Skocz do zawartości

Martwię się o skalarki


Teufelka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)

 

Potrzebuję porady odnośnie moich skalarków. Mam akwarium 112l i dwa małe skalarki (brak innych ryb, zamierzam dorzucić coś niewielkiego na dniach) - zanim dorosną, zdążę się zaopatrzyć w większe akwarium (mam "okno" w ścianie, w sumie wyjdzie z 400l). Gdy wpuściłam je do akwarium, zachowywały się normalnie - pływały po całym zbiorniku. Wczoraj po południu włączyłam na moment światła (pierwszy raz), przestraszyły się, jednak zostawiłam je włączone na około 5 minut i wyłączyłam - troszkę posiedziały na żwirku (taka była ich reakcja na światło) i znów zaczęły radośnie pływać. Wieczorem jednak (przy wyłączonym świetle) podpłynęły pod filtr i siedzą tam aż do teraz, nie ruszają się nawet, gdy je kamię. Woda jest uzdatniona, ma temperaturę 25 stopni.

 

Dlaczego tak się dzieje? Proszę o odpowiedzi.

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz podać nam parametry wody (pH, GH, KH, NO2, NO3). Akwarium jest świeżo założone? Jeśli tak to ile po zalaniu akwarium wpuściłeś/-aś ryby? Koniecznie dla Skalarów większy zbiornik, ale o tym wiesz. Proponuję myśleć o większym zbiorniku jak najszybciej. Jak mocne masz oświetlenie?

 

EDIT: Psyho mnie ubiegł :)

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametrów wody nie znam, nie mam niestety pod ręką żadnych testów.

 

Akwarium założone 4 dni temu, skalarki wpuściłam wczoraj. Jest ono zupełnie puste - ma tylko żwirek na dole. Jak mówiłam, do sklepu wybiorę się na dniach i zaopatrzę je we wszelkie rośliny oraz kilka innych rybek. Chcę wiedzieć czy ich reakcja ma miejsce ze względu na to, że wszędzie indziej jest dość pusto i czują się bezpiecznie, czy coś innego może mieć na to wpływ. Akwarium nie jest moje, zajmuję się nim tylko wtedy, gdy taty nie ma w domu (wesoły kierowca ciężarówki, więc dość często). Nie wiem gdzie są wszelkie papiery od akwarium, naklejka została zdrapana, więc i mocy oświetlenia nie mam jak Wam podać, kochani. :(


Dodam jeszcze, że wpuściłam je do pustego akwarium, bo do tej pory siedziały w niewielkiej kuli - dostałam je od znajomej i nie mogłam pozwolić im się tam męczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak: podstawowy błąd to fakt, że wpuściłaś ryby już 3 dni po zalaniu akwarium. Powinnaś to zrobić dopiero po 3 tygodniach! Broń Boże żadnych więcej ryb nie wpuszczaj. Akwarium jest niedojrzałe. Poczytaj o cyklu azotowym. Żywe roślinny są niezbędne aby pochłaniać wszelkie azotany z wody, przyspieszą dojrzewanie. Przy okazji ostrzegę przed kolejnymi błędami: nie płucz zbyt często filtra, a dopiero wtedy gdy spadnie jego przepływ i to wyłącznie w wodzie odlanej z akwarium, nigdy w świeżej kranówce. No i drugi błąd to brak testów. Nawet nie wiesz czy Skalary mogą żyć w takiej wodzie jaką dysponujesz. Koniecznie kup testy wody na PH, GH, KH, NO2, NO3, najlepiej kropelkowe. Co do oświetlenia: akwarium jest z plastikową pokrywą? Jeśli tak, to zapewne masz 0,25-0,3W na litr wody, a więc oświetlenie jest ok i nie ono jest powodem zachowania Skalarów. 

 

Zapoznaj się z podklejonymi tematami, a tym w szczególności: http://forum.superakwarium.pl/topic/3510-zak%C5%82adanie-i-utrzymanie-akwarium-kompedium-wiedzy/

Edytowane przez mrkojiro
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpuściłam je tak szybko, bo szkoda mi było zostawić je w tej kuli, aby być może zdechły. Już pływały krzywo i pod taflą wody, aby złapać tlen. Zastosuję się do porad i dokupię tylko roślinki, na resztę rybek pozwolę sobie za jakiś czas, dziękuję. :)

 

Czyli jak? Czy ich obecność tam może być spowodowana tym, że w pozostałej części akwarium po prostu nie mają się gdzie schować? Będzie im lepiej gdy wsadzę tam kilka roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak? Czy ich obecność tam może być spowodowana tym, że w pozostałej części akwarium po prostu nie mają się gdzie schować? Będzie im lepiej gdy wsadzę tam kilka roślin?

Na 99% ich zachowanie wynika z tego, że są podtrute związkami azotu. Postaraj się posadzić tych roślin możliwie dużo. Jak wspomniał psyho39, rogatek czy moczarka to jedne z najtańszych roślin, mało wymagające i będą pochłaniać duże ilości związków azotu. Poza tym szukaj roślin od innych akwarystów, może ktoś znajomy mógłby Cię poratować? Im więcej roślin tym lepiej. Na olx jest dużo ogłoszeń o roślinach. 

 

Czytaj jak najwięcej, a unikniesz masy błędów. Akwarystyka to nie taka prosta sprawa, że wystarczy szkło, woda i wszystko śmiga. Dość kosztowne jest to hobby i wymaga sporej wiedzy, a doświadczenie przyjdzie z czasem ;)

Edytowane przez mrkojiro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może kogoś znajomego, kto mógłby podarować Ci chociaż te 10 litrów dojrzałej wody ze swojego akwarium? Mam tu na myśli kogoś, kto kontroluje parametry wody i wie, że związki azotowe, które się tam znajdują są w bezpiecznej dla ryb ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominam sobie, aby którykolwiek ze znajomych miał akwarium. Trudno, zaopatrzę się w te roślinki i najwyżej zacznę dopingować moich chłopaków - może przeżyją. Jeśli nie, to na spokojnie już zajmę się dostosowaniem akwarium, a dopiero później wpuszczę jakieś ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajmij się tym, a nie myśleniem o kupowaniu następnych ryb. 

 

 

 

Koniecznie kup testy wody na PH, GH, KH, NO2, NO3, najlepiej kropelkowe.

Bez tego nic nie zrobisz, np. teraz. Jak byś miała testy to byśmy wiedzieli co moze być Twoim rybom. 

 

Zapoznaj się z podklejonymi tematami, a tym w szczególności: http://forum.superak...mpedium-wiedzy/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...