Skocz do zawartości

Akwarium na Benibachi [96l]


tomeksup
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem akwarystą z Bydgoszczy. Akwarium mam już 20 lat, choć wiadomo, że akwarystyka kiedyś wyglądała inaczej. Poniżej prezentuje swoje akwarium

Wymiary akwarium: 80x30x40
objętość: 96l, netto 80l
Oświetlenie: 3x12W świetlówki liniowe (3x150szt. led 3528) +1x24W aquael 6500K, ledy niebieskie i czerwone
Nawożenie: sole, profito, Ti, Si
CO2: butla co2, reaktor
Temperatura: 24st. C
Filtracja: jbl e901
Podłoże: Benibachi
Gatunki roślin:
lotos czerwony
Micranthemum umbrosum
limnophila aromatica
staurogyne repens

ryby:
4x kosiarka
3xkirys
kilkanaście neonów czerwonych, zielonych, innesa
8xdanio pręgowane
pielęgniczka viejita gold
krewetka
 
Stan na 31.01.2015
 

 

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może ja pierwszy ;)


Akwarium mnie nie powaliło, po tym jak pisałeś o nawożeniach solami, itp. liczyłem u Ciebie na mega "busz". 
Jak to mówią: ważne, że się właścicielowi podoba ;)

No i moje zdanie:
Kosiarki, to są tu na glony? :)
Kirysy- nie powinny się tam znaleźć a tym bardziej w takiej ilości.
Pielęgniczka viejita gold - nie widziałem na filmiku, ale raczej nie tu nie pasuje.
Neon, po co mieszać, jedne stadko ładniej się prezentuje niż mix.
Ogólnie "solarka" świetlna. Chociaż coś na taflę im rzuć. 

I ten środek taki pusty ;)

Edytowane przez DawW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosiarka jedna mi została. Kolega zmieniał obsadę i dostałem kolejne 3 kosiarki. Urosły, co widać. Kirysów nie wyrzucę. Zostały 3. Pielęgniczkę otrzymałem od kolegi.

 

Ryby to mieszanka i zbieranina gatunków od ludzi, którym się znudziły. Jutro zrobię aktualny filmik.

 

Chciałem zrobić trawnik, ale ciężko w tym podłożu przy kiryskach.

 

Dzięki za krytykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wymagałoby to restartu "na pusto", u mnie nawet w piachu musiałem rośliny sadzić wielokrotnie bo zbrojnik, obracając się z wrodzonym sobie wdziękiem, wywalał je ogonem. Moje pytanie: co Cię podkusiło na aktywne podłoże, skoro ani jakichś wypasionych krewetek ani roślin nie masz, które by takiego potrzebowały?

Nie kusi Cię, aby może trochę pójść w stronę uproszczenia? Takie akwa z minimalnym nakładem pracy i zabiegów, a jednak cieszące oko i nie irytujące jakimiś wyskakującymi nie wiadomo skąd glonami czy innym badziewiem? Że tylko karmisz ryby, podmieniasz wodę i wieczorem siadasz z browarkiem i luzujesz się? U mnie piach z kulkami, ograniczenie światła i kombinacji z nawozami dało taki efekt. Polecam, fajna sprawa.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłoże ? Dostałem 6l używanego benibachi ( 3 miesiące). Dokupiłem worek 6 litrów. Kryterium był wygląd podłoża. Teraz wiem, że nie był to dobry wybór, ale uczymy się na błędach.

 

Główne problemy to:

-zbijanie kH do zera - opanowałem dawkując przez 3 miesiące CaCO3

- zbijanie fosforu - dawkowałem początkowo 10mg/l/tydzień, teraz daje jakieś 2,8mg/l/tydzień. Poziom wynosi 1mg/l.

 

Czyli musiałem deaktywować właściwości podłoża. Zbijanie fosforu powodowało rozjeżdżanie się parametrów no3-po4 i pylenie szyb (ostre).

 

Póki nie mam nadmiaru obowiązków mogę zajmować się akwarium. Poświęcam 2h w tyg. na podmiany. Nie jest to przesadnie czasochłonne. W grudniu zmienię akwarium na podobne ale optiwhite o nieco innych parametrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ryby dalej dostają po tyłkach :( Smutne...  Ważne jest to jak rośliny śmigają w górę a istoty, które żyją i czują są lekceważone kosztem zieleniny i męczone złym podłożem, opalane mocnym światłem i trzymane na złym podłożu i w za małym baniaku.   

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ryby dalej dostają po tyłkach :( Smutne...  Ważne jest to jak rośliny śmigają w górę a istoty, które żyją i czują są lekceważone kosztem zieleniny i męczone złym podłożem, opalane mocnym światłem i trzymane na złym podłożu i w za małym baniaku.   

No i tu masz rację.

 

No i wreszcie zaczyna to wyglądać ;)

Odnosi się włyącznie do roślin i wyglądu akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak miałem akwarium roślinne to nie miałem w nim żadnych ryb.Miałem oświetlenie 200w w 200l i byłoby to niemoralne, aby trzymać tam ryby. Teraz wróciłem do akwarystyka po przerwie i zdecydowałem się na BW, aby hodować ryby.Tobie też polecam jeśli chcesz obserwować ryby założyć drugi zbiornik ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Rośliny trzymają się ładnie, przyjemny dla oka ogródek. Nie rozumiem, czemu w ogóle wspominacie o rybach, skoro w temacie stało się raczej jasne, że one grają rolę raczej drugoplanową po tym, jak się 'trafiły' i zostały. To, że ich potrzeby nie są priorytetem, to nic odmiennego od większości zbiorników typu "nature"(ironiczna nazwa, nie? :P). Szkoda ryb, ale cóż poradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, co żywe i czuje zawsze powinno być na pierwszym planie. Gazowanie, za małe akwarium, solarium, mix rybny, kiryski-podloze, stadne i takie tam atrakcje dla ryb nie będą na tym etapie rozumiane prze ze mnie, może dlatego się czepiam. Tym bardziej osoby z takim stażem akwarystycznym.

Tyle :)

 

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Danio mam 4 szt. od małego. To skutek karmienia. Masz na myśli przekarmienie czy to, że są krzywe ?

2.

 

Natomiast, czy zamierzasz coś zrobić z fauną?  Ile jeszcze czasu potrzebujesz, aby dokształcić się w tym zakresie?

 

 

Przecież nie wyrzucę do kibla. Kolega mnie uszczęśliwił ramirezami Electric Blue.

 

Nie będę dokładać ryb !

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...