Skocz do zawartości

[160l] roślinne, towarzyskie


Miquk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 10 lutego zalałem akwarium 160l (100x40x40). Już opisuję wszystko po kolei.

Podłoże:
-ziemia uniwersalna pH 5,5 - 7,5 z odstępem 2,5cm od szyb i wysokość 2,5cm
-gaza jałowa
-żwir bazaltowy 0,8-1,6mm i wysokość 4-6cm

Filtracja:
-Tetra ex700 z deszczownią pod wodą powodującą delikatne fale, wkłady tetry w zalecanej kolejności

Oświetlenie i ogrzewanie:
-4x24W: 2x Sylvania grolux i 2x Narva

-Grzałka Aquael 200W

Nawożenie i CO2:
-nawożenia jak narazie brak, planowane nawożenie solami jak tylko nauczę się je obliczać
-CO2 jest w planach zakup butli na początku marca, reduktor posiadam, jaką butle polecacie? Wysokość max 40cm

Rośliny:
-jeden echinodorus
-althernatera 
-hygrophilia corymbosa
-nurzaniec
-staugoryne repens

Jest 10 korzeni tworzących kompozycje z drzewa "drift" - jest to chyba sosna bagienna

Planowana obsada:
-Otosek ok 6-8szt
-Pielęgniczka Ramireza 1 lub 2 pary
-Kirysek spiżowy ok 6szt
-Neon innesa lub inne stadko np brzanki 10-20szt
-Gurami dwuplamisty 2szt
-Mieczyk Hellera 3szt
-Molinezja ostrousta 3-5szt

Jakieś porady co do obsady?

Parametry na chwilę obecną które zmierzyłem w zbiorniku testami zoolek:
-KH 6
-GH 8
-NO2 0,1
-NO3 20
-PO4 0 - 0,25
-pH 7,8
-CO2 >3

Jak zmierzę w kranie to podam bo podmianki robie wodą z kranu.

Dla ryb chciałbym uzyskać takie parametry:
- temperatura 26*C
-pH 6,6
-GH 10

Pozostałe parametry jakie chciałbym uzyskać:
-NO3 10
-PO4 0,6 - 1,2
-NO2 0
-KH 4-5
-GH 6-10 
-CO2 20-30
-K 15
-FE 0,3

Testy jakie obecnie posiadam to:

 

Zoolek:

-NO2
-NO3
-PO4
-KH

-GH

 

JBL:
-CO2
-pH

Zdjęcie w załączniku

Moje pytania są takie:
-Jakie testy powinienem jeszcze kupić aby bezproblemowo prowadzić zbiornik?
-Jaka jest przyczyna glonów (brązowa wata i kilka małych ognisk sinic)?
-Jakie sole zakupić do nawożenia?
-Co jeszcze warte uwagi?


 

post-20740-0-71503800-1424616272_thumb.jpg

Edytowane przez Miquk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke chyba przesadzona wypowiedz, bazalt ktory zastosowalem nie ma zbyt ostrych krawedzi, ponadto po rozmowie z uzytkownikami ktorzy uzywali takiego podloza uznalem go za nieszkodliwy.
Wyjdzie w praniu ale narazie to nie jest glowny problem

 

Regulamin 6.1 pisownia. Na forum dbamy o pisownię.

andy102

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie testy powinienem jeszcze kupić aby bezproblemowo prowadzić zbiornik?

- no2, no3, (po4, fe - rośliny) gh, kh, ph

 

Jaka jest przyczyna glonów (brązowa wata i kilka małych ognisk sinic)?

- nowo zalany zbiornik dojrzewa, zostaw jak jest - samo się ustabilizuje 

- ile aktualnie świecisz?

 

Jakie sole zakupić do nawożenia?

- na początek potas wystarczy

 

Co jeszcze warte uwagi?

- podłoże, molinezja, mieczyk do wymiany

- tło by się przydało jakieś :)

Edytowane przez RA_FEEL_IT!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zostało mi dokupić tylko test Fe bo pozostałem posiadam.

Aktualnie świecę 7-8h ale jutro zamontuje już sterownik czasowy i będę świecił 7 godzin dokładając codziennie 15 minut aż dojdę do 10h

Podłoża jak na razie nie wymienię, ale zauważyłem swój błąd. Granulacja wynosi 0,8-1,6mm. Wiem że to nadal nie piasek ale ciężko znaleźć drobniejszy bazalt

Na tło planuje dać czarny brezent, myślałem o folii ale teraz po zalaniu akwarium raczej nie mam możliwości odsunąć go od ściany na tyle aby dobrze przykleić folię.

Wziąłem się za czytanie o solach i parametrach i czytając zastanawiam się na jakiej podstawie obliczane jest dawkowanie magnezu, miedzi itp skoro mało kto posiada testy tych pierwiastków a w dodatku są one bardzo niedokładne. Rozumiem potas azot itp, tutaj test kalkulator i nawożenie mamy gotowe, ale jak z pozostałymi?

Edytowane przez Miquk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja własna prywatna teoria na mikro głosi, że zazwyczaj wystarczające ilości dostarczane są z wodą do podmian (pod warunkiem że to nie ro) i z żarciem dla ryb. Czasami można podać coś ekstra jak zauważymy ewidentne braki. Czasami wystarczy samo żelazo, czasami trzeba by podać pełne mikro. Ja uważam, że lepiej dać pod korzenie rośliny jakąś pigułę czy kulkę g-t wzmocnioną mikro, niż nawozić dodatkowo słup wody. Rośliny w razie braku mikro w wodzie "wygrzebią" sobie korzeniami co im brakuje, a glony nie mają bezpośredniej pożywki.

Akwarium to nie stacja uzdatniania wody żeby przesadzać z dokładnością pomiarów i dawkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmierzyłem parametry odstanej wody z kranu której używam do podmian, są następujące:
 

KH       8

GH      13

NO3      5

NO2      0

PO4      0

 

Po około 4 godzinach od podmiany zmierzyłem parametry wody w akwarium:

KH      6

GH      9

NO3     5

NO2     0,05

PO4    0

pH     7,8

CO2   3

Wydaje mi się że powinienem zacząć podawać już Makro, dopóki nie mam co2 z butli to będę starał się nadrabiać węglem w płynie. Co jest przyczyną rozwoju glonów przy takich parametrach? Brak PO4?

Jakie parametry polecacie ustawić w kalkulatorze zulixa przy takich parametrach wody z kranu i wody w akwarium?
 

Edytowane przez Miquk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmierzyłem parametry odstanej wody z kranu której używam do podmian, są następujące:

 

Wydaje mi się że powinienem zacząć podawać już Makro, dopóki nie mam co2 z butli to będę starał się nadrabiać węglem w płynie. Co jest przyczyną rozwoju glonów przy takich parametrach? Brak PO4?

 

Jakie parametry polecacie ustawić w kalkulatorze zulixa przy takich parametrach wody z kranu i wody w akwarium?

 

Ale CO Ty chcesz nawozić  ? jakie braki ?gdzie masz tego objawy ?

 

 

Akwarium zalane 10 lutego a ty już o brakach i nawożeniu . Akwarium masz niedojrzałe lub ledwo co dojrzało w końcu zalane jest raptem od 14 dni .

Dopiero teraz powinieneś  zrobić pierwszą podmiankę wody max 10% i odczekać jeszcze tydzień aż się wszystko ustabilizuje .

 

A przez ten czas jedyne co powinieneś podawać to potas i carbo od samego początku aby rośliny mogły dobrze wystartować .

 

Glony ( jakie?) to objaw dojrzewania  same ustąpią  jeśli to okrzemki .

 

Zrób tak jak Ci  Ahr napisał pod roślinki daj kulki  GT ,a nawozić solami będziesz jak się pojawią braki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przesadziłem z tymi brakami ale te niestabilne parametry i glony trochę mnie zaniepokoiły. Wczoraj podmieniłem po raz pierwszy wodę ok 20l więc trochę więcej niż 10%. Zamówiłem już dzisiaj sole więc jak przyjdą to zacznę podawać potas a jak na razie podaję carbo. 

Z niepokojących objawów mam miejscami brązową watę na roślinach i częściowo na szybach ale nie wygląda to tragicznie, ile mogę tyle usuwam mechanicznie. 

Planuję dokupić jeszcze trochę roślin aby lepiej obsadzić zbiornik. Czy myślicie że mogę posadzić już echinodorus parvula czy jeszcze się wstrzymać i poczekać aż będę miał CO2?

Ile lać carbo? Daję 4ml od 3 dni a poziom CO2 na wskaźniku JBL nawet nie drgnął, dalej ciemnoniebieski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dolałem potasu zgodnie z tym co na zdjęciu: (wlałem 10ml)

gallery_20740_183_53925.jpg

Carbo daję 4 naciśnięcia a poziom nawet nie drgnie ku zieleni. 
Dosadziłem też sporą kępę moczarki i eleocharis parvula. Mam nadzieje że przetrwa ponieważ chciałbym z niego formować trawnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zmierzyłem parametry wody w akwarium, jutro zrobię podmianę 30l tj ok 20%.

KH - 6
GH - 8
NO3 - 0 
NO2 - 0
PO4 - 0

Wydaje mi się że zbiornik już dobrze wystartował, rośliny zaczęły odbijać się już z ładnymi liśćmi, mają tylko delikatny nalot glonów na nowych listkach. Myślę że filtr zaczął już spełniać swoje zadanie. 
Chciałbym powoli zacząć nawozić.
Cały czas leję potas zgodnie z zalecaną dawką podająć 1,18 mg/l wody dziennie.

Myślę że najwyższy czas nawozić całym zestawem.
Sole jakie mam do dyspozycji:

KNO3
K2SO4
MgSO4 x 7H2O
KH2PO4
Chelat żelaza 13%
INTERMAG MIKRO +

Parametry jakie mam w wodociągu wg labolatorium w Krakowie:
pH 7,8
KH 8
NO2 0
NO3 4,3
Ca 38
Mg 5,3
Fe 0,025
NH4 0,015

Chciałbym prosić o pomoc w ustawieniu parametrów w kalkulatorze do przygotowania roztworów.

Wydaje mi się że tygodniowo powinienem podawać

-ok 15 mg/l NO3
-ok 1,5mg/l PO4
-ok 30 mg/l K

Proszę o pomoc bo nie bardzo to rozumiem jak mam traktować parametry kranówki, ilość nawozów i podmianę wody. 

Z góry dziękuję za wszystkie porady i wypowiedzi icon_wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, bardzo proszę o sprawdzenie czy nic nie pomyliłem w kalkulatorze nawozów. 
Zastanawiam się jaki mniej więcej pobór składników mineralnych występuje w akwarium roślinnym, ale to chyba w każdym zbiorniku inaczej i mam nadzeje że wyjdzie w praniu.

W przypadku mojego akwarium stosunek Ca:Mg wynosi 7:1 a powinien 10:1. Czy myślicie że powinienem coś z tym zrobić czy po prostu nie nawozić Mg? 

post-20740-0-13300200-1425497862_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mało chętnych do pomocy, trudno. Sam jakoś sobie też radzę icon_smile.gif 
Zamontowałem butlę co2 i dyfuzor z kostki lipowej, stężenie stabilnie utrzymuję na poziomie ok 20mg/l.
Od jutra planuję zacząć wreszcie podawać pełną linie nawozów zgodnie z tym co wyliczyłem, później testy i będę korygował dawki nawozów.

W sobotę zakupiłem pierwsze rybki:
-6szt kirysków spiżowych
-2szt pielęgniczek ramireza
-2szt gurami marmurkowe

Planuję dokupić jeszcze 4 kiryski i 6szt otosków i 2szt ramirezek.
Gurami trochę średnio przypadły mi do gustu już po zakupie ale na razie zostaną, jutro kupię im trochę roślin pływających gdyby zachciało im się tarła icon_wink.gif 

Z glonami już prawie się uporałem, wszystkie małe ogniska sinic zniknęły, kiryski ładnie przekopały dno i powoli wszystko wraca do normy. 

Chciałbym zakupić jeszcze ławice neonów innesa i chyba na tym zakończę kompletowanie obsady. W przyszłości gdy aranżacja będzie gotowa, z większą ilością kryjówek to planuję dołożyć krewetki RC.

 

post-20740-0-18583600-1425860129_thumb.jpg

post-20740-0-26751200-1425860140_thumb.jpg

post-20740-0-27375700-1425860152_thumb.jpg

post-20740-0-75020800-1425860154_thumb.jpeg

post-20740-0-75293000-1425860163_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że moje prośby o pomoc też macie głęboko w .... W końcu lepiej łatwiej wytykać w kółko jedną rzecz niż spróbować pomóc w innych kwestiach... no cóż.
Może jednak znajdzie się ktoś chętny kto doradzi coś innego oprócz zmiany obsady i podłoża. Poza tym jakoś nie zauważyłem aby kirysom przeszkadzało to podłoże, chętnie i energicznie je przekopują, a ich wąsikom nic nie jest.
Dobrze że wszyscy na tym forum trzymają się ściśle określonych zasad hodowli każdego gatunku... prowadzą akwaria biotopowe itp.
Teraz pewnie zacznie się dyskusja na temat tego że się nie słucham że po co mi dawać rady skoro nic sobie z tego nie robię i dalej nie dostanę odpowiedzi na moje pytania. 

Dziękuje, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt najlepszy byłby piach z obi do piaskownicy za 10zł ;-) ale twoje akwarium, i ty je prowadzisz. Z czasem przywykniesz do naszych upartych przyjaciół z forum :-) ale wierz mi że chcą dobrze:-) I nie ma się co tak od razu obrażać ;-)

 

Edytowane przez djmoniska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...