Skocz do zawartości

[450L] Rozkminy nad filtracją.


Luna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Pod koniec tego roku ruszam z realizacją małego akwarystycznego marzenia. Na zaplanowanie wszystkiego mam czas do listopada, bo wtedy ryby będą już u dystrybutora. Potem czeka je okres kwarantanny (+/-2 miesiące), więc ogólnie nie pali mi się jeszcze. Aczkolwiek wolę mieć wszystko z góry przemyślane niż czekać do ostatniej chwili :)

 

Ale do rzeczy. Rozważam kilka opcji filtracji i szczerze mówiąc im więcej o każdej z nich czytam, tym bardziej nie wiem na którą się zdecydować... Dla ułatwienia poniżej kilka podstawowych danych o planowanym akwa.

Zbiornik: standardowe 450l (150cm dł., 50cm szer., 60cm wys.).

Obsada: 8-10 dyskowców.

Aranżacja: piach, korzenie, mało zielska i jak najwięcej wolnej przestrzeni.

Filtracja nad którą się zastanawiam:

 

1). Jakiś kubeł Eheima w roli biologa + HMF jako mechanik.

+ Duża powierzchnia gąbki wyłapującej syf i łatwy dostęp do niej (HMF).

+ Mam zaufanie do kubełków Eheima, bo mój jest stary i bezawaryjny (ale to mocno subiektywna opinia, która oczywiście łatwo może się zmienić...).

- Kubeł jak to kubeł, ma ograniczoną ilość powierzchni na media i aby zobaczyć co dzieje się w środku trzeba go otworzyć.

- HMF zajmuje troszkę miejsca w akwarium.

 

2). Dwa kubły - biolog i mechanik.

+ Jak wyżej, mam dobre doświadczenia z kubełkami Eheima.

+ Filtry kubełkowe nie zabierają miejsca w zbiorniku.

- Jak wyżej, trzeba otwierać aby zobaczyć co dzieje się w środku. Nie widać stanu zabrudzenia/zużycia mediów filtracyjnych.

- Do biologa zagląda się raz na ruski rok, ale otwieranie mechanika aby przepłukać media byłoby częstsze i uciążliwe (smarowanie uszczelek wazeliną itp.).

 

3). Filtr narurowy.

Hmmm... Wiem, że nic nie wiem :mrgreen:

 

4). Sump.

Opcja do której najbardziej mnie ciągnie.

+ Ogrom miejsca na media, można wsadzić co się chce i gdzie się chce.

+ Wszystko widać.

+ Łatwy dostęp.

+ Możliwość trzymania tam grzałki.

- Boję się zalania chałupy... Wiem, że równie dobrze zalać mi ją może też kubeł czy filtr narurowy, ale i tak trochę strach.

- Największy mega minus: Nie chcę dziury w dnie i komina, więc chyba nie mogłabym umieścić sumpa w szafce pod akwa. Proszę mnie poprawić jeśli jestem w błędzie, bo znam się na tym jak świnia na gwiazdach.

 

Co Wy byście wybrali?

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, opinię i komentarz :)

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co Wy byście wybrali?

Sump.

 

 

 

- Boję się zalania chałupy... Wiem, że równie dobrze zalać mi ją może też kubeł czy filtr narurowy, ale i tak trochę strach.

Wg mnie o wiele mniejsza możliwość zalania, jeżeli się odpowiednio sprawdzi i zaznaczy poziomy wody w komorze z pompą w sumpie (co jest bardzo proste) i będzie się tego trzymać, chyba że sump się rozszczelni ale to przecież też akwarium tyle że jeszcze wzmocnione ściankami oddzielającymi przegrody.

 

 

 

- Największy mega minus: Nie chcę dziury w dnie i komina, więc chyba nie mogłabym umieścić sumpa w szafce pod akwa.

Można zrobić samemu overfolw lub kupić gotowy koszyk wieszany na ściance jak kaskadę, więc nie trzeba nic wiercić.

Do sumpa ewentualnie może się przydać jakiś mechanik.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał sump bo daje Ci masę możliwości. 
+ Wszystko możesz w tego sumpa schować, w akwarium nie musisz mieć nawet termometru, że nie wspomnę o grzaniu, dozowania gazu, automatycznych podmianach czy pomiarach sondą ph.
+ Sump jest względnie tani w porównaniu do podobnej jakości filtra(że o termofiltrze nie wspomnę)

+ Tak jak było mówione sump powinien być tak przemyślany, żeby nie dawał opcji zalania mieszkania.

 

Ma też jednak kilka minusów wg. mnie

- Pompa musi być większa, więc pobiera więcej prądu niż kubełek(sump jest otwarty więc musi wywalać wodę znacznie wyżej niż kubełek), bez szału, pewnie na pokarm wydajesz więcej :)

- Jest z tym na początku więcej zabawy ale to jednorazowy temat

- Zajmuje sporo miejsca

 

Jeśli mogę zasugerować, to przy takim zbiorniku (duży, mało roślin, dyski chyba sporo brudzą nie?) zastanowił bym się nad hydroponiką.

@Edit

Tak doszedłem do wniosku, że jak masz możliwość to serio się zainteresuj tymi automatycznymi(czy półautomatycznymi)  podmianami, w końcu 10-20% z 450L kapiące z RO to trochę sporo.

Edytowane przez WitoldM
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za odpowiedzi :)

Po masie czasu spędzonej na truciu ludziom tyłków padło na to, że na 100% będzie sump a do tego prawdopodobnie HMF. Co do hydroponiki jest to dobra sugestia, na pewno z czasem i o niej pomyślę. Z doświadczenia wiem jak ładnie "dodatkowe" zielsko poprawia jakość wody.

 

Teraz pozostaje mi tylko zdecydować czy pójść na łatwiznę i zamówić zestaw (szafka + sump + akwarium + pokrywa i oświetlenie), czy skompletować wszystko osobno...

 

Tak doszedłem do wniosku, że jak masz możliwość to serio się zainteresuj tymi automatycznymi(czy półautomatycznymi) podmianami, w końcu 10-20% z 450L kapiące z RO to trochę sporo.

Kolejny temat z którym muszę się zapoznać ;) dzięki za pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co Wy byście wybrali? Będę wdzięczna za każdą wskazówkę, opinię i komentarz

Ja poszedł bym w tą opcję:

 

 

2). Dwa kubły - biolog i mechanik. + Jak wyżej, mam dobre doświadczenia z kubełkami Eheima. + Filtry kubełkowe nie zabierają miejsca w zbiorniku. - Jak wyżej, trzeba otwierać aby zobaczyć co dzieje się w środku. Nie widać stanu zabrudzenia/zużycia mediów filtracyjnych. - Do biologa zagląda się raz na ruski rok, ale otwieranie mechanika aby przepłukać media byłoby częstsze i uciążliwe (smarowanie uszczelek wazeliną itp.).

 

A dlaczego ?

1 Też mam z kubełkami dobre doświadczenia, o ile są markowe i odpowiednio dobrane do akwa.

2 Nie zastanawiam się non stop czy będę miał powódź.

3 Zaglądam rzadko, tylko jak spadnie przepływ, wcześniej zaglądając w deszczownię i koszyk-in bo one przytkane potrafią spowodować spadek przepływu.

4 Prostota montażu i obsługi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...