Skocz do zawartości

Permanentnie przestraszone kirysy


Zarybiacz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry!

 

Akwarium: 30L, Temperatura: 27 stopni C, Oświetlenie: żaróweczka 7W, Podłoże:  Aquarium substrate 1-1,5mm, Filtr: Aquael Fan Filter Mini plus, Grzałka: Tetra HT50, Rośliny: 2 anubiasy mini, 2 Saggitaria Platyphylla, Ryby: 6x Kirys pigmej, 3x malusie (świeżo urodzone)Pltaki,, Ślimaki: 1 Hellenka i full małego paskudztwa, z którymi dość skutecznie walczy Helenka,  Ozdoby/schornienia: Korzeń, kokos. Podmiana wody co tydzień ok, 30%, niestety innych parametrów nie znam.

 

Problem: Paniczny strach Kirysów Pigmej, cały czas siedzą w kącie, raz po raz tylko pływają jak jest pora karmienia. Gdy podchodzę pod akwarium, bądź zapukam w szafkę od akwarium część kirysów wystrzeliwuje jak rakiety obijając się o wszystko co napotkają na drodze, robią jedno okrążenie w zbiorniku i wracają na miejsce, albo pod kokosa albo w kąt. Ogólnie to trzymają się razem.

 

Jeżeli ktoś wie, jak wprowadzić harmonie w życie tych ryb, aby nie żyły w ciągłym stresie - bo na takie wyglądają, to proszę o pomoc.

 

Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy akwa założone i jak długo dojrzewało?

 

 

 

Temperatura: 27 stopni C

Kiryski lubią znacznie niższą temp. obniż do 23-24C.

 

 

Aquarium substrate 1-1,5mm

Szkoda, że nie piasek. Cieżko taki substrat przesiewać przez skrzela.

 

 

Podmiana wody co tydzień ok, 30%, niestety innych parametrów nie znam

Spore podmiany. Nie znamy parametrów ale myślę, że 20% spokojnie wystarczy.

 

Od jakiego czasu masz kiryski w akwarium? Jeśli lejesz kranówkę to jakie ma parametry? (sprawdź na stronie wodociagów swojego miasta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założone około pół roku temu, dojrzewało dobre 3 tygodnie.

Temperatura obniżona. 

Z tym podłożem to dałem się naciągnąć sprzedawcy... zapewniał mnie wielokrotnie, że będzie odpowiednie dla tak małych ryb dennych. Zamierzam kupić czarny piasek kwarcowy o jak najmniejszej granulacji i po prostu nasypię niewielką warstwę na ten podkład co teraz jest.

 

Kirysy w akwarium są od około 3 miesięcy. Wodę kranową uzdatniam Aqua Safe . 

 

Jeżeli chodzi o parametry wody wodociągowej to jestem albo w jednostce 1 albo 2, trudno powiedzieć analizując mapę źródeł wody mieszkam na granicy tych dwóch jednostek.

4t966o.jpg

 

Dziękuję bardzo za odpowiedź!
 

Edytowane przez Zarybiacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski te lubią wodę o pH 6,5 - 7,2 i GH do 12. U Ciebie w pierwszej jak i w drugiej rubryce parametry są za wysokie.

Rybki te również lepiej się czują w akwarium częściowo zarośniętym udekorowanym także np: korzeniem co pozwala na możliwość schronienia się, a co za tym idzie poprawia to na pewno i w jakimś stopniu samopoczucie ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zamierzam kupić czarny piasek kwarcowy o jak najmniejszej granulacji i po prostu nasypię niewielką warstwę na ten podkład co teraz jest.

Jeśli nasypiesz piasek na podłoże o większej granulacji to z czasem piasek opadnie na dno. Może lepiej wybrać chociaż jakąś plażę i nasypać tam piasku.

 

 

 

zapukam w szafkę od akwarium

Taką reakcję uświadczysz prawie u wszystkich ryb. Ja u siebie akwa mam w pokoju w którym się raczej mało przebywa (mam tam jedynie kompa) i nawet jeśli zbyt dynamicznie wejdę do pokoju (drewniane podłogi :) ) to ryby (głównie bystrzyki amandy) potrafią się przestraszyć i dopiero po kilku minutach wychodzą z ukrycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zarybiacz, dnia 09 Kwie 2015 - 11:58, napisał: zapukam w szafkę od akwarium Taką reakcję uświadczysz prawie u wszystkich ryb. Ja u siebie akwa mam w pokoju w którym się raczej mało przebywa (mam tam jedynie kompa) i nawet jeśli zbyt dynamicznie wejdę do pokoju (drewniane podłogi  ) to ryby (głównie bystrzyki amandy) potrafią się przestraszyć i dopiero po kilku minutach wychodzą z ukrycia.

 

Tak :P Tylko, że to moje kiryski nie chowają się zwyczajnie np. pod kokosem ale pływają jak szalone obijając się o wszystko, mam wrażenie, jak by nie kontrolowały swoich ruchów.

 

 

 

Czarny piasek kwarcowy nie występuje w naturze. On jest barwiony. Powinniśmy trzymać się jak najbliżej natury i wybrać normalny piach np. do piaskownic. 

 

Czy istnieje jakieś naturalnie czarne podłoże o bardzo małej granulacji?

 

 

Temperaturę obniżyłem, w sobotę podmienię około 20% wody i zobaczymy co będzie.

 

A może to obecność małych ślimaków je tak stresuje? Jest to możliwe?

Albo może pokarm? Rybki karmię różnymi rodzajami pokarmu tetry, głównie suche płatki roślinne albo mieszane, lub granulat, który szybko opada na dno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak :P Tylko, że to moje kiryski nie chowają się zwyczajnie np. pod kokosem ale pływają jak szalone obijając się o wszystko, mam wrażenie, jak by nie kontrolowały swoich ruchów.

 

Możesz wstawić zdjęcie akwarium? Może parametry wody bardzo im nie odpowiadają.

 

 

 

Czy istnieje jakieś naturalnie czarne podłoże o bardzo małej granulacji?

 

Według tego co wiem, niestety nie.

 

 

A może to obecność małych ślimaków je tak stresuje? Jest to możliwe?

 

Szczerze w to wątpię. To ostatnia rzecz którą bym podejrzewał.

 

 

Albo może pokarm? Rybki karmię różnymi rodzajami pokarmu tetry, głównie suche płatki roślinne albo mieszane, lub granulat, który szybko opada na dno. 

 

Dietę mają urozmaiconą, więc nie tu należy szukać problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wstawić zdjęcie akwarium? Może parametry wody bardzo im nie odpowiadają.

Nie wiem jak zdjęcie pozwoli na określenie parametrów, ale proszę bardzo :) 

 

65sao6.jpg

 

Edit:

Jeżeli Państwo sobie życzycie, mogę zrobić więcej zdjęć całości albo poszczególnych elementów.

Jak widać, a raczej nie widać, kirysków, ponieważ "campią" :P w zaroślach niedaleko grzałki.

Edytowane przez Zarybiacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...