Skocz do zawartości

25 litrów na ziemi ogrodowej


Lesnik92
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Posiadam akwarium profilowane o pojemności około 25 litrów.

 

Wymiary: 40x25x25

 

Oświetlenie: 15W żarówka energooszczędna 6500k.

 

woda: średnio twarda

 

Filtracja: Aquael Fan Micro.

 

Podłoże: Piasek z OBI, pod nim ziemia ogrodowa  :)

 

ogrzewanie żarówką :)

 

Flora:

Rotala rotundifolia

trawnik z gwiazdy wodnej

nurzaniec 

trochę moczarki argentyńskiej, małego heńka i glosi i saggitari.

 

Obsada

świderki

gupiki 2 dorosłe i 4 młode

krewetki red cherry (sporo)

 

Przepraszam za jakość zdjęć :) proszę o opinie, co mogę poprawić :)

 

6629d4fcf16cceac.jpg

 

544e4564a6eb2b29.jpg

 

8c98f0163a1318bf.jpg

 

f3b4ceb0e55c0e24.jpg

Edytowane przez Lesnik92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanowił bym się na filtrem... Fan micro to raczej skrajne minimum, tym bardziej pomyśl o filtrze jak byś planował zmianę obsady. Fan micro poza poruszaniem tafli wody to nie filtruje. A w ogóle to zacznijmy od parametrów;-)

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TLB, nie mogę się z tobą zgodzić co do filtracji, przecież w LT chodzi tylko o ruch tafli wody i minimalną filtrację, niektórzy nawet w akwariach LT nie stosują filtra, ponieważ głównymi filtratorami są rośliny. Wystarczy cokolwiek aby poruszało wodą w celu rozprowadzania równomiernego składników. Zbyt duża filtracja jest zła dla LT. Wystarczy aby woda przepłynęła przez filtr 2-3 razy na dobę.

 

I jeszcze taka mała uwaga, daj lepiej mniejszą świetlówkę, np. 9 W 6500K, ja aktualnie takiej używam. 15 W jak na LT to trochę za dużo, zwłaszcza, że akwa jest niskie. Wiem, że na początku wszystko ładnie i szybko rośnie, bo podłoże, a tym samym woda jest pelna składników odżywczych, ale z czasem i to dość szybko przy takim świetle się wyjałowi, a wtedy zaczną się problemy z glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w takim razie w nocy? Jaka jest różnica temperatur miedzy dniem, a nocą?

Dałbym tu prędzej kilka sztuk samców endlera lub danio perłowe :)

 

W nocy wiadomo, temperatura spada, choć nie dużo (co jest normalne bo w nocy jest zimniej niż za dnia)Z resztą mamy już prawie lato i chłodem bym się nie martwił, poza tym obsada nie jest wybitnie ciepłolubna (szczególnie krewetki RC). Ciężko byłoby tam wepchać jeszcze grzałkę.

Endlery jakoś mi się nie podobają.To ładne rybki ale jakoś mi nie pasują.

Też sądzę, że danio perłowe by tu pasowało, lecz w akwa pływają już rybki, a mam jeden baniak... Nie oddam ich przecież do sklepu, już się do nich przywiązałem, mają u mnie dożywocie, choć jest duża szansa, że w przyszłości będą miały większe lokum:)

 

 

Zastanowił bym się na filtrem... Fan micro to raczej skrajne minimum, tym bardziej pomyśl o filtrze jak byś planował zmianę obsady. Fan micro poza poruszaniem tafli wody to nie filtruje. A w ogóle to zacznijmy od parametrów;-)

 

Większy wewnętrzny mi się tu po prostu nie zmieści (bardzo dużo piachu z tyłu) ;) Poza tym piach robi za filtr biologiczny, mogę się założyć, że żyje tam sporo pożytecznych bakterii. Parametrów nie mierzę, nie mam testów i nie za bardzo uśmiecha mi się wydatek sporej kwoty na testy, którym będzie można wierzyć. Z reszta po co? Obsada jest niewielka, roślin jest sporo, twardość jest optymalna (dla obsady, ale wolałbym mniejszą w kranie.....) Z reszta to akwarium w dużej mierze LT (nie całkowicie bo lałem carbo dopóki mi się nie skończyło :)

 

 

I jeszcze taka mała uwaga, daj lepiej mniejszą świetlówkę, np. 9 W 6500K, ja aktualnie takiej używam. 15 W jak na LT to trochę za dużo, zwłaszcza, że akwa jest niskie. Wiem, że na początku wszystko ładnie i szybko rośnie, bo podłoże, a tym samym woda jest pelna składników odżywczych, ale z czasem i to dość szybko przy takim świetle się wyjałowi, a wtedy zaczną się problemy z glonami.

Wczoraj zmniejszyłem do 12 W, chyba jednak na dłuższą metę to zda egzamin, bo jakieś glony widać, których nie było przy 12W żarówce.

Edytowane przez Lesnik92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...