Skocz do zawartości

Pomoc w doborze rybek :)


Peter149702
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam w akwarium rybki tj.: danio, neonki innesa, razbory klinowe i  "czyszczące" rybki jak glonojady, kosiarki, kiryśniki i kiryski. Mam tez kilka krawetek. I chciałbym się dowiedzieć czy gurami mozaikowe może przebywać z tymi rybkami? Bardzo mi się podobają i zastanawiam się nad ich zakupem, ale tylko w kilku sztukach. Myślałem też o pielęgnicy ramireza. Chciałbym uzupełnić moje akwarium kilkoma większymi, ale spokojnymi rybkami. :) Czekam na odpowiedź i może też na inne propozycje ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie znając parametrów wody można już stwierdzić że gurami mozaikowe do tej obsady nie pasuje ponieważ jest to ryba zdecydowanie ciepłolubna w przeciwieństwie np: do danio ( mam na myśli pręgowane, ponieważ nie podałeś ich nazwy ) jak i neonków innesa które to ryby preferującymi chłodniejszą wodę do 23 max 24*C. Tak samo pielęgnice ramireza wolą cieplejszą wodę. Jak widać nie da się tu pogodzić temperatur.

Jeśli podasz wielkość akwarium oraz parametry wody, a także dokładniejsze nazwy ryb, będzie można znacznie więcej powiedzieć o Twojej obsadzie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie dopiszę jeszcze (póki nie mamy informacji), że tak samo rasbora jest ciepłolubna - dla niej minimum to 25*C.

Obawiam się od samego początku znacznego przerybienia - dla kosiarek akwarium minimum 150cm długości, ryby dobierane losowo..

 

[...]"czyszczące" [...]

Od czyszczenia jest człowiek, nie ryby.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie dopiszę jeszcze (póki nie mamy informacji), że tak samo rasbora jest ciepłolubna - dla niej minimum to 25*C.

Obawiam się od samego początku znacznego przerybienia - dla kosiarek akwarium minimum 150cm długości, ryby dobierane losowo..

 

Od czyszczenia jest człowiek, nie ryby.

Cudzysłów dodany po to, żeby nie traktować tego dosłownie, tylko z przymrużeniem oka, jak widać trzeba to wyjaśniać...

Akwarium ma litrów 200. Mam w akwarium rybki, które mi się podobają. Akwarium jest zadbane, ryby są duże i mają piękne kolory, nie chorują. Nie przesadzajmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co koledzy wyżej ale ja się odnisę do tego:

 

 

"czyszczące" rybki jak glonojady, kosiarki, kiryśniki i kiryski. Mam tez kilka krawetek.

"glonojady" - odpuść sobie, takie są tylko z nazwy. Nie są tak wydajne jak się je opisuje a poza tym produkują MASĘ odchodów.

Kosiarki - rosną duże... i często kupuje się "nie kosiarki". Można doczytać jak wygląda prawdziwa, tylko dwa wąsy, ubarwienie odpowiednie etc. To duże i szybkie ryby więc tylko do zjadania glonów się nie nadają za bardzo... no chyba, że zbiornik jest wielki albo to one mają być głównymi mieszkańcami.

Kiryśniki - napiszę tylko, że jak taki zacznie kopać w piasku (a powinien mieć piasek) to roślinki się wyprowadzają :) Poza tym, też duża ryba rośnie.

Kiryski - lubią piasek na podłożu i przebywanie w grupie, w części przypadków są "chłopcami do bicia" dla pielęgniczek etc... zbierają z dna pokarm ale nie "czyszczą". Przekopując dno zasypują część brudu z dna - zaleta to i wada.

Krewetki - no ok. Obserwować wypada czy ładnie linieją.

 

Zamiast powyższych proponuję Otoski - większość glonów, ślimaki - zjadają resztki oraz detrytus. Krewetki by można zostawić (zależy też jakie).

Oczywiście, wiele zależy od warunków jakie zapewniasz - dane o które proszę koledzy powyżej.

 

 

Gurami jest bardzo spokojną rybką, jeżeli chodzi o agresję to może być jedynie możliwa w ich stronę.

Warto by sprawdzić chociaż poziom azotanów, da to chociaż obraz czy nie przerybia się zbiornik i czy jest miejsce na kolejne ryby.

Dasz zdjęcia akwarium?

Edytowane przez Adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peter, ja doskonale wiem, że wziąłeś to w cudzysłów, ale ja jestem uczulony na to sformułowanie.

Nawet w 200l nie możesz trzymać wszystkich ryb razem (podaj też najlepiej wymiary zbiornika) - masz ryby o różnych wymaganiach. Być może teraz nie chorują, ale na pewno nie dożyją takiego wieku jakiego by dożyły mając odpowiednie dla siebie warunki.

Nikt na tym Forum nie chce niczyjej krzywdy - staramy się być akwarystami, tj. staramy się zapewnić rybom jak najlepsze warunki. Dlatego nie bulwersuj się/obrażaj tylko dlatego, że piszemy Ci jakie ryby mają wymagania (których niestety spełnić nie możesz).

Podaj na spokojnie parametry wody w akwarium (jeżeli teraz nie masz takiej możliwości to chociaż ze strony wodociągów) i zobaczysz, że można mieć ładną i przede wszystkim zgraną (nie kłócącą się pod względem parametrów) obsadę.

Edytowane przez Miniu
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadnij kto będzie się dobrze czuł w Afryce

eskimos , mieszkaniec Afryki , buszmen rusek czy polak ?

 

Taki dziwny przykład.

Nie można mieszać ryb . Nie dość że różne kontynenty , biotopy to jeszcze parametry . Zdecyduj się na Azję albo Amerykę Płd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

 

 

dla kosiarek akwarium minimum 150cm długości,
 

Przepraszam że się wtracę, ale czasami nie jest zalecane minimalnie 100cm na długość?

 

 

Kiryski - lubią piasek na podłożu i przebywanie w grupie, w części przypadków są "chłopcami do bicia" dla pielęgniczek etc... zbierają z dna pokarm ale nie "czyszczą". Przekopując dno zasypują część brudu z dna - zaleta to i wada.
 

Z tymi chłopcami do bicia to nic dodać, nic ująć. Czasami szkoda mi tych kirysków, choć zauważyłem też że często mają one tak krótką pamięć (albo tak mało się przejmują) że zaczepione robią beczkę nad agresorem, lądują na podłożu za nim i nic sobie nie robiąc, dalej przeczesują dno :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że się wtracę, ale czasami nie jest zalecane minimalnie 100cm na długość?[...]

Te ryby są stadne, bardzo ruchliwe i rosną spore - do około 15cm długości. 100cm długości zbiornika to raczej pomyłka dla tych ryb (kieeedyś je miałem w 200l (100x40) i to był wielki błąd) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już sam nie wiem. Co strona internetowa czy książka, wszędzie że minimalnie 100cm na długość. Ja wiem, że minimalnie, to nie "zalecane" ale jednak. Przejrzałem książki, strony, jak znalazłem że kosiarkom minimum 100 cm na długość, tak jak spojrzałem na swoje 25l (błąd początkującego), to szybko było szukanie lepszego akwarium i właśnie dlatego kupiłem Juwel Rio 180L, żeby było 100 cm na długość. Następny zakup (dłuższego) dopiero pewnie w przyszłym roku :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze 100cm szczerze nie spotkałem się na żadnej stronie. Poza tym wystarczy sobie wyobrazić kilka 15cm ryb w akwarium o takiej długości żeby wiedzieć, że to zbyt mało ;)

PS. na PW podrzucę Ci link do strony, która jest tu na Forum powszechnie uznawana za dość dobrą.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii sugerowanych wymiarów akwarium dla ryb - dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem oprócz książek i stron. Większość ryb potrzebuje przynajmniej awkarium o długości 10x ich długość ciała, by móc się w miarę 'przepłynąć' w jedną stronę i mowa tutaj o niezakłóconym pływaniu - jeśli zbiornik jest pełen dekoracji, to ryba ma utrudniony ruch. Ryby mało aktywne, stacjonarne, czy poruszające się raczej po dekoracji (czyt: bojownik, skalar, zbrojniki) zwykle zadowalają się akwarium ~7x długość ich ciała, choć tutaj dużą rolę gra ich temperament. Ryby mocno aktywne i szybkie, jak np. danio, czy tęczanki, nie upychałbym do zbiorników, których długość nie wynosi chociaż te 15-20x długośći ich ciała, bo w ograniczając im przestrzeń ograniczamy sobie sami możliwość obserwacji ich wrodzonych zachowań. Owszem, nie zapewnimy im nigdy prawdziwego skrawka natury, bo wtedy wypadałoby takiemu np. bojownikowi urządzić małe bajorko, a nie nanoakwarium. Ale można próbować jakoś im zrekompensować przesiadywanie w niewoli.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...