Skocz do zawartości

450l pytanie o podmiany.


Adamu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, za 2 tygodnie startuję 450L (potem miesiąc na dojście zbiornika) i się zastanawiam nad uzupełnianiem w nim substancji dla roślin.

Wiem, że są ludzie wykonujący tylko podmiany i nie uzupełniają niczym innym (poza węglem) i się kręci... dlatego pytam.

Czy przy oświetleniu 2*80w i zbiorniku 150*50*60 (wysokim na 60cm), podłożu z AquaBasis + żwirek 1-3mm i roślinach średnio lub mało wymagających sama podmiana wystarczy?

Stawiam na kranówce ph 7,5 (docelowo będzie 6,8-7) gh 16 i kh 8. Wyszło by 45-90L na podmianę... trochę to dużo no i jak często? Czytałem, że w tak dużym zbiorniku podmienia się raz na 2-3 tygodni (a przy wolno rosnących roślinach nawet rzadziej).

 

System stałych podmian odpada z powodu umiejscowienia zbiornika.

Drugie pytanie to czy przy takiej konfiguracji dać system CO2, bimbrownię czy też podawać carbo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz duże, wysokie akwarium a w nim mało światła, po co pchasz się w koszty?

Nie potrzebny Ci jest tam AquaBasis, wystarczą kulki G-T, ewentualnie do wody czasami garść potasu.

 

Widziałem w drugim temacie  chcesz dać tam skalary co za tym idzie uderzyć w Ameryke południową, na pewno nie dał bym tam tego żwirku a zwykły piach (oczywiście taki który nie zmienia parametrów wody), poza tym odradzam żwire ze względu, że w nim zbierają się syfy przez co możesz mieć później problem z grzybem, bakteriami i pleśnią.

 

 

 

Stawiam na kranówce ph 7,5 (docelowo będzie 6,8-7) gh 16 i kh 8. Wyszło by 45-90L na podmianę... trochę to dużo no i jak często?

Wielkość akwarium nie zmienia ilości podmian, robisz tak samo 30 % na tydzień, chyba że poznasz je wtedy ewentualnie częstotliwość ich możesz zmniejszyć. I te 90 L to wcale nie jest dużo... O 45 L nie wspomnę nawet bo to tylko kropla w takim baniaku.

Inaczej będziesz się sam prosił o problemy.

 

 

 

Czytałem, że w tak dużym zbiorniku podmienia się raz na 2-3 tygodni (a przy wolno rosnących roślinach nawet rzadziej).

To jak dla mnie to jest bzdura chyba że prowadzisz LT ale te akwaria rządzą się trochę innymi prawami.

 

 

 

Drugie pytanie to czy przy takiej konfiguracji dać system CO2, bimbrownię czy też podawać carbo...

Bimbrownia jest wydajna max do akwarium 112 L nie do takiego a jak zaczniesz lać carbo to się nie wypłacisz.

 

Zrób biotopowe akwarium.

Zapakuj amazonki, nurzańce i ciesz się akwarium, nie kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wielkość akwarium nie zmienia ilości podmian, robisz tak samo 30 % na tydzień, chyba że poznasz je wtedy ewentualnie częstotliwość ich możesz zmniejszyć.

Ok, trybię... ale o co chodzi z "chyba że poznasz je"?

 

 

 

Nie potrzebny Ci jest tam AquaBasis, wystarczą kulki G-T, ewentualnie do wody czasami garść potasu.

Czyli rozumiem, że przy takim układzie same podmiany wystarczą + ewentualne uzupełnianie po pojawieniu się braków.

 

Substrat dostałem za free 2 worki - powinno starczyć na 2cm warstwę i dlatego, że za free to chcę go użyć. No chyba, że coś tutaj ryzykuję albo czegoś nie wiem.

 

 

 

To jak dla mnie to jest bzdura chyba że prowadzisz LT ale te akwaria rządzą się trochę innymi prawami.

Jak na moje to mój układ jest czymś na progu LT? Pomijając podłoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

imbrownia jest wydajna max do akwarium 112 L nie do takiego a jak zaczniesz lać carbo to się nie wypłacisz.
 

Oj nie zgodziłbym się. W moim 180L bimbrownia na podwójnym zacierze działa wręcz za dobrze.

2 litry wody, 1kg cukru, 25g drożdży i spokojnie pierwsze dwa dni nawet nie podłączam na dzień.

Potem przez następne 2 dni muszę się pilnować i odłączać na noc żeby następnie przez 7-8 dni móc zostawiać włączone nawet 24 godziny na dobę.

Przy takim systemie, robię zacier raz na 2 tygodnie, jednakże ponieważ nie mam akurat pod ręką drugiej butli pięciolitrowej, to zawsze te 2 dni przestoju się tworzą pomiędzy dawkowaniem. Ostatnio zdrazyło mi się, że na takim podwójnym gazie, zacier działał tylko przez pierwsze 3 dni i nagle przestał, ale wsypałem dodatkowe 10g drożdży i wróciło wszystko do normy.

W tym tygodniu sprawdzałem jak to zadziała w przypadku Grunwaldu, ale na 180L chyba jednak nie daje rady, bo nawet jak wystartowało, to nie udało mi się wpuścić wystarczająco aby wskaźnik zmienił kolor. Nie ukrywam, że sprawdzam również rozpuszczalność CO2 w zależności od położenia kielicha z dyfuzorem w akwarium i mam wrażenie, że jednak położenie ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o późniejsze wskazania wskaźnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, trybię... ale o co chodzi z "chyba że poznasz je"?

Jest szansa, że znajdziesz taki złoty środek. Obsada nie za duża, aby nie truła się własnymi odchodami, ale na tyle liczna by "wykarmić" rośliny. W Twoim przypadku większość nawozów będziesz dostarczał do akwarium w wodzie do podmian. Popróbuj, porób testy, zobacz co się będzie działo przy wydłużaniu okresów między podmianami.

 

 

No chyba, że coś tutaj ryzykuję albo czegoś nie wiem.

Uważaj przy wyciąganiu roślin, ta ruda glina bardzo lubi syfić w wodzie. A od tego już bardzo blisko do glonów i innych nieprzyjemności. Aquabasis to po prostu piach z gliną naszpikowany nawozami. Ja bym dał zamiast tego kulki, stabilniejsze i nie rozłazi się po akwa w sposób niekontrolowany.

 

Przy tej wodzie to Twoja obsada to taki słaby raczej pomysł chyba, zerknij może w stronę CA? Zobacz tematy Mei albo DawW, to może być lepsze rozwiązanie (dla ryb na pewno).

 

 

 

2 litry wody, 1kg cukru, 25g drożdży (...)

Pomijając już te kombinacje z pilnowaniem, odłączaniem itp., to opłaca się? W ciągu roku robisz 100 takich zacierów, w Polsce w tej cenie ogarniesz butlę (do tego reaktor, żeby strat na dwutlenku nie było) i masz spokój. Napełnianie to potem już groszowe sprawy. Nasi na wyspach są, pewnie dałoby się jakąś butlę z gaśnicy zorganizować. ;)

 

E: Chyba coś się zapętliłem z tym liczeniem tych zacierów... ;)

Edytowane przez ahr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pomijając już te kombinacje z pilnowaniem, odłączaniem itp., to opłaca się? W ciągu roku robisz 100 takich zacierów, w Polsce w tej cenie ogarniesz butlę (do tego reaktor, żeby strat na dwutlenku nie było) i masz spokój. Napełnianie to potem już groszowe sprawy. Nasi na wyspach są, pewnie dałoby się jakąś butlę z gaśnicy zorganizować.
 

Hmm... za wodę nie płacę, bo dostawca kasuję mnie stałą stawkę niezależnie od zużycia, więc czy ja w miesiącu zużyje 1000l czy 10 000 litrów to żaden problem.

Koszt 2kg zwykłego cukru to około £1 - £1.20. Biorąc pod uwagę, że paczka 2kg starcza mi na 2-3 tygodnie to w ciągu roku zużyję 17-18 paczek. W przeliczeniu daje mi to około £20 funtów plus drożdże (paczka 200 gram to jakieś £2-£3). Ogólnie w ciągu roku wyjdzie mi około £25.

Profesjonalna butla to około £100 na start i nabijanie co 3-4 miesiące:

http://www.aquariumgardens.co.uk/aquarium-co2-kit-with-sodastream-adapter-793-p.asp

 

Więc na razie jakoś mi się opłaca :)

Rośliny bąblują, ryby nie zdychają, a bimbrownia działa od około 3 miesięcy.

Oczywiście nie polecam żadnym początkującym, nie polecam też osobom które po prostu na akwarium mają czas tylko w weekend (i to też nie zawsze).

Nie jest to skomplikowane, ale jednak jest to już moim zdaniem osprzęt dla osób które do akwarium zaglądają codziennie, ryby nazywają po imieniu a utrata liścia na roślinie wiąże się z dochodzeniem niczym w CSI :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do butli to cała Europa została podporządkowana jednej normie Pi (w Polsce obowiązywało czy wciąż obowiązuje UDT), także kupując taniej butlę w Polsce spokojnie możesz ją nabić w UK.

I wcale nie musi być to żadna profesjonalna tak samo jak i reduktor. Ma on mieć zadanie tylko zmniejszenie ciśnienia na wyjściu. :)

Mi osobiście by się nie chciało zaglądać do butli z zacierem co się tam dzieje, do akwarium zaglądam zawsze. ;)

Pamiętać jeszcze musisz o tym, że bąble z bimbrowni to nie tylko czysty dwutlenek węgla ale mieszanina różnych gazów.

W butli masz czyste CO2 co za tym idzie mniejsza ilość bąbelków będzie Ci potrzebna do zapewnienia odpowiedniego poziomu węgla.

Ja posiadam butle 7,5 funta to jakieś 3,5 kg (nie jestem pewien) butla średnio starczała mi na pół roku do 280 L akwarium. :)

Robiąc zacier na pewno wyszło by mnie to o wiele drożej i nie miał bym takich efektów. Stosowałem kiedyś bimbrownię w 112 L i powiem szczerze, że miałem marne efekty.

 

 

Nie ukrywam, że sprawdzam również rozpuszczalność CO2 w zależności od położenia kielicha z dyfuzorem w akwarium i mam wrażenie, że jednak położenie ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o późniejsze wskazania wskaźnika.

Co do rozpuszczania to przy różnych metodach różnie to wygląda:

-dzwon - najlepiej tam gdzie ruch wody jest dość duży

-dyfuzor - najlepiej jak jest umieszczony przy dnie w miejscu gdzie woda wzdłuż szyby wędruje w dół  akwarium, w ten sposób bąbelek musi pokonać "więcej" wody i zwiększa to jego rozpuszczenie się w wodzie

-reaktor - niewątpliwe najlepsze rozpuszczanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...