Skocz do zawartości

Dojrzewające krewetkarium - dwa pytania


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! :)

 

Dnia 7.07.15r założyłem swoje krewetkarium :)

 

Akwarium ma 25l (wlane jest około 22l wody)

Filtr: Filtr wewnętrzny Aquael Pat Mini (4W, 400l/h)

Woda jest napowietrzana

Grzałka: Grzałka z termostatem firmy Happet (AquaT) 50W

Podłoże: Żwirek kwarcowy o granulacji 1-3mm (warstwa 4 - 4,5cm)

Światło: Żarówka energooszczędna 11W (6500k) (świeci 7h)

Temp. wody 25 stopni

Rośliny: 4 moczarki kanadyjskie, 8 odnóżek Bacopa, 2 odóżki Anubias, 1 gałęzatka kulista

Planowana obsada to 8 krewetek Red Cherry i 2 krewetki Amano

Parametrów wody nie znam

 

Do wody dawałem tylko dnia 8.07 3ml Tropical BactoActive.

 

post-23038-0-53635200-1436459373_thumb.jpg

 

1. Czy mam cos dodawać do wody typu Easy Carbo? Albo coś innego typu Tropical Aqua Plant?

 

2. Na roślince Bacopa i moczarkach pojawiły się niteczki białe (jest ich mało) (foto poniżej)

 

post-23038-0-17637900-1436459457_thumb.jpg

 

Z tego co wiem są to glony, czy one same znikną?

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku powinieneś mniej świecić i co 2-3 dni zwiększać czas święcenia. Zacznij np. od 5h. Ja bym żadnej chemii nie lał. Co do glonów. To najważniejsze żeby rośliny wypuszczały nowe pędy (stare usuwaj). Jak po czasie będzie więcej glonów to zmniejsz czas święcenia do minimum i co 2-3 dni zwiększaj o godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku powinieneś mniej świecić i co 2-3 dni zwiększać czas święcenia. Zacznij np. od 5h. Ja bym żadnej chemi nie lał. Co do glonów. To najważniejsze żeby rośliny wypuszczały nowe pędy (stare usuwaj).Jak po czasie będzie więcej glonów to zmniejsz czas święcenia do minimum i co 2-3 dni zwiększaj o godzinę.

 

Czyli te glony powinny same zniknąć?

Bo wydaje mi się, że jeśli w akwarium nie ma jeszcze obsady i żadnego pokarmu to sądzę, że powinny zniknąć same.

A kiedy mogę zacząć wpuszczać pierwsze 2-3 sztuki krewetek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę możesz obniżyć, a przy okazji jakoś ukryć grzałkę (nie jest zbyt dekoracyjna), daj ją w pionie koło filtra może. Wężyk od bąbelków zdemontuj, nie jest potrzebny (nie jest to zbyt dekoracyjne ;)), wylot skieruj do góry, żeby poruszał taflą.

Te nitki to dość dziwna sprawa w trzydniowym zbiorniku. Masz jakieś parametry wody (chociaż z wodociągów)?

Szczypta carbo (albo dwutlenku z bimbrowni chociaż) i potasu pewnie by nie zaszkodziła, ale przy tej masie roślinnej chyba nie jest jeszcze konieczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę możesz obniżyć, a przy okazji jakoś ukryć grzałkę (nie jest zbyt dekoracyjna), daj ją w pionie koło filtra może. Wężyk od bąbelków zdemontuj, nie jest potrzebny (nie jest to zbyt dekoracyjne ;)), wylot skieruj do góry, żeby poruszał taflą.

Te nitki to dość dziwna sprawa w trzydniowym zbiorniku. Masz jakieś parametry wody (chociaż z wodociągów)?

Szczypta carbo (albo dwutlenku z bimbrowni chociaż) i potasu pewnie by nie zaszkodziła, ale przy tej masie roślinnej chyba nie jest jeszcze konieczna.

 

Wydaje mi się, że nitki zostały przyniesione z roślinkami z zoologicznego.. Ale na razie jest ich na prawdę nie wiele i są bardzo krótkie..

Niestety grzałkę mam ciągle wyłączona, bo jest aktualnie niepotrzebna, temp. w pokoju dochodzi do 26-27 stopni, wczoraj miałem w akwarium 27 stopni, dziś chłodziłem pokój i mam 25 stopni..

Mi się bardziej właśnie podoba, gdy grzałka jest tak na ukos.

Według mnie napowietrzanie powinno być, a wylot filtra nie może być tak jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi podobają się te bąbelki i według mnie rurka nie wygląda źle. Mimo iż wylot filtra jest skierowany w dół to jest minimalny ruch tafli wody - tafla wody drga. Teraz jak patrze to tych nitkowatych glnow jest więcej, będę święcił tylko 5h, martwią mnie te glony, czy one znikną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jak patrzę to glonów nie przybyło, czy te nitkowate glony znikną same? Będę świecił po około 5h.

 

A i mam jeszcze pytanko, czy mam robić jakieś podmiany wody, jeśli tak to jak często i w jakiej ilości? Bo jeszcze żadnych podmiany nie robilem.

Edytowane przez TeceK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na glony przeważnie potrzeba trochę cierpliwości. Jeśli rośliny będą dobrze rosły, a wpływa na to oświetlenie i odpowiednie naworzenie to i glony powinny się zmniejszać. Jeśli masz możliwość do daj więcej roślin szybkorosnących (np. rogatek sztywny, moczarka), a jak już akwa się "rozrusza" to zawsze będziesz mógł się ich pozbyć. Wydaj mi się, że wiecej roślin powinno zachamować rozrost glonów. Jak już ktoś powyżej pisał, zmniejsz czas świecenia do 6h i co kilka dni zwiększaj o godzinę dochodząc do max 10h/dobę :) Na początku podawaj Carbo i Potas.

Jesli chodzi o wygląd akwa to jeśli mogę się wypowiedzieć to wyłączył bym bąbelki i skierował wylot filtra do góry aby falował taflą i wyroskie rośliny posadził bardziej z tyłu. Na środek dał jakiś lkorzonek z mchem lub wrzucił kilka gałęzatek i dolałbym wody bo mam wrażenie, że nie ma jej za wiele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na glony przeważnie potrzeba trochę cierpliwości. Jeśli rośliny będą dobrze rosły, a wpływa na to oświetlenie i odpowiednie naworzenie to i glony powinny się zmniejszać. Jeśli masz możliwość do daj więcej roślin szybkorosnących (np. rogatek sztywny, moczarka), a jak już akwa się "rozrusza" to zawsze będziesz mógł się ich pozbyć. Wydaj mi się, że wiecej roślin powinno zachamować rozrost glonów. Jak już ktoś powyżej pisał, zmniejsz czas świecenia do 6h i co kilka dni zwiększaj o godzinę dochodząc do max 10h/dobę :) Na początku podawaj Carbo i Potas.

Jesli chodzi o wygląd akwa to jeśli mogę się wypowiedzieć to wyłączył bym bąbelki i skierował wylot filtra do góry aby falował taflą i wyroskie rośliny posadził bardziej z tyłu. Na środek dał jakiś lkorzonek z mchem lub wrzucił kilka gałęzatek i dolałbym wody bo mam wrażenie, że nie ma jej za wiele :)

No na razie nie chce żadnych dodatkowo roslinek ukorzeniac, a mogę kupic kilka moczarek i włożyć je jako roslinki pływające?

 

Między górną krawędzią akwarium jest 4.5cm przerwy, więc jest wlane jakieś 22-23l

 

Na środek mam zamiar dać połówkę kokosa :)

Jeżeli chodzi o wygląd to mnie się podoba jak jest.

 

Zastanawiałem się też nad jakimś ślimakiem, może Świderek?

 

Odnośnie carbo to może być EasyCarbo? A potas coś z firmy Tropical jest?

Edytowane przez TeceK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na razie nie chce żadnych dodatkowo roslinek ukorzeniac, a mogę kupic kilka moczarek i włożyć je jako roslinki pływające?

Moczarka jak i rogatek mają bardzo małe korzenie także usunięcie ich będzie proste. Rogatek może pływać ale czy moczarka tak rośnie to nawet nie wiem :)

 

 

Między górną krawędzią akwarium jest 4.5cm przerwy

Dużo :) Ja u siebie mam 1-1,5cm.

 

 

Zastanawiałem się też nad jakimś ślimakiem, może Świderek?

Świderków nie dawaj bo poźniej się ich nie pozbędziesz. Może 2 sztuki helenek?

 

 

Odnośnie carbo to może być EasyCarbo? A potas coś z firmy Tropical jest?

 

Carbo może być z aquaartu czy easy life czy jeszcze innej firmy. Ja używam Aqua artu i carbo i potas (K+).

Edytowane przez Aisulim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moczarka jak i rogatek mają bardzo małe korzenie także usunięcie ich będzie proste. Rogatek może pływać ale czy moczarka tak rośnie to nawet nie wiem :)

 

 

Dużo :) Ja u siebie mam 1-1,5cm.

Świderków nie dawaj bo poźniej się ich nie pozbędziesz. Może 2 sztuki helenek?

 

Carbo może być z aquaartu czy easy life czy jeszcze innej firmy. Ja używam Aqua artu i carbo i potas (K+).

Z tego co wiem to helenki nie jedzą glonów ani resztek, tylko inne ślimaki, a nawet krewetki. A mi chodzi o ślimaka do resztek pokarmu i glonów.

 

Tak, moczarka rośnie jako pływająca, ona się nawet nie zakorzenia, tylko zakotwicza.

 

U mnie w mieście nie ma zbytnio preparatów innych firm tylko Tropical, a mogłoby być Tropical Aquaflorin Potassium i Tropical Carbo?

 

I wtedy w jakich dawkach stosować? Jak zaleca producent czy mniejsza dawka? Raz na tydzień?

 

I czy przy stosowaniu potasu i Carbo nie zaburze cyklu azotowego i czy nie będzie wysypu glonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Z tego co wiem to helenki nie jedzą glonów ani resztek, tylko inne ślimaki, a nawet krewetki. A mi chodzi o ślimaka do resztek pokarmu i glonów.

Helenki jedza wszystko. Krewetki jedzą tylko wtedy gdy krewetka jest chora itp. w innym przypadku nie masz szans żeby ślimak złapał krewetkę. :) Miałem krewetki z helenkami i było ok. (moje akwa w stopce).

 

 

Tak, moczarka rośnie jako pływająca, ona się nawet nie zakorzenia, tylko zakotwicza.
No to możesz kilka wrzucić tylko też nie za dużo żeby światło docierało do innych roślin.

 

 

U mnie w mieście nie ma zbytnio preparatów innych firm tylko Tropical, a mogłoby być Tropical Aquaflorin Potassium i Tropical Carbo?
Nie używałem nigdy tropicala ale carbo chyba będzie ok. Ten ich potas chyba jest wieloskładnikowy. A może warto zamówić przez neta? :)

 

 

I wtedy w jakich dawkach stosować? Jak zaleca producent czy mniejsza dawka? Raz na tydzień?

Takie dawki jak zaleca producent.

 

I czy przy stosowaniu potasu i Carbo nie zaburze cyklu azotowego i czy nie będzie wysypu glonów?
Jeśli będziesz stosował odpowiednie dawki to będzie wszystko dobrze. Nawozy są konieczne ponieważ dostarczają potrzebnych składników do odpowiedniego wzrostu roślin. Dobry wzrost roslin = słaby wzrost glonów :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Helenki jedza wszystko. Krewetki jedzą tylko wtedy gdy krewetka jest chora itp. w innym przypadku nie masz szans żeby ślimak złapał krewetkę. :) Miałem krewetki z helenkami i było ok. (moje akwa w stopce). No to możesz kilka wrzucić tylko też nie za dużo żeby światło docierało do innych roślin. Nie używałem nigdy tropicala ale carbo chyba będzie ok. Ten ich potas chyba jest wieloskładnikowy. A może warto zamówić przez neta? :)

Takie dawki jak zaleca producent. Jeśli będziesz stosował odpowiednie dawki to będzie wszystko dobrze. Nawozy są konieczne ponieważ dostarczają potrzebnych składników do odpowiedniego wzrostu roślin. Dobry wzrost roslin = słaby wzrost glonów :)

Rozumiem :)

Pisze, że ten potas firmy Tropical nie zawiera azotu i fosforu, więc chyba będzie dobry?

 

Znalazłem skład tego Tropical Aquaflorin Potassium: 10 ml preparatu zawiera: potas (K) 130 mg, kobalt (Co) 0,2 mg, miedź (Cu) 0,2 mg, żelazo (Fe) 12,0 mg, mangan (Mn) 0,4 mg, molibden (Mo) 0,5 mg, cynk (Zn) 0,3 mg.

 

I co nadawał by się?

Edytowane przez TeceK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak tego tropicala bym nie brał. Poszukaj czegoś z samym potasem. Ten zawiera miedź, którą mogą odczuć krewetki i sporo żelaza, które też lepiej byłoby mieć oddzielnie (Fe). Lepiej byłoby zakupić sam potas (k+). Na takie małe akwa 100ml wystarczy Ci na kilka miesięcy. Carbo tropicala się nadaje jednak ten potas nie polecam. Jeśli ktoś ma inne zdanie na ten temat to niech się wypowie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że nie ma teraz obasdy ale nawozić należy cały czas nawet jak już pojawi się obsada. Pomyśl o zakupie przez internet lub poszukaj u siebie. Może akurat się znajdzie. Lub zagadaj w sklepie zoologicznym czy by nie sprowadzili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...