Skocz do zawartości

[25l] Akwarium w biurze


mchmielo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
 
Akwarium żyło sobie w biurze własnym życiem (i śmiercią) i każdy tylko karmił rybki. Obsada była tragiczna jak na ten litraż, były tam miedzy innymi 4 gupiki, 2 mieczyki 2 neony czarne, 6 neonów innesa, 2 kosiarki, i duzy glonojad na pół akwarium, itp. historie, ogólnie zupa rybna. Trochę żałuję że niemam zdjęcia ale to chyba nawet lepiej bo niema się czym chwalić. Wystrój to oczywiście żwirek 5-6mm róznokolorowy, muszelka, jaks plastikowa latarnia morska itp. co tam wcisneli im w sklepie i jakies dwie ledwo żywe rośliny.
 
Troche mi to zajeło ale przeniosłem akwarium do swojego pokoju i zrobiłem mu restart. Moja wiedza jest na poziomie początkujący więc wiem że nie jest ideales.
 
Dane techniczne na dzień restartu (26.06.2015) :
 
Akwarium 25l 40x25x25 panoramiczne
 
Ogrzeweanie: brak
 
Filtr: Aqua szut mini 280 wewnętrzny
 
Oświetlenie: żarówka led 3W 2700k
 
Flora: jakieś dwie rośliny jak ktoś chce może zidentyfikować
 
Fauna: mieczyk hallera, 2 neony czarne, 6 neonów innesa, 2 kosiarki (tyle przeżyło do tego dnia)
 
Zdjęć mogłem robić więcej: (sorki za jakość robione telefonem)
20150627_155413.jpg

Postanowiłem wykorzystać żwirek ze starego akwarium, ze względu na zasyfienie przepłukałem go porządnie.

Na żwirek dałem Substrat JBL Florapol oraz kilka kulek GT tam gdzie dłównie będzie roślinność.

 

20150627_155750.jpg

 

Na to przyszedł czarny piasek bazaltowy 0,8-1,6mm bardzo dokładnie przepłukany.20150627_155843.jpg

 

Postawiłem na korzenie tutaj pierwsza przymiarka.

 

20150627_160311.jpg

 

A tutaj już mniej więcej to co chiałem

 

20150627_174837.jpg

 

Przy okazji mały tuning pokrywy bo słabo rozpraszała swiatło, wyposażyłem jak w świetlówkę Osrama 12W 650l 6500k E14

 

20150627_175028.jpg

20150627_175337.jpg

 

Akwarium zalene 70-80% starej wody oraz filtr wypłukany w starej wodzie.

Parametry po restarcie: (test paskowy)

 

Temp:. 24st.

PH: 6,4

GH: 7

KH: 6

NO2: 0,5

NO3: 250

Cl2: 0,8

 

Wiem że te testy są jakie są, mam problem z odczytywaniem barwy dlatego zamówiłem już komplet kropelkowych które dzisiaj przyszły

 

Podsumowanie po restarcie:

Akwarium 25l 40x25x25 panoramiczne
 
Ogrzeweanie: grzałka z termostatem 25W
 
Filtr: Aqua szut mini 280 wewnętrzny
 
Oświetlenie: świetlówka Osram 12W 650l 6500k E14
 
Flora: jakieś dwie rośliny jak ktoś chce może zidentyfikować + mech na korzenie
 
Fauna: 6 neonów innesa (wiem że nie powinno ich tu być i mam w zamyśle zbiornik 54l dlatego nie poddałem ich eutanazji myśle że po wakacjach będzie zmiana)

 

Jak sie ogarne wrzuce co się dzieję po tygodniu od zalania :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany na dzień 07-02-2015

 

Akwarium 25l 40x25x25 panoramiczne
 

Ogrzewanie: usunełem, w biurze jest ciepło a temp akwa to 23-24st cały czas
 
Filtr: Filtr zewnętrzny kaskadowy VERSAMAX FZN-mini (jako prefiltr wkład ze starego filtra)
 
Oświetlenie: świetlówka Osram 12W 650l 6500k E14
 
Flora:

- jakieś dwie rośliny jak ktoś chce może zidentyfikować

- mech

- Eleocharis parvula PONIKŁO MALEŃKIE
 
Fauna:

- 6 neonów innesa

- 2 helenki

 

Dodatki:

- 4 małe szyszki olchy czarnej

- 2 kory cynamonu

 

Jako że doszły testy kropelkowe to wrzucam odrazu porównanie do paskowego (robione w tym samym czasie:

 

Pasek:

Temp:. 23st.

PH: 6,8

GH:4

KH: 6

NO2: 0

NO3: 250

Cl2: 0,8

 

Kropelkowe

Temp:. 23st.

PH: 7,2

GH:12

KH: 4

NO2: 0,05

NO3: 50

NH3: 0

PO4: 3

Fe: 0

 

Woda mi trochę zmętniała po dodaniu kory i szyszek. Akwarium chce ustabilizować po krewetki

 

@kicaj

 

To było po restarcie i robione paskami nie wiadamo jak to do końca tam było, woda była 70-80% ze starego akwa więc NO3 tam mogło byc wysokie bo nik nie robił podmian

 

 

Trochę fotek:

20150702_114406.jpg

20150702_114421.jpg

20150702_114450.jpg

20150702_114504.jpg

20150702_114536.jpg

Edytowane przez mchmielo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Neonki absolutnie się do takiego akwarium nie nadają - wymagają większego zbiornika.

2. Podtruwasz ryby azotem.

3. Roślina wspomniana przez kolegę wyżej to fittonia.

4. Światła też nie masz mało, a neony za takim nie przepadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Neonki absolutnie się do takiego akwarium nie nadają - wymagają większego zbiornika.

2. Podtruwasz ryby azotem.

3. Roślina wspomniana przez kolegę wyżej to fittonia.

4. Światła też nie masz mało, a neony za takim nie przepadają.

1. Wiem o tym, pisałem powyżej.Czyli lepiej je zabić? Czy lepiej niech się pomęczą jakieś 3-4 miesiące, zanim będzie większy zbiornik?

2. Wiem, jak widać z 250 zrobiło się 50. Będę podmieniał wodę co 2-3dni na_razie.

3. Dzięki. Z tego co wiem ktoś ją kupił w akwarystycznym :)

4. Nie_chcę ograniczać, ale może kupić jakieś pływające roślinki dla nich, to też trochę ograniczy światło?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez andy102
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, pewnie że nie lepiej (czytałem tą informację), ale postaraj się to zmienić możliwie szybciej niż po wakacjach (o ile masz taką możliwość) i może lepiej nie 54l a 63l (proste) jak masz miejsce. 25l profilowane mieści około 22l wody jak kiedyś mierzyłem.

Żeby pomóc sobie zejść z poziomem azotu możesz kupić np. rogatka sztywnego - rośnie bardzo szybko, przysłoni taflę i pomoże z azotem. Pod pokrywą u mnie z pływających żadne pistie czy limnobia nie rosną, prędzej poleciłbym Ci wgłębkę.

 

PS: dobrze, że przynajmniej masz kaskadę, a nie filtr wewnętrzny, który by dodatkowo zabrał miejsca.

Edytowane przez Miniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za podpowiedzi :)

Tak o akwarium myślałem prostym, te profilowane mi się nie podobają. Po drugie w prostym łatwiej czyścić przednią szybe.

Co do kaskady to właśnie kupiłem ją dla oszczędności miejsca i estetyki, ale jak się okazuje jest o niebo cichsza od tego filtra co był.

 

Tak wyglądało mniejwięcej akwarium zanim wziełem je pod opieke (glonojada miałem większego) http://forum.superakwarium.pl/topic/47794-co-zrobi%C4%87-z-tym-akwarium25l/

 

Pomiary 3 godz. po podmianie 20% wody (kropelkowe)

Temp:. 23st.

PH: 7,4 +0,2

GH:15 +3

KH: 12 +8

NO2: 0,75 +0,25

NO3: 20  -30

NH3: 0,01 +0,01

 

Kranówka daje o sobie znać, jak mierzyłem PH odstanej wody to miała ok. 8 PH, więc chyba pozostaje mi robić domieszki ze demineralizowaną.

Kwiatki doniczkowe usunięte, woda zrobiła się mniej mętna po podmianie. Z drugiej strony przez nowe podłoże i filtr też musi trochę minąć żeby zaczeło trybić.

 

Jak mniej więcej przeliczyć ile % wody karanowej/demineralizowanej trzeba jak podmieniam równe 5L, zakładając że kranówa ma ok. PH 8

 

Zrobiłem jesze pomiar wody prosto z kranu:

PH 7,6

GH 17

KH 17

 

Czerwony kolor czcionki jest zarezerwowany dla administracji forum, pamiętaj kolejnym razem...zmieniłem / darekbart

Edytowane przez darekbart
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mała aktualizacja bo trochę mineło.

 

A więc, akwarium ma sie bardzo dobrze aktualnie toczę walkę z glonami oraz mam mały atak ślimaków. Rośliny nabrały ładnej zielonej barwy a woda jest kryształ :)

Co do obsady to nic nie umarło od restartu a Neonki ładnie się wybarwiły :banan:

Aktualna obsada:

Neon Innesa - 6szt

Krewetka Red Cherry - ok.20szt

Helenki - 2szt

Ślimaki nieznanego pochodzenia - od cholery

 

Roślinność

Duże roślinki w tle - niewiem co to za gatunek bo były tu z przed restartu

Ponikło maleńkie - słabo rosło ale teraz coś ruszyło

Mały Heniek - zasadzony 2dni temu ledwo go widać

Mech - rośnie jak głupi i glonieje w tym samym tempie

 

Ogólnie jestem zadowolony z rozwoju akwarium, pracy przy nim w cholere dlatego po urlopie będę ogarniał jakis większy baniak bo ten się szybko syfi.

Aktualne pomiary wody z dzisiaj:

PH: 7

GH:16

KH: 2

NO2: 0

NO3: 10

NH3: 0

PO4: 1

Fe: 0,1

 

GH strasznie wysokie ale to wina kranówki szczególnie że teraz robie podmiany co 3dni bo walcze z glonami. Ph też jeszcze troche do zbicia.

 

Trochę fotek sorrki za jakość ale miałem tylko tel pod ręką a dodatkowo strasznie odbija się światło w tym profilowanym akawarium.

 

20150812_094123.jpg

Ponikło powoli zaczyna się mnożyć

20150812_094144.jpg

takie tam z boczku :)

 

20150812_094241.jpg

5 sadzonek Heńka którego ledwo widać.

 

20150812_094256.jpg

 

Z tej perwpektywy było najmniej odbic światła

 

20150812_094309_001.jpg

 

Te rośliny były wcześniej żółte jak cytryna jak widać odratowane. Przy okazji co to jest?

 

20150812_094326.jpg

Nowi mieszkańcy, rośną jak na drożdzach i wszędzie ich pełno. Kompletnie się niczego nie boją jak sprzątam to musze je szturchać żeby się przesuneły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z małym heńkiem też zaczynałem od kilku sadzonek jak posadziłem w kępkach to nie rósł więc dziada rozsadziłem co pół cm po jednej gałązce i szedł mi jak głupi a jak robiłem restart to cały dywan na raz wyciągnąłem :D To był mój sposób. 
Co do krewetek to u mnie to samo, baaa mało tego jak wsadzam szlaucha ze strzykawką żeby odmulać to ciekawskie są i jeden zawsze to jakiś kamikadze bo zawsze go wciągnę do wiadra :P Czekam na efekty i "niech parametry będą z Tobą" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...