Skocz do zawartości

Szafka


Luna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie.
Chodzi konkretnie o projekt szkieletu mebla pod zbiornik o wymiarach 150x50x60cm.
Z góry zaznaczam, że jestem totalnie zielona jeśli chodzi o DIY :)

Poniżej koncepcja mojego Męża (nigdy nie robił żadnych szafek, ale ma dobre chęci), elementy są pokolorowane wg długości:
 
szkielet%20iso%20color_zpsizqmdmmx.jpg
 
szkielet%20iso_zpsnhehk48o.jpg
 
szkielet%20persp%20color_zps4lqagws3.jpg
 
szkielet%20persp_zpsl1xr9ehv.jpg

Wygląda dosyć topornie, ale bardzo zależy mi na tym aby całość była jak najbardziej wytrzymała i stabilna...

Wojtek twierdzi, że sam sobie poradzi, ale wolę zapytać Fachowców ;p
1. Jakie wymiary dokładnie powinna mieć szafka?
Co do jej wysokości, zależy mi na tym abym miała swobodny dostęp do zbiornika (mam ok 170cm wzrostu).
2. Jaką grubość i rodzaj drewna polecacie do zmontowania takiego stelażu?
3. Czym najlepiej zabezpieczyć wnętrze mebla przed wilgocią? Wewnątrz będzie stać sump.
4. Na jakiej mniej więcej wysokości powinna znajdować się półka z sumpem? Chodzi o to aby można było w nim swobodnie grzebać.

Ogólnie czy taki projekt jest ok?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, opinię i komentarz :)
Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Jakie wymiary dokładnie powinna mieć szafka?


Najlepiej aby szerokośc i długość zgadzała się z wymiarami akwarium, ale to nie jest wymóg

Ja miałem wysokie szafki 50-90cm (regałów nie wliczam) i myślę, że Tobie najlepiej "siądzie" takie 60-70cm z racji wysokiego baniaka.

 

2. Jaką grubość i rodzaj drewna polecacie do zmontowania takiego stelażu?


Przy tej konstrukcji byłbym odważny i stwierdził, że każde drewno. Ja podobną konstrukcje zrobiłem z belek bodajże 80x50. Najtańszych belek z których robią najtańsze palety. Stał na tym baniak ponad 320L + jakaś malizna 50L pod spodem, ale jestem pewien, że wytrzymałoby to śmiało większe litraże.

 

3. Czym najlepiej zabezpieczyć wnętrze mebla przed wilgocią? Wewnątrz będzie stać sump


Szczeliny jakimś silikonem zaraz po lakierowaniu drewna. Możesz też ścianki wyłożyć styropianem- zawsze jakieś (?) dodatkowe zabezpieczenie + izolator. To powinno być plusem przy sumpie.

 

4. Na jakiej mniej więcej wysokości powinna znajdować się półka z sumpem? Chodzi o to aby można było w nim swobodnie grzebać.


Myślę, że powinien leżeć "na glebie".  
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czerwone nóżki to chyba tylko element ozdobny, sens ich istnienia moim zdaniem jest wątpliwy (a na pewno przy takim zamontowaniu). Za to  rozważyłbym jakieś regulowane pod tymi różowymi belkami do wypoziomowania konstrukcji (ja tam budowlańcom nie wierzę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te czerwone nóżki to chyba tylko element ozdobny, sens ich istnienia moim zdaniem jest wątpliwy (a na pewno przy takim zamontowaniu).

Nóżki są jedną całością z pionowymi belkami idącymi przez całą wysokość konstrukcji: kolor czerwony = cała belka. Dolne belki (niebieskie i zielone) są uniesione lekko w górę, gdyż zamysł jest taki aby pod spód wstawić jeszcze deski tworzące jakby "ramę" - z tym, że cieńszą i bardziej wsuniętą pod szafkę. Chodzi o coś na kształt efektu mebli kuchennych, lekkie wzmocnienie całej konstrukcji + myślę, że wszystko będzie wyglądało trochę lepiej niż gdyby stało płasko na podłodze.

 

Za to rozważyłbym jakieś regulowane pod tymi różowymi belkami do wypoziomowania konstrukcji (ja tam budowlańcom nie wierzę).

Co do poziomowania konstrukcji to pomysł nie jest głupi, ale obawiam się, że przy takim ciężarze nóżki z regulacją wysokości tylko sprawią problem i całość przestanie być tak stabilna. Przymocowanie do różowych belek raczej odpada, bo pod nimi jest jeszcze dolna rama konstrukcji (niebieskie i zielone deski). Poza tym nóżki trzeba by pewnie zamontować na cztery wkręty w belkę, która będzie już i tak skręcona z trzema innymi deskami (dwie zielone + jedna niebieska), więc owe dodatkowe cztery wkręty od spodu mogłyby się nie zmieścić.

 

Mieszkanie jest nowe, ma ledwie parę lat i pewnie tak czy siak trzeba będzie polatać z poziomicą po podłodze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki czas temu mialem do czynienia z domami szkieletowymi czyli podobne konstrukcje do tej.Jedną z zasad jest że nic nie moze wisieć na gwoździach,śrubach,wkretach.Rama górna (zieono-niebieska) powinna być podparta czerwonymi nóżkami od spodu.W takiej sytuacji cale obciazenie jest przekazywane na nóżki bezpośrednio a nie poprzez elementy łączące (wkręty,gwoździe).Drewno pracuje i z biegiem czasu mogą pojawic sie mikroskopijne luzy co osłabia konstrukcje.

 

Tak patrze na tą konstrukcje i jakbym sobie robil to nożki jasno różowe szłyby do ziemi i podpierały prostokątną ramę górną (belki 10x5 cm szerszy wymiar dalbym w pionie).Na dole polączylbym te 6 nóżek ze sobą po obwodzie (10x5 cm ale to chyba za pancerne by bylo i mysle ze 5x5 cm wystarczy).Użyłbym metalowych kątowników do polączenia dolnych poprzeczek.

 

PO takich konstrukcjach mozna czolgiem jeździć.

Wstawie link pokazujacy 900l akwarium i na czym ono stoi (jeśli moderatorzy mają jakies zastrzeżenia to usuną link i bedzie dostepny na pw)

http://www.kim-jakobsen.dk/Freshwater/Articles/Mbunaindretning/mbunaindretning201206english.htm  

 

powodzenia w budowaniu,nic tak nie cieszy jak zrobienie czegos własnoręcznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wstawie link pokazujacy 900l akwarium i na czym ono stoi

 

Tylko, że na tym zdjęciu akwarium stoi na konstrukcji stalowej spawanej, a to zupełnie inna bajka niż drewno łączone wkrętami. Osobiście właśnie tak bym wykonał taki stolik (spawana stal). Na pewno jednym z powodów jest małe doświadczenie z drewnem i wynikający z tego brak zaufania do niego. Na pewno świadomość tego że każde połączenie elementów  wymagające wykonania otworu w materiale, osłabia go. Co w przypadku spawania nie ma miejsca, bo spaw w teorii jest mocniejszy od spawanego materiału. Jednak głównym powodem dla którego zdecydował bym się na stal jest fakt, że daje możliwość wykonania zdecydowanie mniej topornej konstrukcji o tej samej wytrzymałości co w przypadku drewna. 

 

 

 

Jedną z zasad jest że nic nie moze wisieć na gwoździach,śrubach,wkretach.Rama górna (zieono-niebieska) powinna być podparta czerwonymi nóżkami od spodu.W takiej sytuacji cale obciazenie jest przekazywane na nóżki bezpośrednio a nie poprzez elementy łączące (wkręty,gwoździe).Drewno pracuje i z biegiem czasu mogą pojawic sie mikroskopijne luzy co osłabia konstrukcje.

 

 

100 % racji. Jakich materiałów by się ze sobą nie łączyło i jakąkolwiek metodą. Konstrukcja zawsze będzie dużo bardziej wytrzymała jeżeli jej poziome elementy będą spoczywały na pionowych, a nie były ze sobą łączone bokami.

 

 

 

Użyłbym metalowych kątowników do polączenia dolnych poprzeczek
 

 

Użył bym metalowych kątowników i płaskowników wszędzie tam gdzie się tylko da.  Zdecydowanie poprawi to wytrzymałość, stabilność i sztywność konstrukcji. 

 

Reasumując, do budowy konstrukcji wybrał bym takie materiały które najbardziej pasowały by do wnętrza w którym ma stanąć zbiornik. Jeżeli aranżacja pokoju/mieszkania była by nowoczesna, z minimalnym użyciem drewna lub całkowitym jego brakiem- stawiał bym na stal (czarną lub nierdzewną). W przypadku bardziej tradycyjnej aranżacji gdzie było by sporo drewna- wybrał bym drewno. Tak aby konstrukcja nawiązywała swym wyglądem do pomieszczenia a nie sprawiała wrażenia jak by znalazła się tu przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Trochę czasu minęło, mebel stoi już gotowy :) koncepcja uległa sporym zmianom.

 

Szafka ma 122cm długości, 75cm wysokości i 60cm głębokości, do jej stworzenia wykorzystane zostały płyty MDF 18mm. Każda ze ścian szafki to dwie skręcone ze sobą płyty zatem 36mm grubości. Może i przesada, ale będę spać spokojniej bo akwarium będzie dosyć ciężkie - morszczak 300L, szkło 12mm, dużo skał pukkani.

Wszystko zostało pokryte wodoodporną farbą, krawędzie i gwinty zaszpachlowane, natomiast łączenia w części w której będzie znajdować się sump zostały dodatkowo zabezpieczone silikonem. Za tydzień wreszcie przyjedzie stalowa rama na oświetlenie, która będzie dokręcona do szafki.

 

Dodam, że gotowe solidne szafki tej wielkości kosztują tu minimum £450 i więcej, zaś wykonanie tej wyniosło zaledwie ok £200. :) Jedną z rozważanych opcji było zamówienie stalowej ramy i przytwierdzenie do niej płyt za pomocą magnesów. Byłoby prościej i mniej roboty, ale koszt byłby znacznie wyższy. Aczkolwiek jeśli w przyszłości pokusi mnie aby postawić większy zbiornik (a pewnie tak będzie...) wybiorę tę opcję.

 

Ogólnie jest to pierwszy mebel zrobiony przez Wojtka i pewnie ma parę niedociągnięć, ale dla mnie wyszło dokładnie tak jak chciałam. Widziałam ile pracy i cierpliwości w to włożył, więc tym bardziej to doceniam (sama niestety mam dwie lewe ręce do wszelkiego DIY).

Poniżej wrzucam kilka zdjęć i projekt, może komuś się przyda :)

 

Projekt:

 

cabinet%20front2_zpsrlvqxgve.jpg

 

cabinet%20front1_zpsls6fqgje.jpg

 

cabinet%20back1_zpsghmgsjuj.jpg

 

cabinet%20back2_zpsggxvfmil.jpg

 

Docięte materiały, trochę tego było...

 

mdf3_zps8s9etmqc.jpg

 

mdf1_zpsxy3foljg.jpg

 

mdf2_zpsdi0b5blg.jpg

 

I efekt końcowy.

W lewej części stanie sump a w prawej mam miejsce na akwarystyczne duuperele.

 

cabinet%20front_zpslejgfnad.jpg

 

cabinet%20front0_zpsut7cpbmm.jpg

 

cabinet%20front00_zpsgosmxkhl.jpg

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...