Skocz do zawartości

Nowe akwarium prośba o rady


Marcin3112
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Pierwszy raz korzystam z forum dlatego proszę o wyrozumiałość. Jakiś czas temu zakupiłem sobie zbiornik 180l. Nie jest to moje pierwsze akwarium ale poprzednie to były raczej młodzieńcze zachcianki na które po jakimś czasie nie miałem "czasu" ochoty by cokolwiek przy nich robic. Dlatego wyglądały jak wygladaly.Tym razem jest inaczej. chciałbym mieć piękny obrosniety roślinami ziornik. Opiszę jak to mniej więcej wygląda i proszę o wasze zdanie co jest ok a co należałoby zmienic.

Akwarium 180l Juwel

- Oświetlenie Jbl 2×35W T5 swięcej od 11:00 do 22:00
- 2×filtr zewnętrzny nie pamiętam nazw oba miałem po wcześniejszych akwariach. Mniejszy robi jako biolog a większy mechaniczny
-Temp w akwarium 28C
-nawoże tylko easylife Carbo 2 × dziennie po 3 ml i profito raz na 8 dni 15 ml
Podmieniam wodę raz w tyg 25litrow. 20l destylowana 5l kranowa.
Co do roślin to nie bardzo znam nazwy jak i nie wszystkich rybek(porostu pytałem w sklepie czy mają podobne wymagania.)wrzucę zdjęcie zbiornika będą na nim widoczne
Z tych które wiem to
-2 dyskowce
-jakieś 20 neonów inessa
-2×kiryski albinotyczne
-2×kiryski spizowe
-zbrojnik niebieski
-gibiceps

Parametry wody

Ph 7,5
Gh 21
Kh 8
Po4 1
No2 0,0
No3 10
Akwarium

 

Dbaj o pisownię. /Luna

post-23221-0-13519800-1442141739_thumb.jpg

post-23221-0-50434200-1442141820_thumb.jpg

post-23221-0-57181700-1442141894_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuhuhu, nawciskali Ci żywca ile dali rady. :P

 

Wszystko oprócz neonów czerwonych, kirysków i zbrojnika niebieskiego(raczej obstawiam kundelka) do oddania, bo akwarium zwyczajnie  za małe a nawet mikroskopijne. Zawiedziesz się na tych rybach. Neony, kiryski i zbrojnik potrzebują miękkiej, kwaśnej wody. Twoja jest twarda i zasadowa. Planujesz trzymać je w takiej, urządzić wodę pod ryby, czy zmienić obsadę by pasowała do wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

porostu pytałem w sklepie czy mają podobne wymagania.

Nigdy ale to nigdy nie sugeruj się doradztwem sprzedawcy w sklepie on na Tobie zarabia i im więcej Ci wciśnie tym lepiej dla niego...

 Może zacznijmy od przyjemniejszych spraw...

Dyski - za małe akwa

Gicebs - duuuuuużo za małe akwa

Innesy- za ciepła woda

 

A dla wszystkich tych ryb wodę masz za twardą i zasadową więc do czego Ci dobierali do parametrów jakie byś chciał czy jakie masz?

 

Mniej przyjemna sprawa, drugie zdjęcie, ten dyskowiec chowający się w korzeniu to jest taki przecinak że beton można nim kuć...

Pociemniały, wcięty grzbiet, przestraszony, wybałuszone oko. te Twoje ryby mają w sobie cały zwierzyniec który je zżera od środka...

Idz oddaj je temu panu co Ci je wcisnął, nawet jak to wyleczysz to nie będzie już wyglądało...

Nie łudź się, że on zacznie jeść rosnąć i pływać z innymi, chociaz patrząc na niego to wszystkie dyski czeka taki sam los.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak mocno się nie znam. Myślałem że paletti wyglądają ok. Skoro mówisz będę musiał tak zrobić i oddać je spowrotem. Dobierali do parametrów jakie chciałbym miec.myślałem że takie podmiany wystarczająco zmiękcza wodę nie chciałem zrobić tego zbyt gwaltownie. Jakie wedlug was powinny byc proporcje przy podmiankach. I co zrobić by roślinki ładnie rosly?

 

EDIT:

Myślę raczej o dostosowaniu wody do obecnej obsady.paletti wrócą do sprzedawcy ale resztę ryb zostawię,planuje większy zbiornik w przyszlym roku tylko najpierw chciałem zobaczyć czy sobie poradzę. Co do parametrów wody co robić by wartości wody były odpowiednie dla ryb jak i roslin? 

 
 
Pisownia
Edytowane przez Krzysiek1702
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukuj się. Gibbicepsowi odpowiedniego baniaka nie zdążysz postawić w ciągu roku, a ostatecznie jest to ryba tak potężna, że o ile nie stawiasz czegoś w granicach 200-250cm długiego zbiornika, to sobie ją odpuść zanim wyrośnie z obecnego akwarium. :) Mam tez niejasne wrażenie, że masz więcej gatunków, niż wymieniasz.

 

Twardość wody zbijasz regularnymi podmianami, do zbijania pH przydałaby się armatka torfowa, ewentualnie roztwór kwasu solnego jeśli chcesz się bawić w chemika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o akwarium 150×50×50 na początku przyszłego roku.Co masz na myśli mówiac mam wrazenie. Podałem tylko te gatunki które znam reszta jest widoczna na zdjeciach. Czyli poza wymienionymi jest coś jak kosiarka(odżywiajaca się głównie glonami.) I przypominajacy trochę jesiotr a glonojad którego też widać na zdjeciu. Wodę Podmieniam jak pisałem raz w tyg 20l destylowana i 5l kranowa

A co do roślin potrzebne jest jakieś dodatkowe nawozenie przy tym oświetleniu ? Czy dawkowanie jest Carbo i profito jest wporzadku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko wszystko zidentyfikować na podstawie rozmazanego zarysu ryby na zdjęciu. ;) Masz w akwarium coś, co wygląda na grubowarga, który jest zwierzęciem terytorialnym i obsadę lepiej układać pod niego, niż dołączać jako rybę 'niezidentyfikowaną'. No i ahr potwierdza moje obawy, kupiłeś sobie do akwarium to: klik. Póki co w wersji narybkowej, ale bez obaw, wkrótce nada się na patelnię. 150cm zbiornik dla 50-60cm zbrojnika... po prostu nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są neony czerwone, Autor się pomylił(albo nie wiedział).

 

No tak... :oops:  Jak zobaczyłem te zabiedzone dyski już na zdjęcia nie patrzałem bo oczy bolały od tego widoku.

 

 

Myślałem że paletti wyglądają ok. Skoro mówisz będę musiał tak zrobić i oddać je spowrotem.

 

Ta ciemna pomiędzy korzeniami to masakra normalnie.

Można wiedzieć ile Cię za nie skasowali, mam nadzieję, że nie jak za "zboże" i będziesz mógł im je zwrócić.

Jak by Ci wciskali, że Ty takich od nich nie kupiłeś to im powiedz, że żeby do takiego czegoś doprowadzić ryby trzeba trochę czasu i nie jest to kwestia dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za dużo lejesz tego profito. Z tego co pamiętam dawki wg. producenta to około 0.5 mg/l żelaza na tydzień, tyle się daje w 2x bardziej oświetlonych akwariach z dozowaniem CO2. Ty masz tam ledwo co światła, więc całym tym koktailem mikro karmisz tylko glony. Ja bym lał nawet 5-10 razy mniej i obserwował reakcję roślin. Jak im brakuje to dajesz więcej, jak jest ok to po co kombinować? Nie przekraczał bym też czasu świecenia w ilości 10 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za sugestie. Od jutra ustawiam światło na 10 godzin świecenia i zmniejsza dawkę profito do 2ml tygodniowo. A jak myślisz od czego mogą robić się żółte dojrzałe liście anubiasia?nadmiar profito czy raczej coś innego? Wracając do biednych dyskowcow. Dziś pojechałem je oddać, pan w sklepie usiłowal mnie przekonać że przecież wszystko z nimi ok tylko teraz straciły kolor bo są w stresie. Przyjąć ryb spowrotem nie chcial. Powiedziałem że widziały je osoby które znają się na rzeczy i od razu stwierdziły że ryby są chore. Nie mam takiego doświadczenia żeby je leczyc a patrzal jak się ryby męczą nie bede dlatego chcemy je oddac. Sprzedawcę to nie bardzo przekonalo. Położyłem ryby na kasie i poprostu wyszedłem. Jakoś wydana kasę przeżyję a do tego sklepu już nie wroce. Teraz muszę pomyśleć nad jakimiś nowymi mieszkańcami co by trochę neony skupiły w grupę. Jakiś pomysl?:)

Edytowane przez Marcin3112
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę kasy szkoda, ale gratuluję postawy.

 

Z neonami może być problem, bo to z natury szwendacze są (w akwariach gdzie jest ich milion też tylko udają ławicę, bo nie mają gdzie uciec).

 

W sprawie anubiasów to prawdopodobnie pierwiastki mobilne się kłaniają. http://ilkus.pl/~triamond/objawyniedoborow.html

Pewnie dobrze byłoby dorzucić trochę makroelementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dążę do tego,by mieszkańcy mojego zbiornika dobrze się w nim czuli ;)
Więc nie było wyjścia.Posiadam coś takiego jak aquaplast makro. Jak to dawkowac? Producent podaję 2ml na 100l dziennie.

 

 

Kolejny post z błędami, zostanie nagrodzony punktami. darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować zacząć od 1/4 dawki, obserwując co się będzie działo.

Świetlówki napewno będą się różniły, ale nie widzę potrzeby wymieniania oświetlenia na mocniejsze (po roślinach nie widać braku światła, a rybom z pewnością nie jest ono potrzebne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubias to prawdopodobnie braki potasu. Mimo że teoretycznie u większości roślin wygląda to raczej na brak magnezu, ale skoro nie nawozisz makro to potas jest na zero bo skąd miał by się tam znaleźć. Magnez za to na pewno tam jest, kwestia ile. Pamiętaj żeby nie lać tego potasu Bóg wie jak dużo.
Ahr Ja bym się zastanowił nad tym makro, stosunek K do NO3 do P w nim to 1,5:1,5:0,15. Przy hipotetycznym zerowym poziomie potasu i uzupełnieniu go do 20-30 podniesie On NO3 do 30-40 i P do 2-3. Co gorsza proporcja potas azot nadal będzie zła. Ja bym kupił sobie sam nawóz z potasem na początek. Wysłane z mojego D5103 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez WitoldM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...