Skocz do zawartości

[54l] Piko Azja/Afryka TaLiBa


TLB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wystartowało moje piko akwarium:-)

Szkło:
60x30x30

 

Światło:

Aquael Ecoline Plant 8000K ,24W

 

Filtracja:

FZN-3, (wata i ceramika; skręcona do połowy obrotów bo robiła mega pralkę)

 

Podłoże:

Piasek do piaskownic (Kreisel 098), kulki GT

 

Flora:

Cryptocoryna Vendti, Valisineria, Pistia, Hygrophila Corymbosa, Erect Moss

 

Ozdoby:

korzenie, kokos na którym jest mech

 

Fauna:

planuję: Betta Splendens (crowntail lub halfmoon), Barbus Pentazona

 

 

Parametry... no cóż, zmierzyłem aczkolwiek nie wiem czy jest sens mierzenia po 5 godzinach od zalania... ale:

pH=8,5; GH=10, KH=5, NO2= 0,025 - 0,05; NO3=20

 

Martwi mnie to pH... nie wiem czy to nie przez piasek, jeżeli tak i nie spadnie w ciągu dwóch tygodni to raczej zrezygnuję z bojownika i brzanek a zrobię sobie akwa z N. Brevis. 

 

Poniżej foto jak to wygląda na chwilę obecną. Wiem trochę pusto...

post-1464-0-27548000-1430592886_thumb.jpg

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całe szczęście pH spadło:-) dzisiaj sprawdzałem i wyniosło coś pomiędzy 7,5-8. 

 

 

 

Jakie masz testy??

ph, GH, KH - Tropical kropelki

NOi NO- Zoolek kropelki

Kranówa mierzona tymi testami pH=7 może 7,5; GH= 8

 

 

 

Dla brzanek lepsze było by 80cm

Sugerowałem się tym: http://forum.superakwarium.pl/topic/7388-akwaria-biotopowe-azja-płd-wsch/

Na Azji się nie znam, więc do wszelkich sugestii się dostosuję lub je przemyślę ;-) ale fakt, też mi się wydawało że na brzanki to trochę ciasny zbiornik. Razbor Klinowych nie bardzo chcę...chociaż brałem je pod uwagę.

 

Dzisiaj wieczorem wrzucę fotkę jak teraz wygląda. Narzeczona mnie trochę ścignęła, żebym tło zmienił (zacząłem robić tło DIY ale niestety kaskada przeszkadza i mojego tła nie będzie, jest niebieski worek) i dorzucił roślinę jakąś. Doszedł jeden większy korzeń i Valisineria Spiralis, także trochę gęściej się zrobiło:-) 


 

 

Strasznie malutka fotka

 

Bo edytowałem w paincie;-)

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-1464-1430740341,16_thumb.jpg

 

Foto z wczoraj a dzisiaj rano do filtra włożyłem humus Filtusa. Przed włożeniem pH wynosilo 7 moze7,5. Czyli jest na razie stałe.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update i może nawet upgrade;-)

Czyli lecimy z Azji do Afryki:-) Po pierwsze ze względu na parametry wody a po drugie, nie mam ręki chyba do obsadzania akwa roślinami, etc. 

Szkło: to samo

Filtracja: też została ta sama czyli wata i ceramika a na dniach(mam nadzieję, że dzisiaj) dojdzie żwir koralowy; oczywiście humus wyleciał.

Światło: zmienione na standardową 15W rurę Diversa DayLight(tutaj myślę nad Aqua-Glo ale nie wiem czy jest sens wywalania kasy. Raczej ją odpuszczę). Po bokach przykryta      folią aluminiową co by nie dawała za dużo światła;-)

Flora: Vallisinieria spiralis

Dekoracje: serpentynit, dolomit (łącznie ok.3,5-4 kg), 25 muszli winniczka, niestety Neothaumy nie mogłem znaleźć, ale jak się trafi to będę stopniowo wymieniał.

Fauna: planuję Neolaprologus multifasciatus , a jeżeli znajdę w dobrej cenie to Altolaprologus sp. compressiceps shell. 

 

Narazie foto częściowe, wieczorem zrobię foto całego zbiornika (jak się nic nie będzie odbijało)

 

 

post-1464-0-64155400-1431427076_thumb.jpg

post-1464-0-76055900-1431427094_thumb.jpg

post-1464-0-43178300-1431427162_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Jako że tanganika to mój mały konik, to pozwolę sobie dodać dwa zdania ;)

Fajnie, że zdecydowałeś się na tangę, bo to fajny biotop a tak mało popularny.

Zbiornik jest mały, więc nie poszalejesz za bardzo... ale wygląda całkiem przyjemnie. Jedyne co to ten biały kamień zupełnie nie pasuje w moim odczuciu. W tandze skałki stanowią główną aranżację, więc chyba lepiej by były jednakowe.

Planujesz muszlowce, więc skałki dałbym w jednej wyższej kupie po którejś stronie, pod drugiej stronie zostawił może z jeden a reszta to piasek. Taki układ dla Multików będzie lepszy bo ich kolonia szybko się rozrośnie i będzie potrzebowała miejsca.

 

Czekam na dalsze fotki, na pewno będę tu zaglądał. Powodzenia z nowym baniakiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mogę już napisać, że mam piko Tanganikę :-D

Oto mieszkańcy:

pierwsza samiczka

post-1464-0-67017300-1432111624_thumb.jpg

 

druga samiczka:

post-1464-0-82216600-1432111713_thumb.jpg

 

i cała trójka...

post-1464-0-65085300-1432111784_thumb.jpg

 

i właśnie tutaj mam mały problem... mianowicie o ile samiczki upatrzyły sobie swoje muszle i dzisiaj zaczynają niemrawo wypływać i poznawać akwarium, co mnie bardzo cieszy, tak samiec niepokoi mnie od początku...Pierwsze co zrobił to schował się w muszli, wpłynął tam za głęboko i musiałem mu "pomóc" opuścić tę muszlę. Następnie wieczorem narzeczona mi mówiła, że samiec jak by się ożywił i zaczął pływać po akwa, ale dzisiaj znalazłem go pod kamieniem jak sobie leżał, potem przepłynął za kamienie i od pół godziny jest pod grzałką (grzałka słaba nie jest bo ma 150W). Nie wiem czy to normalne czy nie? Czy podać im jakieś witaminy czy coś? pH8, GH20, KH10. temp. 27, NO2=0 , NO3=15. Rybki są od wczoraj od godz. 14 w akwa.

Myślałem, że się nie uda mi foto zrobić ale się udało. To ten samiec:

post-1464-0-17600800-1432112939_thumb.jpg

post-1464-0-21132700-1432112963_thumb.jpg

post-1464-0-48283300-1432112982_thumb.jpg

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, na pewno musisz obserwować tego samczyka, ale zwróć uwagę że dopiero co go wpuściłeś, więc stres dla niego jest na pewno znaczny.

Ja u siebie zauważyłem wpuszczając swoje Multiki, że samice są dużo odważniejsze i alimatyzowały się szybciej u mnie, natomiast samce to tchórze które często się chowały do muszli i siedziały tam długo. Także na razie się nie martw specjalnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dobra wiadomość, a przynajmniej dla mnie;-) Samiec jak by niemrawo wychodził spod tej grzałki, jednakże jest bardzo płochliwy. Wyłączyłem tę spawarkę i włożyłem 50W. Zjeżdżam z temp. do 25st. (doradzono mi tak na innym forum). Tę 150-tkę wyjmę jak samiec się bardziej oswoi z akwa. Póki co niech ma kryjówkę.

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że dobra wiadomość, a przynajmniej dla mnie;-) Samiec jak by niemrawo wychodził spod tej grzałki, jednakże jest bardzo płochliwy. Wyłączyłem tę spawarkę i włożyłem 50W. Zjeżdżam z temp. do 25st. (doradzono mi tak na innym forum). Tę 150-tkę wyjmę jak samiec się bardziej oswoi z akwa. Póki co niech ma kryjówkę.

No i dobrze robisz, słuchaj tych chłopaków z "innego forum" (obaj wiemy z jakiego ;) ), bo wiedzą co mówią i mają kosmiczną wiedzę.

Może zrób tak jak Ci tam radzili i przygaś światło na kilka dni albo chociaż zakryj jego większą część by światła było mniej... może to go ośmieli szybciej.

Edytowane przez Limak86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło zgasiłem. mam przykryte folią po bokach, to na początku zrobiłem jak już postanowiłem, że będzie Tanga. Dzisiaj obserwuje tego samca i zauważyłem, że oczy mu się "poprawiają"(?). Chodzi o to, że nie ma już takich czarnych jak by był wystraszony.

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jednej 15 W-towej świetlówce myślę, że nie ma sensu. Według mnie byłby to tylko zbędny koszt, tak naprawdę nic Ci to nie wniesie.

 

Samczyk dalej taki spłoszony?

Edytowane przez Brt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal spłoszony aczkolwiek bardziej śmielszy. Widać, że chce wypłynąć w toń ale jak widzi jakiś ruch to się chowa pod grzałkę. Pytałem o zmianę a nie o dołożenie;-)

 

Wysłane z mojego LG-D722 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w końcu samiec opuścił swoją "kryjówkę" pod grzałką :smile: Tak się zastanawiam tylko czym to jest spowodowane, czy podmianą wody, czy zaświeceniem światła (wczoraj zapomniałem zgasić i miały włączone od 10-23...) ale dzisiaj już zamontowałem automatyczny włącznik. Mają ustawione od 10:30-17:00. Cala trójka zaczęła urządzać po swojemu akwa :smile: Ale nadal są trochę płochliwe. Samiec znalazł sobie w końcu swoją muszle. Mam takie pytanie co do filtra, jak myślicie czy jest sens zastanawiać się nad zmianą tej kaskady( FZN-3) na np. JBL e401 albo coś podobnego? Czy odpuścić sobie? Pytam tak czysto teoretycznie i trochę przyszłościowo...

post-1464-0-82228000-1432762562_thumb.jpg

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam takie pytanie co do filtra, jak myślicie czy jest sens zastanawiać się nad zmianą tej kaskady( FZN-3) na np. JBL e401 albo coś podobnego? Czy odpuścić sobie? Pytam tak czysto teoretycznie i trochę przyszłościowo...

Moim zdaniem sprawdzaj co jakiś czas parametry wody. Jeśli związki azotowe będą w normie to mocniejszy filtr nie jest konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na chwilę obecna naliczyłem piątkę maluchów:-D, doszło trochę więcej muszli, nurzaniec się delikatnie rozrósł. Parametry wody: GH=18, KH=16, pH=8,5 -9 (krople tropical, nigdy nie umiałem odszyfrować dobrze barwy w nich) Niestety na zdjęciach nie ma ryb bo śpią, zdjęcie robiłem przed 22:00 jak się ściemniło i na chwilę światło włączyłem, tylko wtedy mogę zrobić zdjęcie całego baniaka jak się nic nie odbija. Jak mi się uda to wrzucę zdjęcia maluchów. 

post-1464-0-80446300-1434135284_thumb.jpg

 

I udało mi się zrobić foto maluszków, niestety nie mam aparatu a tylko telefon ale widać coś na tych zdjęciach.

post-1464-0-44353600-1434199921_thumb.jpg

post-1464-0-59607500-1434199956_thumb.jpg

post-1464-0-23952600-1434199986_thumb.jpg

Edytowane przez TLB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie...nie spodziewałem się takiego rozwoju sytuacji z maluchami, wobec czego nie myślałem o tym żeby założyć hodowle pierwotniaków, czyt. spóźniłem się, więc karmię je tym co dorosłe osobniki (Tropical Tanganyika, JBL Tanganijika, Tropical Cichlid Gran, mrożona ochotka a w planach doniczkowce(muszę się zakręcić za porcją zarodową) ) z tą różnicą, że suche "mielę" je w wodzie pobranej z akwa i podaje strzykawką na dno w okolice "gniazda". Oraz czekam, aż w końcu przyjdzie mi HIKARI First Bites.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wcześniej pisałem, że maluchów jest piątka... maluchów jest 8-10 :-D niestety, nie mam możliwości uchwycenia ich bo są bardzo ruchliwe. Jak dorosłe ryby nie chcą wypływać poza połowę wysokości zbiornika, tak maluchy się czają i śmiało wypływaj powyżej połowy. Aha, i zauważyłem, że jedna samica skubie sobie nurzańca raz na jakiś czas, podaję im suche pokarmy m.in. Tropicala 3-Algae ale ona(z resztą jak wszystkie) mimo, że "wchłania" ten pokarm i tak podskubie nurzańca, to normalne? Może podać coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...