i znaleźć kogoś, kto weźmie młode, które wnet się pojawią. Teoretycznie mogłyby z nimi mieszkać gurami, choć nie wiem, czy mieczyki by im nie podskubywały 'czułków'.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom utrzymanie kolosa jest łatwiejsze niż utrzymanie małego akwarium. Powód? Więcej wody = łatwiej o stabilność w akwarium. Chciałbym wiedzieć jeszcze jaki jest to dokładnie filtr i co ma w środku oraz litraż akwarium. Ale bez testów wody dalej nie pójdziemy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 450l, wymiar 150*50*60, filtr aqua nova 1500 ncf. Z tego co pamiętam jest tam węgiel, ceramika, gąbka i włóknina?

post-23303-0-87036000-1444662750_thumb.jpgpost-23303-0-86748400-1444662772_thumb.jpgpost-23303-0-10934500-1444662785_thumb.jpgpost-23303-0-87130400-1444662786_thumb.jpg 

Nie dam rady zrobić zdjęcia na wprost całości, bo mam ścianę okien naprzeciw i mi wszystko odbija :/ Daję takie z kąta, żeby było wiadomo gdzie stoi. Kominek bokiem nie grzeje, więc nic się nie gotuje zimą :) Wiem, że pusto, ale przyznajcie chociaż, że czysto, haha :P Rośliny są małe, ale rosną od stycznia z pojedynczych sadzonek, więc chyba nie tak źle? Oprócz tej jednej przy kamieniach, bo ją wyjątkowo lubią podskubywać. Te linie co widać przy korzeniu to rysy na szkle - gdyby się ktoś dopatrzył... Więcej na swoją obronę nie mam...

 

Dhuz, toś mnie zabił z tymi młodymi... Nie brałam pod uwagę tego, że aż tak dobrze im będzie u mnie, że zaczną się mnożyć :P To może ustawimy pod gurami??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik 450l, wymiar 150*50*60, filtr aqua nova 1500 ncf. Z tego co pamiętam jest tam węgiel, ceramika, gąbka i włóknina?

Jeśli jest tam węgiel to proponuję go wyrzucić, a w jego miejsce upchać możliwie dużo ceramiki. Węgiel używany jest w konkretnych sytuacjach takich jak oczyszczanie wody po leczeniu, chorobie. Węgiel ma to do siebie że wiąże wszystkie substancje ale po pewnym czasie zaczyna uwalniać je z powrotem do wody. Jednym słowem - ceramika! Jak najwięcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieczyki mnożą się przy każdej sposobności, a w pewnym momencie wyprodukowanych młodych jest tak dużo, że obsada nie nadąża ze zjadaniem. :P Pod gurami będzie względnie łatwo, tylko te parametry by się przydały, by wiedzieć, co można z nimi mieć. Same gurami nie są zbyt wymagające i dobrze czują się w wodzie zarówno bardzo miękkiej, jak i karygodnie twardej. Pozostanie tylko kwestia znalezienia ryb, które lubią podobne zakresy temperatur i mogą żyć w Twojej kranówce. Chyba, że będziesz chcieć bawić się w zmiękczanie wody. Jeśli używasz w akwarium kranówki, to  będzie  raczej średnio twarda, lub twarda. A, właśnie - zaprzestań solenia. To nie akwarium słonawowodne i nie trzymasz w nim np. molinezji, więc nie ma potrzeby używania soli - nie służy żadnemu z gatunków, które masz. ;) Z filtra wyjmij węgiel, jego przydatność dawno minęła. Daj coś użytecznego, jak choćby ceramika, czy nawet gąbka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, węgiel wyrzucam.

Solilam kilka razy, w marcu i teraz po wymianie 150 litrów najwięcej, wcześniej po łyżce stołowej. Mogę zaprzestać, no problem, nie jestem przywiązania do soli.

To wybieram gurami. Co do nich? Zmiekczanie wody mnie średnio interesuje. Kranowa jak najbardziej - w załączniku analiza wody w Opolu, najbliższe dla mnie ujęcie to ul. Jagiellonów.

analiza_wody-wrzesien_2015.pdf

Testy będą pod koniec tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuhuhu. Brzydka woda. 20 stopni niemieckich twardości jeśli wierzyć przelicznikowi, do tego napchana azotanami. To bardzo mocno ogranicza możliwy dobór obsady pod gurami. :P Głównie dlatego, że większość ryb o podobnej tolerancji które mógłbym do takiej wody polecić, woli niższe temperatury. Z pewną dozą ostrożności zastanowiłbym sie nad Melanotaenia boesemani. Tudzież mniejszymi tęczankami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedobrze:/ a jakby była taka jak na ul. Grudzickiej? To ujęcie z drugiej strony mojej dzielnicy. Nie mam pojęcia jaka jest u mnie właściwie bo nie widzę na wik opole mapki, mogę zadzwonić jutro i zapytać, które parametry są moje... Chyba, że tamta też beznadziejna, to pomyślę o teczankach... Najpierw sobie zgoogluje co to ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli testy w akwarium i testy w wannie? No dobra... Teczanki ładne nawet, ale piszą że do miękkiej wody i podmiany co tydzień 20%. Wolałabym 10%, bo takie mam wiadro;) I tak zadzwonię jutro zapytać, które testy pasują do mojej ulicy i się zapytam, czemu kurka nie mają tego na mapce:#

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Low-tech mi się z grubsza podoba, tyle się dowiedziałam przez ostatnie 3 minuty, ale nie podoba mi się pomysł restartu akwarium a to bym musiała zrobić, bo ziemi w moim nie ma... No i... Hmmm... Widziałeś moje rośliny? To se ne da...:/ czyli kupić drugie wiadro... A ile to dużo ryb w moim akwarium? Może ja dużo nie chcę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na takie akwarium 2-3 gurami (rosnące do 15cm długości) i stadko 12-15 mniejszych ryb rosnących do ~7-9cm to będzie tak na styk, by te podmiany 20% starczyły. A raczej powinno, wszystko można monitorować testami.

 

Co do roślin... wszystko się da. Obecnie nie jestem wielkim fanem tego podłoża, które jest w akwarium, głównie z powodu grubych kamieni/żwiru. Oczywiście to Tobie ma się podobać, ale taki rozsypany żwir pomniejsza Ci optycznie zbiornik. Restart absolutny w obecności ryb odpada, tak czy inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten low-tech... Czytam więcej... Skoro mam i tak oddać trochę ryb, to może by się dało zrobić? Mam awaryjny zbiornik 30l, na kwarantanny i do rozmnażania jakby co brat zostawil, jakby tam przechować to co ma zostać... Chyba warto, skoro potem mniej zachodu? No chyba, że nie warto... Poczytam jeszcze...

Nic mi się w tym akwarium nie podoba, no prócz mieczykow i sumikow może, zmian trzeba!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z low-techem musisz dobrze się zastanowić, bo będzie wydatek na rośliny na początku - trzeba go solidnie obsadzić, by ruszył prawidłowo. Sam się niedługo przymierzam do startu mniejszego LT i póki co rozrastam sobie zwartki 'na zapas'. Poczytaj na spokojnie, zastanów się. Masz czas, dopóki rybom nie znajdziesz nowego domu. w 30l dorosłe gurami(jesli je zostawisz) będą mieć ciężko przeżyć nawet kilka dni, przydałby się około 80-litrowy zbiornik kwarantannowy gdzieś na boku do takiej akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, zastanawiam się... Póki co czekam na testy, podam Wam wyniki i powiecie mi co z tym co mam, co koniecznie oddać a co może zostać. Ale tak na wszelki wypadek - możesz rozsadzić trochę więcej zwartek? ;)
___________________

Kupiłam 10 l ziemi ogrodowej. Zrobię na razie próbę LT w 30 litrach, skoro już je mam. Na tyle roślin to mnie stać :) Jak się sprawdzi to na wiosnę/lato pomyślę o zmianach tego typu w duzym. Nie znalazłam nikogo, kto by miał LT w 450l na forum. Słabo szukam czy nie ma?
Generalnie nie miałam w planach drugiego zbiornika... A ostrzegali - nie wchodź na forum ;)
Ps. żartowałam z tymi zwartkami, sama sobie porozsadzam roślinki. Umiem rozsadzić pelargonie, to z tym też dam radę :P


6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”. /DawW/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam 10 l ziemi ogrodowej. Zrobię na razie próbę LT w 30 litrach, skoro już je mam. Na tyle roślin to mnie stać :) Jak się sprawdzi to na wiosnę/lato pomyślę o zmianach tego typu w duzym. Nie znalazłam nikogo, kto by miał LT w 450l na forum. Słabo szukam czy nie ma?

To dobry pomysł. Ja zrobiłem podobnie. Kilka miesięcy temu założyłem malutkie LT w 15L akwa żeby sprawdzić jak to działa i co będzie mi rosło z tego co bym chciał mieć w późniejszym akwarium. Teraz postawiłem już docelowy 84L baniak i powinno być ok.

 

Ciężko znaleźć LT o dużych wymiarach. Chyba dlatego że zazwyczaj ktoś kto planuje tak duże akwarium ma inne plany z nim związane niż roślinne akwarium czy coś w tym stylu ;)

Poza tym LTeki żądżą się specyficznymi prawami i nie każdemu to pasuje do koncepcji.

Także nie sugeruj się tym, jeśli zastosujesz się do zasad LT to wszystko jedno czy to będzie 100 czy 450L a i tak będzie w porządku (chociaż współczuje początkowego obsadzenia 450L bo to może być majątek :P ).

 

 

 

najlepiej będzie kupić rozsady - dobrze byłoby, gdybyś zaczęła śledzić fora akwarystyczne i ich działy giełdowe. Ktoś może się pozbywać przycinki i złapiesz kupkę sadzonek

Bardzo dobra rada, warto by się do niej zastosować :)

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...